Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα κομματάκια των φύλλων θα σου βγει ο πάτος να τα βγάλεις με την τσιμπίδα. Θα τα κυνηγάς στην κυριολεξία δεξια αριστερά. Με μια σκούπα βυθού ή με τον σωλήνα εξαγωγής του νερου κατα τις αλλαγές, θα σου γίνει πιο εύκολα για γρήγορα η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και μία σκούπα βυθού ή οποία λέει ότι χρησιμοποιείται και για μερική αλλαγή νερού. Μου φαίνεται δύσκολο, αλλά θα δω τις οδηγίες και θα προσπαθήσω. Μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού, παρά μόνο προσθήκες λόγω εξάτμισης. Πρέπει να πάω να πάρω κουβάδες για χρήση σχετική με το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Στο 25λιτρο ενυδρείο για να κάνω μερική αλλαγή ετοίμαζα το νερό σε ένα ενυδρειάκι-βαλιτσάκι 5 λίτρων και το νερό το έβγαζα και το έβαζα με ένα ποτήρι που έχω αποκλειστικά για ενυδρειακή χρήση. Τώρα όμως που το ενυδρείο είναι 110 λίτρα, πρέπει να αλλάζω 20 λίτρα εβδομαδιαίως, σύμφωνα με τον οδηγό της sera και δεν έχω που να προετοιμάζω τόσο νερό, έχω μόνο 2 ενυδρειάκια βαλιτσάκια!

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω απο 20 λιτρα πρεπει να αλλαζεις . Το 1/3 αλλαζουμε παντα , οχι παραπανω απο αυτο . Παραπανω θα αλλαξεις μονο αν εχεις υψηλη αμμωνια κτλ , οπως εκανα εγω λιγες μερες πριν :unsure:

Κανε μια βολτα στα Jumbo και θα βρεις 20αλιτρους κουβαδες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτο με την αλλαγη νερου καθε 15 δεν ειναι και απαραιτητο κατα την γνωμη μου . Καιρο πριν με 35 ψαρια σε 60 λιτρα , με ενα εσωτερικο φιλτρο και χωρις φυτα , αλλαζα νερο μια φορα τον μηνα . Οποια ημερα του μηνα και να επαιρνες μετρηση ηταν ολα μηδενικα και τα νιτρωδη σε χαμηλα επιπεδα .

Ηταν και ερωτημα εδω καθε ποτε αλλαζετε νερο και η πλειοψηφια απο οτι ειδα ειπε καθε 15 μερες .

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι το παρακολουθεις στην αρχη , βλεπεις τις αναγκες σου και κατοπιν αφου το μαθεις , φτιαχνεις ενα προγραμμα και το ακολουθεις .

Διατηρω ημερολογιο ενυδρειου στο οποιο γραφω αναλυτικα τι εκανα και ποια μερα . Θα σου προτεινα το ιδιο ωστε να μην χανεις τις μερες και να μην μπερδευεσαι .

Αν τα σημειωνεις , ξερεις τι εκανες και ποτε :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις ειχα μεσα 7 διαφορετικα ειδη , περα για περα ασυμβατα το ενα ειδος με το αλλο , παρολα αυτα αλλα και την υπερβολικη ιχθυοφορτωση , η βιολογια με κρατουσε .

Αυτη την φορα ( επαθα - εμαθα και ακομα ψαχνω , ρωτω και μαθαινω και αλλα ) , θα φτιαξω τρια διαφορετικα ενυδρεια με ενα ειδος ψαριου το καθενα :)

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω απο 20 λιτρα πρεπει να αλλαζεις . Το 1/3 αλλαζουμε παντα , οχι παραπανω απο αυτο . Παραπανω θα αλλαξεις μονο αν εχεις υψηλη αμμωνια κτλ , οπως εκανα εγω λιγες μερες πριν :unsure:

Κανε μια βολτα στα Jumbo και θα βρεις 20αλιτρους κουβαδες :)

ΟΚ, 30 λίτρα, που είναι κάτι λιγότερο από το 1/3.

