Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Klaz στα ποσα λιτρα ενυδρειου εβαλες 100ml biopellets? Σκεφτομαι απο τωρα τι με περιμενει οταν το γυρισω σε πελλετς απο αντιφωσφορο...

  • Εγω εχω 100 λιτρακια ενυδρειο, οποτε μιλαμε για λιγα ml biopellets. Τι αντλια θα χρειαστω τοτε?

  • για τον αντιφωσφορο σκεφτομαι να βαλω μια 780l/h που στεκεται... Καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Klaz στα ποσα λιτρα ενυδρειου εβαλες 100ml biopellets? Σκεφτομαι απο τωρα τι με περιμενει οταν το γυρισω σε πελλετς απο αντιφωσφορο...εβαλα πολυ τσιγκουνικα επειδη ειναι αρχη 100 μλ.δεν νομιζω τελικα να υπερβω τα 250 μλ.το ενυδρειο ειναι 400 λιτρα.αν και ο κατασκευαστης λεει 100 μλ ανα100 λιτρα,αυτο μπορει να γυρισει και μπουμερανγκ.θελει πολυ προσοχη.

  • Εγω εχω 100 λιτρακια ενυδρειο, οποτε μιλαμε για λιγα ml biopellets. Τι αντλια θα χρειαστω τοτε?εγω στα 100 μλ που ειναι λιγα δεν τα κουναω σωστα ουτε με 1000ρα eheim.me to διαβασμα που εκανα,αλλα και με τα τεστ με διαφορεςαντλιες,νομιζω πως θελω 2000 λιτρα και μαλιστα eheim και οχι κινεζικη.

  • για τον αντιφωσφορο σκεφτομαι να βαλω μια 780l/h που στεκεται... Καλα δεν ειναι? απολυτως καλα.οτι και να βαλεις τον αναδευεις.στα πελλετ ειναι το προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

τελικα για πελλετς ειναι μεγαλη πατατα αυτος ο ριακτορας.χρειαζεται τεραστια δυναμη αντλιας,δυναμη που πιο ακριβοι και επωνυμοι αλλα μεγαλυτεροι σε ογκο ριακτορες χρησιμοποιουνε την ιδια η και...μικροτερη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαζες pellets?!?!?!?!!?!?!?! Για δοκιμασε!

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα ειναι τα ιδια με αυτα.υπαρχουν και καποια αλλα ακομη πιο βαρια ομως...ο ριακτορας αυτος τα σπαει για αντιφωσφορο και ανθρακα.ειναι ομως ασυμφορος για πελλετς.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε συ να φταιει ενας πλαστικος σωληνας?!

Επισης απο Τριτη οι υπολοιποι 5 παραλαμβανονται..

Link to comment
Share on other sites

βαλεντινο δεν φταιει ο πλαστικος σωληνας.αυτο που φταιει ειναι πως κατασκευαστηκε για αντιφωσφορο η ανθρακα που θελουν χαμηλες ροες και μπορεις να το τρεξεις και με 600 λιτρα αντλια.ΑΡΑ

αυτο που φταει ειναι οι σωληνωσεις της 1/2 ιντσας που κοβουν τρομερα τη ροη του νερου.και ενας πελλετ ριακτορας θελει μπολικη ροη να μπαινει,και εσυ να μπορεις να παιξεις μαζι της και να την κοβεις.συμφωνα λοιπον με τα κυβικα του ριακτορα ολοι οι υπολοιποι τετοιων κυβικων ριακτορες,δουλευουν υπερανετα με μαξιμουμ τα 1000 λιτρα αντλια.αυτος ζηταει παπαδες ομως......

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Ισως ο 550 εκανε δουλεια? ΤΙ ναπω!

Ερωτηση: 85γρ. aqualight antiphos χοντροκοκκος για 100 λιτρα ενυδρειο με μετρια ποσοτητα αλγης ( διατομικη καφε, πρασινη τριχοειδη και λιγο bubble σε 1-2 σημεια) Θα κανει δουλεια?αυριο το στηνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Ισως ο 550 εκανε δουλεια? ΤΙ ναπω!

Ερωτηση: 85γρ. aqualight antiphos χοντροκοκκος για 100 λιτρα ενυδρειο με μετρια ποσοτητα αλγης ( διατομικη καφε, πρασινη τριχοειδη και λιγο bubble σε 1-2 σημεια) Θα κανει δουλεια?αυριο το στηνω!!!

Βαλεντινε ειναι η τριτη μερα που τον δουλευω... Μεγαλα λογια δε λεω... Σου ειχα δειξει κ φωτο ποση αλγη ειχα... Θα βαλω φωτο εδω σε κανα 2-3 μερες πιστευω θα ειμαι καθαρος... Τελειως... Κανει παπαδες το μηχανακι...85γρ εβαλα εγω για 300λιτρα ενυδρειο φουλ αλγη...

Παρεπιπτοντος αν περισσεψει κανενας ριακτορας που δεν δοθει θα τον παρω εγω.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Ισως ο 550 εκανε δουλεια? ΤΙ ναπω!

