Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Γρηγόρη στην επόμενη αλλαγη εγω θα σου έλεγα να βαλεις αντιφωσφορο με βάση το σιδηρο και όχι το αλουμινιο. Δες λίγο και τα παρακάτω:

http://www.advanceda...003/7/chemistry

http://www.advanceda...002/8/chemistry

Έγινε επεξεργασία - ttarkin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και διάβασα τώρα την συσκευασία να δω τι έχει σαν βάση δεν το γράφει πουθενά, αν λέει ο Θωμάς αλουμίνιο κάτι θα ξέρει, την προηγούμενη φορά είχα πάρει για δοκιμή το seagel της Seachem αλλά δεν μου άρεσε και δεν άκουσα και καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

μα τι να γραφει...?μονο που φαΙνεται ασπρος το δηλωνει.αυτος δεν ειναι για παραπανω απο 4-5 μερες.οντως χρειαζεσαι με βαση το σιδηρο για να τον αλλαζεις στις 30-40 μερες....

Link to comment
Share on other sites

Θωμά επειδή εδώ στα μέρη μας δεν εχω βρει με βάση τον σίδηρο και κυρίως σε καλή τιμή εκτός από Αθήνα ξέρεις από που, όταν θα είναι να κάνουμε παραγγελία έχω σκοπό να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

στην θεσσαλονικη φερνει τον κοκοειδες aqualight ο αζορες,αλλα και τα παιδια στο waterwaves εχουν καποιο αντιστοιχο και φθηνο....

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και το Seagel που είναι μαζί με ανθρακα και έχει βάση το αλουμίνιο το δίνει για αλλαγή κάθε 3-4 μήνες όπως και της Tropic Marine για κάθε μήνα εκτός από το Longlife που το δίνει και αυτό για κάθε 3 - 4 μήνες και τον απλό πάλι της Seachem που το δίνει για 4 μέρες, έχω μπερδευτεί με αυτούς τους κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Θωμά επειδή εδώ στα μέρη μας δεν εχω βρει με βάση τον σίδηρο και κυρίως σε καλή τιμή εκτός από Αθήνα ξέρεις από που, όταν θα είναι να κάνουμε παραγγελία έχω σκοπό να πάρω.

οκ Γρηγορη, θα τα πουμε.......

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και το Seagel που είναι μαζί με ανθρακα και έχει βάση το αλουμίνιο το δίνει για αλλαγή κάθε 3-4 μήνες όπως και της Tropic Marine για κάθε μήνα εκτός από το Longlife που το δίνει και αυτό για κάθε 3 - 4 μήνες και τον απλό πάλι της Seachem που το δίνει για 4 μέρες, έχω μπερδευτεί με αυτούς τους κατασκευαστές.

Γρηγορη οι οδηγίες του Seagel πρεπει να ειναι μεγαλος παπας.....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,εγω προσωπικα δεν μου αρεσει να δουλευω με μπερδεμενα υλικα.απο την αλλη ακολουθω την αρχη που λεει πως το αλουμινιο ειναι για πολυ λιγες μερες οταν εχουμε εξαρση αλγης.μπαινει και βγαινει.η ρουτινα μας ομως γινεται με αυτον που εχει σαν βαση το σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τωρα τις σκονες κατα μερος...πειτε μου τι αντλια να βααααλω στο ρημαδι........λολ

Link to comment
Share on other sites

Από τον Απόστολο που είχα πάρει τον Dupla Silifos τα 360 γραμμάρια στα 25,60 ευρώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, για το aqualight μου έχει πει ο Άλεξ καλά λόγια, όταν πάω από τον Κωστή θα πάρω ένα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα η αντλία που έβαλα είναι της Wave και πάει μια χαρά, όχι κάποια πολύ επώνυμη αλλά δεν ξέρω με bio-pellets πως θα δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασες ποσες εβαλα και δεν δουλευουν....???τι να πω ρε γμτ....

Link to comment
Share on other sites

να και καποιες μοντιφιες εαν δεν βρεθει αλλη λυση.....

http://www.canreef.com/vbulletin/showpost.php?p=615484&postcount=37

δειτε και το βιντεο που βαζει μεσα ο τυπος......

