Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Θα δούμε τότε σε βάθος χρόνου πως θα εξελιχτεί.

 

Εγώ από δύσκολα έχω την wallichi, την furcata, την fissidens, την cuba και την perennis.

 Απο αυτα που γραφεις μονο η wallichi ειναι ψιλοδυσκολη και η κουμπα,ολα τα αλλα ειναι μετρια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

 Απο αυτα που γραφεις μονο η wallichi ειναι ψιλοδυσκολη,ολα τα αλλα ειναι μετρια.

Θεωρεις πως τελικά οι 3 λάμπες είναι υπερβολή και αρκεί το διπλό φωτιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,εσυ το βλεπεις το ενυδρειο και τα φυτα.

Tα φυτά βλέπω ότι είναι οκ , αλλά τα φυτά θα ήταν οκ και με ακόμα περισσότερο. Εγώ το ρωτάω σχετικά με την άλγη... Πχ τώρα έχω αυτήν την καφέ που λέω από παραπίσω..Που δεν ξέρω τι την θρέφει...

Link to comment
Share on other sites

Θύμισέ μας λίγο Ευθύμη πόσα lumen έχεις συνολικά κι αν δεν ξέρεις τουλάχιστον πόσα watt. 

Link to comment
Share on other sites

Θύμισέ μας λίγο Ευθύμη πόσα lumen έχεις συνολικά κι αν δεν ξέρεις τουλάχιστον πόσα watt. 

Ξέρω Κώνσταντινέ άκου.

 

Οι λάμπες είναι 6500, 4500, 6500κ. 2 t5 daylight ΗΟ και μία ροζ. Τα λούμεν τους είναι 1600+1600+1200. Είναι 24 w και οι 3.  Οι λάμπες απέχουν από την επιφάνεια γύρω στα 10 εκατοστά.

 

Πώς το βλέπετε; Οverkill;

Link to comment
Share on other sites

Σε watt είσαι καλά, σε lumen όμως πιστεύω είσαι χαμηλά, συνολικά 4400 για πόσα λίτρα; 90 αν θυμάμαι καλά, είσαι σε μεσαίο φωτισμό, δεν ξέρω, σίγουρα οι πιο έμπειροι φυτεμένοι θα σου πουν στα σίγουρα αλλά πιστεύω ότι έχεις τριχοειδή από χαμηλό φωτισμό, τώρα βέβαια να αλλάξεις πάλι δεν πρόκειται ποτέ να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο, τι να σου πω πραγματικά εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, εννοείς ότι έχει άλγη επειδή ρίχνει αρκετά λιπάσματα και δεν έχει τον απαραίτητο φωτισμό για να τα απορροφήσουν τα φυτά;

Νομίζω ότι από φωτισμό είναι καλά, μη σου πω ότι είναι και υψηλός, γιατί έχει μικρή απόσταση από την επιφάνεια. Άλλοι είναι στους 30-40 πόντους απόσταση φωτιστικού με επιφάνεια νερού και ο Ευθύμης (όπως και εγώ) στους 10 πόντους. Είναι μεγάλη διαφορά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είστε λάθος, ρόλο παίζει η απόσταση της επιφάνειας του νερού απ το βυθό γιατί το νερό διαθλάται, όλοι οι φωτισμοί πάνω κάτω στους 10 πόντους πάνω απ την επιφάνεια είναι, το θέμα είναι το βάθος του βυθού  πόσο είναι. Αν μπορεί να μας πει καθαρά πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο του θα λυθούν πολλές απορίες πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

Σε watt είσαι καλά, σε lumen όμως πιστεύω είσαι χαμηλά, συνολικά 4400 για πόσα λίτρα; 90 αν θυμάμαι καλά, είσαι σε μεσαίο φωτισμό, δεν ξέρω, σίγουρα οι πιο έμπειροι φυτεμένοι θα σου πουν στα σίγουρα αλλά πιστεύω ότι έχεις τριχοειδή από χαμηλό φωτισμό, τώρα βέβαια να αλλάξεις πάλι δεν πρόκειται ποτέ να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο, τι να σου πω πραγματικά εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω. 

