Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

σαν να εχει δικιο ο φιλος νικνικ ελα μιχαλη προβαλε την ενυδρειαρα σου ,που ξερεις(σιγουρα ειναι ηδη online) μπορει να μπει μια ψυχουλα 100% προβληματικη δειλα δειλα και να κρυφοκοιταει .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φευγει το 2015 και πρεπει να το αποχαιρετισεις με ενα φωτο update super,η τι θα γινει καμια φωτογραφια θα δουμε απο την ενυδρειαρα σου ε?Καλα τα ειπα ε?

Εχω χασει ολα τα κοραλια μου νικο και περιμενω μια μπομπατη εισαγωγη απο τον γκουρου απο ταυλανδη,αυστραλια και οπου αλλου, να κανω ενα καλο γεμισμα και μετα θα βαλω φωτο να το παιξω γκουρου κ εγω :usd:

Μια χαρα τα ειπες φιλε κ ευχαριστω για το ενδιαφερον!Θα βαλω συντομα...να πιασουν πρωτα κοραλινη οι κολλες! :usd:

 

σαν να εχει δικιο ο φιλος νικνικ ελα μιχαλη προβαλε την ενυδρειαρα σου ,που ξερεις(σιγουρα ειναι ηδη online) μπορει να μπει μια ψυχουλα 100% προβληματικη δειλα δειλα και να κρυφοκοιταει .

χαχαχα,αυτο το προβληματικο μονιμως εδω ειναι,αφου τα ξερεις :death:

Μπαινει,βλεπει τις ενυδρειαρες σας και μετα πεφτει ξερος :bigemo_harabe_net-119:

Θα προσπαθησω να βγαλω καμια της προκοπης μανωλαρε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Που εισαι ρε τασαρε μου?

Μια χαρα ολα καλε μου φιλε,δοξα τω Θεο!

Πολυ τρεξιμο με τη δουλεια αλλα κ ανακαινιση σπιτιου,που σημαινει κ μετακομιση κ γενικα πολυυυυ τρεξιμο.

Τις λιγες ωρες που περισσευουν αραζω μπροστα απο το ενυδρειο κ μου περνανε ολα :hot:

 

Και οταν βαρεθω να το βλεπω κανω τη κλασσικη βλακεια που εχω,να βαζω χερι μεσα :usd:

Εχω βαλει 2-3 ακομα branch για να φαινονται μερικα κοραλια πιο πολυ στον αερα.Και αντε ξεκολλα και ξανακολλα κτλ

Ξαναεβαλα αμμο μεχρι να τη βαρεθω κ αυτη κ να την ξαναβγαλω :hysterical:

Αλλαξα λιγο τη θεση/γωνια του αριστερου νησιου για να φαινονται περισσοτερο 2 κοραλακια που μεγαλωσαν με πολυ ομορφη μορφολογια.

Εβγαλα τα bp ετσι για να δω πως θα παει χωρις αυτα,αφου το τρεχω ετσι πολυ καιρο.

Εβαλα αλλα δυο λιτρα siporax(στα ηδη 3 που ειχα) τα οποια κ επιτελους μου καθαρισαν το προβλημα που με ταλαιπωρουσε τοσο καιρο(αλλες φορες λιγοτερο αλλες περισσοτερο)με το κυανο,λογο του μινιμαλ βραχου.

Και αλλα τοσα που τα ξεχναω :blush:

 

Αυτα που λες τασο μου.Ελπιζω να εισαι κ εσυ καλα κ το ενυδρειο σου :bigemo_harabe_net-162:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ετσι,εκανα αυτο, εκανα το αλλο,αλλα μια φωτογραφιουλα δε βαζεις να παρουμε κι εμεις τη δοση μας :P

 

 

 

 

 

Καλα εισαι μωρε μωρε;;;; :D

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρεε δεν βαριέσαι να βάζεις και να βάζεις αραγωνιτη συνέχεια

Κάθε μήνα η ίδια δουλειά βάλε-βγάλ

Αλλά ρε Μιχάλη κάνεις που κάνεις όλες αυτές τι αλλαγές

δεν βγάζεις και καμιά φώτο (σίγουρα θα σου πάρει λιγότερο χρόνο) :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι μας δουλεύεις ;;;;

Δεν εχεις ακούσει το " μια φωτογραφία ισον χίλιες λέξεις "

