Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Τεράστιο σκουλήκι. 

Λογικά θα εχεις και άλλα κάτω απο πέτρες,βράχους, κοραλλια κλπ. 

Οντως τρώνε περισσευούμενες τροφες που πεφτουν κατω.

Link to comment
Share on other sites

Και κοντεύω να τελειώσω την αυτόματη αναπλήρωση

Εδώ η πατέντα που έκανα.

Πήρα ένα κομμάτι plexi καιε πιστόλι θερμού αέρα του έδωσα το σχήμα αυτό.

Τρύπημα με Dremel και στερέωσα τα φλοτερ κ το σωλήνα αναπλήρωσης.

Βρήκα σωλήνα 1.5μ με πλαστικό σωληνάκι στην άκρη σετακι και είναι ότι πρέπει για αυτό που ήθελα.

Φωτός με την πορεία κατασκευής

 

 

1612979385849_copy_1600x899.jpg

1612979337188_copy_1600x899.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή απλά να ξέρεις ότι τα σαλιγκάρια μπορούν να σου κατεβάσουν τα φλοτέρ και να έχεις θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

Πολύ ωραία κατασκευή απλά να ξέρεις ότι τα σαλιγκάρια μπορούν να σου κατεβάσουν τα φλοτέρ και να έχεις θέμα.

Στο sump θα το εχω Επίσης για αυτό ακριβώς έχω δίπλα φλοτερ ,αν κολλήσει το ένα δουλεύει με το αλλο

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Επίσης για αυτό ακριβώς έχω δίπλα φλοτερ ,αν κολλήσει το ένα δουλεύει με το αλλο

 

Έτσι πίστευα και εγώ μέχρι που διαπίστωσα ότι έκανα λάθος. Με δύο σαλιγκάρια (ένα στο καθένα) ή ένα μεγάλο στο κέντρο η ζημιά γίνεται μια χαρά - σου ομιλεί παθών όμοιας κατασκευής αυτή τη στιγμή. Από εκεί και πέρα αν το έχεις στο sump χωρίς ζωντανά, προφανώς δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2020 at 8:17 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Συμβουλή δεν έχω, στο γλυκό είχα πάρει όλη την σειρά της dophin μια χαρά δουλεύουν αλλά ΟΚ μέχρι εκεί.

Χαίρομαι που πάνε καλά τα κοράλλια και τα ψαράκια!:bigemo_harabe_net-64:

Εύχομαι να την αγαπήσουν και τα μικράκια την euphyllia!

Από το aqualab εχω και εγώ καλή εικόνα.

Όλα καλά με την aqualab αρκεί κατά την γνώμη μου πάντα....να φτιάξουν και λίγο το site γιατί προσωπικά με το smartphone με έχει κουράσει πάρα πολύ..τρομάζω να κάνω login...να δω τα προϊόντα στο καλάθι και γενικά της παραγγελίες μου...

Κατά τα άλλα για το φωτιστικό σου καλορίζικο !! το περιμένω εντός των ημερών από Ισπανία μεριά!! θα σας έχω και τις δικές μου εντυπώσεις ,μακάρι να πάνε όλα καλά ...και επειδή είναι γενικά πειραχτηρι..θα τολμήσω και για WiFi dimner και προγραμματισμό γενικότερα και θα σας έχω νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2020 at 8:32 ΠΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Με το phosquard σε για 4 μέρες και χαετο οι αλγες έφυγαν σχεδόν τελείως. Φωσφορικά θα μετρήσω σήμερα να δω αν θα συνεχίσω την θεραπεία.

Αλλά ο ένοχος βρέθηκε... μέτρησα το νερό της ΑΟ γιατι τελευταία είχε χαμηλωσει η ροη και : "its not 3.6 Roentgen its 15000" !

Η μέτρηση έδωσε tds 295ppm, ενώ κανονικά είχα 20ppm.

Πώς είπε ο τεχνικός που μου αλλάζει τα φίλτρα μάλλον έχει φράξει η αποχέτευση κ ίσως και να θέλει αλλαγμα ξανά η μεμβράνη

 

Σχωρατε μου τις ερωτήσεις μου αν και ...παλιός reefas  και τελευταία σε γλυκό νερό..δεν άντεξα..μου ξαναρθε το αλάτι στο χούι μου..

Εντάξει..το phosquard το ξέρω αλλά τον χαετο..αδιαβαστος πιάστηκα...τι είναι ???

On 27/9/2020 at 8:32 ΠΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Με το phosquard για 4 μέρες και χαετο οι αλγες έφυγαν σχεδόν τελείως. Φωσφορικά θα μετρήσω σήμερα να δω αν θα συνεχίσω την θεραπεία.

