Jump to content

Villa Jester


Jester

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πως έγινε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

η σωλήνα που τροφοδοτούσε το σαμπ (που ήταν πάνω από το ενυδρείο) ήταν εύκαμπτη και την είχα πιάσει με ένα προστατευτικό από θερμαντήρα. Έφυγε η βεντούζα και από την πίεση σιγά σιγά σηκώθηκε και βγήκε. Τελικός απολογισμός νεκρά: 1 pterois antennata, 2 chromis viridis κάτι μανιτάρια και μάλλον το pavona. τα υπόλοιπα τα έριξα μέσα στο σαμπ που μεταφέρθηκε στο δωμάτιο σαν αυτούσιο ενυδρείο πια με το χώρισμα να λειτουργεί σαν σαμπ με μια eheim 650l/h. (σαν το πρώτο ενυδρείο από το θέμα με τα nano reef). ψάχνω για φωτιστικό τώρα. σκιμμερ δεν θα βάλω μάλλον γιατί δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για τα νανο σκιμμερς.

Link to comment
Share on other sites

Πρωινό κολύμπι δλδ με τα νεύρα στο ταβάνι και τρέξιμο Βέγγος....Λυπάμαι φίλε μου έχουμε βρεθεί όλοι σε παρόμοιες καταστάσεις...Την επόμενη φορά δώσε πολύ βάση στο θέμα υπερχείλισης γιατί είναι το Α και το Ω .... Εκεί ξεκινάει το στήσιμο ενός ενυδρείου και μεγάλο το ποσοστό αυτών που επιλέγουν να μην κάνουν σάμπ για να αποφύγουν τα προβλήματα και το άγχος...Το οτι έχεις ακούσει κακά πράγματα για τα νάνο σκίμμερ είναι σχετικό.Χρόνια ολόκληρα δούλευα ένα red sea prizm σε 60 λιτρο απροβλημάτιστα και με φανταστικά αποτελέσματα.Λογικά μπορείς να βρείς ένα σε καλή τιμή αν και υπάρχει πάντα η επιλογή για ένα deltec που φυσάνε.Από μόνο του το σκίμμερ θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη.Μεγαλύτερη απομάκρυνση νιτρικών λιγότερες αλλαγές νερού...μπορείς να βάλεις και σκίμμερ με αερόπετρα που είναι και φτηνά.Μια χαρά θα κάτσει.Χίλιες φορές καλύτερα απο το να μην έχεις σκίμμερ.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

η αντλία έφαγε πόδι και στην θέση της έβαλα την Sicce Idra. Αν βάλω επάνω το Jad που είχα (και ήμουν και ικανοποιημένος) θα είναι οκ ή θα κάνει κακή δουλειά; Για φως θα πάω για αυτό  το βλέπω καιρό και το ζαχαρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε μονο μη γινει και σε σενα αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φωτιστικό το είχα και εγώ και δεν είχε τέτοια προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι ειναι όλα προβληματικά... απλα είπα να προσεξει!!!

Εχει ξανα συμβει.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71741

Link to comment
Share on other sites

Ε δίπλα είναι το House επιδιόρθωση/αλλαγή.

Και μια ενημέρωση:

http://i992.photobucket.com/albums/af46/SKatogria/Nano%20reef/DSC00203.jpg

http://i992.photobucket.com/albums/af46/SKatogria/Nano%20reef/DSC00204.jpg

Το 80λιτρο πια σύστημα δεν έχει παρουσιάσει αμμωνία ή νιτρώδη. ταίζω κανονικά. Ο τομάτο κλόουν δεν άντεξε τελικά τις κακουχίες και την θέση του πήρε ένας μικρός κανονικός κλόουν.

Τρέχει με το Jad skimmer που είχε επάνω το παλιό ενυδρείο (αστείο θέαμα), έναν 3000l/h κυκλοφορητή και μία αντλία στα 1300 l/h που τροφοδοτεί το "σαμπ". Στο πρώτο διαμέρισμα έχουμε σε καλτσούλες άνθρακα και αντιφόσφωρο.

Προβληματάκια: Είναι πολύ δυνατός ο κυκλοφορητής; Το σκίμμερ είναι υπερβολικό;

Μιας και ο Salarias και ο Wachman δεν είναι για τα λίτρα μου πια, εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο νάνος

Στο skimmer μπορείς να βάλεις χρόνο διακόπτη .

Καλή συνέχεια και μετά το σοκ πίσω στο μεγάλο….

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο τώρα απο το νέο χρόνο στο μεσολόγγι με πολύ μελέτη και όπως είπε και φιλαράκι Fish only. χρονοδιακόπτη 12/12?

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το skimming, δεν υπάρχει συνταγή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσεξε μονο μη γινει και σε σενα αυτο!!!

Νικολή σου ετυχε εσενα κατι τετοιο? Ποσες φορές εχεις ακουσει οτι εχει γινει?

