Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Οι στρογγυλεμένες πέτρες ειναι πιο "λιμνήσιες" ρε παιδί μου, δίνουν ενα πιο φυσικό τοπίο. Οι άλλες ήταν απο βουνό και όπως λες πιο άγριες και στην όψη αλλα και στην υφή άρα και πιο επικίνδυνες για τραυματισμούς. Οι καινούριες επειδη κάθονται η μια πανω στην άλλη σε πιο μικρές επιφάνειες, φτιάχνουν και περισσότερες κρυψώνες. Κάνουν και πιο ωραία αντίθεση με τις ανούμπιες λόγω χρώματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το καινουριο στησιμο αλλα κι εμενα μου αρεσαν πιο πολυ οι παλιες!

Τα φωτα κρατα τα κλειστα Πανο! Για καμια μερα μεχρι να προσαρμοστουν!

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες πετρες και στησιμο μου αρεσαν περισσοτερο :)

Αυτο βεβαια ειναι γουστο δικο μου.

Αν σου αρεσει εσενα μην ακους τιποτα.

Περιμενω φωτο απο τα ψαρακια :)

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωω..... με γειωσατε!

Να σας πω την αλήθεια εμένα μου αρέσει περισσότερο έτσι. Τα φώτα τα άνοιξα μετα απο 24 ώρες Θοδωρή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωω..... με γειωσατε!

Να σας πω την αλήθεια εμένα μου αρέσει περισσότερο έτσι. Τα φώτα τα άνοιξα μετα απο 24 ώρες Θοδωρή.

Ελα ρε φιλε, γουστα ειναι αυτα! Οπως σου ειπε και ο Στρατος εσυ θα το βλεπεις ( και εμεις μεσω εσου βεβαια :P )!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωω..... με γειωσατε!

Να σας πω την αλήθεια εμένα μου αρέσει περισσότερο έτσι. Τα φώτα τα άνοιξα μετα απο 24 ώρες Θοδωρή.

Sorry ρε φίλε αλλά και εμένα με τις πρώτες πέτρες μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου το κάνετε αυτο ρε!!!!!! Θα τα ξηλώσω πάλι όλα λέμε!!!!!!

Επίτηδες το κάνετε επειδή για σας είμαι ένας προδότης και τίποτα άλλο......αλλα πάλι ο Στράτος γιατι; Πω πωωωωωωω πακέτο, είστε χειρότεροι κι απο πεθερές χαχαχαχαχα!

......μονο τον Μάνο έχω φίλο μέχρι στιγμής! Εσάς δε σας έχω φίλους πια....κλάψ!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα και για να αιτιολόγηση την αλλαγη που έκανα θα σας πω τα εξής:

Οι πρώτες πέτρες ήταν σε κάποια σημεία τους κάπως αιχμηρες άρα και επικίνδυνες ενδεχομένως για τα ψάρια. Επιπλέον και λόγω του σχήματος που είχαν (καψίματα, πολλές έδρες και επίπεδα σημεία, γωνίες κτλ) "κούμπωναν" μεταξύ τους στα σημεία που η μια ακουμπούσε στην άλλη με αποτέλεσμα να μην αφήνουν όλες τρύπες άρα και πολλές κρυψώνες για τα ψάρια. Επίσης ήταν πολυ βαριές (είδατε τη διαφορα στα κιλά που γράφω παραπάνω) και αυτο ήταν και ψυχολογικό για μένα μιας και είχα ενα φόβο για το βάρος όπως είχαμε συζητήσει. Εκτός, το χρωμα και το σχήμα τους δε παρέπεμπαν σε υποβρύχιο τοπίο (και μάλιστα λίμνης) αλλα σε μια γωνιά λατομείου. Σεβαστή η γνώμη σας αν μη τι άλλο αλλα όπως είπε και ο Στράτος, εγω πραγματικά το χαίρομαι περισσότερο έτσι όπως το έφτιαξα (θα προσθέσω μονο 2 ακόμα πέτρες δεξιά για να γίνει λίγο πιο ψηλό το νταμάρι εκεί) και σίγουρα δε με στεναχωρήσατε που μου είπατε την άποψή σας γιατι αυτο δείχνει ειλικρίνεια και η ειλικρίνεια ειναι χαρακτηριστικό των καλών φίλων. Τις επόμενες μέρες βάζω φωτο και απο τα ψαράκια μου......αν τα δώ πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με προσκάλεσες να το δω και να σου πω την άποψή μου... καλά να πάθεις!

