Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

πριν 42 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Το βίντεο είναι σημερινό ναι. Έχω κάνει αλλαγή νερού πριν 6 μέρες. Θα μετρήσω εννοείται. Τι σε προβλημάτισε στην εικόνα του βίντεο και λες για No2 και No3; Ρωτάω για να δω εάν είναι κάτι μόνιμο η όχι

Όλα τα ψάρια σου ανασαίνουν γρήγορα . Αυτό συνήθως γίνεται από λάθος στην ποιότητα του νερού ή απο το πολύ στρες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όλα τα ψάρια σου ανασαίνουν γρήγορα . Αυτό συνήθως γίνεται από λάθος στην ποιότητα του νερού ή απο το πολύ στρες

Πιο πιθανό το στρες νομίζω Μαρίνο. Πριν λίγο είχα καθαρίσει την άλγη στα τοιχώματα του εντέρου. Γενικά αυτή η διαδικασία έχω δει ότι τα αγχωνει πάρα πολύ και προσπαθώ να την κάνω σπάνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραλαβή έξτρα πέτρας άτλας πράσινη από Κέρκυρα, σε μέγεθος παλάμης για κατασκευή ακόμα περισσότερων περασμάτων και κρυψώνων. @marinos

Screenshot_2022-02-03-12-04-17-697_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρέσεις τις μεγάλες πέτρες που έχεις μέσα ή απλά θα συμπληρώσεις και αυτές ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο ενυδρείο μου φύτεψα 3 Vallisneria gigantea τελικά. Εδώ και 2 εβδομάδες η άλγη του ενυδρείου μου έχει σχεδόν εξαφανιστεί! @marinos έχουν βοηθήσει τόσο πολύ τα φυτά; Πριν που είχα τις anubias  ήταν σαν να μην υπήρχαν και η άλγη έκανε πάρτυ όπως πολύ καλά θυμάσαι. Έχω σκέψεις να φυτέψω άλλες 4-5 κατά μήκος της δεξιάς πλευράς του πλάτους του ενυδρείου ώστε να μην επισκιάζεται τίποτα από τα φυτά φυτεύοντας τα σε αυτη την πλευρά. Περα από αυτό από τη στιγμή που τις έχω βάλει το ενυδρείο μου ομόρφυνε παρά πολύ ! Ποια άποψη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Στο ενυδρείο μου φύτεψα 3 Vallisneria gigantea τελικά. Εδώ και 2 εβδομάδες η άλγη του ενυδρείου μου έχει σχεδόν εξαφανιστεί! @marinos έχουν βοηθήσει τόσο πολύ τα φυτά; Πριν που είχα τις anubias  ήταν σαν να μην υπήρχαν και η άλγη έκανε πάρτυ όπως πολύ καλά θυμάσαι. Έχω σκέψεις να φυτέψω άλλες 4-5 κατά μήκος της δεξιάς πλευράς του πλάτους του ενυδρείου ώστε να μην επισκιάζεται τίποτα από τα φυτά φυτεύοντας τα σε αυτη την πλευρά. Περα από αυτό από τη στιγμή που τις έχω βάλει το ενυδρείο μου ομόρφυνε παρά πολύ ! Ποια άποψη έχετε;

Νίκο βάλε μια φώτο να το δούμε ντε 😒😁

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Στο ενυδρείο μου φύτεψα 3 Vallisneria gigantea τελικά. Εδώ και 2 εβδομάδες η άλγη του ενυδρείου μου έχει σχεδόν εξαφανιστεί! @marinos έχουν βοηθήσει τόσο πολύ τα φυτά; Πριν που είχα τις anubias  ήταν σαν να μην υπήρχαν και η άλγη έκανε πάρτυ όπως πολύ καλά θυμάσαι. Έχω σκέψεις να φυτέψω άλλες 4-5 κατά μήκος της δεξιάς πλευράς του πλάτους του ενυδρείου ώστε να μην επισκιάζεται τίποτα από τα φυτά φυτεύοντας τα σε αυτη την πλευρά. Περα από αυτό από τη στιγμή που τις έχω βάλει το ενυδρείο μου ομόρφυνε παρά πολύ ! Ποια άποψη έχετε;

Σίγουρα βοηθούν και η Vallisneria άλλα όσο περνάει ο καιρός το ενυδρείο σου ωριμάζει και το οικοσύστημά σου βρίσκει την ισορροπία του . 

Δώσε φώτο στο λαό . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σίγουρα βοηθούν και η Vallisneria άλλα όσο περνάει ο καιρός το ενυδρείο σου ωριμάζει και το οικοσύστημά σου βρίσκει την ισορροπία του . 

Δώσε φώτο στο λαό .