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι μας δουλεύεις ;;;;

Δεν εχεις ακούσει το " μια φωτογραφία ισον χίλιες λέξεις "

+1000
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ετσι,εκανα αυτο, εκανα το αλλο,αλλα μια φωτογραφιουλα δε βαζεις να παρουμε κι εμεις τη δοση μας :P

 

 

 

 

 

Καλα εισαι μωρε μωρε;;;; :D

χαχαχα,ολα καλα μωρε μωρε μωρεεεεε :hysterical:

Καλα τα λες ρε στρατο,πρεπει να βγαλω καμια αλλα με τοσο παλιοτρεξιμο πραγματικα παει βραδυ που γυρναω.Και μεχρι να φαω και να ταισω κλεινουν τα φωτα.Αλλα προς το τελος της εβδομαδας χαλαρωνουν τα πραγματα οποτε θα προλαβω.Η' θα κοιταξω να εχω φαει νωρις :D

 

Καλά ρεε δεν βαριέσαι να βάζεις και να βάζεις αραγωνιτη συνέχεια

Κάθε μήνα η ίδια δουλειά βάλε-βγάλ

Αλλά ρε Μιχάλη κάνεις που κάνεις όλες αυτές τι αλλαγές

δεν βγάζεις και καμιά φώτο (σίγουρα θα σου πάρει λιγότερο χρόνο) :)

Αστα παυλο,δουλεια δεν ειχε ο  :devil: ,γλεντουσε τα παιδια του!

Βρηκα μια καλη αμμο που επιτρεπει λιγο παραπανω ροη και ηταν η μονη που δεν ειχα δοκιμασει οποτε λεω,δεν ξοδευω μερικα χρηματα,χρονο κτλ να περασει η λιγη ωρα που εχω να ξεκουραστω?Αστα μιλαμε για ανωμαλια.

Θα βαλω μερικες.Οταν ειναι καινουργια η αμμος πριν να πιασει βρωμα ειναι ομορφη.

Ε οταν "παλιωσει" παει για ΒΒ παλι :usd:

 

Ρε φιλαράκι μας δουλεύεις ;;;;

Δεν εχεις ακούσει το " μια φωτογραφία ισον χίλιες λέξεις "

Οι φωτο κ εγω εχουμε τρομερα κακη σχεση διονυση....ειδικα οταν περιλαμβανουν κ καλη ποιοτητα :death:

 

+1000

Θα βαλω νικολααααααα!Εσυ δες στην υπογραφη σου,πως ηταν το ενυδρειο σου το 13 και πως ειναι σημερα!Ετσι για να παιρνεις εμπνευση κ εσυ αλλα και εμεις :thumbsu:

Με αγαπη,επιμονη,υπομονη,κοπο κ μερακι ολα γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πως την βγαζεις την αμμο;; Πως βαζεις καινουργεια;;

Χιλιο υπομενες ερωτησεις αλλα πρεπει να λεγονται αυτα, ασε που θελω να την βγαλω και εγω για να την αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελαρα στη φαση που εισαι εγω θα εκανα ενα ωραιοτατο restart φιλε!Πραγματικα θα ειναι η πιο ευκολη λυση κ ξεκουραστη.

 

χαχαχα πως τη βγαζω?Μουσικουλα,λαστιχο,κουβας και μερικα λιτρα νερο αλλαγης(το χρησιμοποιω και σαν ευκαιρια για ΑΝ) και ξεκιναμε σιφωναρισμα.

Τις φασεις που εχω αμμο μεσα,ποτε δεν εχω πανω απο 1-2 δαχτυλα οποτε μου παιρνει 6-7-8 κουβαδες και ΒΒ στα μπαμ :jig:

 

Κυριολεκτικα ειναι παιχνιδακι το να ξαναβαλω αμμο.Οχι πως ειμαι κανενας γκουρου απλα το εχω κανει τοσες πολλες φορες που αληθεια με κουραζει περισσοτερο η αλλαγη νερου πλεον :usd:  :usd:

Σε ενα 10λιτρο κουβα απο αυτους που εχουν ξεμεινει απο τα αλατια,το γεμιζω μεχρι τη μεση και μετα ξεκινανω να τον ξεπλενω  με νερο ΑΟ.

