Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

αν θέλεις παίξε και λίγο με το wb να το δούμε καλύτερα...θα συμφωνήσω απόλυτα με την ομάδα που κερδίζει ότι δεν αλλάζει... άμα πατάει καλά το σύστημα προχωράς ακάθεκτος χωρίς αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα κάποιες αλλαγές κ ετοιμάζω κ άλλες!

Πρώτον, έβαλα ένα ακόμα βράχο (νεκρό) αριστερά κ το "σήκωσα" λίγο από αυτή την πλευρά γιατί ήταν πολύ κάτω.

Ετοιμάζομαι για να φραγκαρω την μαμά ephyllia (ξανά) και τον dunkan που θα μπει στον νέο βράχο.

Πήρα αυτόματη αναπλήρωση που θα χρειαστεί το καλοκαίρι, αλλά θα την ετοιμάζω σιγά σιγά από τώρα

Και είχα μια έκπληξη σήμερα, ευτυχώς ευχάριστη, έχω ένα μικρό σπειρογραφο στο ενυδρείο και τον πήρα χαμπάρι μόνο τώρα! Ελπίζω να ζήσει κ να μεγαλώσει γιατί ξέρω ότι είναι λίγο δύσκολοι στη διατήρηση!

Και μια φωτό όπως είναι με το νέο βραχο πριν μπουν τα φράγκ πανω

 

 

 

 

IMG_20201227_163906-01_copy_1506x790.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιδιαίτερα δυσκολοι οι σπειρογράφοι.  

2 πράγματα θέλουν.

1ον) Να μην εχουν θυρευτές (πχ καποια wrsasse ενδεχομένως να τους επιτεθουν) 

2ον) Τροφή, η οποία πέφτει στο νερό και διαλύεται. Ειναι Filter feeder, οπότε θελουν τροφή που να γινεται σαν σκόνη στο νερο τους. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η προσθήκη του βράχου! Εδειξε αμέσως!

Πολύ όμορφο το έχεις φτιάξει!

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update

ξεκινησα dosing με το all for reef της tropic marin, 1ml μόνο για αρχή καθημερινά, θα μετρήσω τέλος της εβδομάδας και βλέπω πόσο μπορώ να ανεβάσω. Το kh είναι περίπου  7.6 τώρα, γύρω στα 8 σταδιακά θα το ήθελα. εκεί ήταν παλιότερα, αλλά έχει πέσει λιγο

Επίσης αλλαγή αλατιού από το tropic marin pro σε bio actif.

Ειναι ουσιαστικά pro με λίγο μεγαλύτερο kh και με reef actif carbon dosing.

Η αλλαγή θα γίνει σταδιακά με ένα μέρος pro και άλλο με bio actif σε κάθε αλλαγή νερού, και σταδιακά η αναλογία θα μεγαλώνει στο bio actif μέχρι να βάζω μόνο bio actif .

Αυτο το κάνω λόγω διαφοράς στο kh που έχουν τα δύο αλατια, 7-8 το pro 8-9 το bio actif

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλες οι αλλαγές να πάνε καλά , φωσφορικά πόσο μετράς ? Έψαξα και εγώ λίγο το carbon dosing , αλλά στην δικιά μου περίπτωση δεν θα δουλέψει δλδ έχω υψηλά νιτρικά αλλά φωσφορικά στο 0,02 για την ακρίβεια 0,018 οπότε για να κάνει δουλειά και να μου ρίξει τα νιτρικά θα πρέπει να ανεβάσω τα φωσφορικά πρώτα 

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα έχω κοντά στο μηδεν, εξαρτάται πως θα κάνεις cabon dosing.

To reef actif της tropic marin κάνει και σε μηδενικα σχεδόν φωσφορικά.

Το ίδιο κάνει και το αλάτι της bio actif έμμεσα, αφού ουσιαστικά είναι pro με την προσθήκη reef actif ( το έχει πει αυτό ο ίδιος ο ceo της σε παρουσίαση που έκανε για το carbon dosing της tropic marin.)

