Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

καμια απαντηση για το αλατι...

Πρωτων δεν ειμαστε ολη την ωρα πανω απο ενα pc,γι αυτο χαλαρωσε και μη βιαζεσαι.

Ναι,το αλατι πειραζει τα φυτα,αλλα ειναι αναλογα ποσο και καθε ποτε ριχνεις.

Δεν βλεπω να συμπληρωσες τη φορμα που σου εδωσα ομως..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

απλα σκεφτείτε έναν λογιστή που έχει πλέον πολλές γνώσεις πολλές φορές πως δείχνει το ύφος του ενώ εσεις θελετε να βγαλετε καποια συμπεράσματα , αυτός εχει την αλλαζονεία του παντογνω΄στν με αποτέλεσμα στο τέλος να μη τον ακούς και ασ τα λέει σωστά. Αθελα μας γίνεται πολλές φορές αλλα όπως τα ψαράκια γαληνεύουν ετσι και εμεις πιστευα οτι θα ημασταν καπως γαλήνιοι στους διαλόγους. Μπορεί στον προφορικό λογο να μην ακουγοταν ετσι , το αναγνωριζω αλλα εδω δεν είμαστε στημενοι πωλητες αλλα χομπίστες. Εν τέλει κανεις δε μου εξήγησε αν οι γέννες μου τελικά θα ειναι προβληματικές λόγω ιχθυοφόρτισης και αν μπορω να συμπληρώσω κάπως τη θεραπεία πχ με συνεχιση αυξημενης θερμοκρασιες γιατι βλεπω ξυσιμο αλλα καθόλου συμπτώματα.

Μηπως πληρωνω το στρες που τους δημιουργησα και δεν υπαρχει ασθενεια;

Ποια θεραπεία; Ό,τι φάρμακο και αν έχει ρίξει, εφόσον έχεις άνθρακα μέσα, το ρουφάει και είναι σα να μην την έκανες. Τις θεραπείες με φάρμακο μέσα στο ενυδρείο τις κάνουμε συνήθως με τον παρακάτω τρόπο:

1. Βγάζουμε τον άνθρακα, αν έχουμε για να μην ρουφήξει το φάρμακο.

2. Κάνουμε την θεραπεία ρίχνοντας το φάρμακο στο ενυδρείο.

3. Αν χρειάζεται, όταν τελειώσουμε την θεραπεία βάζουμε άνθρακα ΜΟΝΟ για να τραβήξει ό,τι φάρμακο περίσσεψε και δεν θέλουμε. Μετά τον βγάζουμε γιατί δεν μας προσφέρει τίποτα και στην θέση του βάζουμε βιολογικό υλικό.

4. Αν έχει κινδυνεύσει η βιολογία μας μπορούμε να προσθέσουμε βακτήρια.

Για να μπορέσουν τα παιδιά να σε βοηθήσουν, συμπλήρωσε την φόρμα διάγνωσης ασθένειας.

Αν τυχόν βάζεις τον άνθρακα επειδή τον αγόρασες και λυπάσαι να πάει χαμένος, κράτα τον στην άκρη γιατί κάποια στιγμή μπορεί να σου χρειαστεί, μην τον σπαταλάς άδικα, κάνοντας κακό στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα βγαλω τον ανθρακα . Το οτι εφυγαν τα σπυρακια και ανοιξαν τα πτερυγια δε σημαινει απαραιτητα οτι αναρρωσαν; Το μονο συνεχιζεται ειναι το ξυσιμο.

Επειδη το εχω φορτωσει μηπως εχουν αγχωθει;

Υπαρχει τροπος μειωσης τουσ στρες χωρις να αφαιρεσω ψαρια;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε κλικ εδώ.

2. Κάνε copy την φόρμα διάγνωσης ασθένειας.

3. Έλα εδώ, κάνε paste και συμπλήρωσέ την με τα στοιχεία που σου ζητάει και με φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε κλικ εδώ.

2. Κάνε copy την φόρμα διάγνωσης ασθένειας.

3. Έλα εδώ, κάνε paste και συμπλήρωσέ την με τα στοιχεία που σου ζητάει και με φωτογραφίες.