Πραγματικα δεν χρειαζεται πανω απο 6-7 λιτρα για να την καθαρισει,γι'αυτο και δεν το κανω με νερο βρυσης.Βοηθαει πολυ και στο να βγει ελαχιστη διατομικη.

Μετα παω κουζινα να τσιμπησω τιποτα και αφου ειμαι εκει παιρνω το μεγαλο σουρωτηρι 

εχω για το ενυδρειο.Νομιζω το εχω και σε κατι φωτο πιο πισω,αυτο που χρησιμοποιω.Ειναι μεγαλο και χωραει αρκετη αμμο.

Εκει βαζω την αμμο και για να την σουρωσω αλλα και για να την τοποθετησω στο ενυδρειο.

Στις διαστασεις 1,20χ87 και για να εχω δυο δαχτυλα περιπου,βαζω 4-5 φορες το χερι μεσα στο νερο κ γεμισε :thumbsu:

 

Φυσικα ποτε δεν βαζω ψιλη αμμο αγγελε.

Αυτα που λες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγγελαρα στη φαση που εισαι εγω θα εκανα ενα ωραιοτατο restart φιλε!Πραγματικα θα ειναι η πιο ευκολη λυση κ ξεκουραστη.

 

χαχαχα πως τη βγαζω?Μουσικουλα,λαστιχο,κουβας και μερικα λιτρα νερο αλλαγης(το χρησιμοποιω και σαν ευκαιρια για ΑΝ) και ξεκιναμε σιφωναρισμα.

Τις φασεις που εχω αμμο μεσα,ποτε δεν εχω πανω απο 1-2 δαχτυλα οποτε μου παιρνει 6-7-8 κουβαδες και ΒΒ στα μπαμ :jig:

 

Κυριολεκτικα ειναι παιχνιδακι το να ξαναβαλω αμμο.Οχι πως ειμαι κανενας γκουρου απλα το εχω κανει τοσες πολλες φορες που αληθεια με κουραζει περισσοτερο η αλλαγη νερου πλεον :usd:  :usd:

Σε ενα 10λιτρο κουβα απο αυτους που εχουν ξεμεινει απο τα αλατια,το γεμιζω μεχρι τη μεση και μετα ξεκινανω να τον ξεπλενω  με νερο ΑΟ.

Πραγματικα δεν χρειαζεται πανω απο 6-7 λιτρα για να την καθαρισει,γι'αυτο και δεν το κανω με νερο βρυσης.Βοηθαει πολυ και στο να βγει ελαχιστη διατομικη.

Μετα παω κουζινα να τσιμπησω τιποτα και αφου ειμαι εκει παιρνω το μεγαλο σουρωτηρι 

εχω για το ενυδρειο.Νομιζω το εχω και σε κατι φωτο πιο πισω,αυτο που χρησιμοποιω.Ειναι μεγαλο και χωραει αρκετη αμμο.

Εκει βαζω την αμμο και για να την σουρωσω αλλα και για να την τοποθετησω στο ενυδρειο.

Στις διαστασεις 1,20χ87 και για να εχω δυο δαχτυλα περιπου,βαζω 4-5 φορες το χερι μεσα στο νερο κ γεμισε :thumbsu:

 

Φυσικα ποτε δεν βαζω ψιλη αμμο αγγελε.

Αυτα που λες

φιλε μου μιχαλη μπορει να μην εισαι εσυ γκουρου αλλα εχεις και εσυ αλλα και ολοι μας το πνευμα του ΓΚΟΥΡΟΥ γυρω μας  και τι ΓΚΟΥΡΟΥ ε.???λυσε μου μια απορια ρε φιλαρακι γιατι συποραξ?κανει δουλεια??

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε παιδι, μαύρα ματια κάνουμε καθε φορα!!

Αυτο με το σιποραξ το εχω και γω απορία γιατι να μη το χρησιμοποιούμε για υποστήριξη της βιολογίας.. Και μενα αναλογικά και σύμφωνα με τα λεγόμενα ο βράχος μου ειναι λίγος και μάλιστα νεκρός οταν ξεκίνησε. Έτοιμος ειμαι να βάλω και γω κανενα λίτρο στο σαμπ!