Εκεί σκόπευα να πάω κι εγώ που είναι και φτηνά.

Έχουν και κάτι ενυδρειάκια 15 λίτρων νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτο με την αλλαγη νερου καθε 15 δεν ειναι και απαραιτητο κατα την γνωμη μου . Καιρο πριν με 35 ψαρια σε 60 λιτρα , με ενα εσωτερικο φιλτρο και χωρις φυτα , αλλαζα νερο μια φορα τον μηνα . Οποια ημερα του μηνα και να επαιρνες μετρηση ηταν ολα μηδενικα και τα νιτρωδη σε χαμηλα επιπεδα .

Ηταν και ερωτημα εδω καθε ποτε αλλαζετε νερο και η πλειοψηφια απο οτι ειδα ειπε καθε 15 μερες .

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι το παρακολουθεις στην αρχη , βλεπεις τις αναγκες σου και κατοπιν αφου το μαθεις , φτιαχνεις ενα προγραμμα και το ακολουθεις .

Διατηρω ημερολογιο ενυδρειου στο οποιο γραφω αναλυτικα τι εκανα και ποια μερα . Θα σου προτεινα το ιδιο ωστε να μην χανεις τις μερες και να μην μπερδευεσαι .

Αν τα σημειωνεις , ξερεις τι εκανες και ποτε :)

Όντως είναι υποκειμενικό και θέλει και εμπειρία. Ο οδηγός της sera λέει κάθε εβδομάδα, άλλοι λένε κάθε 15, ένας πετσοπάς μου είχε πει ένα ποτήρι την ημέρα! Σιγά σιγά θα μάθω. Επίσης το μυρίζω το νερό για να μάθω να αντιλαμβάνομαι αλλαγές και στην οσμή του. Ημερολόγιο ξεκίνησα να κρατάω από χτες το βράδυ που έβαλα την ταμπλέτα λίπανσης! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρειακια δεν ξερω , αλλα οταν ερθει η ωρα για τον μονομαχο , δεν θα το παρω απο κει

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι υποκειμενικό και θέλει και εμπειρία. Ο οδηγός της sera λέει κάθε εβδομάδα, άλλοι λένε κάθε 15, ένας πετσοπάς μου είχε πει ένα ποτήρι την ημέρα! Σιγά σιγά θα μάθω. Επίσης το μυρίζω το νερό για να μάθω να αντιλαμβάνομαι αλλαγές και στην οσμή του. Ημερολόγιο ξεκίνησα να κρατάω από χτες το βράδυ που έβαλα την ταμπλέτα λίπανσης! :usd:

Στην αρχη το αλλαζα καθε 15 και γω αλλα μετα ειδα οτι μπορω να το παω καθε 30 και αυτο εκανα .

Ενα ποτηρι την ημερα ε ; Καλα νταξει , χαιρετισματα πες του

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι από εδώ τα πήραν και τους έκαναν αλλαγές, φυσικά, δεν τα κράτησαν όπως ήταν.

Ενυδρείο 15 Λιτρων Απο Τα Jumbo (Παρουσίαση)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85100&hl=jumbo

Link to comment
Share on other sites

Μ , οχι , δεν μου αρεσει και για αυτο δεν θα το παρω , υπαρχουν πολυ πιο σοβαρες εταιρειες σε αυτα τα λιτρα οπως η aquael

Link to comment
Share on other sites

Να πας στον πετσοπά που σου είπε να αλλάζεις ενα ποτήρι την ημέρα και του πεις να αλλάξει αυτός επάγγελμα και να γίνει λαντζιέρης αφου του αρέσουν τόσο τα ποτήρια. Τέτοιες αηδίες συμβουλεύουν τον κόσμο μερικοί τενεκέδες και το παίζουν και ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Να πας στον πετσοπά που σου είπε να αλλάζεις ενα ποτήρι την ημέρα και του πεις να αλλάξει αυτός επάγγελμα και να γίνει λαντζιέρης αφου του αρέσουν τόσο τα ποτήρια. Τέτοιες αηδίες συμβουλεύουν τον κόσμο μερικοί τενεκέδες και το παίζουν και ειδικοί.

