Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Δεν καταλαβαινεις μαλλον τι σου λεω..αν βαλεις ανθρακα μετα απο θεραπεια και τον αφησεις,θα τραβιξει το φαρμακο και μετα απο μερικες μερες θα στο ξαναφτυσει μεσα.Παντα το κανει ατο,οχι μονο στην αρχη.Γι αυτο τον αφηνουμε μονο 4-5 μερες μεσα και μετα τον βγαζουμε τελειως.

Αντε εγω δε καταλαβαινω. Εσυ καταλαβες οτι εγραψα πως τον εβγαλα μετα τη θεραπεια και τον αλλαζω καθε μηνα; Ενας καλος συμβουλος γαι ενυδρεια θα μπορουσε νομιζω να ειναι πιο προσεγμενος στις εκφρασεις. Αν δεν εχεις υπομονη με αρχαριους ασχολησου με κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Αντε εγω δε καταλαβαινω. Εσυ καταλαβες οτι εγραψα πως τον εβγαλα μετα τη θεραπεια και τον αλλαζω καθε μηνα; Ενας καλος συμβουλος γαι ενυδρεια θα μπορουσε νομιζω να ειναι πιο προσεγμενος στις εκφρασεις. Αν δεν εχεις υπομονη με αρχαριους ασχολησου με κατι αλλο

Αν δεν ειχα υπομονη φιλος δεν θα ειμουν εδω,πιστεψε με και στις εκφρασεις μου μια χαρα προσεκτικος ειμαι απλα δεν βλεπεις τι σου γραφω.

Και ξαναλεω λοιπον,οτι ο ανθρακας σου φτυνει διαφορα απο αυτα σου που σου εχει τραβιξει.

Σου τραβαει τα θρεπτικα απο τα φυτα σου και δεν παει με φυτεμενο ενυδρειο.

Τωρα να εσυ θες να πληρωνεις για κατι που ουσιαστικα ειναι αχρηστο,τοτε δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχα υπομονη φιλος δεν θα ειμουν εδω,πιστεψε με και στις εκφρασεις μου μια χαρα προσεκτικος ειμαι απλα δεν βλεπεις τι σου γραφω.

Και ξαναλεω λοιπον,οτι ο ανθρακας σου φτυνει διαφορα απο αυτα σου που σου εχει τραβιξει.

Σου τραβαει τα θρεπτικα απο τα φυτα σου και δεν παει με φυτεμενο ενυδρειο.

Τωρα να εσυ θες να πληρωνεις για κατι που ουσιαστικα ειναι αχρηστο,τοτε δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε αλλο.

Τον εχω ηδη αγορασμενο χυμα .

Δε τον βγαζω που να σκασεις.

lol

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω ηδη αγορασμενο χυμα .

Δε τον βγαζω που να σκασεις.

lol

Αστον μεσα,εσυ κανεις κακο στα φυτα σου,οχι εγω..Οταν σε δω να εχεις προβλημα με τα φυτα,τοτε θα σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Αστον μεσα,εσυ κανεις κακο στα φυτα σου,οχι εγω..Οταν σε δω να εχεις προβλημα με τα φυτα,τοτε θα σου πω..

Αν τα καψω θα βαλω αλλα.

Τα ψαρια κοιταω τωρα και μεχρι να μαθω να φροντιζω το νερο μου θα χρησιμοποιω δεκανοικια!!

Πρεπει να θυμαστε και τον εαυτο σας στην αρχη , δε μπορω να ειμαι το ιδιο εμπειρος εξ ορισμου

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καψω θα βαλω αλλα.

Τα ψαρια κοιταω τωρα και μεχρι να μαθω να φροντιζω το νερο μου θα χρησιμοποιω δεκανοικια!!

Πρεπει να θυμαστε και τον εαυτο σας στην αρχη , δε μπορω να ειμαι το ιδιο εμπειρος εξ ορισμου

Μπορεις να μου πεις που βοηθα ο ανθρακας τα ψαρια σου?

Εγω οταν ξεκινησα δεν υπηρχε ιντερνετ ουτε aquazone για να με βοηθησει καποιος στη αρχη.Γι αυτο εκμεταλευτειτε το και ακουστε τι σας λενε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις που βοηθα ο ανθρακας τα ψαρια σου?

Εγω οταν ξεκινησα δεν υπηρχε ιντερνετ ουτε aquazone για να με βοηθησει καποιος στη αρχη.Γι αυτο εκμεταλευτειτε το και ακουστε τι σας λενε.

βοηθαει σε οτι χημικο πεφτε μεσα. Και μη μου πεις οτι δε πεφτει

Link to comment
Share on other sites

Τι χημικο ριχνεις εσυ μεσα στο ενυδρειο σου και θες να στο τραβιξει?