Αλήθεια ρε Μιχάλη, βάλε βγάλε αραγωνιτη κλαδιά και βράχους δεν βλεπεις καμία μεταβολή ρε φιλε; Δεν χάνεις τιποτα σε χρωμα ;

Αυτο με το ξέπλυμα του αραγωνιτη σε νερό Α/Ο ειναι μεγαλη αλήθεια φιλε..και αν δε τσιγκουνευτεις υο νερό μη σου πω οτι ουτε καν ιχνος διατομικης

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εισωραιοοςςςςςςςςςς, αντε βαλε φωτο μας εσκασες

 

Ρε Μιχαλη siporax???

χαχαχα,να πω οτι δεν τα εχουμε πει απο κοντα ρε βασιλη να πω ενταξει αλλα αφου εχεις δει οτι δεν βλεπομαι ρε φιλε,που το ειδες το ωραιος :usd:  :usd:

Το παιζω δυσκολος ρε συ να δημιουργησω σασπενς :death:

Θα βαλω καμια με το που παω σπιτι.

Μη νομιζεις,πραγματικα δεν εχει καποια βελτιωση.Εχει πολυ δρομο ακομα δυστυχως.

 

Ναι βασιλαρε μου siporax κ ομως!

 

φιλε μου μιχαλη μπορει να μην εισαι εσυ γκουρου αλλα εχεις και εσυ αλλα και ολοι μας το πνευμα του ΓΚΟΥΡΟΥ γυρω μας  και τι ΓΚΟΥΡΟΥ ε.???λυσε μου μια απορια ρε φιλαρακι γιατι συποραξ?κανει δουλεια??

Κανονικα ο γκουρου θελει γλεντι σε καθε ποστ που γινεται αλλα δεν θα αναφερθω παραπανω γιατι μπορει μερικοι να εχουν αναγουλες παλι.Μην τους ενοχλησω και τους χαλαω τη διαμονη.

 

Κοιτα μανο μου το αν θα κανει δουλεια εξαρταται απο τον λογο για τον οποιο το βαζεις.

Δηλαδη εγω που ειχα πολυ λιγο βραχο οποτε και ελαχιστες επιφανειες να αποικισουν τα βακτηρια ειχα θεμα.Ειχα βαλει πριν 2 χρονια 1 λιτρο νομιζωντας πως ειναι πολυ.Στη συνεχεια προσθεσα αλλο ενα κοκ.Μεχρι που πριν κανενα 2μηνο ειπα να το κανω λυσσα(με τα τοτε δεδομενα μου) και εβαλα αλλα 2 λιτρα,φτανωντας τα 5.

Ε καπου εκει αρχισε να εγκαταλειπει το ενυδρειο το κυανο :jig:

 

Εγω δηλ το εβαλα για να εχουν τα βακτηρια πιο πολυ επιφανεια να αποικισουν.Αλλοι το βαζουν για να βοηθησουν να πεσουν τα νιτρικα.Οσον αφορα στο δευτερο δεν μπορω να πω κατι γιατι ειχα 0.Τωρα που εβγαλα τα ΒΡ ισως να ανεβουν,οποτε κ να δω αντιδραση.

 

Ειχα παρει ενα καφασακι απο τα τζαμπο οταν εβαλα τα πρωτα και τα τοποθετησα ολα καθετα ωστε να υπαρχει καλη κυκλοφορια και να μην μενουν μεσα detritus,φαγητα/τροφες,κτλ.

 

 

Αντε βρε παιδι, μαύρα ματια κάνουμε καθε φορα!!

Αυτο με το σιποραξ το εχω και γω απορία γιατι να μη το χρησιμοποιούμε για υποστήριξη της βιολογίας.. Και μενα αναλογικά και σύμφωνα με τα λεγόμενα ο βράχος μου ειναι λίγος και μάλιστα νεκρός οταν ξεκίνησε. Έτοιμος ειμαι να βάλω και γω κανενα λίτρο στο σαμπ!