Δωσε Πανάγο , δωσε :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Δωσε Πανάγο , δωσε :headonwall:

Ε ναι ρε φίλε. Θα πάω καμία μέρα σε κανά πετσοπ και θα αρχίσω τις περίεργες ερωτήσεις τον μάστορα (που φυσικά θα ξέρω τις απαντήσεις) και κάθε φορά που θα μου απαντάει θα τον διορθώνω αλλα ο σκοπός ειναι να έχει και κόσμο το κατάστημα για να τον κάνω ρόμπα. Όχι για να δείξω ότι εγω τα ξέρω αλλα ότι εκείνος ειναι άσχετος. Την άλλη φορα είπα σε μια υπάλληλο ότι χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση και μου λέει "τι ειναι αυτο;" Τι ειναι κοπέλα μου; Γλυκό του κουταλιού ειναι, έλα να σε κεράσω!
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φίλε. Θα πάω καμία μέρα σε κανά πετσοπ και θα αρχίσω τις περίεργες ερωτήσεις τον μάστορα (που φυσικά θα ξέρω τις απαντήσεις) και κάθε φορά που θα μου απαντάει θα τον διορθώνω αλλα ο σκοπός ειναι να έχει και κόσμο το κατάστημα για να τον κάνω ρόμπα. Όχι για να δείξω ότι εγω τα ξέρω αλλα ότι εκείνος ειναι άσχετος. Την άλλη φορα είπα σε μια υπάλληλο ότι χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση και μου λέει "τι ειναι αυτο;" Τι ειναι κοπέλα μου; Γλυκό του κουταλιού ειναι, έλα να σε κεράσω!

Χαχαχα ελα ρε συ ενταξει , μην γινεσαι κακος και συ . Δεν μπορουν να τα ξερουν ολα και αυτοι , αλλωστε τι τους θελουμε αυτους οταν εχουμε το forum και το internet ;

Σκοπος ειναι να πηγαινουμε διαβασμενοι και να παιρνουμε αυτο που χρειαζομαστε , αλλα το γεγονος οτι γνωστη αλυσιδα με ενυδρεια και ψαρια διαθετει ιχθυολογο , μου κινησε το ενδιαφερον . Θα κανω και γω μια βολτα λοιπον σε ενα απο αυτα που εχω εδω κοντα και θα παω ως πληρης ανιδεος και θα ρωτησω βασικα να δω τι θα μου απαντησει . Οχι οτι τωρα ειμαι master , αλλα αν πριν ημουν στο -1 , τωρα ειμαι στο +1 :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα υπαρχουν και καποιοι επιεικως απαραδεκτοι , οπως ενας που θυμαμαι ο οποιος μου ειπε οτι 5 χρυσοψαρα μπορουν να μπουν σε 15 λιτρα νερο ! Κατι τετοιοι ειναι απλα τραγικοι ! Ναι φιλε μου , μπαινουν οκ , κανενα προβλημα και αν θες βαζεις και αυτο το φιλτρο ( κινεζικο εξωτερικο , κρεμαστο ) και θα εισαι οκ !

Απο τα 5 λοιπον χρυσοψαρα , εμειναν τα 2 !

Τον ξαναειδα αυτον μπροστα μου , αλλα σκεφτηκα , τι να σου πω τωρα εσενα ; Ποσο πολυ καραγκιοζης μπορει να εισαι ;

Ασε μια αλλη υπαλληλο στην αλυσιδα αυτη η οποια στο παρελθον μου εδωσε χλωριο και δηλητηριασα το ψαρι !