Αντίδραση 1: Αμάν! Έτσι είναι τα αφρικάνικα; Δεν έχουν βλάστηση;

Αντίδραση 2: Τα ψάρια που είναι; Μόνο πέτρες;

Εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι στρογγυλές πέτρες, όντως μου φαίνονται πιο... λιμνίσιες και ασφαλείς. Οι πρώτες ήταν σα να είχε γίνει κατολίσθηση! :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με προσκάλεσες να το δω και να σου πω την άποψή μου... καλά να πάθεις!

Αντίδραση 1: Αμάν! Έτσι είναι τα αφρικάνικα; Δεν έχουν βλάστηση;

Αντίδραση 2: Τα ψάρια που είναι; Μόνο πέτρες;

Εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι στρογγυλές πέτρες, όντως μου φαίνονται πιο... λιμνίσιες και ασφαλείς. Οι πρώτες ήταν σα να είχε γίνει κατολίσθηση! :xmas_laugh:

Τα ψάρια τα έβαλα χθες (έβαλα 4 Labidochromis για αρχη) αλλα ειναι ακόμα κρυμμένα, ξέρεις, καινούριο περιβάλλον κτλ, πρέπει να προσαρμοστούν πρώτα για να νιώσουν άνετα να κυκλοφορήσουν χωρις φόβο.
Link to comment
Share on other sites

Με γεια το νέο σου ενυδρείο και τα ψαράκια σου!

Καλή αρχή σου εύχομαι!

:ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα και για να αιτιολόγηση την αλλαγη που έκανα θα σας πω τα εξής:

Οι πρώτες πέτρες ήταν σε κάποια σημεία τους κάπως αιχμηρες άρα και επικίνδυνες ενδεχομένως για τα ψάρια. Επιπλέον και λόγω του σχήματος που είχαν (καψίματα, πολλές έδρες και επίπεδα σημεία, γωνίες κτλ) "κούμπωναν" μεταξύ τους στα σημεία που η μια ακουμπούσε στην άλλη με αποτέλεσμα να μην αφήνουν όλες τρύπες άρα και πολλές κρυψώνες για τα ψάρια. Επίσης ήταν πολυ βαριές (είδατε τη διαφορα στα κιλά που γράφω παραπάνω) και αυτο ήταν και ψυχολογικό για μένα μιας και είχα ενα φόβο για το βάρος όπως είχαμε συζητήσει. Εκτός, το χρωμα και το σχήμα τους δε παρέπεμπαν σε υποβρύχιο τοπίο (και μάλιστα λίμνης) αλλα σε μια γωνιά λατομείου. Σεβαστή η γνώμη σας αν μη τι άλλο αλλα όπως είπε και ο Στράτος, εγω πραγματικά το χαίρομαι περισσότερο έτσι όπως το έφτιαξα (θα προσθέσω μονο 2 ακόμα πέτρες δεξιά για να γίνει λίγο πιο ψηλό το νταμάρι εκεί) και σίγουρα δε με στεναχωρήσατε που μου είπατε την άποψή σας γιατι αυτο δείχνει ειλικρίνεια και η ειλικρίνεια ειναι χαρακτηριστικό των καλών φίλων. Τις επόμενες μέρες βάζω φωτο και απο τα ψαράκια μου......αν τα δώ πουθενα!

