Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ με τους παραπάνω φίλους για την φωτοπεριοδο!

Επίσης και μερικές πιο τακτικές αλλαγές θα σε βοηθήσουν!

Το ενυδρείο σου άστο spices, μην βάλεις τίποτα άλλο, είναι υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

@Πάνος: Η φωτοπερίοδος πήγε 17.30-23.30 :)

@Γιάννης: Το ενυδρείο ήταν και θα μείνει species. Σ' αυτό δεν σηκώνω κουβέντα :D Άλλωστε έχω μια τρέλα με τα species... :)

@Aπόστολος: Ντρέπομαι που το λέω, αλλά τον τελευταίο καιρό δεν κάθομαι να τα χαζέψω όπως πιο πριν... :) Τώρα που τέλειωσε το καλοκαίρι θα έχει εντατική παρατήρηση :D

@Νίκος: Δεν θέλω να λέω ψέματα, το ενυδρείο το είχα παραμελήσει τον τελευταίο μήνα, και δεν έκανα αλλαγή νερού μέσα στο μήνα... :( Εξού και η άλγη λογικά...

Και κάτι άλλο, λέτε να βάλω πάλι το κοχύλι που είχα βγάλει αρχικά?

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω όχι! Είναι μια χαρά έτσι και άμα θέλουν έχουν σπηλιές!

Αυτό το κοχύλι δεν μου άρεσε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Περιμένω να μου πει και ο Κωστής που έχει αυτούς τους κάλβους αν είναι αναγκαίο από τώρα.. Κάποια στιγμή σίγουρα θα το βάλω μιας και εκεί αναπαράγονται, το πότε δεν ξερω...

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλια ειναι τα ατιμα,να τα χαιρεσαι Νικο.

Τα κοχυλια αν και ειναι πετροψαρα,γιαυτα τα ψαρια ειναι απαραιτητα για να γεννησει η θηλυκια μεσα,και να τα προστατευει,οποτε να βαλεις.

Θα σε μαλωσω :2guns::)

Ποτε μην αφηνεις το ενυδρειο σου δυχως τακτικες αλλαγες,μια φορα θα σου στραβωσει,και μετα δεν θα μπορεις να το μαζευεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλια ειναι τα ατιμα,να τα χαιρεσαι Νικο.

Τα κοχυλια αν και ειναι πετροψαρα,γιαυτα τα ψαρια ειναι απαραιτητα για να γεννησει η θηλυκια μεσα,και να τα προστατευει,οποτε να βαλεις.

Θα σε μαλωσω :2guns::)

Ποτε μην αφηνεις το ενυδρειο σου δυχως τακτικες αλλαγες,μια φορα θα σου στραβωσει,και μετα δεν θα μπορεις να το μαζευεις. :)

Πότε λες ν βάλω το κοχύλι μέσα? :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πότε λες ν βάλω το κοχύλι μέσα? :) :) :)

Γιατί να βαλεις εκείνη την γκουμούτσα μέσα? Είναι αντιαισθητική μισό στρέμα κοχύλι μές στη μέση.

Βάλε 4,5 πιο μικρά. Βάλε μεγάλα κοχύλια σαν αυτά που έχεις στα μούλτι.

Link to comment
Share on other sites

Πότε λες ν βάλω το κοχύλι μέσα? :) :) :)

Βαλτο τωρα,για να το συνηθισουν,να ειναι λιγο μεγαλο.γιατι μπορει ο αρσενικος να την στρημωξει μεσα ,και να την σκοτωσει.Να ανοιξεις και μια μικρη τρυπα στο τυφλο σημειο του κοχυλιου,για να κυκλοφορει το νερο μεσα.Παντος για γεννητουρια ,του χρονου και βλεπουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βαλεις εκείνη την γκουμούτσα μέσα? Είναι αντιαισθητική μισό στρέμα κοχύλι μές στη μέση.

Βάλε 4,5 πιο μικρά. Βάλε μεγάλα κοχύλια σαν αυτά που έχεις στα μούλτι.

Άτε βρες μου πιο μικρά κοχύλια....! Εδώ δεν έχει κάποιο μαγαζί να πουλάει, και μέσα στη θάλασσα είναι σχεδόν αδύνατο (για μένα) να βρω....

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βαλεις εκείνη την γκουμούτσα μέσα? Είναι αντιαισθητική μισό στρέμα κοχύλι μές στη μέση.

Βάλε 4,5 πιο μικρά. Βάλε μεγάλα κοχύλια σαν αυτά που έχεις στα μούλτι.

