Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Αυτό είναι η μεγάλη αλήθεια και το πιο σημαντικό πρόβλημα.

 

Αλλά και το φως του ενέτεινε αυτό το πρόβλημα. Με 1 watt και dyi τα πράγματα οδηγούν σε δυσκολίες.

 

Εγώ προσωπικά μέχρι να πάρεις μία μπουκάλα θα πρότεινα μεσαίο φωτισμό. Όταν με το καλό βάλεις συμπιεσμένο co2 θα μπορέσεις να ανέβεις σε φως με λιγότερο κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο πολυπόθητος εξωτερικός ριάκτορας για το co2.

 

Αυτο προυποθέτει αντικατάσταση σωλήνων του fluval και καινούργια μπαστούνια. 

 

Μήπως ξέρετε τι σωλήνες κουμπώνουν στο fluval; Δεν έχω ιδέα .

 

fluval 206

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 16-22???? Αλλά χρειάζονται και οι άσπρες υποδοχές που έχεις.

Με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 16-22???? Αλλά χρειάζονται και οι άσπρες υποδοχές που έχεις.

Με επιφύλαξη.

Kαι μπαστούνια τύπου eheim; 

 

Πιστεύεις Παρασκευά πως θα άξιζε να βάλω Spraybar εφόσον θα αλλάξω μπαστούνια; Και να κάνω από εκεί την διανομή του co2;

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο ιντερνετ και θα βρεις τι λαστιχα παιρνει το fluval σου,αλλα μαλλον ειναι 16/22

Link to comment
Share on other sites

Kαι μπαστούνια τύπου eheim; 

 

Πιστεύεις Παρασκευά πως θα άξιζε να βάλω Spraybar εφόσον θα αλλάξω μπαστούνια; Και να κάνω από εκεί την διανομή του co2;

Αφού θα κουμπωσεις τον εξωτερικό ριακτορα δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο αν έχεις σπρέι μπαρ ή την έξοδο που χρησιμοποιείς.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες διαβασε το θεμα που ανοιξα καποια στιγμη μπορει να χρειαστει http://www.aquazone.gr/forums/topic/103255-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%BF-spraybar-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-fluval/

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα κουμπωσεις τον εξωτερικό ριακτορα δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο αν έχεις σπρέι μπαρ ή την έξοδο που χρησιμοποιείς.

Τo spray bar γενικότερα κάνει καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια από την κλασική έξοδο;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Τo spray bar γενικότερα κάνει καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια από την κλασική έξοδο;

Ίσως κάνει καλύτερη κυκλοφορία λόγω του ότι κινείται το νερό σε όλη την επιφάνεια. Ανατάραξη και με την κλασική έξοδο των φίλτρων είναι οκ.

Όχι βέβαια ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα χωρίς το spray bar.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Αν δε κάνω λάθος η σχέση δεν πρέπει να επηρεάζεται απο ξένους παράγοντες

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα για αυτό είχα μετρήσει τότε κάτι τρομερές τιμές co2 τύπου 60 και 80ppm. Ψεύτικες ήταν και ανάθεμα την ώρα που το είχα μειώσει...Εκεί ξεκίνησαν όλα :P

 

Τώρα κοίτα πως μπορεί πχ να λείπεις διακοπές και να την πατήσεις. Κάτι πάτησα στο φωτιστικό όπως το καθάριζα και οι λάμπες δεν είχαν ανάψει. Το checker το βρήκα κίτρινο! Πιθανότατα επειδή δεν τραβούσαν τα φυτά co2. Σε γενικές γραμμές το διατηρώ λαχανί στις 120 φυσαλίδες. Σκέψου να το πάθεις αυτό και να λείψεις μερικές μέρες θα τα βρεις όλα ανάσκελα..!!!

 

Το purigen στο φίλτρο το κάνει διαμάντι το νερό δεν υπάρχει αυτή η ευκρίνεια. Τώρα θα μετρήσω νιτρικά και θα σας πω αν αφήνει να περνάει τίποτα ή τα μηδενίζει, γιατί αν τα μηδενίζει=πρόβλημα.

 

Τώρα πήρα τον ριάκτορα στα χέρια μου και λίγο φοβάμαι πως θα τον χρησιμοποιήσω. Δηλαδή στις πόσες φυσαλίδες θα πρέπει να παίξει. Αν τον βάλω με όσες έχω τώρα λογικά θα τα βρω επιφάνεια τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περίμενα . 0 νιτρικά. 0 έως 5 για την ακρίβεια. 