Το έχω ξαναβάλει στα γενικά θαλασσινού , δες το να καταλάβεις τι λέω

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο την δευτερα κανω dosing με το all for reef της tropic marin 1ml καθε μερα

Την Κυριακη με την αλλαγη νερου ειχα μετρηση ΚΗ περιπου 7,6 , σημερα ειναι 7,9 .

Αντι να πεσει απο την Κυριακη  που εγινε η αλλαγη νερου ειχα μια σταθεροποιηση κοντα στο 8 μια χαρα ειναι

Θα συνεχισω την ιδια δοσολογια κ θα ξαναμετρησω την επομενη εβδομαδα

Σημερα παρελαβα και το αλατι tropic marin  bio actif που κανει εμμεσα carbon dosing

Θα γινει σταδιακα προσαρμογη στο νεο αλατι λογω διαφορας στο ΚΗ που εχουν, το pro reef εχει ΚΗ 7-8 και το bio actif εχει  ΚΗ 8-9.

Ξεκινω με την πρωτη αλλαγη νερου αναλογια 75 % PRO REEF - 25 % BIO ACTIF, στις επομενες 2 αλλαγες 50-50 κ μετα 75% bio actif k 25% pro reef

Και επειτα 100% Bio Actif

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Λοιπον απο την δευτερα κανω dosing με το all for reef της tropic marin 1ml καθε μερα

Την Κυριακη με την αλλαγη νερου ειχα μετρηση ΚΗ περιπου 7,6 , σημερα ειναι 7,9 .

Αντι να πεσει απο την Κυριακη  που εγινε η αλλαγη νερου ειχα μια σταθεροποιηση κοντα στο 8 μια χαρα ειναι

Θα συνεχισω την ιδια δοσολογια κ θα ξαναμετρησω την επομενη εβδομαδα

Σημερα παρελαβα και το αλατι tropic marin  bio actif που κανει εμμεσα carbon dosing

Θα γινει σταδιακα προσαρμογη στο νεο αλατι λογω διαφορας στο ΚΗ που εχουν, το pro reef εχει ΚΗ 7-8 και το bio actif εχει  ΚΗ 8-9.

Ξεκινω με την πρωτη αλλαγη νερου αναλογια 75 % PRO REEF - 25 % BIO ACTIF, στις επομενες 2 αλλαγες 50-50 κ μετα 75% bio actif k 25% pro reef

Και επειτα 100% Bio Actif

Αν η μόνη διαφορά είναι στο kh γιατί δε κάνεις μικρότερες αλλαγές; 

Link to comment
Share on other sites

Η

Μία ώρα πριν, το μέλος sarados έγραψε:

Αν η μόνη διαφορά είναι στο kh γιατί δε κάνεις μικρότερες αλλαγές; 

Η μόνη αλλαγή που μετράω.. γιατί πέφτει συνήθως και το μαγνήσιο κ ιχνοστοιχεία.

Επίσης μπορώ κάθε Κυριακή μόνο λόγω δουλειάς να κάνω αλλαγές νερού.

Και υπάρχει και το θέμα σταθερότητας. Φαντάσου το ΚΗ και όλα τα άλλα που πέφτουν , και ξαφνικά την Κυριακή αυξάνουν αποτομα. Αυτό γίνεται λίγο βέβαια τώρα που έχω μικρές κατανάλωσεις, αλλά όσο μεγαλώνουν τα κοραλια θα γίνεται πιο έντονος ειδικά που σκέφτομαι να βάλω μια δυο montiporas

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος michalos έγραψε:

Η

Η μόνη αλλαγή που μετράω.. γιατί πέφτει συνήθως και το μαγνήσιο κ ιχνοστοιχεία.

Επίσης μπορώ κάθε Κυριακή μόνο λόγω δουλειάς να κάνω αλλαγές νερού.