Βάζω μια τώρα που έχω πρόχειρη πριν 2 εμβομαδες ! Έρχεται και αύριο άλλη μετά από την αλλαγή νερου ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

received_292663642775347.jpeg

Έχω βγάλει το ξύλο και έχω βάλει άλλο εάν φυτό πίσω αριστερά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πανέμορφο φίλε, μπράβο! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρίσκω τις τελευταίες ημέρες μικρά μικρά σαλιγγαρακια μέσα στο ενυδρείο μου. Έχω βρει 4 σε διάστημα μιας βδομάδας και τα αφαιρώ. Προφανώς από τα φυτά που έβαλα πριν 1 μήνα κάτι μου ξέφυγε. Την έβαψα; Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης; @marinos

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση υπερπληθυσμού αφαιρείς με το χέρι όσα μπορείς . Αν είναι τα παρακάτω δεν θα σου κάνουν κακό το αντίθετο (πάντα χωρίς υπερπληθυσμό).

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σε περίπτωση υπερπληθυσμού αφαιρείς με το χέρι όσα μπορείς . Αν είναι τα παρακάτω δεν θα σου κάνουν κακό το αντίθετο (πάντα χωρίς υπερπληθυσμό).

 

 

Νομίζω δεν είναι τόσο μακρόστενα. Μαρίνο να σου πω την αλήθεια αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου.

Στα νεότερα γίνεται χαμός σου ενυδρείο μου από νεογέννητα ψαράκια. Μόλις τις τελευταίες 20 ημέρες έχω δει 3 λαμπιντο μικρά και 6 μικρά ντεμασονι. + Αυτή τη στιγμή έχω δύο μπουκωμενες. Μια ντεμασονι και μια λαμπιντο. Οι 3 sinodontis μου φαίνεται να μην επιζητούν τροφή γόνο. Λογικά τους ταιζω καλά 😅

Ωστόσο το μεγάλο στοίχημα είναι να δω μικρά Callainos που τα βλέπω δύσκολα στην αναπαραγωγή τουλάχιστον στις συνθήκες του ενυδρείου μου. Ίσως μελλοντικά τα απομονώσω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Ανεβάζω βίντεο από το ενυδρείο μου, από σήμερα, μετά την απομάκρυνση οκτώ ενηλίκων αρσενικών.

 

https://drive.google.com/file/d/1n5rDb1YE9eFgJYxJTlO0Gc9HB8plODQ9/view?usp=drivesdk

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ήσυχα πλέον. Να τα χαίρεσαι.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Αρκετά ήσυχα πλέον. Να τα χαίρεσαι.

 

Ευχαριστώ πολύ Μαρίνο! Επίσης έβαλα το κουτί μαζί με την αντλία αλλά με χαλάει οπτικα μιας και είναι υπολογίσιμο το μέγεθος συγκριτικά με το ενυδρείο μου. Οπότε αποφάσισα να βάλω μόνη της την αντλία να χτυπάει προς επιφάνεια. Θα κρατήσω το κουτί και το βιολογικό υλικό για μελλοντικό ενυδρείο γεμιστήρα ως εσωτερικό φίλτρο ή για ενυδρείο - καραντίνα Ω μη γένοιτο. Τι λες ;

Link to comment
Share on other sites

Οι άποψη μου είναι γνωστή . Ο συνδιασμός εξωτερικού φίλτρου μαζί με φίλτρο πλάτης θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος φιλτρανσης . Τώρα εσύ το δουλεύεις όπως σου αρέσει.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα εντόπισα πρώτη φορά στο ενυδρείο μου γόνο  Maylandia Callainos και είμαι πραγματικά πάρα πολύ ενθουσιασμένος τόσο καθώς γνωρίζω πως η αναπαραγωγή σε ενυδρείο σύμφωνα με την βιβλιογραφία είναι Αρκετά σπάνια σε ενυδρείο με άλλα είδη όσο και επειδή πρόκειται για ψάρια που είναι πολύ σπάνια στην ελληνική αγορά αλλά διαθέτουν εξαιρετικές συμπεριφορες και χρώματα. Θα ήθελα τις απόψεις σας όσον αφορά την καλύτερη αντιμετώπιση του γόνου προκειμένου αυτός να επιβιώσει! Το ενυδρείο μου διαθέτει πολλές κρυψώνες αλλά αυτό σίγουρα δεν είναι αρκετό μιας και κάποιο άλλοι γόνοι άλλων ειδών στο παρελθόν δεν έχουν καταφέρει να επιβιώσουν!! Πολύ περισσότεροι βέβαια τα έχουν καταφέρει μιας και έχω τουλάχιστον 10-12 νέα ψάρια σου ενυδρείο μου από αναπαραγωγες. @marinos @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα έχει απελευθερώσει Νίκο? 

Αν ναι όσο μπορείς κρυψώνες με της πέτρες και όσα ζήσουν Νίκο. Αν τα έχει βγάλει είναι αρκετά δύσκολο να τα πιάσεις τώρα. Ταΐζε με μία σύριγγα στα σημεία που είναι κρυμμένα τα μικρά τροφή flakes διαλυμένη σε νερό πρώτα και άσε την φύση να κάνει την δουλειά της. Αυτό έκανα εγώ από προσωπική εμπειρία. 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δηλαδή τα έχει απελευθερώσει Νίκο? 

