Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Έρχονται φωτό ...

Περιμένω κριτικές , να δώ ήμουν καλός μαθητής ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει το μπλε χαλικι και το κιουπι..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει το μπλε χαλικι και το κιουπι..

Κάθε κριτική ειναι δεκτή !
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ωραιο

θα σου προτεινα να βγαλεις το μπλε χαλικακι

και το κιουπι

και να προσθεσεις μια ωραια μικρη ριζουλα

επισης πιστευω πως αν εβγαζες το κερατοφυλλο και αφινες λιγο

θα φωτιζε πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας τη βραδινή μας γέννα καταλαβαίνω οτι πρεπει να ειναι μεγάλη λιχουδιά τα νεογνά για τα ψαρια μου ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει το μπλε χαλικι και το κιουπι..

+++ χανει τη φυσικοτητα του με το μπλε χαλικι και τον κιουπι....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πρότεινα κι εγω να βγάλεις μπλε χαλίκι και κιούπι. Φυσικό ξύλο μέσα και θα το κάνεις κουκλί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Σάββατο σημερα και σκέφτομαι να αλλάξω ατμόσφαιρα μετά και τις παροτρύνσεις σας . Εχω βρει ενα ξύλο πολυ περίεργο και με πολλα κλαδάκια αλλα πειράζει που ειναι τεράστιο και θα μου πιάσει ολο το χώρο ; Επίσης αν βάλω καφε χαλίκι πειράζει να καταχωνιάζω πίσω το μπλε να κρατάει τα φυτα κςι να μην παει χαμένο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αυτο το μεγαλο ξυλο,το ενυδρειο θα μπουκωσει πολυ.Εχεις ηδη πολλα ψαρια μεσα και με το ξυλο που λες δεν θα εχουν καθολου χωρο να κινηθουν.

Καλυτερα να βρεις ενα πιο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αυτο το μεγαλο ξυλο,το ενυδρειο θα μπουκωσει πολυ.Εχεις ηδη πολλα ψαρια μεσα και με το ξυλο που λες δεν θα εχουν καθολου χωρο να κινηθουν.

Καλυτερα να βρεις ενα πιο μικρο.

Δεν ειναι ομω μεγάλο σε μάζα απλώς απλώνεται με τα δεκάδες κλαδάκια του
Link to comment
Share on other sites

Σαν συνδυασμός χρωμάτων είναι σίγουρα όμορφο . Σαν τα φυσικά υλικά όμως , ξύλα κτλ δεν είναι τίποτα . Αν το ξύλο είναι τεράστιο όπως είπες , θα μπορούσες να το κόψεις σε μικρότερα κομμάτια και να το εκμεταλλευτείς καλύτερα αφού θα έχεις την δυνατότητα να προσθέσεις και άλλα φυτά σε αυτό .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παω να το πάρω και αν ειναι θα το κόψω στη μέση με τσεκούρι ;;; Πως φυτεύω πάνω στο ξύλο ;

Link to comment
Share on other sites

Τσεκούρι θα ήταν υπερβολή νομίζω . Ένα καλό πριόνι χρειάζεσαι . Τα φυτά που χρησιμοποιούνται σε ξύλο είναι όλες οι moss , οι anubies , τα microsorum . Δεν φυτεύονται αλλά δένονται με πετονιά .

Link to comment
Share on other sites

Τσεκούρι θα ήταν υπερβολή νομίζω . Ένα καλό πριόνι χρειάζεσαι . Τα φυτά που χρησιμοποιούνται σε ξύλο είναι όλες οι moss , οι anubies , τα microsorum . Δεν φυτεύονται αλλά δένονται με πετονιά .

Και πως ριζωνουν;
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα φυτά με την πάροδο του χρόνου βγάζουν ρίζες όπου και αγκαλιάζουν το ξύλο .

Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψιν σου ότι οι anubies τοποθετούνται σε σχετικά σκιερά μέρη στο ενυδρείο , πίσω είτε μέσο αν τους παρέχει σκιά κάποιο άλλο φυτό . Η άμμεση έκθεση στο φώς επιφέρει άλγες . Πιάνει άλγη στα φύλλα της . Έχω δύο var nana και τις έχω πίσω δεξιά .

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα watt/l αν εχει μια 15αρα στο 60 λιτρο οπου και να την βαλει δεν εχει θεμα....απλα αν εχει ριζουλες ηδη το φυτο δεσε τις πανω στον κορμο απαλα χωρις να τις τραυματισεις για να το διευκοληνεις να πιασει καλα και να μην σηκωθουν αργοτερα οι ριζες σου στον αερα...

Link to comment
Share on other sites

Εικόνες απο το σημερα , πως ειναι το ενυδρειο και τη προετοιμασία γίνεται για την αυριανή αλλαγή ...

post-58476-0-86273700-1396698749_thumb.jpg

post-58476-0-75021100-1396698867_thumb.jpg

post-58476-0-21845900-1396698889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω το ξυλο! Αν δεσεις ανουμπιες και τετοια, ψαλιδισε τις ριζες και ασε 3-4 ποντους για να μεγαλωσουν πιο γρηγορα και να πιαστουν στο ξυλο!

Το ξυλο θα το αφηνα κανα δυο μερες παραπανω στο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω το ξυλο! Αν δεσεις ανουμπιες και τετοια, ψαλιδισε τις ριζες και ασε 3-4 ποντους για να μεγαλωσουν πιο γρηγορα και να πιαστουν στο ξυλο!

Το ξυλο θα το αφηνα κανα δυο μερες παραπανω στο νερο!

εχω ενα σωρο φυτα και τσιγκουνευτηκα να αγορασω και ανουμπιες σημερα. Ισως πιο μετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...