Link to comment
Share on other sites

Τι χημικο ριχνεις εσυ μεσα στο ενυδρειο σου και θες να στο τραβιξει?

προσφατα επεσαν φαρμακα , προσθεσα χαλικι , και μονιμως πεφτει κρεμοσαπουνο και ρυποι ατμοσφαιρας

Link to comment
Share on other sites

προσφατα επεσαν φαρμακα , προσθεσα χαλικι , και μονιμως πεφτει κρεμοσαπουνο και ρυποι ατμοσφαιρας

Ειπαμε μετα απο θεραπεια τον βαζεις για μερικες μερες.

Χαλικι μια φορα προσθεσες,αντε τον εβαλες μετα και τον ξαναβγαζεις μετα απο μερικες μερες.

Κρεμοσαπουνο γιατι?

Ρυποι της ατμοσφαιρας δεν εχουν να κανουν με το ενυδρειο,μην εισαι υπερβολικος φιλε μου.Τα καπακια γι αυτο υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρώ ασυνήθιστη συμπεριφορά ειναι καύσιμο σε επιφάνειες και ένα θηλυκό γκάπι κανει σα ντοπαρισμενο ... Μετρήσεις οκ . Τι συμβαίνει άραγε ;

Link to comment
Share on other sites

Αντε εγω δε καταλαβαινω. Εσυ καταλαβες οτι εγραψα πως τον εβγαλα μετα τη θεραπεια και τον αλλαζω καθε μηνα; Ενας καλος συμβουλος γαι ενυδρεια θα μπορουσε νομιζω να ειναι πιο προσεγμενος στις εκφρασεις. Αν δεν εχεις υπομονη με αρχαριους ασχολησου με κατι αλλο

Χμμμμ ....τα εχω πει και εγω....και αλλοι παλιοτερα...και εχει αναλυθει και σε ενα αλλο αρθρο του husky...αλλα ισως παρεξηγειται και λιγο ο γραπτος λογος....επισης αποτι εχω παρατηρησει επειδη τα αρθρα τεινουν να ειναι τεραστια ειναι δυσκολο καποιος να διαβασει ολα τα προηγουμενα που εχουν γραφτει οποτε καλο ειναι να τα εξηγεις παλι οταν σε ρωτανε....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ....τα εχω πει και εγω....και αλλοι παλιοτερα...και εχει αναλυθει και σε ενα αλλο αρθρο του husky...αλλα ισως παρεξηγειται και λιγο ο γραπτος λογος....επισης αποτι εχω παρατηρησει επειδη τα αρθρα τεινουν να ειναι τεραστια ειναι δυσκολο καποιος να διαβασει ολα τα προηγουμενα που εχουν γραφτει οποτε καλο ειναι να τα εξηγεις παλι οταν σε ρωτανε....

Δεν σε πιανω δυστυχος...

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι παρεξηγειται ο γραπτος λογος,και οτι ισως καποιοι δεν εχουν αρκετη υπομονη και τον σωστο τροπο για να γινουν "δασκαλοι" νο0μιζω τα εχουμε πει αρκετες φορες και αποτι βλεπω σε αρκετα αρθρα νεων εχεις προστριβες με νεα μελη...

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Αν τω μεταξύ έσβησα λάμπα και αυριο ίσως βρω νεογέννητα .

Το ξυσιμο ένα τελεί λέτε να οφείλεται στην ιχθυοφορτιση;

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι παρεξηγειται ο γραπτος λογος,και οτι ισως καποιοι δεν εχουν αρκετη υπομονη και τον σωστο τροπο για να γινουν "δασκαλοι" νο0μιζω τα εχουμε πει αρκετες φορες και αποτι βλεπω σε αρκετα αρθρα νεων εχεις προστριβες με νεα μελοι...

Φιλαρακι με προσβαλεις μ αυτα που λες!Τι σημαινει προστριβες? Και πως ξερεις εσυ ποιος ειναι ο τροπος μου?

Το οτι λεω κατι και καποιος δεν θελει να το καταλαβει,ειναι δικο του θεμα,οχι δικο μου.Μια χαρα υπομονη εχω και αν δεν ειχα δεν θα ειμουν εδω.

Ειπα καποια πραγματα για τον ανθρακα,αν δεν θελει να τα ακολουθησει,εγω δεν εχω προβλημα.

Μια διαφωνια ειναι και δεν υπαρχει καμια προστριβη και μην τα κανετε ολα υπερβολικα!

Link to comment
Share on other sites

προστριβες εννοω οτι ενω λες την γνωμη σου .....σχεδον την επιβαλλεις και οι νεοι αντιδρουν δεν ηθελα να σε προσβαλλω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιβαλλω σε κανεναν τιποτα,προσπαθω να αποτρεψω τα μελη απο το να κανουν λαθη που εκανα εγω η καποιοι αλλοι.