Αλλά ο ένοχος βρέθηκε... μέτρησα το νερό της ΑΟ γιατι τελευταία είχε χαμηλωσει η ροη και : "its not 3.6 Roentgen its 15000" !

Η μέτρηση έδωσε tds 295ppm, ενώ κανονικά είχα 20ppm.

Πώς είπε ο τεχνικός που μου αλλάζει τα φίλτρα μάλλον έχει φράξει η αποχέτευση κ ίσως και να θέλει αλλαγμα ξανά η μεμβράνη

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Σχωρατε μου τις ερωτήσεις μου αν και ...παλιός reefas  και τελευταία σε γλυκό νερό..δεν άντεξα..μου ξαναρθε το αλάτι στο χούι μου..

Εντάξει..το phosquard το ξέρω αλλά τον χαετο..αδιαβαστος πιάστηκα...τι είναι ???

Χαετο φίλε είναι μια μακροαλγη που σου απορροφά νιτρικά. 

Θέλει φως αρκετό και μεγαλώνει καθώς θρεφεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η αυτόματη αναπλήρωση και δουλεύει οκ.

Μόνο αρνητικο η αντλία όταν δουλεύει η αντλία 12v που ειχε το Κιτ κάνει θόρυβο, αλλά σταματά αυτόματα σε ένα δυο δευτερόλεπτα.

Το δοχείο αναπλήρωσης το έκανα με τζάμια, σαν μικρό ενυδρείο 12 λίτρα νερό ΑΟ βάζει.

Ερώτηση: τώρα το χειμώνα που έχω ελάχιστη  εξάτμιση χρειάζεται να δουλεύει η αναπλήρωση;

Το ενυδρείο είναι σκεπασμένο το χειμώνα με καπάκι από  πλεξι για να μην έχω απώλειες θερμότητας όταν κάνει πολύ κρυο.

Και επίσης αν δουλευω την αναπλήρωση το χειμώνα, το νερό στο δοχείο δεν παθαίνει κάτι αφού είναι σχεδόν στάσιμο;

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παθαίνει κάτι το νερο της αναπλήρωσης. Εκτός και αν σου μείνει στάσιμο για 10 με 15 μέρες με ανοιχτή πρόσφαση σε σκόνες , ζωύφια κλπ .

 

καλό ειναι να την δουλεύεις όλο τον χρόνο την αναπλήρωση για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.  Τωρα αν ειναι τόσο ελάχιστα τα λτ που χάνονται για τον λόγω που ανέφερες, και εχεις την υπομονή να το ελέγχεις καθημερινά 2-3 φορες για να έχεις ενα σταθερό επίπεδο στάθμης (και αρα αλατότητας) τότε μπορείς να την αποσυνδέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει καπάκι πλεξι στο δοχείο οπότε δεν έχω θέμα με σκόνες .

Το καλοκαίρι έχω εξάτμιση περίπου 1.5 λίτρα την μέρα, τον χειμώνα έχω 1- 1.5 λίτρο την εβδομάδα.

Σκέφτομαι να βάζω λίγο νερό στο δοχείο αναπλήρωσης , 3-4 λίτρα και κάθε εβδομάδα να βάζω λίγο για να ανανεώσεται. Το ότι αναπληρώνει από λίγο κάθε μέρα κάνει μια μικρή κίνηση το νερόε την αντλία και πιστεύω δεν θα μένει τελείως στάσιμο

Link to comment
Share on other sites

Η αναπλήρωση πρέπει να υπάρχει όλο το χρόνο. 

Χάνω το καλοκαίρι 5λιτρα και το χειμώνα 4.

Το καπάκι βγαλτο .

Όσο θα έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια νερού να έρχεται σε επαφή με τον αέρα τόσο πιο σταθερό ph.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αυτό με το ΡΗ το έχω σκεφτεί, αλλά υπάρχει το πρόβλημα όπως είπα με την απώλεια θερμότητας χωρίς καπάκι, και αυτό είναι μεγάλο θέμα όταν υπάρχουν διακοπές ρεύματος μερικές ώρες που εδώ γίνονται συχνά και όταν έχει πολύ κρυο είναι μεγάλο πρόβλημα.

Το καπάκι δεν είναι τελείως κλειστό, έχει ανοιγματα για την επιστροφή και για τάισμα.