το χω κανει αυτο αλλα ουσιαστικα εκλεισε το θεμα της ασθενειας. Λοιπον δε σας ζαλιζω αλλο

Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοίξει αλλού θέμα για την ασθένεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κςι χρονια πολλα . Έχτες έκανα μεγάλη αλλαγή νερου και αφαίρεσα τελικα τον άνθρακα . Πρόσφατα είχα ανοίξει θεμα με ασθένεια που θεραπεύτηκε (ick) αλλα παρατηρώ σημερα απίστευτο ξυσιμο. Τα συμπτώματα δεν υπάρχουν εδω και μερες αλλα τι μπορεί να συμβαίνει ; Μπορεί να ειναι φυσιολογικό ;

Link to comment
Share on other sites

Το ξυσιμο δεν ειναι φυσιολογικο,κατι ενοχλει τα ψαρια σου,ισως καποιο παρασιτο.

Μπορει τα ψαρια που εβαλες τελευταια να το ειχαν και να στο μετεφεραν στο ενυδρειο.

Ανοιξε νεο θεμα στις ασθενειες για να παρεις γνωμες,θα χρειαστεις θεραπεια,ισως με καποιο φαρμακο που περιεχει αλατι η κατι τετοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουν διάγνωση τα παιδιά και να βρεθεί τι μπορεί να φταίει, συμπλήρωσε την φόρμα!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το ξυσιμο δεν ειναι φυσιολογικο,κατι ενοχλει τα ψαρια σου,ισως καποιο παρασιτο.

Μπορει τα ψαρια που εβαλες τελευταια να το ειχαν και να στο μετεφεραν στο ενυδρειο.

Ανοιξε νεο θεμα στις ασθενειες για να παρεις γνωμες,θα χρειαστεις θεραπεια,ισως με καποιο φαρμακο που περιεχει αλατι η κατι τετοιο.

Για να κάνουν διάγνωση τα παιδιά και να βρεθεί τι μπορεί να φταίει, συμπλήρωσε την φόρμα!Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τοτε θα χρησιμοποιήσω το παλιό θεμα που είχα ανοίξει με την εμφάνιση της ασθένειας
Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις ομως τις καινουριες σου μετρησεις και τα τωρινα δεδομενα του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Πήρε νερό η λάμπα ... Εκτός του οτι ειναι επικίνδυνο δε φωτίζει και καλα γιατί φιλτραρεται το φως απο το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Πως πηρε νερο η λαμπα?Τι φωτιστικο εχεις?

Ενα μαμισιο aqua κάτι δε θυμάμαι ειμαι έξω. Πως πήρε τωρα τι να σου πω; Οτι ξέρεις ξερω. Εγω το έβγαλα στον ήλιο πάντως! Δε με καλύπτει εγγύηση ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινετε με την εγγυηση σου,πρεπει να ρωτησεις απο εκει που πηρες το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινετε με την εγγυηση σου,πρεπει να ρωτησεις απο εκει που πηρες το ενυδρειο.

λες να την χάλασω στον ήλιο ; Θα μου πεις ποιον ήλιο σημερα ..

Μπορεί σκέφτομαι να εξατμιστεί και μολις θερμανθεί να γίνει πάλι νερό ...

Λες πλάκα πλάκα να το έκανε η αεραντλια ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!! Στρογγυλεμενο πραγματάκι στο τζαμί πρωι πρωι για σαλιγκάρι μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , χωρίς φωτογραφία ; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , χωρίς φωτογραφία ; :)

Δε το πρόλαβα το χάσα !!!

Απο το μηδέν δημιουργείται η είχα αυγά ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βρεις ξανά, βγάλε μια φωτογραφία :)

Από το μηδέν δεν δημιουργείται , αν είναι σαλιγκάρι , ήρθε με κάποιο από τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Να χαρείς , αν δεν αυξηθεί υπερβολικά σε αριθμό. Για μερικούς είναι θέμα αισθητικής.

Link to comment
Share on other sites

Να χαρείς , αν δεν αυξηθεί υπερβολικά σε αριθμό. Για μερικούς είναι θέμα αισθητικής.

Ειναι ενδεικτικό ποιότητας του νερου μου η ειναι αδιάφορο ;
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς αδιάφορο δεν είναι, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι αξιόπιστος δείκτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...