Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

σε 18 μερες μπορεις να την πιασεις και να την βαλεις εκει τα βγαλει με την ισυχια της...αργες κινισεις για να μην στρεσαριστει... εγω αυτο θα εκανα...

:D-_-

Και αυτες ειναι σαν τις αλλες?δηλ.στον μηνα τα φτηνουν?Το 60νταλιτρο μικρο δεν το βλεπεις?Ο κορμος της ειναι σαν την μιση παλαμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και κατι αλλο Σακη,οταν τις απομονονες,φαγητο τις εριχνες καθολου,γιατι εγω βλεπω η αλλες μπουκωμενες να τσιμπαν καπου καπου φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αρχηγε μου γεια σου ρε Βασιλη.....αντε με το καλο να δεις δροντοζακια......δεν σε φοβαμαι εσενα θα βρεις πως θα το κανεις.....και η γνωμη μ εεμενα να την παρεις στις 28 μερες να την βαλεις στο 60 ααρι 2-3 μερουλες να φτυσει τα μικρα και να την επιστρεψεις στο κυριως ενυδρειο........δεν ξερω εαν ειν σωστο αυτο που λεω αλλα αυτο θα εκανα εγω........και παλι μπραβο Βασιλη :D-_--_-:D

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες μεγαλυτερο απο 60λιτρο συγουρα θα ηταν καλυτερο... σε 18 μερες τα ψαρακια ειναι ηδη ολοκληρωμενα στο στομα της συγουρα.. απο το να την κανεις stripping καλητερα να μπει εκει μεσα.... μια χαρα θα ειναι! το θεμα ειναι μεχρο τοτε να μην την πειραξουν τα αλλα ψαρακια του ενυδρειου σου και τα φτυσει... σαν 1 φορα που εχει μπουκοθει μπορει να τα φτησει να ξερεις...πολοι πετυχενουν γεννες μετα την 3 φορα.... ελπιζω να τα κρατησει... αν τα φτυσει τα αυγα και προλαβεις να τα παρεις πρωτου στα φανε και παλι μπορεις να τα σωσεις ..υπαρχει τροπος... οχι μην την ταιζεις .. δεν προκητε να φαει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αρχηγε μου γεια σου ρε Βασιλη.....αντε με το καλο να δεις δροντοζακια......δεν σε φοβαμαι εσενα θα βρεις πως θα το κανεις.....και η γνωμη μ εεμενα να την παρεις στις 28 μερες να την βαλεις στο 60 ααρι 2-3 μερουλες να φτυσει τα μικρα και να την επιστρεψεις στο κυριως ενυδρειο........δεν ξερω εαν ειν σωστο αυτο που λεω αλλα αυτο θα εκανα εγω........και παλι μπραβο Βασιλη :D-_--_-:D

Γεια σου ρε Θαναση,μετα απο δτο χρονια ειναι το πρωτο μπουκωμα στην φροντοζα και θα τα ηθελα αυτα τα μωρα,η 28 μερες ειναι πολλες Θαναση.Εχει δικιο ο Σακης,ειναι πρωταρα και δεν ξερω αν θα το παει μεχρι το τελος.

αν ειχες μεγαλυτερο απο 60λιτρο συγουρα θα ηταν καλυτερο... σε 18 μερες τα ψαρακια ειναι ηδη ολοκληρωμενα στο στομα της συγουρα.. απο το να την κανεις stripping καλητερα να μπει εκει μεσα.... μια χαρα θα ειναι! το θεμα ειναι μεχρο τοτε να μην την πειραξουν τα αλλα ψαρακια του ενυδρειου σου και τα φτυσει... σαν 1 φορα που εχει μπουκοθει μπορει να τα φτησει να ξερεις...πολοι πετυχενουν γεννες μετα την 3 φορα.... ελπιζω να τα κρατησει... αν τα φτυσει τα αυγα και προλαβεις να τα παρεις πρωτου στα φανε και παλι μπορεις να τα σωσεις ..υπαρχει τροπος... οχι μην την ταιζεις .. δεν προκητε να φαει...

Δεν εχω μεγαλυτερο,και επιδη ειναι πρωταρα,αν και θα τα ηθελα πολυ,θα την αφησω μεσα,μην την στρεσαρω.Αφου αρχησε τωρα,θα εχω και αλλες ευκαιριες να παρω τα μωρα της.Παντος μεχρι σημερα καλα τα παει,τα μονα που την ενοχλουν ειναι τα μικρα πιθανα αρσενικα φροντοζακια,πανε και της <<φιλανε >> την ουρα. :D Παντος παροτι εχει μεγαλο στωμα,κανει τα ιδια με τα χαπς στον αερισμο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια μηχανη ειναι η καλυτερς που μποροσα να βγαλω απο την αρχοντισα :D

kanon092.jpg

kanon093.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο ρε παιδια ,αλλα ακομα δεν χωρτασα την Malaw και μου ειναι δυσκολο να παω Taganika.Υπολογιζα για του χρονου να φτιαξω ενα 1000αρι ,αλλα τωρα ετσι που ηρθαν τα πραγματα αρχιζω να το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.Για δευτερο δεν με βλεπω φετος ,αλλα μια αλλαγη την μελεταω μεν ,αλλα μην ξεχνατε και η μεγερα μου εχει λογο.Την ψηνω αλλα δεν θελει με τιποτα να αποχοριστει απο τον Modka. και το Borley.Παντος τον χειμωνα κατι θα γινει :D