Καλορίζικο και να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου. Σε ότι αφορά την αλλαγή του στησίματος εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, το πρώτο εμένα μου θύμιζε στέγη σπιτιού στα Ζαγοροχώρια το δεύτερο είναι λιγότερο ''άγριο'' αλλά μου φαίνεται πιο φυσικό, ίσως είναι λίγο ομοιόμορφο και αν ανακατέψεις λίγο τις πέτρες να γίνει ακόμη πιο ωραίο. Βάλε μας και καμιά φωτό με τα ψάρια ντε!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου. Σε ότι αφορά την αλλαγή του στησίματος εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, το πρώτο εμένα μου θύμιζε στέγη σπιτιού στα Ζαγοροχώρια το δεύτερο είναι λιγότερο ''άγριο'' αλλά μου φαίνεται πιο φυσικό, ίσως είναι λίγο ομοιόμορφο και αν ανακατέψεις λίγο τις πέτρες να γίνει ακόμη πιο ωραίο. Βάλε μας και καμιά φωτό με τα ψάρια ντε!!! :thumbsu:

Εδώ δεν τα 'χω δει ακόμα εγώ να κολυμπάνε, θα τα δεις εσύ; :lolu:

Για το στήσιμο, αυτό που είδες εσύ, είδα κι εγώ, δηλαδή ενα τοπίο μακριά από την Αφρική. Θα μου πεις τώρα, στη λίμνη Malawi έχει ψαμμίτη; οχι αλλά το στύλ της πέτρας και το χρώμα παραπέμπει κατα 'κει μεριά .....λεω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο όπως σου είπαν και πιο πάνω όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου.Οπότε εσένα όπως σου αρέσει περισσότερο.Και πραγματικά σου εύχομαι να

το χαρείς πάααααρα πολύ.Και να χαίρεσαι τα ψαράκια σου αν φυσικά καταφέρεις να τα δείς :bigemo_harabe_net-88::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα και για να αιτιολόγηση την αλλαγη που έκανα θα σας πω τα εξής:

Οι πρώτες πέτρες ήταν σε κάποια σημεία τους κάπως αιχμηρες άρα και επικίνδυνες ενδεχομένως για τα ψάρια. Επιπλέον και λόγω του σχήματος που είχαν (καψίματα, πολλές έδρες και επίπεδα σημεία, γωνίες κτλ) "κούμπωναν" μεταξύ τους στα σημεία που η μια ακουμπούσε στην άλλη με αποτέλεσμα να μην αφήνουν όλες τρύπες άρα και πολλές κρυψώνες για τα ψάρια. Επίσης ήταν πολυ βαριές (είδατε τη διαφορα στα κιλά που γράφω παραπάνω) και αυτο ήταν και ψυχολογικό για μένα μιας και είχα ενα φόβο για το βάρος όπως είχαμε συζητήσει. Εκτός, το χρωμα και το σχήμα τους δε παρέπεμπαν σε υποβρύχιο τοπίο (και μάλιστα λίμνης) αλλα σε μια γωνιά λατομείου. Σεβαστή η γνώμη σας αν μη τι άλλο αλλα όπως είπε και ο Στράτος, εγω πραγματικά το χαίρομαι περισσότερο έτσι όπως το έφτιαξα (θα προσθέσω μονο 2 ακόμα πέτρες δεξιά για να γίνει λίγο πιο ψηλό το νταμάρι εκεί) και σίγουρα δε με στεναχωρήσατε που μου είπατε την άποψή σας γιατι αυτο δείχνει ειλικρίνεια και η ειλικρίνεια ειναι χαρακτηριστικό των καλών φίλων. Τις επόμενες μέρες βάζω φωτο και απο τα ψαράκια μου......αν τα δώ πουθενα!

Δεν χρειαζεται να μας αιτιολογησεις φιλαρακι μου!

Τα 50 κιλα που γλυτωσες θα σε σωσουν; :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια. Δεν άλλαξα τις πέτρες γι' αυτό το λόγο αλλα για όλους εκείνους που εξήγησα παραπάνω. Το θεμα των κιλών, τόνισα άλλωστε ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!

Νομίζω ότι στο πρώτο στήσιμο αυτό που σε κερδίζει είναι η ανομοιομορφία. Προτιμώ το δεύτερο και συμφωνώ με τον pptom... Αν τις βάλεις να φαίνονται τυχαία τοποθετημένες, με λιγότερη ομοιομορφία θα είναι πολύ καλύτερο!!!

Καλορίζικο και με το καλό να δείς τα ψαράκια και να δείς και ουρίτσες!!!