Έγινε επεξεργασία - malawimbuna
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νίκο,

Στην Ελλαδα έχω ακουσει να συμβαινει 2 φορες. Χωρίς βεβαια να γνωρίζω απο που αγοραστηκε. Το πρόβλημα ίσως ήταν στο μοντελο, την παρτίδα ή δεν ξερω τι αλλο. Ομως επίσης δε γνωριζω ποσα κομματια απο αυτα εχουν κυκλοφορήσει για να μπορεσω να σου πω ποσοστο σφαλματος.

Ομως στο εξωτερικό.... εχει συμβει παμπολες φορες. Ισως να μην είναι το ίδιο μοντελο, ομως θεωρω πως θα έπρεπε να ενημερωθει για ολες τις πιθανοτητες το μέλος.

Αλλωστε τα φόρουμ θεωρω πως αυτό το λόγο υπαρξης έχουν. Την ενημερωση!!!

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso αν το πάθει θα είσαι ο πρώτος που θα αποκαλέσω γκαντέμη :P

Μια ενημέρωση.

Αλατότητα 1024-1025

Ph 8.1-8.2

kh 7.5 - 8.1

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 5 (ή το σκίμμερ και η μάκρο τα ρουφάνε ή είναι χαλασμένο το τέστ γιατί είναι σταθερό από την ημέρα που το έστησα)

Ασβέστιο 460

Μαγνήσιο 1460

Φώσφορος 0,1

Τάισμα καθημερινά 2 φορές ξερή τροφή και κάθε 3 μέρες μίγμα κατεψυγμένης mysis, microplankton , red plankton & cyclops.

Από κατοίκους έχουμε

2 occelaris

1 salarias

1 debellus reef lobster

2 blue leg hermit crabs

1 red leg hermit

1 orange leg hermit

1 nassarius

& 1 σαλιγκάρι από αυτά που ζουν μέσα στον αραγωνίτη που δεν το έχω δει από την ημέρα που το έβαλα.

από κοράλλια τώρα (δεν κλείνω ποτέ κυκλοφορητές/σκίμμερ, δεν κάνω target feeding).

το star polyps ενώ έκοψα περίπου το 20% από την αποικία γέμισε σχεδόν όλο μέσα σε μια βδομάδα περίπου

τα ζωάνθους μετά το πρώτο fraggin που έκανα τα κόκκινα καφέ έχουν σοκαριστεί και δεν έχουν συνέλθει ακόμα (μάλλον τα άφησα στο ντιπ πολύ) τα πράσινα καφέ από την άλλη απλά δεν παίζονται.

η euphyllia είναι σταθερή

και τα μανιτάρια με προσκαλούν να τα πετσοκόψω λιαν συντόμως.

Το θαύμα τώρα είναι η πράσινη pavona που πήρα από τον κύριο Δημήτρη (dimitrig) το οποίο ενώ μου έσπασε στην μέση όταν το είχα πρωτοπάρει και μου είχε ξανασπάσει πριν ένα μήνα όταν έριξε όλο το βράχο που το είχα ο μεγάλος ο ερημίτης τον τελευταίο καιρό μπορώ να ομολογήσω πως έχει καθημερινή ορατή ανάπτυξη αν και όχι καθύψος αλλά περιφεριακά. Βέβαια έχει στα 15 εκατοστά τα led και στα 20εκατοστά το φωτιστικάκι από το dennerle nano με την 11w λευκή.

Α ναι πήρα και μια fungia (σωστά δεν το έγραψα?) πράσινη από hawaii (τρελό sales pitch αυτό, μόλις άκουσα χαβάη έπρεπε να την πάρω) ωράιο κοραλλάκι μπορώ να πω.

θέλω να βάλω κανα σκληρό κοράλλι ακόμα. Καμμια πρόταση;καταπροτίμηση όχι πράσινο θέλω κιάλλα χρώματα στο ενυδρείο.

Το Jasmine polyp κυκλοφορεί στην ελλάδα;

Α και πια έχω και κοραλλιέρα (ακρυλική βάση για σαπούνι από τα τζάμπο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ησυχάζω τελικά. Έχω ένα 112λιτρο παρατημένο (δεν το έχω αδειάσει καν από το χώμα και το νερό που είχε μέσα τόσο παρατημένο) το οποίο είναι σε καλή κατάσταση. Και με τρώει το χέρι μου με την θάλασσα... με έχει χαλάσει το νάνο, παραείναι στριμωγμένα. οπότε μιας και έχω και το solarmax και κάθεται λέω μόλις γυρίσω Αθήνα να kάνω το σχέδιο που ακολουθεί πραγματικότητα.

Έχω μερικά θεματάκια να λύσω όμως.