Στην κατασκευή για την αυτόματη αναπλήρωση που είχα κάνει υπήρχε ένα κατασκευαστικό λάθος, η σωλήνα που έφερνε νερό ήταν πολύ χαμηλά και έφτανε μέχρι την στάθμη του νερού ,με αποτέλεσμα να κάνει αναρρόφηση κάποιες φορές κ να φέρνει νερό από το sump στο δοχείο αναπλήρωσης.

Το έλυσα φτιάχνοντας με πλεξι δεύτερη θέση για τον σωλήνα αναπλήρωσης που είναι πιο ψηλά κ δεν έρχεται σε επαφή με την στάθμη του νερού.

Τώρα δουλεύει άψογα, υπολογίζω γύρω στα 2 λίτρα την εβδομάδα αναπληρωση τώρα τον χειμώνα, οπότε διατηρω στο δοχείο γύρω στα 4 λίτρα για σιγουριά και το νερό στο δοχείο θα ανακυκλώνεται και δεν πιστεύω να έχει προβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο. Έχω την εντύπωση πως το δεύτερο φλοτερ στην αναπλήρωση έχει το νόημα του ασφαλιστικού. Άμα για κάποιο λόγο κολλήσει το ενα να κόψει το άλλο, οπότε το βάζεις και λίγο πιο ψηλά στο sump. Εκτός νερού συνήθως.

Έγινε επεξεργασία - sarados
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 φλοτερ μπαίνουν για ασφάλεια στο ίδιο ύψος γιατί:

Στην ουσία δίνουν εντολη on k off.

Αλλά για την on εντολή πρέπει να την δώσουν κ τα 2, την off οποιοδήποτε από τα 2.

Αυτό γίνεται για ασφάλεια για να μην έχουμε πλημυρα.

Αν το βάλεις πιο ψηλά, στην ουσία η ασφάλεια ,το δεύτερο φλοτερ δηλαδή,  απλώς θα είναι λίγο πιο πάνω, άρα θα γίνει οτι θα γινόταν αν ήταν στο ίδιο ύψος κ τα 2 με λίγο μεγαλύτερη στάθμη νερού.

Όταν κολλήσει κάποιο συνήθως εννοούμε ότι αυτό η θα είναι μόνιμα κλειστό η μόνιμα ανοιχτό.

Αν είναι κλειστό το ένα, το άλλο δεν έχει σημασία πως θα είναι ανοιχτό η κλειστό γιατί όπως είπα για να τρέξει νερό πρέπει και τα 2 να είναι on.

Αν πάλι κολλήσει ανοιχτό, στην ουσία θα δουλεύει το αλλο μόνο.

Άρα δεν έχει σημασία το ύψος , και επειδή δεν θέλω διαφορά στην στάθμη νερού αν δουλέψει το ένα μόνο το βάζω στο ίδιο ύψος.

Τώρα δεν ξέρω αν τα είπα κατανοητά η σας μπέρδεψα !

Το μόνο που βρίσκω χρήσιμοσε αυτό που ειπες είναι ότι αν κολλήσει το χαμηλό στο on θα καταλάβεις το πρόβλημα από την διαφορά στην στάθμη νερού.

Αλλά αφού έχεις εφεδρικό κ στο ίδιο ύψος να είναι πλημμύρα δεν θα έχεις.

Αν κολλήσει στο off θα το καταλάβεις κ στις 2 περιπτώσεις γιατί θα σταματήσει να στέλνει νερό κ θα χαμηλώνει συνέχεια η στάθμη νερού.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς τους λόγους που περιγράφετε , ησύχασα με την αναπλήρωση της Hydor smart level control. :) 

 Ημουν κάτοχος αναπλήρωσης με φλοτερ. Και εγω ειχα βαλει 2. κάποτε χάλασε το 1. Είχα και θέμα με σαλιγκάρια.  Πλημμύρα δεν είχα ποτε. Αλλά πάντα το είχα άγχος. 

 

Link to comment
Share on other sites

μιας και το ph παίζει ρόλο και εγώ θα το έβγαζα το καπάκι... όσο αφορά την αναπλήρωση εδώ και 5 χρόνια έχω την κλασσική με 2 φλοτερ και δεν με πρόδωσε ποτέ.. ίσως να ήμουν τυχερός...δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λες εξηγεί γιατί το ένα συμφέρει να μπαίνει λιγο πιο πάνω απο το άλλο και εκτός νερού. Το ένα το χεις στο σημείο που θες τη στάθμη οπότε όταν πέφτει η στάθμη γυρνάει στο on. 