Καλά Χριστουγεννα!!! :ChristmasTree::CarolSingers:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!

Νομίζω ότι στο πρώτο στήσιμο αυτό που σε κερδίζει είναι η ανομοιομορφία. Προτιμώ το δεύτερο και συμφωνώ με τον pptom... Αν τις βάλεις να φαίνονται τυχαία τοποθετημένες, με λιγότερη ομοιομορφία θα είναι πολύ καλύτερο!!!

Καλορίζικο και με το καλό να δείς τα ψαράκια και να δείς και ουρίτσες!!!

Καλά Χριστουγεννα!!! :ChristmasTree::CarolSingers:

Όταν λέτε τυχαία τοποθετημένες τι εννοείτε βρε παιδιά; δεν είναι και βαλμένες σα lego, εμενα τυχαία τοποθετημένες μου φαίνονται, δε βλέπω καμία ομοιομορφία :bigemo_harabe_net-135: ..... λάθος κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη το δευτερο στησιμο ειναι οντως πιο φυσικο και ''λιμνησιο'' και στο δικο μου ματι!!!!

Δοκιμασε αν θες και αν γινεται να βγαλεις την πετρα που ειναι ακριβως στη μεση,χωρις να κανεις καμια κατολισθηση :D ,και βαλτην

αριστερα ή δεξια για να δημιουργηθουν δυο νταμαρακια....

Ουτως ή αλλως ειναι πολυ ομορφο!!!

Να το χαιρεσαι!!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω στη φωτό είναι όγκος πολύ συμμετρικός, ίσως αν τα νταμάρια είχαν διαφορετικά ύψη, ή αν κάποια πέτρα ΄΄έπεφτε΄΄ προς τα μπροστά. Γνώμη μου πάντα ίσως έτσι να είναι και καλύτερο για κάποιον άλλο. Ακόμα δεν είδες τα ψαράκια;;; :bigemo_harabe_net-90:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη το δευτερο στησιμο ειναι οντως πιο φυσικο και ''λιμνησιο'' και στο δικο μου ματι!!!!

Δοκιμασε αν θες και αν γινεται να βγαλεις την πετρα που ειναι ακριβως στη μεση,χωρις να κανεις καμια κατολισθηση :D ,και βαλτην

αριστερα ή δεξια για να δημιουργηθουν δυο νταμαρακια....

Ουτως ή αλλως ειναι πολυ ομορφο!!!

Να το χαιρεσαι!!!!! :) :) :)

Γιώργη το σκέφτηκα αλλα σίγουρα θα έχω κατολίσθηση αν την αφαιρέσω. Αντί αυτού, πρόσθεσα μια μεγαλούτσικη πέτρα στο δεξί νταμάρι για να ψηλώσει λιγάκι. Έβγαλα και τον θερμοστάτη από εκεί που τον είχα και τον τοποθέτησα στην αριστερή πλευρά του ενυδρείου για να μη φαίνεται

Ιδού:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω στη φωτό είναι όγκος πολύ συμμετρικός, ίσως αν τα νταμάρια είχαν διαφορετικά ύψη, ή αν κάποια πέτρα ΄΄έπεφτε΄΄ προς τα μπροστά. Γνώμη μου πάντα ίσως έτσι να είναι και καλύτερο για κάποιον άλλο. Ακόμα δεν είδες τα ψαράκια;;; :bigemo_harabe_net-90:

Τους έριξα λίγη τροφή και ενώ πέθαιναν να πάνε να την φάνε, διστάζανε πολύ. Ενα έσκασε μύτη, άρπαξε ενα flake και μπήκε πάλι στην κρυψώνα πολύ γρήγορα. Που και πού φαίνονται οι μούρες τους από τις τρύπες και μετά πάλι μέσα. Δε ξέρω τι γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ναι...να μην ειναι συμμετρικα οπως ειπε και ο φιλος pptom πιο πανω!

Τα ψαρακια τα τα'ι'σες και δεν βγηκαν να φανε ή δεν εχεις τα'ι'σει ακομα? :)

Link to comment
Share on other sites

Απαντησες.......γραφαμε ταυτοχρονα!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...