Το οτι εμεινε μπουκωμενη στα δυο χρονια σας φενετε παραξενο?Γιατι εγω ηξερα οτι οριμαζει στα 3-4 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά φθάνει σε ωριμότητα σεξουαλική στα 3-4 χρόνια όπως είπες. Αυτός είναι ο κανόνας με τις εξαιρέσεις του φυσικά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά φθάνει σε ωριμότητα σεξουαλική στα 3-4 χρόνια όπως είπες. Αυτός είναι ο κανόνας με τις εξαιρέσεις του φυσικά.

:D

Αρα εχω καρπερο γαμπρο -_--_-

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξέφυγε αυτο το θέμα???? :D

Βασιλη μπράβο!!!!! -_-

Μην σε απασχολεί το πώς μπουκώθηκε η θηλυκιά!Σημασία εχει οτι τα ψαρια ενιωσαν ετοιμα και βρήκαν τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπαραχθούν!

Εγω θα έκανα το εξής:

Θα επερνα προσεκτικά τα μωρα απο την μπουκωμένη και μέχρι να μεγαλώσουν θα τα κρατούσα αλλού!

Μετά θα εδιωχνά τα malawi και θα χαιρόμουν το φροντοζοενυδρειο μου!

Ο χρόνος που χρειαζεται για να μεγαλώσουν τα μωρά είναι οτι πρέπει για να κάνεις την αλλαγή που θες!

Δες εδώ: http://www.frontosa.com/viewtopic.php?t=991

Εγω θα συνέχιζα στο ιδιο ενυδρειο και το μηκος και τα λίτρα του ειναι καλά!Γιατι να ξοδευτεις και να πας σε 1000αρι?....εσυ αποφασίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξέφυγε αυτο το θέμα???? :D

Βασιλη μπράβο!!!!! :(

Μην σε απασχολεί το πώς μπουκώθηκε η θηλυκιά!Σημασία εχει οτι τα ψαρια ενιωσαν ετοιμα και βρήκαν τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπαραχθούν!

Εγω θα έκανα το εξής:

Θα επερνα προσεκτικά τα μωρα απο την μπουκωμένη και μέχρι να μεγαλώσουν θα τα κρατούσα αλλού!

Μετά θα εδιωχνά τα malawi και θα χαιρόμουν το φροντοζοενυδρειο μου!

Ο χρόνος που χρειαζεται για να μεγαλώσουν τα μωρά είναι οτι πρέπει για να κάνεις την αλλαγή που θες!

Δες εδώ: http://www.frontosa.com/viewtopic.php?t=991

Εγω θα συνέχιζα στο ιδιο ενυδρειο και το μηκος και τα λίτρα του ειναι καλά!Γιατι να ξοδευτεις και να πας σε 1000αρι?....εσυ αποφασίζεις!

Σευχαριστω πολυ Πριγκιπα μου.Δεν το σκευτικα ετσι καθολου .Αυτο θα κανω,αν τα κρατησει τωρα η μετα,αλλα εχω καποιες αποριες και ερωτηματα.

1)Το 60αλιτρο κανει για γεννηστρα?

2)Εχω αυτο το ζευγαρι αλλα και αλλα 4 μωρα 7-8 ποντους,εκ των οποιων τα δυο ειναι μαλλον αρσενικα,αν κρατησω και αυτα θα βγουν και αλλα αρσενικα.Τοτε τι κανω?Διαβασα οτι ενας ειναι ο επιβητορας και οι αλλοι κομπαρσοι,αλλα τοσα πολλα αρσενικα μαζι κανει?

3) η υοσχεση σου για τους μαυρους Καλβους ειναι εν ισχυει? :P

Κοιταξτε τι μου κανατε καλα παιδακια,απο φανατικος Μαλαβιανος θα γινω Ταγκανεζος :D-_-

Τωρα αρχιζει το σχεδι Μεγερα,γιατι εχω σθεναρη αντισταση και πρεπει να βρω το κουμπι της :(

Ζητω η Ταγκανικα

Ορε κολοτουμπα που εριξα -_-:D

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ Πριγκιπα μου.Δεν το σκευτικα ετσι καθολου .Αυτο θα κανω,αν τα κρατησει τωρα η μετα,αλλα εχω καποιες αποριες και ερωτηματα.