Link to comment
Share on other sites

Αλλα υπαρχουν και καποιοι επιεικως απαραδεκτοι , οπως ενας που θυμαμαι ο οποιος μου ειπε οτι 5 χρυσοψαρα μπορουν να μπουν σε 15 λιτρα νερο ! Κατι τετοιοι ειναι απλα τραγικοι ! Ναι φιλε μου , μπαινουν οκ , κανενα προβλημα και αν θες βαζεις και αυτο το φιλτρο ( κινεζικο εξωτερικο , κρεμαστο ) και θα εισαι οκ !

Απο τα 5 λοιπον χρυσοψαρα , εμειναν τα 2 !

Τον ξαναειδα αυτον μπροστα μου , αλλα σκεφτηκα , τι να σου πω τωρα εσενα ; Ποσο πολυ καραγκιοζης μπορει να εισαι ;

Ασε μια αλλη υπαλληλο στην αλυσιδα αυτη η οποια στο παρελθον μου εδωσε χλωριο και δηλητηριασα το ψαρι !

Τι εννοείς σου έδωσε χλώριο ;

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσε χλωριο Δημητρη , απλα . Μου εδωσε φαρμακο το οποιο ηταν χλωριο . Ειχα ενα μικρο Oranda τοτε και με το που εβαλα αυτο μεσα ( 5 σταγονες ) το ψαρι καθισε κατω , τελειως ακινητο και την επομενη μερα εγειρε στο πλαι .

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι ; Δεν μπορουμε να γνωριζουμε ολοι τα παντα . Αν δεν ξερεις κατι ειναι προτιμοτερο να πεις δεν ξερω παρα να δινεις λανθασμενες πληροφοριες . Εγω αυτο κανω , πχ με ρωτησε νωριτερα κατι η μητερα μου για το εκκαθαριστικο και δεν ηξερα , ειπα δεν ξερω .

Δλδ πανω απο ολα βαζουν το κερδος ;

Το μονο που κοιταν ειναι να πουλησουν και τιποτα περισσοτερο ; Σαν τον αλλο που μου ειπε οτι μπορω να βαλω μονομαχο με χρυσοψαρο ; ! Ειναι δυνατον ; Μιλαμε για 2 τελειως διαφορετικα ειδη ψαριων ! Και ομως , ναι μου λεει , μπορεις !

Link to comment
Share on other sites

Το αποτελεσμα ; Τα λεφτα σου δινεις , τα χανεις , σου ψοφανε δλδ . Λες τι εγινε ; Πας εκει , του λες αυτου τι συνεβη , ε δεν μπορει σου λεει αυτος , κατι εκανες λαθος !

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσε χλωριο Δημητρη , απλα . Μου εδωσε φαρμακο το οποιο ηταν χλωριο . Ειχα ενα μικρο Oranda τοτε και με το που εβαλα αυτο μεσα ( 5 σταγονες ) το ψαρι καθισε κατω , τελειως ακινητο και την επομενη μερα εγειρε στο πλαι .

Θυμάσαι πιο φάρμακο ήταν ; Όπως και να έχει, είναι όπως τα λέτε. Καλό είναι να ενημερωνόμαστε πρώτα αρκετά και μετά να κάνουμε τις επισκέψεις μας στα καταστήματα.

Ευτυχώς υπάρχουν και καλοί επαγγελματίες ακόμα. ;):)

Link to comment
Share on other sites

Στο 25λιτρο ενυδρείο για να κάνω μερική αλλαγή ετοίμαζα το νερό σε ένα ενυδρειάκι-βαλιτσάκι 5 λίτρων και το νερό το έβγαζα και το έβαζα με ένα ποτήρι που έχω αποκλειστικά για ενυδρειακή χρήση. Τώρα όμως που το ενυδρείο είναι 110 λίτρα, πρέπει να αλλάζω 20 λίτρα εβδομαδιαίως, σύμφωνα με τον οδηγό της sera και δεν έχω που να προετοιμάζω τόσο νερό, έχω μόνο 2 ενυδρειάκια βαλιτσάκια!