Αλήθεια ρε Μιχάλη, βάλε βγάλε αραγωνιτη κλαδιά και βράχους δεν βλεπεις καμία μεταβολή ρε φιλε; Δεν χάνεις τιποτα σε χρωμα ;

Αυτο με το ξέπλυμα του αραγωνιτη σε νερό Α/Ο ειναι μεγαλη αλήθεια φιλε..και αν δε τσιγκουνευτεις υο νερό μη σου πω οτι ουτε καν ιχνος διατομικης

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ρε πανο εχει πεσει πολυ τρεξιμο σου λεω :hot:

Πηγαινε με γυναικα να παρεις επιπλα,σκευη,κτλ κτλ κτλ....ατελειωτες ωρες και μερικες φορες νοιωθω σαν εξωγηινος...πραγματικα δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα...σε σχεδια χρωματα κτλ κτλ.Τεσπα αλλη κουβεντα...κατσε να μην παρασυρθω γιατι μερικοι θελουν να μιλαμε μονο για ενυδρεια,αλλιως προμπλεμ.

 

Εγω βρισκω κατι αρνητικο μονο στο τροπο που θα τοποθετηθει η' στο σημειο/ροη.Αλλιως δεν κανει απολυτως κανενα κακο.Δεν ειναι κατι καινουργιο φυσικα το siporax ουτε θα κανει το ενυδρειο να πεταει και τα κοραλια να βγαινουν εξω απο το νερο.

 

Βραχους δεν πειραζω πανο μου,μονο τα branches που προσθετω αλλα αυτα ειναι πολυ μικρα και δεν μπορουν να επιρεασουν τις τιμες του νερου.

Τωρα οσον αφορα στην αμμο ειδικα οταν αφαιρω δεν βλεπω κανενα μειονεκτημα η' προβλημα.Παλαιοτερα που δεν ξεπλενα με οσμωση,ναι φιλε εβλεπα τα χρωματα να σκουραινουν(οχι πως γενικα εχω καλα χρωματα) κ καποιες φορες επαιρναν τα πανω τους οι αλγες.Λογικο βεβαια,τοσα λιτρα βρυσης κατι θα κραταγε κ θα το περναγε στο νερο του ενυδρειου.

Απλα παντα κ για καμια εβδομαδα κανω καθε δυο μερες μετρησεις για να δω αν αλλαξει κατι.Ετσι προληπτικα.

Κ εσυ απ'οτι θυμαμαι ειχες ξεπλυνει την αμμο την τελευταια φορα με ΑΟ,δεν εβγαλες ελαχιστη διατομικη?

 

Υστερογραφο,αν μου επιτρεπεται

Το ενυδρειο σου εχει γινει Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,ολα καλα μωρε μωρε μωρεεεεε :hysterical:

Καλα τα λες ρε στρατο,πρεπει να βγαλω καμια αλλα με τοσο παλιοτρεξιμο πραγματικα παει βραδυ που γυρναω.Και μεχρι να φαω και να ταισω κλεινουν τα φωτα.Αλλα προς το τελος της εβδομαδας χαλαρωνουν τα πραγματα οποτε θα προλαβω.Η' θα κοιταξω να εχω φαει νωρις :D

 

 

Καλα να εισαι,κι ας τρεχεις φιλε.Για τις φωτο εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,ολα καλα μωρε μωρε μωρεεεεε :hysterical:

Καλα τα λες ρε στρατο,πρεπει να βγαλω καμια αλλα με τοσο παλιοτρεξιμο πραγματικα παει βραδυ που γυρναω.Και μεχρι να φαω και να ταισω κλεινουν τα φωτα.Αλλα προς το τελος της εβδομαδας χαλαρωνουν τα πραγματα οποτε θα προλαβω.Η' θα κοιταξω να εχω φαει νωρις :D

 

Αστα παυλο,δουλεια δεν ειχε ο  :devil: ,γλεντουσε τα παιδια του!

Βρηκα μια καλη αμμο που επιτρεπει λιγο παραπανω ροη και ηταν η μονη που δεν ειχα δοκιμασει οποτε λεω,δεν ξοδευω μερικα χρηματα,χρονο κτλ να περασει η λιγη ωρα που εχω να ξεκουραστω?Αστα μιλαμε για ανωμαλια.

Θα βαλω μερικες.Οταν ειναι καινουργια η αμμος πριν να πιασει βρωμα ειναι ομορφη.

Ε οταν "παλιωσει" παει για ΒΒ παλι :usd:

 

Οι φωτο κ εγω εχουμε τρομερα κακη σχεση διονυση....ειδικα οταν περιλαμβανουν κ καλη ποιοτητα :death:

 

Θα βαλω νικολααααααα!Εσυ δες στην υπογραφη σου,πως ηταν το ενυδρειο σου το 13 και πως ειναι σημερα!Ετσι για να παιρνεις εμπνευση κ εσυ αλλα και εμεις :thumbsu:

Με αγαπη,επιμονη,υπομονη,κοπο κ μερακι ολα γινονται!