Τριχοειδη απο χαμηλο φωτισμο δεν παιζει... :)

Tον χαμηλο φωτισμό μπορουμε να του αυξησουμε την φωτοπεριοδο.

Γενικα οσο ποιο χαμηλος ειναι φωτισμος τοσο ευκολοτερο ειναι η επεμβαση απο εμας , στον υψηλο φωτισμό τα πραγματα ξεφευγουν πολυ ευκολα..

Δεν ειναι χαμηλος ο φωτισμός του.

Σε ενυδρειο 100 λιτρα(100*30*30 υψος φωτιστικου 5cm)  εχω 21 watt 6500κ  και παλι μου φαινεται πολυς ο φωτισμός.

 

Θα δούμε τότε σε βάθος χρόνου πως θα εξελιχτεί.

 

Εγώ από δύσκολα έχω την wallichi, την furcata, την fissidens, την cuba και την perennis.

 

Δεν ειναι ρε συ δυσκολα αυτα.

Την fissidens την εχω σε ενυδειο χωρις co2 και λιπανση.

Τα αλλα ειναι νορμαλ φυτα, απλα θελουν co2 και λιπανση.

 

Που να δεις με τα φυτα που εχω μπλεξει εγω...

Εκτος απο τα λιπασματα θελουν, συγκεκριμενη kh  gh(ca mg)  ...

Nα βλεπεις το ενα να πηγαινει καλα και το αλλο να χαλαει . :P

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είστε λάθος, ρόλο παίζει η απόσταση της επιφάνειας του νερού απ το βυθό γιατί το νερό διαθλάται, όλοι οι φωτισμοί πάνω κάτω στους 10 πόντους πάνω απ την επιφάνεια είναι, το θέμα είναι το βάθος του βυθού  πόσο είναι. Αν μπορεί να μας πει καθαρά πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο του θα λυθούν πολλές απορίες πιστεύω. 

Eκτος απο το δικό μου. :P

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν πρωτοξεκίνησα φυτεμένο είχα στα 100 λίτρα 30watt φωτισμό και όλα τα φυτά είχαν τριχοειδή, στην αρχή του θέματός μου όλοι αυτό μου έλεγαν, έτσι μπήκα στη διαδικασία και πρόσθεσα τότε led ταινίες και τον αύξησα κι όντως έφυγε η τριχοειδής άλγη, εκτός αν μιλάμε για διαφορετική τριχοειδή. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν πρωτοξεκίνησα φυτεμένο είχα στα 100 λίτρα 30watt φωτισμό και όλα τα φυτά είχαν τριχοειδή, στην αρχή του θέματός μου όλοι αυτό μου έλεγαν, έτσι μπήκα στη διαδικασία και πρόσθεσα τότε led ταινίες και τον αύξησα κι όντως έφυγε η τριχοειδής άλγη, εκτός αν μιλάμε για διαφορετική τριχοειδή. 

Mην συγκρινεις τις t8 που ειχες με τις t5 ....

Οι τ5 ειναι πιο φωτεινες.

Και εγω στην αρχη ειχα στο 180λτ 2 30watt τ8 .

Τριχοειδη την κλασικη που μεγαλωνε ειχα μονο σε ενα ενυδρειο μου στην αρχη.

Την ειχα φερει με τα φυτα μαζι, την εκαψα τοτε με excell και δεν την ξανα ειδα, αλλα τοτε ημουν και χωρις co2 λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε watt είσαι καλά, σε lumen όμως πιστεύω είσαι χαμηλά, συνολικά 4400 για πόσα λίτρα; 90 αν θυμάμαι καλά, είσαι σε μεσαίο φωτισμό, δεν ξέρω, σίγουρα οι πιο έμπειροι φυτεμένοι θα σου πουν στα σίγουρα αλλά πιστεύω ότι έχεις τριχοειδή από χαμηλό φωτισμό, τώρα βέβαια να αλλάξεις πάλι δεν πρόκειται ποτέ να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο, τι να σου πω πραγματικά εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω. 