1)Το 60αλιτρο κανει για γεννηστρα? Για τους πρώτους 3-4 μήνες μια χαρά είναι!Μετα θα χρειαστείς μια γυάλα μεγαλύτερη!

2)Εχω αυτο το ζευγαρι αλλα και αλλα 4 μωρα 7-8 ποντους,εκ των οποιων τα δυο ειναι μαλλον αρσενικα,αν κρατησω και αυτα θα βγουν και αλλα αρσενικα.Τοτε τι κανω?Διαβασα οτι ενας ειναι ο επιβητορας και οι αλλοι κομπαρσοι,αλλα τοσα πολλα αρσενικα μαζι κανει? Οταν θα μεγαλώσουν όλα σιγουρα καποια θα δώσεις και κάποια θα κρατήσεις!Θα κρατήσεις και απο την γεννα και απο αυτα που εχεις τωρα για να ανακατεψεις τα αίματα!

3) η υοσχεση σου για τους μαυρους Καλβους ειναι εν ισχυει? :(Για θυμισέ μου πεισσότερα... :(

Κοιταξτε τι μου κανατε καλα παιδακια,απο φανατικος Μαλαβιανος θα γινω Ταγκανεζος -_-:D

Αφου βλέπεις πως και τα δυο ψαρια σου απο την Tanganyika συννομοτούν για να κάνουν το ενυδρειο σου Ταγκανικέζικο!!! :D-_-

Τωρα αρχιζει το σχεδι Μεγερα,γιατι εχω σθεναρη αντισταση και πρεπει να βρω το κουμπι της :glare:

Ζητω η Ταγκανικα

Ορε κολοτουμπα που εριξα :D:P

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ψαρια που θα τα βρουμε ευκολα στην αγορα?Αλλα μονο για τους μαυρους καλβους,οχι τα αλλα χρωματα. -_-

Και μου ειχες πει .εσυ κανε την αλλαγη και θα τους βρουμε.

Αν και ειναι νωρις ακομα αλλα ετσι για να μπω στην πριζα.Τι αλλο θα μπορουσα να βαλω μεσα? :D

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα με τρομάζεις! Έχω το 240 και το έχω full πέτρα μέσα.. μη μου λες τέτοια!!! Αλήθεια είχες θέμα; Έχεις βάλει πολλά κιλά πέτρα τώρα;

χιλια συγνωμη παιδια δεν ξερω καλα υπολογιστη το ενυδρειο μου οντος κουνιοτανε πολυ φοβαμε και λιγο και τον αυγουστο εφτιαξα αλλη βαση και οσο για τις πετρες εχω πολλες και το ενυδρειο μου ειναι ανουμπιας και η βαση ηταν

Link to comment
Share on other sites

ωραιες φωτο!!!! περιμενουμε και την συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιες φωτο!!!! περιμενουμε και την συνεχεια!!!!

Να εισαι καλα Σακη.Μεχρι στιγμης καλα παμε ,αν και πρωταρα τα κραταει.Θα προσπαθησω για καλυτερες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην χρειαστει αλλα σου βαζω ενα βιντεακι με μια κατασκευη γενηστρας αυγων μηπος παει κατι στραβα... ειναι πολυ ευκολο στην κατασκευη του...

Link to comment
Share on other sites

και ακομη ενα πως λειτουργει,,

Link to comment
Share on other sites

και ακομη ενα πως λειτουργει,,

Να εισαι καλα Σακη,αλλα πολυ ητα η χαρα και λιγο το καμαρι,διστυχως σημερα το πρωι την ειδα να τρωι,οποτε παπαλα -_-

Η αληθει ειναι οτι το περιμενα,γιατι εκτος μιας θηλυκιας ,ολες η αλλες παντα μου τα εφτυναν στις πρωτες φορες.

Παμε για την επομενη φορα :D-_-

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μου μεγαλωσαν αρκετα πλεον,και με την βοηθεια του φιλου μου Iliasv (Ηλια) βγαλαμε μερικες φωτογραφιες ,και σας τα παρουσιαζω ετσι για να υπαρχει στο θεμα μου.

Τα κουκλια μου. :P;)

Εδω ειναι ο Αρχηγος του ενυδρειου μου

CIMG7836.jpg

Υπαρχηγος :thumbup:

CIMG7791.jpg

Γενικη

CIMG7809.jpg

CIMG7751.jpg

CIMG7753.jpg

CIMG7858.jpg

CIMG7859.jpg

CIMG7844.jpg

CIMG7794.jpg

CIMG7779.jpg

CIMG7765.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...