 

Το purigen δείχνει να δουλεύει όπως υπόσχεται και σκέφτομαι να το κρατήσω όσο χρειαστεί μέχρι να σταματήσω να έχω πρόβλημα με την αμμωνία του υποστρώματος. Είναι μεγάλη βοήθεια στην παρούσα φάση για εμένα.

 

Οπότε κάνω λίπανση με nitrogen; Nitrogen δεν έβαζα καθόλου γιατί αντιμετώπιζα πρόβλημα που σήκωνα εντός 2 ημερών 20 νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπατε αν τα πυριτικά άλατα αληθεύει πως πατάνε την σκανδάλη στα διάτομα; 

 

Επειδή ψάχνω να βρω τους λόγους που επικρατεί αυτό το διατομικό μπλουμ μπλουμ στο ενυδρείο βρίσκω πως η τροφή τους είναι τα πυριτικά άλατα; Η σέρα μάλιστα διαφημίζει και τα προιόντα της για τον αφανισμό πυριτικών αλάτων που όπως λέει τρέφουν τα διάτομα.

 

Αυτό με τα πυριτικά άλατα δεν το έχω ακόμα εξακριβώσει. Να δω δηλαδή που βρίσκεται το νερό μου. Υπάρχουν τεστάκια που κυμαίνονται στα 20 ευρώ και πραγματικά το λυπάμαι το 20ρικο για 1 τεστ που ίσως κάνεις 3 φορές στην πορεία της ενυδρειακής σου καριέρας :P

 

Για την αλλαγή νερού θα ξεκινήσω αλλαγή με νερό από 1 βρύση που έχει φίλτρο οκ...

 

Το άλλο που φοβάμαι είναι 2 πολύ μικρές πέτρες άτλας που έχω μέσα στο ενυδρείο. Νομίζω τις ξέρετε. Χωματεχνική κλπ.. Υπότιθεται πως είναι ασφαλή μη ασβεστολιθικά πετρώματα. Ακόμα και αυτές θα μπορούσαν να δημιουργούν υψηλά πυριτικά άλατα στο νερό;

 

Φοβάμαι πως τελικά ο μόνος δρόμος είναι το τεστ.....10 σουβλάκια θα μου στερήσει...βενζίνη για 4-5 μέρες...ένα ποσοστό από λογαρισμό...κλπ κλπ..γιατί τα έχουν τόσο ακριβά πραγματικά απατεωνιά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το dropchecker κιτρινίζει το βράδυ αλλά δεν βλέπω καμία περίεργη συμπεριφορά. Ολα μένουν το ίδιο.

 

Γίνεται αυτό; Πρέπει να το μειώσω ή να βάλω καμία αεραντλία να δουλεύει τις βραδινές ώρες;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φυτά τραβάνε άζωτο και από το υπόστρωμα; 2 μέρες τώρα που χρησιμοποιώ το Purigen στο φίλτρο τα νιτρικά είναι πολύ χαμηλά. Αναρωτιέμαι λοιπόν , πεινάνε και πρέπει να αυξήσω την δόση κνο3; Ή τραβάνε ανέκαθεν από το υπόστρωμα;

 

Πάντως, αύξηση co2, χαμηλωμα νιτρικών με Purigen , αλλαγές και καθαρισμός έχουν περιορίσει το πρόβλημα κατά 90%.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και απο το υποστρωμα και απο την στηλη του νερου.

Νίκο καλησπέρα,

 

Ο συνδιασμός purigen στο φίλτρο, αλλαγών νερού ανά 2 με 3 ημέρες,αύξησης διοξειδίου και φροντίδας στην καθαριότητα έχουν σχεδόν εξαφανίσει αυτό το διατομικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω 2 εβδομάδες τώρα. 

Το διοξείδιο βέβαια κιτρίνισε το checker αλλά δεν βλέπω καμία περίεργη συμπεριφορά στα ψαράκια μου.

 

Το Purigen μου περιόρισε πάρα πολύ τα νιτρικά και για αυτό έκανα αυτή την ερώτηση. Στην πραγματικότητα από εκεί που μέτραγα 20 νιτρικά στις 2 μέρες μετά την αλλαγή μου τα πήγε από 0 έως 5. Έτσι σκέφτηκα πως θα πεινάσουν;

Αφού όμως μου λες πως έχουν την ικανότητα να τραβάνε και από το υπόστρωμα, σε συνδιασμό με κνο3 λίπανση δεν θα έχω πρόβλημα πιστεύω. Το Purigen είναι προσωρινό Νίκο, μία βοήθεια για να με διευκολύνει λιγάκι αν χάσω κάποια μεσοβδομαδη αλλαγή νερού..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το διπλό ποστ δεν πρόλαβα την επεξεργασία. Νίκο, θέλω να προσθέσω πως έχω ξεκινήσει την λίπανση της seachem και με το trace και όλα , εκτός από τον σίδηρο για την ώρα γιατί είχα παρατηρήσει μία έξαρση σε αυτά τα διάτομα όταν προστίθεται. Μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός. 