Παιδιά δεν χρειάζεται να το ψάξουμε καθόλου αν είμαι σε μεσαίο ή σε υψηλό φωτισμό. Είμαι σε υψηλό! 

 

Κωνσταντίνε το ενυδρείο έχει μέσα 16 λίτρα υπόστρωμα. Μιλάμε 80- καθαρά λίτρα νερού μέσα στο ενυδρείο αν αναλογιστείς και κάτι ψιλά που πιάνουν τα ξυλαράκια μου. Όπως καταλαβαίνεις αν ξανακάνεις την πράξη τα λούμεν είναι σε ψηλό φωτισμό.

Επίσης, σχετικά με αυτό που λες για το πόσο φως φτάνει στο επίπεδο του υποστρώματος , μία μέτρηση που νομίζω λέγεται PAR, την έχω κάνει πρόχειρα σε ένα calculator και είναι πολύ ψηλή. Σκέψου πόσο πιο ψηλή είναι στα stem plants.

Tο θέμα δεν είναι αν έχω ψηλό φωτισμό γιατί έχω, το θέμα είναι αν έχω περισσότερο απόσο πρέπει και το αν θα μειώσω το φωτισμό θα επηρεάσει φυτά που απαιτούν φως ή όχι.

 

Τριχοειδη απο χαμηλο φωτισμο δεν παιζει... :)

Tον χαμηλο φωτισμό μπορουμε να του αυξησουμε την φωτοπεριοδο.

Γενικα οσο ποιο χαμηλος ειναι φωτισμος τοσο ευκολοτερο ειναι η επεμβαση απο εμας , στον υψηλο φωτισμό τα πραγματα ξεφευγουν πολυ ευκολα..

Δεν ειναι χαμηλος ο φωτισμός του.

Σε ενυδρειο 100 λιτρα(100*30*30 υψος φωτιστικου 5cm)  εχω 21 watt 6500κ  και παλι μου φαινεται πολυς ο φωτισμός.

 

 

Δεν ειναι ρε συ δυσκολα αυτα.

Την fissidens την εχω σε ενυδειο χωρις co2 και λιπανση.

Τα αλλα ειναι νορμαλ φυτα, απλα θελουν co2 και λιπανση.

 

Που να δεις με τα φυτα που εχω μπλεξει εγω...

Εκτος απο τα λιπασματα θελουν, συγκεκριμενη kh  gh(ca mg)  ...

Nα βλεπεις το ενα να πηγαινει καλα και το αλλο να χαλαει . :P

Νίκο εντάξει τα φυτά που παίζεις εσύ γενικά είναι και φυτά που δεν βρίσκω καν εδώ. Τις έχω δει τις δικές σου δυσκολίες :) Εγώ σαν δύσκολα αναφέρω αυτά που οι εταιρίες λένε ως δύσκολα. Πχ η perrenis sp Ludwigia που έχω παραγγείλει από dennerle. Την έχει στα δύσκολα της, απαιτεί υψηλό φωτισμό και co2 για να πάρει το φύτο την 100% μορφή του (μωβ πάνω κάτω και σπαθοειδή φύλλα).

 

 

 

Παιδιά για να βάλω μία κατάληξη στο όλο θέμα αυτής της άλγης και να βάλουμε τα πράγματα κάτω όσο πιο πολύ γίνεται.

 

Την άλγη αυτή (melosira) μου την ταυτοποίησε ο Tom Barr. Δεν νομίζω να είναι κακό που το λέω εδώ, ούτως ή άλλως διαβάζουμε πολλές αναφορές του ανθρώπου και είναι άξιος να βασιστούμε σε πληροφορίες που μας δίνει.

Σχετικά λοιπόν με το ενυδρείο και το συγκεκριμένο πρόβλημα μου έγραψε : Πολύ φως, μάλλον λιγότερο co2 και μάλιστα μου είπε αν μπορώ να μειώσω και κάπως την ένταση του φωτός. Όχι να κλείσω λάμπα αλλά να μειώσω.