Και υπάρχει και το θέμα σταθερότητας. Φαντάσου το ΚΗ και όλα τα άλλα που πέφτουν , και ξαφνικά την Κυριακή αυξάνουν αποτομα. Αυτό γίνεται λίγο βέβαια τώρα που έχω μικρές κατανάλωσεις, αλλά όσο μεγαλώνουν τα κοραλια θα γίνεται πιο έντονος ειδικά που σκέφτομαι να βάλω μια δυο montiporas

 

Αν δεν χρειάζεται μεγάλη αλλαγή  μπορείς για 2 αλλαγές να κάνεις 15-20% με σκοπό να βάλεις μόνο το μπίο ακτιφ και να μη τα μιξάρεις

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για το αλάτι? Νόμιζα για το dosing all for reef ότι έλεγες!

Έχω 1 κουτί 4 κιλα ακόμα pro reef και θέλω να το καταναλώσω κ αυτό, οπότε είπα γιατί να μην το πάω σιγά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ο Αϊ Βασίλης σε μένα! Ένας γνωστός μου μου χάρισε κάποια κοραλια από το ενυδρείο του.

Δύο montipora κόκκινες, ένα πανέμορφο μανιτάρι ,νομίζω ricordea και δύο μικρούλα κόκκινα μανιταρακια.

Όλα τα έχω βάλει απλώς να πατάνε σε βράχο, και έχω τις απορίες: πως κολλάμε τα μανιταρακια σε μικρό βραχάκια? Και επίσης πως κολλάμε τις montipora σε μεγάλο βράχο καν αν γίνεται μέσα στο ενυδρείο?

 

IMG_20210113_165659.jpg

IMG_20210113_170304.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει διάφορους τρόπους για την ρικορντια και τα μανιτάρια  απο τους οποίους μονο τον 1 εχω κάνει και θελει υπομονη. 

Καποιοι τα πιάνουν με λαστιχάκι στο βράχο. Αλλοι τα καρφώνουν με οδοντογλειφίδα, και αλλοι βαζουν το βραχάκι την ρικορντια και ενα πλαστικό μπουκάλι ή κατι αλλο με τρύπες σαν καπάκι για να μην εχει ροη και το αφήνεις να κολλήσει μονο του. 

Το τελευταίο το εχω κάνει σε ανεμώνες και ρικορντιες και έπιασε. Απλά θελει 3-4 μέρες σιγουρα, και επίβλεψη να μην κουνήσει κανενα ψάρι/σαλιγκαρι το μπουκάλι που προστατεύει την διαδικασία προσκόλλησης. 

 

Για την μοντιπόρα τα πράγματα ειναι απλα. Κόλλα για κοράλλια και τοποθέτησέ την εκει που σου αρεσει.  Θα βγάλεις την μοντιπόρα εξω απο το νερο, θα απλώσεις την κόλλα στο σημείο που θα έρθει σε επαφή με τον βράχο και εν συνεχεία θα το κολλήσεις στον βράχο/σημείο που έχεις επιλέξει.  Γινεται και με Logo (κυανοακριλική gel, αλλα και με 2 συστατικων D-D) 

Εμένα με βολεύει πολύ η κυανοακρυλική της Ecotech. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ωραίος ο φίλος!

Τα κοραλλακια πανέμορφα! Αγαπώ τα κόκκινα μανιταράκια, θα δεις τί όμορφα φαίνεται το χρώμα τους ακόμα και το βράδυ! Εξαρτάται από τον φωτισμό αλλά είναι υπέροχο το κόκκινο στο moonlight.

Εγώ είχα κάνει για το ένα αυτό που είπε ο @submarine1981 πήρε 5 ημερες, το άλλο δεν ήξερα που να το βάλω, το ακούμπησα σε ένα άδειο κέλυφος σαλιγκαριού να μην το παίρνει η ροή και κόλλησε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, με logo gel μάλλον θα τα κολλήσω.

Βέβαια έπαθα πλάκα με το ενυδρείο του φίλου που μου έδωσε τα κοραλια..το είδα και λέω νόμιζα ότι είχα reef...

