Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Τον αισθητηρα βαλτον εκει που κατεβαζει η υπερχειληση.Εγω ομως στη θεση σου θα εβαζα εναν 200W θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παω για θερμοστατη, για επιβεβαιωση ρωτησα μηπως επρεπε να καταβει ο αισθητηρας, αλλα αμα δεν φτανει, klain mine....

Τωρα ο αισθητηρα ειναι στο πιο χαμηλο σημειο στο main απ την μερια της επιστροφης....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κ έξυπνη κατασκευή Άγγελε.Συμφωνώ κ εγώ να μπει κάποιο προστατευτικό στην υπερχείληση μην σου σφηνώσει κάποιο σαλιγκάρι.

Keep reefing :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Για την υπερχείλιση μπορείς να βάλεις και ένα γλαστράκι από φυτά ενυδρείου και αν θέλεις να σηκώσεις πιο ψηλά τον σωλήνα ψάξε να βρεις μια "μουφα" φ32,είναι ένα εξαρτημα που ενώνει δύο κομμάτια

shit happens!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες στην υπερχειληση θα φτιαξω κομματι με εγκοπες και τρυπα πιο ψηλα σε περιπτωση που γινει καμια σταβη, ωστε να μπορει να βγει και να καθαριστη....

Σιτα δεν βαζω γιατι μπορει να πιαση καμια αγλη η κοραλινη η μακα και να πεσει η αποδοση μεχρι και να σταματησει τελειως....

Μηνα δοκιμων ειναι ετσι κι αλλιως :)

Το φως στο ats λεω να το κρατησω 24ωρο μεχρι να ξεκινησει να δουλευει.... Αξιζει την καταναλωση ή δεν θα μειωθη ο χρονος μεχρι να παρει μπροστα;

Link to comment
Share on other sites

Eχεις πολυ αγχος κι εχεις χασει τον υπνο σου.Παρτο λιγο πιο χαλαρα βρε συ :)

Link to comment
Share on other sites

Απ το καθησιο ειναι Στρατο... Δεν μπορω οταν καθομαι, πρεπει να κουραζωμαι για χαλαρωνω και το μονο που εχω να ασχολουμε ειναι το ενυδρειο, επισης δεν εχω σκιμμερ τωρα και για αυτο ψιλοαγχοθηκα :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε καθε βδομαδουλα αλλαγη και ολα καλα.Ο σκοπος ειναι να χαλαρωνουμε ρε.Φιλικα εντελως στο λεω :)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα να ρωτησω και κατι.Τον Ολυμπιακο ποιο καναλι τον δειχνει σημερα; :D

Link to comment
Share on other sites

Ααααα να ρωτησω και κατι.Τον Ολυμπιακο ποιο καναλι τον δειχνει σημερα; :D

Και ΝΕΡΙΤ και ΝΟVA

shit happens!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε, ποιο deltec έχεις; Επίσης στο ats βάλε τούλι και μόνο τούλι. Ξέχνα τα ανοξείδωτα. Θερμοστάτη πόσσα watt έχεις; Έχω έναν 300άρη για τις αλλαγές....

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αποφασηστε βρε τι να βαζω στο ats παραλιγο να επερνα σημερα σιτα, δεν πηρα γιατι περιμενα τον κολητο μου μηπως ειχε στο μαγαζι, τουλι ειχα χθες μπροστα μου και μαλιστα την μια το πηρα και το εβαλα στην ακρη.... Για αρχη εβαλα, ετοιμαστητε, πλαστικο δυχτακι!!!

Ολοι εχουμε παρη διαφορα τυροκομικα και αλαντικα που ειναι σε ενα λευκο δυχτακι, ειχα ενα τετοιο στην ακρι, το εκοψα και το εβαλα, αλλα οι τρυπες του ειναι αρκετα μεγαλες, το αλλαζω με τουλι σε λιγο....

Εχω το mce 300 Κωστα, για το σαμπ μου τωρα ειναι χοντροκομενο οσο δεν παει!!

Θερμοστατης στα 150βατ, τελικα την ανεβασε την θερμοκρασια, αλλα του πηρε καμποσω...

Κωστη αραξε ρε, αμα χρειαστη θα παρω εναν αλλον ρε 'συ, εχω αρχισει να νιωθω ασχημα και ζητουλας.....