Σχετικά με το co2 εγώ του είπα πως το drop checker μου είναι ανοιχτό πράσινο και μου απάντησε '' να σταματήσεις να κοιτάς τα dropchecker και να παρατηρείς πως ανταποκρίνονται στο co2 φυτά και ζωντανά''. Φυσικά ο άνθρωπος δεν ξέρει ότι η ενασχόληση μου είναι 6 μηνών και ότι αυτή η παρατήρηση δεν μου είναι τόσο εύκολη αλλά καταλαβαίνετε τι θέλει να πει.

 

Εγώ να σας πω πως αυτό που θυμάμαι είναι να ρίχνω το co2 τότε με τους καρδινάλιους και η φίλη μας η Melosira να κάνει την έναρξη της. Το ενυδρείο έτρεχε στις 140 φυσαλίδες το λεπτό με υψηλή ανατάραξη στην επιφάνεια και ΔΕΝ είχε ούτε 1 άλγη παρά την dust green στο τζάμι η οποία πήρε πόδι εντός 10 ημερών.

Αυτή τη στιγμή το co2 είναι στις 120 φυσαλίδες το λεπτό, ο checker ας τον αναφέρουμε και αυτόν είναι ανοιχτό πράσινο, η ανατάραξη είναι κατεπιλογήν πολύ υψηλή γιατί θέλω να παρέχω οξυγόνο και τρέχει με έναν κεραμικό διαχυτή χωρίς υποβοήθηση (κυκλοφορητή πχ).

Οι συμπεριφορές των ζωντανών είναι μια χαρά. Εγώ κυρίως παρατηρώ τον οτόκινκλο τον οποίο θεωρώ πιο ευαίσθητο σε συνθήκες και δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα θέμα.

Είναι προφανές πως η υψηλή ανατάραξη και ο κεραμικός που δεν κάνει καλή διάχυση κάνουν το ενυδρείο να ζητάει όλο και περισσότερο co2. Προσωπικά έτσι όπως πάει δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση να τερματίσει στις 3 φυσαλίδες το λεπτό ακόμα και αν το ενυδρείο είναι μικρό και η φυτομάζα μεσαία. Πολύ απλά , πολύ πάει χαμένο. Όταν μου έρθει ο ριάκτορας μπορεί οι 100 φυσαλίδες να είναι το μαξ που μπορεί να πιάσει.

Εγω εκεί ποντάρω σχετικά με αυτή την άλγη. Στο co2. Στο να πάει όσο πιο ψηλά μπορεί να πάει και να την αποχωριστώ σε συνδιασμό με ένα ενυδρείο 100% φυτομάζα.

 

Πληροφοριακά για αυτή την άλγη εγώ πολλές πληροφορίες δεν βρίσκω. Απότι φαίνεται δεν είναι τόσο συνηθισμένη. Άλλος την έλυσε σταματώντας λιπάσματα, άλλος δεν έκανε τίποτα και έφυγε μόνη της, άλλος σταμάτησε το κάλιο και έφυγε (χαχαχα), άλλος την καθάριζε μέχρι που εξαφανίστηκε. Άρες μάρες κουκουνάρες χααχαχ δεν βρίσκεις ακριβώς λύσεις , αλλά τυχαία τεστ που κάνανε διάφοροι. 

Οπότε εγώ καταλήγω πως για να φύγει αυτή η άλγη ακόμα και με πολύ υψηλό φωτισμό θα φύγει εφόσον το co2 ο φωτισμός και τα λιπάσματα έρθουν σε ισσοροπία. Εννοείται πως η καθαριότητα είναι μέσα στο παιχνίδι.

Σχετικά με το τελευταίο, τα λιπάσματα ο Βarr μου είπε να μη τα σταματήσω γιατί πιθανότατα να υπάρξουν άλλα θέματα μετά.

 

Θέλω να ρωτήσω αν θα βοηθούσε να χρησιμοποιώ excel σε κανονική δόση σε συνδιασμό με το συμπιεσμένο τουλάχιστον μέχρι να φύγει αυτή η άλγη; Πολλές αναφορές λένε πως το excel έχει και δράσεις αλγοκτόνου.