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα ενας τροπος για αλλαγη νερου ειναι να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο, θα το αφηνεις διπλα στο ενυδρειο για μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια eheim compact 1000αρα που θα μειωνεις οσο χρειαζεται τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.

Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστιχα ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας - απο καταστημα με υδραυλικα, πρακτικερ κλπ), καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας. απο οτι θυμαμαι 1 ιντσας διαμετρου λαστχο παιρνει.

Για την εξοδο του νερου απο το ενυδρειο, θα παρεις ενα ακομα αλφαδολαστιχο που στην ακρη που θα μπαινει στο ενυδρειο, θα βαλεις ενα κομματι filterwool με ενα λαστιχακι για να το κραταει, ετσι ωστε να μη ρουφηξει κανενα ψαρι που θα πλησιασει το λαστιχο. (δεν θα χρησιμοποιεις το ιδιο λαστιχο για την εισαγωγη και εξαγωγη του νερου)

Ή μπορεις να βαλεις αντι για filterwool, ενα μπαστουνι εισοδου για εξωτερικο φιλτρο, μαζι με το ποτηρακι του.

Αν δεν θελεις να ρουφας για να ξεκινησει η εξοδος του νερου απο το ενυδρειο, μπορεις κι εκει να χρησιμοποιησεις την αντλια για να το βγαζεις (ετσι δεν χρειζεσαι filterwool ή μπαστουνι με ποτηρακι για προστασια)

Το νερο της αλλαγης θελει καποια προετοιμασια για να θεωρειται ασφαλης.

Πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων (πχ θερμοκρασια πεχα σκληροτητα) με το νερο του ενυδρειου για να να αποφευχθει θερμικο ή οσμωτικο σοκ.

Επισης πρεπει να γινει αποχλωριωση και εξαερωση απο τυχων αερια των σωληνων υδρευσης.

Αφηνεις λοιπον τη βρυση να τρεξει λιγο για να ερθει φρεσκο νερο και γεμιζεις το βαρελι με οσα λιτρα χρειαζονται για την αλλαγη.

Σκεπασε το με ενα τουλι να μη πεσει τιποτα μεσα, αλλα ταυτοχρονα να μπορει αεριζεται. (γιαυτο δεν χρησιμοποιεις το πλαστικο καπακι που θα σου δωσουν με το βαρελι)

Το αφηνεις οση ωρα χρειαζεται για να ερθει σε θερμοκρασια χωρου (αν εχεις χρυσοψαρα, τοση πρεπει να ειναι και του ενυδρειου η θερμοκρασια λογικα - αν καποιος εχει τροπικα ψαρια θα πρεπει να το θερμαινει το χειμωνα).

Για αποχλωριωση χρησιμοποιησε την πιο φυσικη μεθοδο. Οσο το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια χωρου, βαλε στο βαρελι μια δυνατη αεραντλια και μετα απο 4-5 ωρες θα εχει εξατμιστει το χλωριο. (χωρις αεραντλια, χρειαζεται να το αφησεις για κανενα 12ωρο, για σιγουρια - και παντα με ανοιχτο καπακι)

Αν κανει καυσωνα και ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο απο τις 4 ωρες που χρειαζονται για αποχλωριωση, χρησιμοποιησε λιγο αντιχλωριο (πχ μιση δοσολογια seachem prime)

Οταν ειναι ετοιμο το νερο, βαλε στο βαρελι την αντλια με το αλφαδολαστιχο και ρυθμισε τη ροη της (εχει διακοπτη) στο 1/4, ετσι ωστε να διαρκεσει η αλλαγη γυρω στη μιση ωρα ή και περισσοτερο αν θελεις.

Μη ξεχασεις πριν την εξαγωγη του νερου, αν εχεις εσωτερικο φιλτρο με την αντλια ψηλα (πχ οπως τα juwel εσωτερικα φιλτρα) να βγαλεις τη πριζα του, για να μην μεινει εκτος νερου και καει.

----------------------------------

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, ενα τροπος για ευκολη αλλαγη ειναι γραμμενος εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48046

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...