Υγ: το σκιμμερ το ξανα εβαλα τωρα γιατι εχω θολο θολο νερο, απλα το ενα φλαπ ειναι κιγο σηκωμενο, πηρα και αλατι να φτιαξω νερο για αλλαγη....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να καθαρισω το φιλτροκουτι απο τα αλατια και βρηκα ολοκληρη αποικια απο tube worns, αυτο βρηκα οτι ειναι...

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Επισης ειναι γεματο εκει που ηταν το φιλτροκουτι....!

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τωρα που εβαλα το σκιμμερ μεχρι να δω τι θα κανω, να αρχισω να ταιζω συχνα για να παρη το ATS μπροστα;

Απλα να ξερω.... Τωρα ταιζω δυο φορες την ημερα.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πεντε μερες, μια αλλαγη νερου 25 λιτρα, αρκετο ενυδρειακο μαλλι να μαζευει τις βρωμιες και μερικες προσευχες, το νερο εγινε κρυσταλινο παλι, τα ψαρακια ειναι μια χαρα και αρκετα δραστηρια, ολα τα κοραλακια ανοιξαν μετα απο μερικες μερες που ηταν κλειστα, τελευταιο ανοιξε η σινουλαρια σημερα, το σκιμμερ εστω και οπως ειναι τωρα βαλμενο, μεσα σε δυο μερες δουλεψε οσο δεν δουλεψε κοντα 3 μηνες τωρα, βρωμερα πραγματα εβγαιναν απο μεσα!!!

Μετρησεις πολυ καλες, θερμοκρασια εκει που πρεπει να ειναι...

Απολογισμος: 1 ακροπορα φραγκακι που μου εδωσε ο Κωστας, συγνωμη φιλαρακι :(

Εχω και 2 σεριατοπορες με λευκα σημεια πανω τους, αλλα αυτα εγιναν γιατι τις ειχα στον αραγωνιτη για προσαρμογη και ο καβουρας αποφασισε να τις θαψει!! Την παλεψαν μια χαρα και ενω ειναι ηδη νωρις βλεπω οτι βγαινει σιγα σιγα καινουργια "πετσα", αλλα πολυ αρχα, εχουν τερμα πολυποδες ανοιχτους....

Το ats εχει αρχισει να πιανει αγλες σιγα σιγα, αρα μαλλον η πατεντα πετυχε....

Αυριο θα παρω δυο εξαρτηματα που θελω για τον αντιδραστηρα ανθρακα που φτιαχνω! Λογικα την τριτη θα μπει, θελω να στεγνωσουν καλα οι κολες......

Μια φωτο!!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Τι να ξεκινησω Νικολα;;

Υγ: σορυ που δεν σε πηρα, ειχα ενα θεματακι με την δουλεια που περιμενω και ξεχαστηκα, τουλαχισον πολυ καλα τα νεα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει και ταιζω 3 φορες, καθε 4 ωρες με το ρολοι, εαν οι μετρησεις πανε καλα θα αυξησω στις 4 καθε τρεις ωρες....

Εαν ακομα ειναι οκ οι μετρησεις θα αρχισω να ταιζω τα κοραλια πιο συχνα, τωρα πχ ταιζω μια φορα την βδομαδα ζωοπλακτον(τροπικ μαριν ζουτον, ενα κουταλακι κοφτο σε 200μλ νερου σε δυο δοσεις με 6 ωρες διαφορα περιπου), αμα ειναι οκ οι μετρησεις μου θα προσθεσω και φυτοπλακτον μια μερα μετα(ιδια δοσολογια με το ζωοπλακτον γιατι εχουν τις ιδιες οδηγιες)....

Εεε ενταξει εκει, θα τρωνε πιο πολυ και απο μενα συγουρα!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοοοοοο!

Μπραβο αγγελε! :thumbsu:

Πολυ προσοχη στο τι ταιζεις και ποσο αγγελε! :excl:

Παντα με μετρησεις(χαιρομαι που το ειπες μονος reefα μου ;) ) οταν αυξανεις το ταισμα γιατι μπορει να πας σε τελειως διαφορετικα απο τα επιθυμητα αποτελεσματα!

Τι τιμες εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη χθες δεν ειχα ευκαιρο το βιβλιο που κραταω τις μετρησεις μου...

Ph: 8

Nh3/Nh4: 0

No2: 0

No3: 2

Po4: 0 (το τεστ εδω ειναι salifert)

KH: 8

Ca: 434

Mg: 1260

Sal: 1026

Temp: 26.3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...