με αυτα που διαβαζω στα διαφορα φορα,ειναι ακομη χειροτερος για πελλετ γιατι αν και μεγαλυτερος και αυτος ειναι 1/2,οποτε αντε βες αντλια....καποιοι τον δουλευουν με στραγγαλισμενη ελαχιστα eheim compact 3000!!!!! αν ειναι δυνατον...!!να καψεις 55 βατ για 2 χουφτες πελλετ....
Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε ειναι η τριτη μερα που τον δουλευω... Μεγαλα λογια δε λεω... Σου ειχα δειξει κ φωτο ποση αλγη ειχα... Θα βαλω φωτο εδω σε κανα 2-3 μερες πιστευω θα ειμαι καθαρος... Τελειως... Κανει παπαδες το μηχανακι...85γρ εβαλα εγω για 300λιτρα ενυδρειο φουλ αλγη...

Παρεπιπτοντος αν περισσεψει κανενας ριακτορας που δεν δοθει θα τον παρω εγω.

Μη με μπριζωνεις και αρχιζω τα μαστορεματα βραδυατικα! Θυμασαι τι σου ειπα ε?! Αμερικανικο θελω να το κανω! Ουτε χνουδι! Τι λες? Θα πιασουμε τον στοχο?!

με αυτα που διαβαζω στα διαφορα φορα,ειναι ακομη χειροτερος για πελλετ γιατι αν και μεγαλυτερος και αυτος ειναι 1/2,οποτε αντε βες αντλια....καποιοι τον δουλευουν με στραγγαλισμενη ελαχιστα eheim compact 3000!!!!! αν ειναι δυνατον...!!να καψεις 55 βατ για 2 χουφτες πελλετ....

Σιγουρα θα βρεις ακρη..σου εστειλα ολοφρεσκο βιντεακι για μοντιφια για pellets...

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε... ειχα ενα σημειο περιπου 5εκ πλατος bubble κ αρκετα μεγαλη .. εχθες βρηκα την μιση κολλημενη πανω σε μια τρυπα απο τον κυκλοφορητη κ σημερα την υπολοιπη... Ναι θα γινει αμερικανια φιλε!!.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω να αγορασω 2 βανουλες αυριο, ωστε να κοβω την κυκλοφορια οταν θα κανω αλλαγη υλικων, και θα πεσω με τα μουτρα να το φτιαξω! Μπραβο ρε John! Μου εφτιαξες το βραδυ! Κι ο Κλαζ με εχει μαυρισει την ψυχη! :P

Link to comment
Share on other sites

βαλεντινε,εξηγησε μου κατι για την τρελλη μοντιφια που μου εστειλες.ο τυπος αφου βαλει τεφλον μου κανει ομως εντυπωση πως απο το κατω μερος του σωληνα που ειναι κενος και δεν εφαπτει στο πατωμα του ριακτορα δεν μπαινουν τα πελλετ......

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινουν τα πελλετ......

Μα πως να μπουν τα πελλετ εκει μεσα αφου ειναι το στομιο του σωληνα που φερνει το νερο στον ριακτορα με ολη τη δυναμη της αντλιας?! Που μπερδευεσαι?

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

αυριο πρωι-πρωι...εχω δουλεια.....καλο βραδι σε ολους και ας ελπισουμε πως ο βαλ μας εσωσε ολους....(βρε παλαβε σημερα σηκωθηκε αυτο το βιντεο.!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδη η γνωση ειναι τζαμπα, οριστε το βιντεακι για το οποιο μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites

αυριο πρωι-πρωι...εχω δουλεια.....καλο βραδι σε ολους και ας ελπισουμε πως ο βαλ μας εσωσε ολους....(βρε παλαβε σημερα σηκωθηκε αυτο το βιντεο.!!!!!)

Ρε πριν απο σας για εσας μωρεεεεε!!! Σου ειπα σου εχω φρεσκο πραμα! Αντε, με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλζακοοοοοο μηπως ειχα δικιο οτι κατι δεν εγινε σωστα?!?!?!?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αν πιασει αυτο η ομαδα μας πεταει.ο ενας συμπληρωνει τον αλλον και αυτο λεγεται ΦΙΛΙΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ.θα τα κανω τα ρημαδια να κολλησουν στο ταβανι..χεχεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Αντε να χαμογελασει το χειλακι μας γιατι πολυ μας παιδεψες klazako.. :) ευχομαι ολοψυχα να πετυχει φιλε!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωσα αλλη μια φορα στον εαυτο μου το ποσο αχρηστος ειμαι στις οποιοσδηποτε εστω και αστειες κατασκευες.

εκοψα το χερι μου καπου μεσα στο σαμπ,βαζοντας-βγαζοντας την αντλια,εσπασα ευτυχως στα 2 αρα κολλιεται ευκολα την κατω κοκκινη βαση,και εφτιαξα επιτελους την μοντιφια...........παναθεμα με.

αποτελεσμα?

ελαχιστα καλυτερη ροη αλλα δυστυχως μια απο τα ιδια.η eheim 1000 στο φουλ και αναδευση χαλαροτατη.....πριν πω ομως και παλι τζιφος,αναρωτιεμαι μηπως τελικα με περισσοτερο υλικο απο τα 87,5 γραμμαρια η 100μλ που εχω μεσα φανει η αναδευση...αυτο δεν το ξερω.αργοτερα θα μπει και βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

και ομως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

θελει αρκετο τεφλον να μπει πααααρα πολυ σφηνωταμεσα γιατι χανει την δυναμη της η ροη.

ειδου με τα 100 μου λιγοστα μλ και με τερμα ανοιχτη την 1000αρα eheim.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αναδευση εχεισ ρε συ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελειααααα!!! Αντε μπραβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...