 

Η ΕΙ μου έπεσε λίγο βαριά για το ενυδρείο στην παρούσα φάση για αυτό είπα να δοκιμάσω της Seachem. Εσένα ποια είναι η γνώμη σου; 

 

Τα φυτά πάντως από χρώματα κλπ δείχνουν να τα πηγαίνουν αρκετά καλά. Η wallichi Θέλει κλάδεμα σχεδόν ανά εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αντεχει η τσεπη σου πηγαινε seachem .:P

Εγω αυτη την εβδομαδα εχω κανει ειδη τρεις , και μια την Κυριακη που θα γινει.. :P

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως τα ενυδρειακα έξοδα των τελευταίων μηνών αρχίζουν να με γονατίζουν και έχω κόψει τα πολλά πολλά.

Τώρα τα έχω, μόλις τελειώσουν θα μάθω τις σκόνες.

Οι μεσοβδομαδες αλλαγές με μπερδεύουν στο θέμα της λίπανσης. Την κόβουν στη μέση και δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω σαν να μην έγινε άλλη η από το day 1.

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου ένα χεράκι βοήθειας στο κομμάτι των νιτρικών.

 

Μετράω σχετικά μηδενικά νιτρικά από προχτές που έβαλα το Purigen στο φίλτρο. Έχω προσθέσει νιτρικά και χτες και σήμερα και στο τέλος της φωτοπεριόδου μέτρησα 0. Έβαλα 4 Ml αυτό αντιστοιχεί σε 3,3 no3.

 

Όσο το έχω μέσα τι πρέπει να προσθέτω από νιτρικά δηλαδή;

 

Καταρχάς φοβάμαι τα κυανοβακτήρια και κατά δεύτερον βλέπεις την wallichi μέσα σε 2 μέρες που τα νιτρικά πήγαν κάτω από 5 το ροζ πάει να το χάσει.

 

Πόσα Ppm νιτρικά να βάζω την μέρα μέχρι να αφαιρέσω αυτή τη φίλτρανση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εκανες , μονο εσυ νομιζω το εχεις κανει... να βαλεις σε φυτεμενο purgien.

Aν και δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

Νομιζω πως πρεπει να παιξεις με την ποσοτητα του purigen.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εκανες , μονο εσυ νομιζω το εχεις κανει... να βαλεις σε φυτεμενο purgien.

Aν και δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

Νομιζω πως πρεπει να παιξεις με την ποσοτητα του purigen.

To σκέφτηκα και αυτό να σου πω την αλήθεια. Να μειώσω ας πούμε το φακελάκι του Purigen Και να χάσει λίγο την δύναμη του.

 

Αλλά γιατί μόνο εγώ ρε συ; Βλέπω αρκετές αναφορές για φυτεμένα και χρήση του.

 

Σε ένα βίντεο ένος ενυδρείου που φτιάχνει ο findley αναφέρει πως το βάζει Purigen στο φίλτρο. Βέβαια θα μου πεις αυτό ίσως είναι και τελείως διαφημιστικό κόλπο.

 

Θα δοκιμάσω να μειώσω 50% το Purigen Που έχει μέσα το φακελάκι. Λογικά δεν θα αποδυναμωθεί και η δράση του;

Link to comment
Share on other sites

Nικο είπες για την ποσότητα και το έψαξα και είδα πως έχω βάλει 10 φορές πάνω την ποσότητα των λίτρων :P :P :P Eυτυχώς μετά το βιολογικό υλικό..

Link to comment
Share on other sites

Nα σας ρωτήσω κάτι που ακούγεται λίγο βλακεία..

 

Όταν βάζουμε μαύρη αφίσα σαν φόντο στο ενυδρείο αλλάζει κάτι σχετικά με τον φωτισμό; Δεν μιλάω για τις σκιές που δημιουργεί και το αισθητικό κομμάτι, αλλά για το πόσο φως περνάει μέσα στο ενυδρείο σε σχέση με το να μην είχαμε βάλει τίποτα και να ήταν σκέτο τζάμι.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...