Αν ναι όσο μπορείς κρυψώνες με της πέτρες και όσα ζήσουν Νίκο. Αν τα έχει βγάλει είναι αρκετά δύσκολο να τα πιάσεις τώρα. Ταΐζε με μία σύριγγα στα σημεία που είναι κρυμμένα τα μικρά τροφή flakes διαλυμένη σε νερό πρώτα και άσε την φύση να κάνει την δουλειά της. Αυτό έκανα εγώ από προσωπική εμπειρία. 

 

Τα έχει απελευθερωσει ναι ! Σήμερα λογικά γιατί είναι πολύ μικρά ακόμα. Σπηλιές έχω άπειρες ειδικά για μικρά έναν τεράστιο ύφαλο στη μέση όπου κρυβόταν πολλά μικρά εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Καλός τα δέχτηκες τους μπόμπιρες. 👶

Ναι ίσα ίσα που φαίνονται 😂 τώρα. Αλλά μόλις ξεπεταξουν θα βγαίνουν με τα άλλα μαζί λίγο και θα είναι ψαρωμενα  , θα τρώνε και πάλι μέσα στις πέτρες 🤣😍

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Καλώς τα δέχτηκες . Άλλη μια επιβεβαίωση πόσο σημαντικό είναι να ακολουθούμε την βιβλιογραφία για να επιτύχουμε τον στόχο μας .

Αν θέλεις να επιβιώσει ο γόνος Νικόλα θα πρέπει να τον απομονώσεις σε ένα άλλο ενυδρείο . Βέβαια τώρα που κολυμπά ανάμεσα στις πέτρες το να τα αιχμαλωτίσεις για να τα μεταφέρεις είναι αρκετά δύσκολα . 

Αν υπάρχει άλλο ενυδρείο παίρνεις ένα αλφαδολάστιχο 16mm (αν δεν ξέρεις τι είναι ρωτάς την @natateo ) και έναν μεγάλο κουβά . Με την μέθοδο του σιφωνιάσματος (αν ρωτήσεις την Ναταλία θα σου πει ότι η μια άκρη του αλφαδολάστιχου θα είναι στο ενυδρείο και απο την άλλα ρουφάς μέχρι να έρθει το νερό) θα προσπαθήσεις να τραβήξεις τον γόνο μέσα στον κουβά και από εκεί στο ενυδρείο γεννήστρα.

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Καλώς τα δέχτηκες . Άλλη μια επιβεβαίωση πόσο σημαντικό είναι να ακολουθούμε την βιβλιογραφία για να επιτύχουμε τον στόχο μας .

Αν θέλεις να επιβιώσει ο γόνος Νικόλα θα πρέπει να τον απομονώσεις σε ένα άλλο ενυδρείο . Βέβαια τώρα που κολυμπά ανάμεσα στις πέτρες τον να τα αιχμαλωτίσεις για να τα μεταφέρεις είναι αρκετά δύσκολα . 

Αν υπάρχει άλλο ενυδρείο παίρνεις ένα αλφαδολάστιχο 16mm (αν δεν ξέρεις τι είναι ρωτάς την @natateo ) και έναν μεγάλο κουβά . Με την μέθοδο του σιφωνιάσματος (αν ρωτήσεις την Ναταλία θα σου πει ότι η μια άκρη του αλφαδολάστιχου θα είναι στο ενυδρείο και απο την άλλα ρουφάς μέχρι να έρθει το νερό θα προσπαθήσεις να τραβήξεις τον γόνο μέσα στον κουβά και από εκεί στο ενυδρείο γεννήστρα.

 

@natateo θα με ενδιέφερε πολύ η συμβολή σου !! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρωπροτέρων . @marinos ενυδρείο γεννηστα βρίσκω εύκολα !! Χρειάζεται εσωτερικό φίλτρο η απλα νερό από το ενυδρείο μου; Επίσης υποθέτω ένα ενυδρείο 30-40 λίτρα;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@natateo θα με ενδιέφερε πολύ η συμβολή σου !! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρωπροτέρων . @marinos ενυδρείο γεννηστα βρίσκω εύκολα !! Χρειάζεται εσωτερικό φίλτρο η απλα νερό από το ενυδρείο μου; Επίσης υποθέτω ένα ενυδρείο 30-40 λίτρα;

 

 

 

 

Το ενυδρείο όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο (μέχρι 60 λίτρα ) Στην αρχή δεν θα χρειαστείς φίλτρο παρά μόνο ένα https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/αερόφιλτρο-rs430kd.html . Τροφή flakes που τα τρίβεις με το χέρι μέχρι να γίνει πούδρα . Ταίζεις 3 φορές την ημέρα τόσο όσο να το καταναλώσουν τα πρώτα 3 λεπτά . Συχνές αλλαγές νερού θα τις εκτιμήσουν ιδιαίτερα .

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...