Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Νεα προσθηκη!!

Pocillopora τοπαρακατωδεντοξερω :P

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εχω ερωτησει: μπορει καποιος που εχει το tunze 9004 σε τι υψος πρεπει να ειναι το νερο;; Το mce300 εφυγε εχθες και απ την αλλη βδομαδα παω για το 9004 ή το 9002, αναλογα πιο με περνει στο υψος του νερου που θελει για να δουλεψει....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Πανέμορφο το κοράλλι

Το σκίμμερ λογικά θα έχει ένδειξη,αλλά νομίζω το ίδιο έχουν χωρίς να είμαι σίγουρος.

Το σκίμμερ μήπως το έστειλες Σαλόνικα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Στον Διονυση, εχει ξεκινησει θεμα εδω στα νανο ρηφ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε ασε το deltec το tunze και το kh που σου επεσε, ξεκινησες δουλεια? ευχαριστημενος? Αυτα ειναι τα σημαντικα.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκινησα :) πολυ καλα ειναι, ομορφο περιβαλον και καλοι συναδελφοι :) ευχαριστω για το ενδιαφερων :)

Link to comment
Share on other sites

Μη με ευχαριστεις, το ενδιαφερον ειναι ανθρωπινο, νιωθω οτι σε σε ξερω οπως και μερικους αλλους απο εδω μεσα παρολο που δεν εχουμε μιλησει ποτε. Οσο για το ενυδρειο σου, προσωπικη αποψη ειναι οτι ειναι μια χαρα απο stock, μη βαλεις τιποτα αλλο, αστο να τουμπανιασει και θα γινει υπερτελειο

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα δυο lps ακομα και μερικα ζοανθακια απο στοκ.... Μετα σταματαω και το αφηνω να τραβηξει τον δρομο του :)

Αναλογα πως θα πανε τα πραγματα ισως βαλω μπροστα για αναβαθμισει, αλλα θα παρει πολυ καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε πολύ όμορφη η pocci σου φίλε....

Το tunze έχει μια ένδειξη στάθμης σαν κυματάκι και καλό είναι να το βάλεις σε αυτήν για σωστή λειτουργία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όπως λέει και ο Θανάσης, το Tunze 9002 έχει εξωτερικά μία ένδειξη που πρέπει να διατηρείται η στάθμη του νερού.

Αυτό τουλάχιστον προτείνεται από τον κατασκευαστή.

Εγώ που χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο μοντέλο, διατηρώ την στάθμη του νερού στο επιθυμητό επίπεδο, έχοντας ρυθμίσει

την αυτόματη αναπλήρωση ανάλογα.

post-57606-0-18165100-1397124024_thumb.jpg

post-57606-0-67573400-1397124041_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....

Θα παρω το 9004 για οικονομικους λογου και για την χαμηλη καταναλωση του, και αμα δεν χωραει στο σαμπ θα το βαλω μεσα στο main...

Λογικα απ οτι ειδα στην δελιδα της tunze ειναι μικρουλη και διακρητικο, εκει που ηταν το φιλτροκουτι θα παει και δεν θα πιανει πολυ χωρο....

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις δεν έχεις από το 9004;

Και γιατι έδωσες το 300αρι τότε; :)

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Γιατι με το 300ρι επρεπε να ξανακοψω το πισω φλαπ και το 9004 ειναι το 1/3 σε διαστασης....

Για δοκιμη το πηρα το 300ρι, δεν πετυχε και παω στο 9004 που ηθελα απ την αρχη....

Ασε που για να το βαλω η να το μετακινησω λιγο ζοριζομουν πολυ, ενω οπως λεει και ο Κωστας, με τους μαγνητες με δυο κινησει ειναι ετοιμο....

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγε μερες μπαινει το 9004....οποτε stay tuned!!

Θελω μια μικρη βοηθεια και τις προτασεις σας, εχω κολησει στην ψαροσυνθεση μου, εχω εναν μανδαρινο, εναν μαυρο οσελαρις και ενα blue tang μικρου μεγεθους(για την ωρα)... Τι αλλο μου προτηνεται να βαλω;; Θα βαλω αλλον εναν μαυρο οσελαρι μολις βρω, θελω μεγαλουτσικα ψαρακια και οχι κοπαδοψαρα.... Ενα flame πχ :P

Link to comment
Share on other sites

στα λίτρα σου δεν ειναι οτι καλύτερο να βαλεις μεγαλούτσικα θελουν και χωρο για κολύμπι ιδανικό ειναι να βάλεις κοπαδοψαρα

καλοδούλευτο το σκιμμερ ειναι καλο εργαλείο

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να ερθει, μακαρι να ερθει γρηγορα, πεσαμε και στις γιορτες...

Το ξερω για τον χωρο που χρειαζονται και για αυτο ρωταω τι μπορω να κανω για την ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σκευτουν για ενα ακομα και μετα μομο κοραλια, βλεπω αριστερα και δεξια ψαρακια και τρελενομαι!! Θελω λιτρα!!! Αλλα ειναι νωρις ακομα και εν παιζει σαλιο....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μια μετρησει στο kh μου, εχω 1 μοναδα καταναλωση καθε 4 μερες, οποτε 0.25 καθε μερα, τι κανω;; Το αφηνω οπως εχει η ειναι καλο να ριχνω καθε 2-3 μερες καποιο σκευασμα;; Προτηνετε λυσης που να ειναι καπως αυτοματοποιιμενες γιατι λογο δουλεια δεν κεω κατα ποσο θα μπορω καθε φορα να το ριχνω την ιδια ωρα με τις υπολοιπες....

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι Αγγελε να μην συμπληρωνεις καθε τεσσερις μερες ανεβαζοντας

μια μοναδα μιας και ειναι σημαντικη αυξομιωση.

μπορεις με buffer πχ reef builder να υπολογισεις ποσα gr ανεβαζουν 0,25 και να

συμπληρωνεις μια φορα την ημερα.αλλιως με το υλικο για balling για kh αλλα

παλι χερατα.

Link to comment
Share on other sites

Balling με μονη δοσομετρικη δεν κανει;; Η ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα/καταναλωση;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε Νικολα, μονο για kh....στο ασβεστειο και στο μαγνησιο δεν εχω καταναλωσει μεγαλη...

Link to comment
Share on other sites

Balling με μονη δοσομετρικη δεν κανει;; Η ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα/καταναλωση;;

σου ειπα χερατα μιας και ξερω πως δεν εχεις δοσομετρικη.

βαζοντας εστω μια μονη για αρχη με το δυαλυμμα του kh ειναι οτι καλυτερο

μπορεις να κανεις μιας και μπορεις να μοιρασεις την ημερησια καταναλωση σε δοσεις.

αργοτερα μπορεις να προσθεσεις και για το ca και το mg.

Link to comment
Share on other sites

Λεω μηπως παρω στο μελλον μια δοσομετρικη ειτε μονη ειτε μια τριπλη και να υπαρχουν οι θεσεις για τα υπολοιπα.....

Απλα ρωταω πιο ειναι το καλητερο....

Χερατα δεν εχω θεμα, αλλα απλα αν δεν μπορω πχ να το ειχνω καθε μερα στις 4 υπαρχει θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...