 

Αυτά είχα να πω νομίζω έδωσα όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα.. Κατά τα άλλα είχα κόσμο σήμερα σπίτι, το ενυδρείο τους άρεσε που το είδαν λίγο :P Και αυτό είναι καλό!!! Είχα βέβαια συντήρηση σήμερα και πολύ τρίχα είχε πάει βόλτα στο καζανάκι :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση όλα τα παραπάνω που σας είπα και την απόσταση λάμπας-επιφάνειας και λάμπας -υποστρώματος έχω αρχίσει να πιστεύω πως η μία λάμπα πρέπει να κλείσει και να τρέξω με τις 2.

 

Ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μην πειραξεις τιποτα, ν αφησεις το ενυδρειο να ηρεμησει Ο φωτισμος σου αν λαβουμε υποψιν οτι πραγματι εισαι 80 λιτρα καθαρα ειναι στα 55 lumen ανα λιτρο, δεν τον λες πολυ υψηλο ωστε να θελει αφαιρεση προσωπικη μου αποψη βεβαια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μην πειραξεις τιποτα, ν αφησεις το ενυδρειο να ηρεμησει Ο φωτισμος σου αν λαβουμε υποψιν οτι πραγματι εισαι 80 λιτρα καθαρα ειναι στα 55 lumen ανα λιτρο, δεν τον λες πολυ υψηλο ωστε να θελει αφαιρεση προσωπικη μου αποψη βεβαια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Kωνσταντίνε μην κοιτάς τόσο τα λούμεν όσο τις αποστάσεις. Οι τ5 ειδικά οι HO εκδόσεις είναι πολύ δυνατές.

 

Ας δούμε βέβαια τι θα πουν και οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

3xΤ5 24w σε 80 λίτρα, σε 10 πόντους απόσταση από την επιφάνεια, με καθαρό νερό (εννοώ όχι blackwater), χωρίς φυτά επιφάνειας και με ανακλαστήρες είναι αρκετά υψηλός ο φωτισμός. Μην κοιτάτε watt μόνο ή loumen, όλα παίζουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

3xΤ5 24w σε 80 λίτρα, σε 10 πόντους απόσταση από την επιφάνεια, με καθαρό νερό (εννοώ όχι blackwater), χωρίς φυτά επιφάνειας και με ανακλαστήρες είναι αρκετά υψηλός ο φωτισμός. Μην κοιτάτε watt μόνο ή loumen, όλα παίζουν ρόλο.

Ναι και οι 2 λάμπες είναι HO. Το PAR είναι πολύ υψηλό με ένα πρόχειρο calculator.

 

Θα το αφήσω έτσι και αν συνεχιστεί το πρόβλημα με την συγκεκριμένη άλγη ή προκύψει κάτι άλλο θα πάω σε setup με 2 λάμπες όπου τα πράγματα είναι περισσότερο υπό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

3xΤ5 24w σε 80 λίτρα, σε 10 πόντους απόσταση από την επιφάνεια, με καθαρό νερό (εννοώ όχι blackwater), χωρίς φυτά επιφάνειας και με ανακλαστήρες είναι αρκετά υψηλός ο φωτισμός. Μην κοιτάτε watt μόνο ή loumen, όλα παίζουν ρόλο.