Α) Έχω γύρω στα 10 κιλά ζωντανό βράχο και 7-8 κιλά ζωντανό αραγονίτη και στην βεράντα κάθονται αλλα 8 κιλά ξεραμένος βράχος και γύρω στα 30 κιλά νεκρός αραγωνίτης οπότε θεωρώ πως από υλικά είμαι οκ, το θέμα είναι το νεκρό βράχο να τον βάλω στο σαμπ για αρχή ή στο ενυδρείο ανάμεικτο με τον ζωντανό;

Β) Για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο στο σάμπ, να τρυπήσω το τζάμι ή να ψάξω για κανένα κουτί από εσωτερικό φίλτρο;

Γ) Έσπασα τον άξονα από τον 5000l/h κυκλοφορητη της Sen. Αξίζει να πάρω ανταλλακτικό ή απλά καινούργιο;

Από μηχανήματα θα δουλέψει το JAD DSG1524 σκιμμερ με την μαμά τρόμπα, η Sicce Idra θα κυκλοφορεί το νερό από σαμπ σε ενυδρείο, θα πάρει τον 3000l/h κυκλοφορητή της Sen ( ή SunSun ή Resun) και το ψυχολογώ για τον δεύτερο. Από φώς θα έχει το solarmax με 1 λευκή και 1 μπλέ (ίσως να βάλω στο μέλλον άλλη μια μπλε και μια μωβ, οι θέσεις υπάρχουν) και κάτω θα μπεί το κλασσικό φωτάκι της dennerle με την 10000k 11w λάμπα.

Ακούω προτάσεις/μπινελίκια (σε π.μ. κατα προτίμηση) και ιδέες.

Υ.Γ. το led panel βγήκε καλό.

post-17413-0-88957800-1340367256_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2 το led panel χάλασε. όπως στο βιντεάκι του nikoloutso. Γκαντέμη.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2 το led panel χάλασε. όπως στο βιντεάκι του nikoloutso. Γκαντέμη.

Μουαχαχαχαχαχαχαχαχα!!

Δε φταιω εγω ρε συ!! εγω ειχα ενημερωσει για το τι γίνεται!!! Απο που το αγόρασες??

Link to comment
Share on other sites

Από House και το καλύπτει εγγύηση οπότε όλα αρντάν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφέβαλα οτι θα σε κάλυπτε η εγγυηση.... ειναι όμως σιγουρο οτι δε θα ξαναγίνει??

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω μόλις παραλάβω το καινούργιο. Δεν τελειώνει και η ριμάδα η εξεταστική να αρχίσω προεργασίες. Εχω να πλύνω αραγωνίτη, να ξύσω τζάμια, να πάρω σωληνώσεις για το καινούργιο... χεχεχε θα τρυπήσω και την πρώτη μου γυάλα... τελικά είναι εθιστικό να στήνεις ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

απλα εθιστικο για μενα οτι το καλυτερο να στηνω καινουριο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-94:

αντε καλη αρχη και καλογεμιστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό εύχομαι να μην έχεις άλλο πρόβλημα. Πραγματικά εθιστικό να στήνεις νέο ενυδρείο.. !! :)

Link to comment
Share on other sites

Φχαριστώ παίδες, είναι τρέλα πράγματι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγινε λοιπόν η μετακόμιση χωρίς τραγελαφικές καταστάσεις εδώ και 5 μέρες.

http://i992.photobucket.com/albums/af46/SKatogria/Reef/Reef%20v2/DSC00215.jpg

http://i992.photobucket.com/albums/af46/SKatogria/Reef/Reef%20v2/DSC00216.jpg

http://i992.photobucket.com/albums/af46/SKatogria/Reef/Reef%20v2/sump.jpg

έχουμε και λέμε, μετρήσεις:

η αλατότητα παίζει από 1025-1026

ph 8,1- 8.3

kh σταθερά στο 8 περιμένω να αρχίσουν να συνέρχονται τα κοράλλια.

Aμμονία δεν εμφανίστηκε.

NO2 <0.1

ΝΟ3 10+

Ca 420

Mg 1380

Έχουμε μια Sicce Idra 1300 σαν επιστροφή από το σαμπ και το Jad 1524 για σκιμμερ. ένας κυκλοφορητής 3000l/h (θέλει και δεύτερο σίγουρα). Το Solarmax φοράει 1 Ati Aquablue Special 54w και 1 Ati blue plus και σκέφτομαι να προσθέσω μια ακόμα blue plus και μια purple plus.

Από ζωντανά κινούμενα έχουμε

2 Amphiprion Ocellaris

1 Salarias Fasciatus

2 Dwarf red legged hermit crab.

1 Blue leg hermit crab (κι άλλος ένας στο σαμπ)

Από ζωντανά ακίνητα έχουμε

1 Pavona

1 Ephyllia

2 αποικίες ζωάνθους (1 πράσινο στόμα, καφέ σώμα. 1 κόκκινο στόμα πράσινο σώμα)

5 μανιτάρια πράσινα/ροζ

1 star polyps

1 fungia πράσινη.

Θέλει σαλιγκάρια σίγουρα. Ακόμα το σκέφτομαι για ποιες γαρίδες να βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...