Εχεις δικιο την κρατω και την κοιτω,γιατι προσφερει πολλα,χωρις κοπο προσπαθεια αγαπη διαβασμα παρακολουθηση τυχη φυσικα,τιποτα δεν γινετε απο μονο του,οσααααααααααααα λεφτα και να πεσουν.Να βαλω και καμια φωτο ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλα να εισαι,κι ας τρεχεις φιλε.Για τις φωτο εδω ειμαστε :)

Να'σαι καλα στραταρε!Ολοι καλα να ειμαστε εκτος απο εναν και να ειμαστε ορθιοι.Οντως εχω πολυ τρεξιμο γμτ αλλα που θα παει θα τελειωσει :hot:

 

Εχεις δικιο την κρατω και την κοιτω,γιατι προσφερει πολλα,χωρις κοπο προσπαθεια αγαπη διαβασμα παρακολουθηση τυχη φυσικα,τιποτα δεν γινετε απο μονο του,οσααααααααααααα λεφτα και να πεσουν.Να βαλω και καμια φωτο ε?

Ακριβως νικολα και απ'οτι ειδα στις φωτο σου πραγματικα πας μονιμως απο το καλο στο καλυτερο!Συνεχισε ετσι φιλε!

 

Παντα οι αλλαγες στο ενυδρειο οταν τις συνδυαζεις και με τρεξιμο στη προσωπικη σου ζωη εγκυμονουν κινδυνους.

Ετσι συνεβη κ στη δικη μου περιπτωση :jig:

Βγαζωντας τα ΒΡ αναταραχτηκε η  βακτηριακη ισσοροπια στο ενυδρειο με αποτελεσμα να ανεβουν τα νιτρικα στο 10.Αυτο ηταν σιγουρα ενα σοκ για τα κοραλια που τροσο καιρο ειχαν μαθει σε μηδενικες τιμες.Ετσι παγωσε η αναπρτυξη με αποτελεσμα να ανεβει το kh στο 10 και το ασβεστιο στο 520.

Ταυτοχρονα ομως εβαλα κ για πρωτη φορα μετα απο μπορει και 6 χρονια,ανθρακα στο ενυδρειο κανωντας το νερο πολυ διαυγες ενω ταυτοχρονα ξεκινησα και τη χρηση βοτκας για να χειριστω τα νιτρικα.

Οποτε η' το πραγματικα υπερβολικα διαυγες νερο η' η χρηση βοτκας(ως γνωστο) με kh στο 10 η' και τα δυο μαζι οδηγησαν σε καψιματα στις ακρες των ακρο.

Αρχικα νομιζα πως θα τη σκαπουλαρω αλλα ανελαβα δραση αργα οποτε αρχισαν να πιανουν αλγη οι νεκρες ακρες.Ε καπου εκει ειναι χαμενο παιχνιδι οποτε θελει κοψιμο το κοραλι.

Επεσε πολυυυυυ τεμαχισμα.Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα μου λεει οτι κανουν εργασιες συντηρησης στο photobucket οποτε θα ανεβασω πιο μετα.

Το καλο ειναι πως η κατασταση σιγα σιγα αναστρεφεται κ ευτυχως δεν χαθηκε καποιο κοραλι :jig:

Πραγματικα πιστευω πως αν δεν ηταν κοραλια τοσων ετων σιγουρα θα ειχαν τελειως διαφορετικη αντιδραση...προς το χειροτερο εννοειται.Προς τον παραδεισο των κοραλιων που εχει φτιαξει ο γκουρου :usd:

 

Τωρα με τα νιτρικα στο 10 ειναι ευκαιρια να δω κ τι κανει το siporax οσον αφορα στη μειωση/ελεγχο τους.