Οταν λένε για την αναλογία lumen/lt ή watt/lt εννοείται ότι συμπεριλαμβάνονται αυτά, είναι αυτονόητα, όπως και να το κάνεις δεν είναι Ο ΥΨΗΛΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ, υψηλός με κεφαλαία γράμματα θεωρείται όταν τα watt ξεπερνάνε τα λίτρα, εκεί μάλιστα έχεις πολύ υψηλό φωτισμό, δείτε άλλα νήματα με περισσότερο φωτισμό αν έχουν αυτά τα προβλήματα και μετά να μου πείτε, επιμένω ότι αν κατεβάσει φωτισμό θα έχει επιπλέον προβλήματα, όπως και να έχει δεν κάνουμε διαγωνισμό ποιος έχει τον περισσότερο φωτισμό, το καταλάβαμε πόσο έχει ο Ευθύμης, το θέμα είναι να βρει την ανισορροπία που είναι υπεύθυνη για την άλγη του. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν λένε για την αναλογία lumen/lt ή watt/lt εννοείται ότι συμπεριλαμβάνονται αυτά, είναι αυτονόητα, όπως και να το κάνεις δεν είναι Ο ΥΨΗΛΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ, υψηλός με κεφαλαία γράμματα θεωρείται όταν τα watt ξεπερνάνε τα λίτρα, εκεί μάλιστα έχεις πολύ υψηλό φωτισμό, δείτε άλλα νήματα με περισσότερο φωτισμό αν έχουν αυτά τα προβλήματα και μετά να μου πείτε, επιμένω ότι αν κατεβάσει φωτισμό θα έχει επιπλέον προβλήματα, όπως και να έχει δεν κάνουμε διαγωνισμό ποιος έχει τον περισσότερο φωτισμό, το καταλάβαμε πόσο έχει ο Ευθύμης, το θέμα είναι να βρει την ανισορροπία που είναι υπεύθυνη για την άλγη του. 

Kωνσταντίνε ο υπολογισμός με τα watt θεωρείται ξεπερασμένος και πρόχειρος. Μπορεί να έχεις 0,5 w/l και ο φωτισμός σου να είναι πολύ υψηλός για την γυάλα που έχεις. Και αυτό γιατί οι αποστάσεις που αναφέρουμε παραπάνω παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Εγώ με 2 λάμπες είμαι 0,6 και ίσως αναλογεί σε υψηλό φωτισμό ενώ οι 3 λάμπες που είναι 1 w/l ίσως αναλογούν σε υπερβολικό-λανθασμένο φωτισμό. Οι αναλογίες που λες δεν συμπεριλαμβάνουν τις αποστάσεις γιατί είναι παλαιότερος τρόπος υπολογισμού.

 

Είναι αυτό που έγραφε και ο Νίκος πιο πριν. Πολλοί πλέον μετράνε με άλλους τρόπους τον φωτισμό για να έχουν καλύτερη εικόνα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτόν, εγώ τι φωτισμό έχω; Στα 90 λίτρα 2χΤ5 39watt ΗΟ με ανακλαστήρες, με ύψος βυθού 35 εκατοστά και το ύψος του φωτιστικού στα 10, με καθαρό νερό και χωρίς φυτά επιφανείας; Αν και δεν παίζει ρόλο αφού το λέτε, ας το αναφέρω, συνολικά 6000 lumen. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτόν, εγώ τι φωτισμό έχω; Στα 90 λίτρα 2χΤ5 39watt ΗΟ με ανακλαστήρες, με ύψος βυθού 35 εκατοστά και το ύψος του φωτιστικού στα 10, με καθαρό νερό και χωρίς φυτά επιφανείας; Αν και δεν παίζει ρόλο αφού το λέτε, ας το αναφέρω, συνολικά 6000 lumen. 

Kαι πλάτος; Kαι όσα εκατοστά υπόστρωμα;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Σου λέω καθαρά λίτρα 90, ο βυθός απ την επιφάνεια είναι στα 32 εκατοστά και άλλα 10 εκατοστά οι λάμπες απ την επιφάνεια, πλάτος 30 όσο και σένα, πείτε μου τι φωτισμό έχω; Εχω περισσότερο ή λιγότερο από τον Ευθύμη; Εχω μέτριο, υψηλό, πολύ υψηλό, τι; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Σου λέω καθαρά λίτρα 90, ο βυθός απ την επιφάνεια είναι στα 32 εκατοστά και άλλα 10 εκατοστά οι λάμπες απ την επιφάνεια, πλάτος 30 όσο και σένα, πείτε μου τι φωτισμό έχω; Εχω περισσότερο ή λιγότερο από τον Ευθύμη; Εχω μέτριο, υψηλό, πολύ υψηλό, τι; 

Γράψε μας Κωνσταντίνε και πόσο πάχος έχει το υπόστρωμα σου!!!

 

Θα λείψω κανένα 4ωρο τα λέμε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...