Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Ααα καταλαβα τωρα, δυστηχως δεν εχω χωρο για κατι τετοιο γιατι ειναι πολυ μικρο το σαμπακι(30λ) και το νερο που περνει ειναι λιγο, ισα ισα για τον εξοπλισμο και τα υπολοιπα..... λιγο βραχο και τα σχετικα.....

Συν τωρα εχω θεμα με το σκιμμερ, για την ωρα δεν το εχω πανω γιατι δεν χωραει πουθενα.... Πρεπει να αλλαξω λογικα....

Link to comment
Share on other sites

δεν χωραει με τιποτα?? τη διαστασεις εχει το σαμπ???

Link to comment
Share on other sites

Χωραει, αλλα πιανει πολυ χωρο και δεν βγαινει το κυπελο...

30 υψος χ 40 μηκος χ 25 περιπου πλατος, αν το θυμαμαι καλα τωρα ... Και το ραφι μου αφηνει 12-14 ποντους ακομα, εε σκεψου οτι το σκιμμερ εχει 2 ποντους ακομα πριν φτασει στο ραφακι, ενω το tunze ειναι οσο ειναι το σαμπ σε υψος και εχω 12-14 ποντους ακομα!!

Αστα, εβαλα ηδη αγγελια μπας και!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κάνεις τρυπα στο κύπελο να βάλεις ένα σωληνάκι; Αλλα θα μου πεις που θα πηγαίνει το νερό από το κύπελο;;

Link to comment
Share on other sites

το ραφακι αγγελε δεν βγαινει??

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει, αλλα το αφηνω γιατι εχω ολα τα καλωδια εκει, επισης οταν κολησα τα πολυμπριζα μετα απο λιγες μερες επεσαν ξαφνικα, οποτε το αφηνω για να μην εχω εννοια και αυτα, εαν στην πορεια μπει πινακας θα φυγει, αλλα για την ωρα μενει και "τρωει χωρο, αλλα και παλι το deltec ειναι μεγαλο για τον χωρο μου και αυτο γιατι κανονικα κρετιεται!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα πολυμπριζα αγγελε τα εβαλα ολα εξω απο το επιπλο φοβουμενος μην κανουν κανα μπαμ απο την υγρασια και τα παρω ολα στο χερι ακομα και την λαμπα του ats την περασα αρκετη μονωτικη ταινια στο ντουι και ακομα αγχος το εχω...για το σκιμμερ εχεις δικιο και εμενα το 600 μου εβγαλε την ψυχη να το βαλω...αν ειχα καποιο πιο μικρο θα εκανα την δουλεια μου πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω πλεξι στο σαμπακι και δεν θα εχει σχεδον καθολου υγρασια, ειναι και αρκετα ανοιχτο πισω το επιπλο του lido, απλα τωρα εχω θεμα με το σκιμμερ, πιανει χωρο, χωρο που θα εβαζα λιγο βραχο ξερω 'γω η ενα μινι ats....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημεραααα!!!

Ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα, σκευτηκα εναν πολυ καλο τροπο να φτιαξω ats, μικρουλη μεν, αλλα αξιζει νομιζω να υπαρχει σωστα;;

Εχω ομως καποιες ερωτησεις....

Πρεπει να εχει συγκεκριμενη κλιση;;

Πειραζη εαν ακουμπαει στο νερο ή πρεπει να πεφτη απο καποια αποσταση ωστα οι αλγες να μην πανε παντου;;

Θα ακολουθησει φωτο ρεπορταζ με την κατασκευη.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν κρατηθηκα και το εφτιξα, στην πορεια μπορει βα το κανω μεγαλητερο... Λοιπον ακολουθουν φωτος!!

Πηρα ενα κομματι pvc σωληνα υδροροης 6χ10 30 ποντους....

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Καβεις την μια πλευρα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και στην μια ακρη κοβουμε 2 "αφτακια"

Δημοσιευμένη  εικόνα

Με την βοηθεια ενος κεριου ή εαν υπαρχει φλογοστρο ζεστενουμε εκει που κοψαμε τα αυτακια και σιγα σιγα γυρναμε το κομματι... Αυτο μπορει να θελει μετρημα για την κλιση που θα παρει...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετραμε και κοβουμε στην το τοιχομα του σωλανα μεχρι λιγο και την γωνια ωστε να μπορεσει να γυρησει και αυτο μετα οπως και πανω με λιγο ζεσταμα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Κοβουμε το περισευματα ωστα να μην πιανουν χωρο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και τοποθετουμε!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το βραδακι ή οποτε τελειωσω με τις σημερινες εργασιες θα μπουν φωτο και βιντεο με το σαμπ και diy ats...

Η πατεντα λεγεται ΑΚ ATS patent και ανηκει στο AquaZone :P:D

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

:bow::bow:

Πως το σκεφτηκες αυτο το πραγμα

Μπραβο σου

πολυ καλη λυση για οσους εχουν μικρα sump

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Κωστα ο χρονος θα δηξει, αλλα επειδη το σκευτηκα αφησα επιτηδες τα πλαινα, ειναι κοντα 5 ποντους!...

