Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Το ξέρω, το σκέφτηκα πολλέεεεεες φορές πριν βάλω τα χέρια μέσα, τώρα δεν το ξαναπειράζω.. Πάντως τώρα το πρωί όλα κόβουν βόλτες και ρίχνουν από καμιά ψιλή... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τα χαίρεσαι Νίκο κ όπως σου είπε και ο πρίγκηπας,άφησε τα στην ησυχία τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι Νίκο κ όπως σου είπε και ο πρίγκηπας,άφησε τα στην ησυχία τους. :)

Αυτό θα κάνω.... Πάντως τα βλέπω ότι έχουν εγκλιματιστεί! :D

Link to comment
Share on other sites

τελεια τα ψαρακια νικολα?απο που τα πηρες αν επιτρεπεται και ποσα χρηματα?Σκεφτομαι να βαλω 3-4 στο ενυδρειο μου να κανουνε παρεα με τις κιχλιδες...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα πήρα από τον Κωστή ( Αζόρες ) ... Περαιτέρω σου έχω στείλει πμ...

ΥΓ. Δεν πιστεύω να θεωρηθεί διαφήμιση!! :)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα χαράκια να τα χαίρεσαι είχα ένα ζευγάρι black πάντως εγώ δεν τα είχα δει ποτέ να τσακώνονται μόνο μετά τζούλι είχα κάτι διαμάχες και αυτό γιατί τα τζούλι είχαν μωρά!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα χαράκια να τα χαίρεσαι είχα ένα ζευγάρι black πάντως εγώ δεν τα είχα δει ποτέ να τσακώνονται μόνο μετά τζούλι είχα κάτι διαμάχες και αυτό γιατί τα τζούλι είχαν μωρά!

Τσακώνονται με κάθε ευκαιρία από ότι έχω παρατηρήσει, μόνο στην ώρα του φαγητού δεν πειράζουν το ένα το άλλο... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σήμερα που τάισα ( αλλά και πριν το τάισμα ) είδα έναν κάλβο ( μάλλον το αρχηγό ) να δέρνει 2 άλλους μικρότερους, σε σημείο που να αναπνέουν σχετικά γρήγορα, και να τους έχει κολλήσει στο φίλτρο, και αν πάνε να κινηθούν, τους χτυπάει! Μπορώ να κάνω κάτι? Τους έχει μαδήσει μιλάμε! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και ψυχραιμία. :)

Προς το παρόν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις το νου σου. Μην ενοχλήσεις με χέρια μέσα και τα λοιπά. Άσε τα ψάρια να ηρεμήσουν στο νέο τους περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και ψυχραιμία. :)

Προς το παρόν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις το νου σου. Μην ενοχλήσεις με χέρια μέσα και τα λοιπά. Άσε τα ψάρια να ηρεμήσουν στο νέο τους περιβάλλον.

Oκ δεν βάζω χέρια μέσα, απλά φοβάμαι λίγο μην πεθάνει κανείς, γιατί ο Κωστής μου είχε πει όποιον δέχεται μεγάλη επιθετικότητα να τον αποσύρω αν θυμάμαι καλά... :)

Όσο περισσότερα είναι τα ψάρια τόσο περισσότερες πιθανότητες να σου βγει ένα ζευγάρι, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα δώσεις όσα εισπράξουν μεγάλη επιθετικότητα.

:)

Αυτό λέω... ;)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο ΚΩΣΤΗΣ ισχύει. Απλά ακόμα είναι λίγες μέρες μέσα στο ενυδρείο. Κάνε λίγη υπομονή. Για αυτόν τον λόγο σου είπα να έχεις τον νου σου. Αν συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο θα πρέπει να δράσεις. Ακόμα όμως, θεωρώ πως είναι η αρχή κι εφόσον υπάρχουν γενικά κρυψώνες στο ενυδρείο, υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο ΚΩΣΤΗΣ ισχύει. Απλά ακόμα είναι λίγες μέρες μέσα στο ενυδρείο. Κάνε λίγη υπομονή. Για αυτόν τον λόγο σου είπα να έχεις τον νου σου. Αν συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο θα πρέπει να δράσεις. Ακόμα όμως, θεωρώ πως είναι η αρχή κι εφόσον υπάρχουν γενικά κρυψώνες στο ενυδρείο, υπομονή. :)