ένα ενυδρείο του το 2006 είχε σαν βραβευτεί ενυδρείο του μήνα σε ξένο ενυδρειακο site

http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php

Έβγαλα κ μια φωτό από αυτό που έχει τώρα για να καταλάβετε

 

IMG_20210113_173357.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, michalos said:

Βέβαια έπαθα πλάκα με το ενυδρείο του φίλου που μου έδωσε τα κοραλια..το είδα και λέω νόμιζα ότι είχα reef...

Πολύ όμορφο πράγματι!

:)Τώρα ξέρεις που θελεις να φτάσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Όντος φοβερό! Και βλεπω τα εχει βαλει ολα πισω, και εχει χώρο μπροστα για τα ψάρια. 

Εκει μέσα δεν ειναι να βάζεις χέρι παντως.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο από ολόκληρο το ενυδρείο, το μανιτάρι που πήρα είναι τεράστιο τελικά!

Η xenia έχει αρχίσει και μεγαλώνει ταχύτατα, περίπου τριπλασιάστηκε τον τελευταίο μήνα.

Κάνω dosing 2 ml all for reef, από kh είμαι σταθερός αλλά λίγο χαμηλά γύρω στο 7.6 , θα πάω την δόση στα ml και βλέπουμε.

1611070062659_copy_1600x899.jpeg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μανιταρακια το εχουν :hehe:, παιρνεις μικρουλικο και μετα απλωνει σαν χαλί.....

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2020 at 9:03 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Έκανα κάποιες αλλαγές κ ετοιμάζω κ άλλες!

Πρώτον, έβαλα ένα ακόμα βράχο (νεκρό) αριστερά κ το "σήκωσα" λίγο από αυτή την πλευρά γιατί ήταν πολύ κάτω.

Ετοιμάζομαι για να φραγκαρω την μαμά ephyllia (ξανά) και τον dunkan που θα μπει στον νέο βράχο.

Πήρα αυτόματη αναπλήρωση που θα χρειαστεί το καλοκαίρι, αλλά θα την ετοιμάζω σιγά σιγά από τώρα

Και είχα μια έκπληξη σήμερα, ευτυχώς ευχάριστη, έχω ένα μικρό σπειρογραφο στο ενυδρείο και τον πήρα χαμπάρι μόνο τώρα! Ελπίζω να ζήσει κ να μεγαλώσει γιατί ξέρω ότι είναι λίγο δύσκολοι στη διατήρηση!

Και μια φωτό όπως είναι με το νέο βραχο πριν μπουν τα φράγκ πανω

 

 

 

 

IMG_20201227_163906-01_copy_1506x790.jpeg

Τι διαστασεις ειναι φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζω το dosing με all for reef της tropic marin, το kh είναι σταθερο 8.5 περίπου, με το νέο αλάτι bio actif κ το dosing .

Μπήκε κ το stc1000 ,ρύθμιση 25 βαθμούς με 0.4 βαθμούς ανοχή.

Ξεκινησα την κατασκευή αυτόματης αναπλήρωσης, πήρα το μηχάνημα με 2 φλοτερ και αντλία 12v

Έφτιαξα με τζαμια και το δοχείο που θα έχει το νερό ΑΟ και πιστεύω σύντομα να είναι έτοιμη.

Σήμερα τάισα τα κοραλια με reef roids και βγήκε έξω μια σκουλικαντερα , την ειχα δει πριν λίγο καιρό κ ήταν μικρή τώρα ήταν τεράστια  .Τις λέμε σκουλοπετρες εδώ κ τρώνε τα αποφάγια στην θάλασσα κ νεκρά ψάρια. Επειδή ξέρω ότι μπορεί να γίνουν τεράστιες σχεδόν μισό μέτρο κ είναι κυνδυνος για τα ψάρια την νύχτα την ρουφηξα με την πιπέτα ταισματος και την έβγαλα. 

 

 

 

1612627218055_copy_1600x899.jpg

1612627076625_copy_899x1600.jpg

IMG_20210206_175635.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...