Link to comment
Share on other sites

Klaz αν δεις την φωτο που εβαλα απο τον ριακτορα πιο πανω, θα δεις οτι πριν το quick release εχω βαλει μια βανα με κοκκινη πεταλουδα. Αυτη η συγκεκριμενη ειναι απο πρακτικερ (σακουλακι με 3 βανες 2ευρω) και η μια ακρη της ειναι φ20 και η αλλη φ16 και εχω βαλει το λαστιχο του φιλτρου 16/22 στην φ20 μερια και απο την αλλη εβαλα 12/16 για να ταιριαζει με τον ριακτορα. Θα σε βολεψει αν βαλεις αντλια που η διατομη της ειναι μεγαλυτερη και δεν ταιριαζει με του ριακτορα. Νομιζω πως μου εχει περισσεψει μια αν θες να στη δωσω να δοκιμασεις.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

γιαννη σημερα κατεβηκα και βρηκα πλαστικες μουφες απο 1/2 ιντσα που ειναι ο ριακτορας σε 3/4 για μεγαλυτερη αντλια.εβαλα ηδη πανω μια eheim 1000 kai συγκριτικα με την μαχιτζετ ειδα μικρη καλυτερευση.η διαφορα νομιζω ειναι στο μανομετρικο.νομιζω με μια eheim 1500-η και 2000 λιτρα θα δουλεψει....γιαυτο και δεν λεει να εμπιστευεσαι κινεζικη αντλια,ακομη και αν αυτη γραφει 2000 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο εννοειτε.. eheim=εγγυηση.. Ευχομαι να σου παν ολα καλα και τελειωσει η ταλαιπωρια σου.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

τι να τελειωσει βρε γιαννη μου......εαν τελικα χρειαζομαι την 2000 compact eheim την πατησα...61 ευρω αγορα αντλιας και 35 βατ καταναλωση μονο για να δουλεψω τα πελλετ????αγοραζω αλλους 2 ριακτορες,ασε που αχρηστευω ξανα τις υπολοιπες αντλιες που εχω....τελικα ειναι μουφα αυτος ο ριακτορας για πελλετ.δεν ειδες πισω ο φιλος που δουλευεςι αλλο ριακτορα με πελετς?εχει 1 λιτρο υλικο(οχι 100 γραμμαρια που εχω τωρα εγω)και το δουλευει με αντλια 1000 λιτρα.τι να λεμε τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασες ποσες εβαλα και δεν δουλευουν....???τι να πω ρε γμτ....

Είδα αλλά τι να σου πω, δεν μπορώ να δώσω κάποια απάντηση αφού έχεις κάνει ότι έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπορει να λες... Αλλα εγω σου ξαναλεω να ανοιξεις τον ριακτορα και να τσεκαρεις την συνδεσμολογια και τα πιατακια ολα μεσα,μηπως απο καπου σου χανει την πιεση του νερου μεσα στον ριακτορα..

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω κακοπροεραιτα ουτε θελω να υποτιμησω τις γνωσεις σου,απλα και γω την εχω πατησει λεγοντας "μα γιατι δεν δουλευει αφου ολα ειναι τελεια" και τελικα ... Δεν ηταν ολα τελεια κ το λαθος ηταν μπροστα στα ματια μου.

Εαν κανω λαθος τοτε μαλλον δε τα γλυτωνεις τα 35w... :/

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

οκ θα τον ανοιξω,αλλα οπτικα τουλαχιστον δεν φαινεται προβλημα.η ροη του νερου απο κατω προς τα πανω ειναι ομοιομορφη.τα πελετ στην βαση χαμηλα κινουνται ομοιομορφα χωρις να φαινεται κατι το περιεργο.δενς κατεβασιας μπορω να βρω και απο καποιον καποια 2000ρη να δοκιμασω.....

θα κανω ακομη ενα πειραμα.θα βαλω την 3000 eheim της κατεβασιας του σαμπ να δοκιμασω....χεχεχε.τι διαολο θα δω,για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Εεε ναι βαλε το θηριο να δουμε τι θα γινει.. φανταζεσε να ειναι παλι το ιδιο?? Τοτε θα φταινε τα πελλετς!!! Φαγαν πολυ ανθρακα και βαρυναν... :P

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

πλυντηριο....!!!!

τελικα το συμπερασμα μου κατα 90% ειναι οτι για χρηση με πελλετ θελει την eheim compact 2000,ισως ελαφρως στραγγαλισμενη.εμενα να δω ποιος θα με στραγγαλισει...(μαλλον η δεη..)

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα πριν την δεη, ερχετε η γυναικα..... ;)

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...