Θα τα παρατηρήσω, αν και αυτό το πράγμα επικρατεί από χθες... Μπορεί να είναι και επειδή είναι λίγες μέρες ακόμα στο ενυδρείο. Κάτι που με παραξενεύει όμως, είναι το ότι ενώ υπάρχουν πολλέεεες κρυψώνες, δεν πάνε μέσα αλλά κάθονται και τρώνε το ξύλο, τι να πω... Θα σας ενημερώσω για νεότερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Νικο ειναι το στυλ που καβγαδιζουν αυτα τα ψαρακια,ποτε δεν τα ειδα στομα στομα,αλλα παντα απο τα πλαινα ο ενας βαραει,και ο αλλος καθετε και τις τρωι,κατι σαν το σφαξεμε αγαμου ναγιασω :D

Link to comment
Share on other sites

Νικο ειναι το στυλ που καβγαδιζουν αυτα τα ψαρακια,ποτε δεν τα ειδα στομα στομα,αλλα παντα απο τα πλαινα ο ενας βαραει,και ο αλλος καθετε και τις τρωι,κατι σαν το σφαξεμε αγαμου ναγιασω :D

Ακριβώς έτσι! Τώρα το πιάσανε το νοήμα οι μάγκες,μόλις τον βλέπουν ότι έρχεται και είναι σε απόσταση 20 πόντους από αυτούς, πίσω από το φίλτρο κατ' ευθείαν! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω και κάποιες ερωτησούλες, αλλά θα σας τις πω αργότερα, δεν προλαβαίνω... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε το βίντεο, βάζω το δάχτυλο μου κάποια στιγμή μπροστά στην κάμερα... Ακριβώς δεξιά υπήρχε καφέ άλγη, η οποία κάνει τον κύκλο της εδώ και καιρό... Μετά την σημερινή αλλαγή νερού, πρόσθεσα κάποιες πέτρες από τη θάλασσα, και μία από αυτές σαν να γυάλιζε..... Μετά από λίγες ώρες ( λίγο πριν βγάλω το βίντεο σε διάφορα σημεία είχε κάτι σαν εξόγκωματα σε διάφορα σημεία οπού υπήρχε άλγη, και το ενυδρείο γέμισε φυσσαλίδες σε τζάμια-πέτρες.. Όταν πήγε το μυαλό μου στην γυαλιστερή πέτρα, την αφαίρεσα και άλλαξα λίγο το δεξί νταμάρι... Σήμερα δεν υπάρχουν φυσσαλίδες, όμως τα εξογκώματα παραμένουν...! Τι είναι ρε παιδιά? :)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη άλγη!!!Πολύ ομορφη....εγω αν την ειχα δεν θα ηθελα να φυγει.... :)

Οι φυσαλίδες που δημιουργήθηκαν ειναι απο το φρέσκο νερό της αλλαγής δεν εχουν καμια σχεση με την πέτρα οπότε μην αγχώνεσαι.....

Δεν καταλαβαίνω και δεν βλέπω τα εξογκώματα που αναφέρεις...πιθανόν εννοείς φυσαλίδες που εχουν συσσωρευτεί κατω απο την άλγη??

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα με ενοχλεί! :D

Μάλλον για να φανούν τα εξογκώματα θα πρέπει να βγάλω μια φωτογραφία, αν καταφέρω, θα την ανεβάσω... ίσως να είναι φυσσαλίδες κάτω από την άλγη, αλλά και πάλι πως χώθηκαν εκεί?! :huh:

Edit: Κοιτάξτε το βίντεο στο 1:55, ακριβώς πάνω από το δάχτυλο μου! :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά και η άλγη και τα ψάρια. :)

Όσο για αυτό που αναφέρεις στο 1.55 δεν μπορώ να διακρίνω κάτι... Αν καταφέρεις να ανεβάσεις μιά φωτογραφία να φαίνεται λίγο πιό καθαρά...

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς εξογκ'ωματα αυτά τα σαπράκια πανω στις πετρες και το τζάμι τότε είσαι μια χαρα. Αν εννοείς αυτά τότε είναι φυσαλίδες είτε απο καινουριες πετρες που μπήκαν στο ενυδρείο είτε απο αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το καλύτερο μου... :D

post-49262-0-42410500-1343804334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι?!?! Είναι κακό αυτό? :bigemo_harabe_net-69:

Γιατί εμφανίστηκε όμως μετά την αλλαγή νερού?? :)

Link to comment
Share on other sites

Τι?!?! Είναι κακό αυτό? :bigemo_harabe_net-69:

Γιατί εμφανίστηκε όμως μετά την αλλαγή νερού?? :)

Αυτό μια υπόθεση είναι. Συνήθως είναι άσπρη και όχι καφέ.

Αλλά αν ειναι αυτό μην ανησυχείς. Θα διασπαστεί σιγά σιγά.

Κάτι άλλο δεν μου πάει στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...