 

Το yellow πηρε παντοφλα γιατι τσακωνοταν πολυ με τον γλαυκοπαριο κ γενικα προκαλουσε αναστατωση και εγω τις "ανακατωστρες" δεν τις γουσταρω :bigemo_harabe_net-171:

Επισης δυστυχως το moorish ανεπτυξε μια πολυ ιδιαιτερη σχεση με συγκεκριμενες ακρο.Παντα εριχνε τις τσιμπιες του αλλα εχωντας περασει σχεδον ενας χρονος το ειχε μεγαλωσει αρκετα κ πλεον οι τσιμπιες ειχαν γινει ζημιες.Αφηνε σημαδια μετα απο καθε τσιμπημα οποτε ειχε φτασει κ η δικη του ωρα.

Παγιδα και ευχαριστω πολυ ψαρακια B)

Αυτα κ με τα ψαρακια.

Σιγα σιγα σκεφτομαι μηπως ηρθε η ωρα να ξαναβαλω την αγαπη μου αλλα θα δω...σιγα σιγα :icon_dance:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μιχαλη ευχομαι να κανεις come back με την αγαπη σου που σιγουρα ειναι ενα απο τα πιο δυνατα ζωα του χομπυ. :sword: ειμαστε σε αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις μια χαρά αλλά ρε φίλε με μπέρδεψες στο σημείο με το διαυγές νερό. Γιατί να είναι είναι αρνητικό αυτό? Η κάτι δεν κατάλαβα εγώ?

Link to comment
Share on other sites

 

Σιγα σιγα σκεφτομαι μηπως ηρθε η ωρα να ξαναβαλω την αγαπη μου αλλα θα δω...σιγα σιγα :icon_dance:

 

Μην το πολυσκεφτεσαι και να το κανεις.

Αφου το ξερεις κι ο ιδιος οτι χωρις αυτη την αγαπη εσυ δεν κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε μιχαλη ευχομαι να κανεις come back με την αγαπη σου που σιγουρα ειναι ενα απο τα πιο δυνατα ζωα του χομπυ. :sword: ειμαστε σε αναμονη.

Να'σαι καλα μανωλαρε!Ευχαριστω πολυ φιλε!

Θα ενημερωσω σε λιγο καιρο :jig:

 

Μιχάλη είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις μια χαρά αλλά ρε φίλε με μπέρδεψες στο σημείο με το διαυγές νερό. Γιατί να είναι είναι αρνητικό αυτό? Η κάτι δεν κατάλαβα εγώ?

Να'σαι καλα πανο!

Το διαυγες νερο δεν ειναι κατι κακο ισα ισα.Καλα το σκεφτεσαι.

Απλα στη δικη μου περιπτωση το νερο μου ειχε παντα μια ελαφρυα θολουρα/κιτρινισμα το οποιο λειτουργουσε σαν φιλτρο και ειχαν προσαρμοστει τα κοραλια τοσο καιρο που ειχα να βαλω ανθρακα.Πως εμεις φοραμε γυαλια στην παραλια?Καπως ετσι.

Οταν εβαλα ανθρακα το νερο εγινε απιστευτα διαυγες σε σχεση με το πριν οποτε περναγε πολυ περισσοτερο φως.Αυτη η αποτομη αυξηση της εντασης(λογο της απουσιας πια της θολουρας/κιτρινισματος) δεν ειναι καλο γιοα τα κοραλια.Μιλαω παντα για τα σκληρα και παντα για τη δικη μου περιπτωση κ ενυδρειο.

 

Ανεβαζοντας το φωτιστικο λιγο ψηλοτερα,βγαζοντας τον ανθρακα και κοβωντας ολες τις ακρες των κοραλιων που ειχαν προβλημα,ολα επανηλθαν μια χαρα.

Ολα εχουν μυτες παλι αναπτυξης και ολα καλα.

 

Μην το πολυσκεφτεσαι και να το κανεις.

Αφου το ξερεις κι ο ιδιος οτι χωρις αυτη την αγαπη εσυ δεν κανεις :)

Ναι ρε συ,εχω μια αδυναμια σε αυτο,σε βαθμο ηλιθιοτητας.Το ομολογω :usd:

Link to comment
Share on other sites

Ενα έχω να πω αν και λίγο άσχετο---

Πολύ μου αρέσει το νεο σου avatar αδερφέ μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλα να εισαι,κι ας τρεχεις φιλε.Για τις φωτο εδω ειμαστε :)

Επειδη βλεπω πως το τρεξιμο δεν τελειωσε κανε ενα kit kat και βαλε καμια φωτο ακους????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...