Το καλο με αυτην την πατεντα ειναι οτι βγαινει για πλακα για καθαρισμα!!!

Εβαλα και φως τωρα... Κοιταω το νερο εαν εγινε, σπαω λιγο βραχο να βαλω μεσα, γεμιζω και ξεκιναω τεστ!!

Ελπιζω να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κόλλα από την πλευρά που βλέπει εκτός με σιλικόνη ένα κομμάτι από τον σωλήνα ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα στο μέλλον! Τώρα που δεν δουλεύεις μπορείς να το παρατηρείς καθημερινά πολύ. Όταν με το καλό πιάσεις δουλειά όμως θα τρέχει ώρες μόνο του και σε στραβή (χτύπα ξύλο) δεν θα είσαι εκεί για να το αποτρέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα ηδη αυτο :) καθως προχωραω βλεπω κι αλλα πραγματα και τα διορθωνω οσο ειναι νωρις ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

Διαλειμα για καφε και τσιγαρο....

Πολυ δουλεια, μου εχει φυγει η μαγκια παιδες!!

Αυτες οι δουλειες θελουν δυο ανθρωπους τουλαχιστον! Να λες και καμια κουβεντα....

Σε λιγο βαζω το ats, εφτιαξα αλλο πιο μακρυ γιατι εκανε πολυ θορυβο το νερο που επεφτε, λετε να εχω θελα εαν ακουμπαει στο νερο;;

Μολις τελειωσω θα τραβιξω βιντεο, εκει θα εξηγω τι και πως και διαφορες παρατηρισεις και προβληματα που συναντησα!!

Τα ψαρακια την εχουν ακουσει με την αλλαγη και συνεχεια ενα τρελο να κανει διαφορα.... Τα κοραλακια παλι την παλεψαν μια χαρα για την ωρα!!

Λοιπον stay tuned!

Link to comment
Share on other sites

εισαι πιστολι λεμε μπαμ μπαμ!!!και εμενα κανει καταρακτη και μου την δινει στα νευρα να το ακουω, μαλλον και εγω θα το βουλιαξω λιγο στο νερο..ισως φταιει και η αντλια μου που ειναι 600 την ωρα και βγαινει με δυναμη το νερο απο το spray bar αντι να κυλα...παντως αυξηθηκε και η εξατμιση του νερου αποτι παρατηρω μολις μπηκε αλλη μια λαμπα και αλλη μια αντλια..

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε λαμπα οικονομιας για το ατς και κυκλοφοριτα πιο μικρο ακομα!!

Καμια 300λ/ω.... Τωρα ειναι αφορηβο μιλαμε!!

Το μονο που ακουγετε ειναι λιγο η υπεχειληση που κατεβενη και η αντλια που επιστροφης, λογικα θα στρωσουν με τον καιρο, παντως δεν ειναι τιποτα φοβερο απο αποψη ηχου....

Link to comment
Share on other sites

μαλλον και εγω ενα 300αρι θα παω να παρω και θα το βυθισω μπας και δεν ακουγεται,τελικα οκ το σαμπ τα χωρεσες ολα μεσα και το σκιμμερ??

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ δεν μπαινει....

Ανεβαζω το βιντεο τωρα...

Μην γελασετε, ειναι δυσκολο να μιλας μονος σου....

Link to comment
Share on other sites

το νερο που εβαλες στο σαμπ και αυξησες ετσι τα λιτρα σου πριν το βαλεις εφερες την αλατοτητα και το kh ac και θερμοκρασια στα ιδια με το ενυδρειο η ετσι μπλουμ το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Ολα στα ιδια ηταν, απο θερμοκρασια δεν ειμαι συγουρος γιατι εσβηνα και αναβα συνεχεια για δοκιμες και τα σχετικα....

Λογικα στην ιδια πρεπει να ηταν, παντως ολα πανε καλα για την ωρα...

92% το βιντεο....

Link to comment
Share on other sites

μετρησες? γιατι το λογικα απο μια μετρηση απεχει πολυ... στο ανεφερω αυτο διοτι παιζει ρολο ετσι αναστατωνεις ολο σου το συστημα! και γενικα ολοι σκαμε να τα εχουμε σταθερα...

Link to comment
Share on other sites

ολοι σκαμε να τα κραταμε σταθερα, αλλα στις μεγαλες αλλαγες καμια φορα υπηρχουν και απωλειες, μακαρι να μην γινει τιποτα και να πανε ολα καλα, για την ωρα ολα φενονται μια χαρα, το νερο ειναι λιγο θολομενο αλλα λογικα θα φυγει η θολουρα τις επομενες μερες, για την ωρα θα το αφησω ως εχει να ηρεμισει και ισοροποιση το συστημα και περναω στο rescape, οχι πολλα πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...