Παναγιωτη δεν κανουν αυτα,γιατι το ζευγαρι πρεπει να μπαινει μεσα στο κοχυλι

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο τωρα,για να το συνηθισουν,να ειναι λιγο μεγαλο.γιατι μπορει ο αρσενικος να την στρημωξει μεσα ,και να την σκοτωσει.Να ανοιξεις και μια μικρη τρυπα στο τυφλο σημειο του κοχυλιου,για να κυκλοφορει το νερο μεσα.Παντος για γεννητουρια ,του χρονου και βλεπουμε :rolleyes:

Να το τρυπήσω δεν υπάρχει περίπτωση... :D Θα με σκοτώσει η μάνα... :P :P :P

Δεν μίλησα για γέννα από τώρα, ξέρω ότι έχουν καιρόοοοο μπροστά τους... :D

Edit: Όταν λες " να είναι μεγάλο" εννοείς ότι το κοχύλι γενικά να είναι μεγάλο έτσι? Το δικό μου δεν θεωρείται και μικρό :P

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Να το τρυπήσω δεν υπάρχει περίπτωση... :D Θα με σκοτώσει η μάνα... :P :P :P

Δεν μίλησα για γέννα από τώρα, ξέρω ότι έχουν καιρόοοοο μπροστά τους... :D

Δεν ειναι δυσκολο,απλα οταν το τρυπας μην το πιεζεις,και ασε το τρυπανι να πηγενει μονο του,για να μην σπασει.Πρεπει να το κανεις για να μην εχει μεσα στεκουμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολο,απλα οταν το τρυπας μην το πιεζεις,και ασε το τρυπανι να πηγενει μονο του,για να μην σπασει.Πρεπει να το κανεις για να μην εχει μεσα στεκουμενο νερο.

Πφφφφ θα το σκεφτώ..... με τι τρυπάνι να το τρυπήσω? ( άσχετος με τέτοια... :D )

Link to comment
Share on other sites

Οι σπηλιές από της πέτρες δεν είναι ικανές να φιλοξενήσουν το ψάρι κατά την περίοδο αναπαραγωγής? Είναι απαραίτητο να υπάρχει κοχύλι?

Link to comment
Share on other sites

Οι σπηλιές από της πέτρες δεν είναι ικανές να φιλοξενήσουν το ψάρι κατά την περίοδο αναπαραγωγής? Είναι απαραίτητο να υπάρχει κοχύλι?

Είναι απαραίτητο ναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο ναι... :)

Πιο τεκμηριωμένα για να μάθω γιατί δεν ξέρω! Του προσφέρει κάτι το ιδιαιτερο το κοχύλι, νιώθει ίσως περισσότερη ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά του προσφέρει περισσότερη ασφάλεια, ψάχνωντας όμως τα πολυ προηγούμενα ποστ, βρήκα ένα λινκ στο οποίο γράφει.

"Altolamptologus Calvus are both substrate and cave spawners. In the wild, they will use shells, caves or tight openings in rocks. Since they are slow-growing, it can take 2 years to grow from 2.5cm to sexual maturity size ( 6-7cm for the female ). "

Γράφει ότι χρησιμοποιεί και σπηλιές και ανοιγματα σε βραχους, επειδή μπερδεύτηκα και εγώ λίγο, περιμένω και εγω μια εξήγηση από κάποιον που να γνωρίζει.. :D

Link to comment
Share on other sites

Πιο τεκμηριωμένα για να μάθω γιατί δεν ξέρω! Του προσφέρει κάτι το ιδιαιτερο το κοχύλι, νιώθει ίσως περισσότερη ασφάλεια?

Αν και ειναι πετροψαρα τους αρεσει να γεννανε σε μεγαλα κοχυλια,και αυτο γιατι ,το κοχυλι ανηκει στην θηλυκια ,που τα γεννα μεσα σαν τα μουλτι και αυτη καθεται φρουρος μπροστα στο κοχυλι.Δεν ειναι σαν τις αλλες αφρικανες ,που τα φτυνουν και οπου παει ο γονος.Επισης δεν ειναι στοματοεπωαζουσες

Για μενα απο οσα ψαρια περασαν απο τα ενυδρεια μου,ειναι τα ποιο ιδιετερα ψαρια και στον χαρακτηρα,αλλα και σε συμπεριφωρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι πετροψαρα τους αρεσει να γεννανε σε μεγαλα κοχυλια,και αυτο γιατι ,το κοχυλι ανηκει στην θηλυκια ,που τα γεννα μεσα σαν τα μουλτι και αυτη καθεται φρουρος μπροστα στο κοχυλι.Δεν ειναι σαν τις αλλες αφρικανες ,που τα φτυνουν και οπου παει ο γονος.Επισης δεν ειναι στοματοεπωαζουσες

Για μενα απο οσα ψαρια περασαν απο τα ενυδρεια μου,ειναι τα ποιο ιδιετερα ψαρια και στον χαρακτηρα,αλλα και σε συμπεριφωρες. :)

Ναι Βασίλη μου το ξέρω ότι δεν στοματοπωαζουσα ψάρια οπότε προφανώς να είναι θέμα ενστίκτου, να νιώθουν περισσότερη ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιάααααααααααααααααααααααααααααααααα! :( :( :( Πριν λίγο βρήκα έναν κάλβο νεκρό!!!!! :( άνοιξα την κοιλιά του και δεν μύριζε ουτε ήταν φουσκωμένη για να είναι bloat, τί μπορει να ειναι?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμαααα!!!

Παρατήρησες κάτι ύποπτο στην συμπεριφορά του ή γενικώς της συμπεριφοράς τους τις τελευταίες μέρες?

Ίσως να έπεσε τσακωμός μεταξύ αρσενικών!

Μπορείς να δώσεις και φωτό απο το ψάρι αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο δεν γίνεται.. :mellow: Το θεμα ειναι πως δεν ειδα να εχει χτυπημενα-φαγωμενα-μαδημενα πτερυγια...

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα υπάρχει και δεν με αφήνει να ανεβάσω φώτο,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...