Εφόσον και ο άλλος είναι δίπλα και αυτός θα γυρίσει στο on οπότε θα ξεκινήσει η αντλία( και τα 2 φλοτερ είναι στο On). Μόλις γεμίσει αρκετά και φτάσει στην επιθυμητη στάθμη κόβουν και τα 2 μαζί (η οποιο φτάσει στο off πρώτο)την αντλία οπότε όλα καλά. Τι πρόβλημα υπάρχει σε αυτήν την τοποθέτηση τώρα. Πέρα απο σαλιγκάρια όπως είπαν άλλα παιδιά, είναι και τα άλατα, η άλγη αν έχεις φως στο sump κλπ. Με το να χεις το ένα φλοτερ ελάχιστα πιο πάνω και εκτός νερού το διατηρείς πάντα καθαρό και μακρυά από ζωντανά. Και αφού είναι εκτός νερού είναι στο on συνεχώς οπότε ουσιαστικά το φλοτερ που είναι σε επαφή με το νερό κάνει τη δουλειά της αναπλήρωσης και το εκτός νερού είναι εκεί σε περίπτωση που το εντός νερού κολλήσει(σαλιγκάρια,άλγες, άλατα κλπ) για να σε σώσει απο αρκετό σφουγγάρισμα. Σίγουρα είναι ακραία περίπτωση να κολλήσουν και τα 2 ταυτόχρονα αλλά εφόσον υπάρχει πιθανότητα, καλό είναι αφού μπορούμε να την καλύψουμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

@sarados τελικά το ξαναφτιάξω κ έβαλα το ένα φλοτερ πιο ψηλά , πιο πολύ για να το καταλαβω αν κολλήσει το χαμηλότερο.

Το καπάκι θα το βγάλω το Μάρτιο, κάθε χρόνο τους πιο κρύους  3 μήνες έχω , γιατί το δωμάτιο είναι κρύο όλη μέρα που λείπω, πάει μέχρι 12 βαθμούς με αποτέλεσμα ο θερμοστάτης (150 watt) να πάει μέχρι 24 βαθμούς το νερό, αν και το έχω ρυθμίσει στους 25 με stk1000.

Αν δεν είχα καπάκι με τις απώλειες θερμότητας ούτε 23 δεν θα το πήγαινε τους μήνες αυτούς.

Επίσης όπως είπα με το καπάκι τους μήνες αυτούς σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ν θερμοκρασία δεν πέφτει απότομα αλλά την  κρατάει περισσότερο .

Συνεχίζω dosing το all for reef με το χέρι μια φορά την μέρα 2.5ml , αλλά επειδή τα θέλω όλα αυτόματα ξεκινώ μια diy κατασκευή doser.

Παραγγειλα αντλία dosing 12v και λαστιχακια από Κίνα (κόστος 7 ευρώ) , έχω dimmer 12v για να ρυθμίζω την ροή και θα βάλω κ ένα χρονοδιακόπτη που έχω που θα προγραμματίσω να ανοιγει για ένα δυο λεπτά καθε μέρα για να δωσει τα 2.5ml που θέλω.

Θα μπει σε κουτί diy από πλεξι, την πορεία της κατασκευής θα την βάλω στο φόρουμ

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω απόλυτα σε αυτό που λες για το καπάκι. Σκέψου εδώ που είμαι νότια αττική και τις μέρες με τα κρύα ο 25αρης ο θερμοστάτης δε μπορούσε να το πάει πάνω απο 23 με τίποτα. Παρόλο που το δωμάτιο ήταν στους 23-24. Μόλις του έβαλα το καπάκι του πήγε κατευθείαν 24,5. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ωραία αυτά με την θερμοκρασία αλλά προσέχετε το ph με τα καπάκια στο θαλασσινό!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι από τώρα για το καλοκαίρι...

Diy βάση για ανεμιστήρα από ένα κομμάτι πλεξι που του έδωσα το σχήμα αυτό με πιστόλι θερμού αέρα και θα στερεωθεί πάνω ο 12αρης ανεμιστήρας σε τρύπες με tire up.

Θα πιάνει πάνω στο τζάμι του ενυδρείου

Η πορεία κατασκευής μεχρι τώρα..

1614423575050_copy_1600x899.jpg

1614423541247_copy_899x1600.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα μπουν έδωσαν κάποιος κοραλια, σ αυτά ήταν τρία μανιτάρια, δύο κόκκινα κ ένα τεράστιο .

Το μεγάλο χθες χώρισε στα δύο, και από τα μικρά βγήκαν άλλα δύο μικρά δίπλα!

Πολύ γρήγορα έγιναν αυτά, έχω συνηθίσει σε πιο αργούς ρυθμούς!

 

1614622746639_copy_1013x688.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...