Αν το χ μελος θελει να το κανει εγω δεν εχω να πω κατι παραπανω αρκει να εχει επιχειρηματα να μου αποδειξει οτι ειμαι λαθος..η οταν την πατησει να μη πει οτι εχω δικιο.

Για τον ανθρακα πχ εχουν γινει πολλες κουβεντες,λεω εδω στον φιλο οτι εχει αυτα και αυτα τα πλην και κανενα συν,αν θελει να συνεχισει να εχει ανθρακα εγω δεν θα τον βαλω με το ζορι να τον βγαλει.Μη τα παιρνετε ολα στραβα,χαλαρωστε!

Οσοι με ξερουν και με εχουν γνωρισει και απο κοντα ξερουν και τι ανθρωπος ειμαι.Εχω βοηθησει πολλους και θα συνεχισω να το κανω,αν δεν ειχα υπομονη η δεν γουσταρα δεν θα απαντουσα σε σχεδον ολα τα θεματα (σ αυτα που γνωριω) αλλα θα απαντουσα σε πολυ λιγοτερα.

Δεν εχω να πω κατι αλλο και δεν θελω να το συνεχισω και χαλασω το θεμα του φιλου.Παρτε το χαλαρα,κανεις δεν επιβαλλει σε κανεναν,εχω επιχειρηματα σ αυτα που λεω,δεν τα λεω στον αερα!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρώ ασυνήθιστη συμπεριφορά ειναι καύσιμο σε επιφάνειες και ένα θηλυκό γκάπι κανει σα ντοπαρισμενο ... Μετρήσεις οκ . Τι συμβαίνει άραγε ;

Αν τω μεταξύ έσβησα λάμπα και αυριο ίσως βρω νεογέννητα .

Το ξυσιμο ένα τελεί λέτε να οφείλεται στην ιχθυοφορτιση;

Συμπληρώνεις τη

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Θελω να σας παρουσιάσω τη νεα κατάσταση του ενυδρειου μου που μπορεί να με κραξετε για το υπερβολικό μου εγχείρημα αλλα μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν αφού εγω θα αναφέρω τα συμβάντα και έτσι σα σεμινάρια θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για το μέλλον . Αυτή τη στιγμή λοιπόν εχω φτάσει να εχω 6 πλατυ (4-2), ενα sae, και 8 γκάπι!! ( 5-3), φουλ φύτεμα , τεράστιο κερατοφυλλο , αλλαγές στον άνθρακα άνα μήνα , αεραντλια , πολυ φαγητό και 26-27 βαθμοί . Τα ψαρια ολα φαίνονται καλα , ζωηρά , κςι περιμένω το λιγότερο δυο γέννες . Θα σας ενημερώσω για ξανθές ευχάριστη η δυσάρεστη η ευχάριστη εξέλιξη , προς το παρόν οι μετρήσεις ειναι οκ .

Δεν σε κράζει κανείς εδώ, σε προειδοποιεί και σε συμβουλεύει για να αποφύγεις τα προβλήματα. Το ότι η λάθος ιχθυοφόρτιση και ψαροσύνθεση προκαλεί προκαλεί προβλήματα, είναι σε όλους γνωστό, εσύ προσπαθείς να "ανακαλύψεις" κάτι ήδη έχουν ανακαλύψει άλλοι πριν από εσένα; Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις τα ψάρια σου πειραματόζωα;

πχ οταν περασα ick και εριξα τα serra δε μου εκανε καλο; τα χερια μου καθε τρεις και λιγο μεσα ; οι αλλαγες στα φυτα και στη διακοσμηση; ρυποι απο ατμοσφαιρα; αφου τον αλλαζω και εχω ια σακουλα χυμα γιατι να τον βγαλω ; ζημια δε μου κανει

μετα τη θεραπεια αλλαξα τον ανθρακα . αν με βαλεις να διαλεξω φυτα η ψαρια υγιη θα διαλλεξω τα ψαρια...

Αν έκανες θεραπεία και είχες μέσα άνθρακα, τότε τσάμπα έριχνες το φάρμακο, αφού το τράβαγε όλο ο άνθρακας. Ίσως γι'αυτό δεν είδες αποτέλεσμα στην θεραπεία, γιατί ήταν σα να μην την έκανες.

Αντε εγω δε καταλαβαινω. Εσυ καταλαβες οτι εγραψα πως τον εβγαλα μετα τη θεραπεια και τον αλλαζω καθε μηνα; Ενας καλος συμβουλος γαι ενυδρεια θα μπορουσε νομιζω να ειναι πιο προσεγμενος στις εκφρασεις. Αν δεν εχεις υπομονη με αρχαριους ασχολησου με κατι αλλο

Προτού κάνεις παρατήρηση σε κάποιον για το ύφος του, είναι καλό να ελέγχεις κατά πόσο κι εσύ μιλάς με ωραίο ύφος.

βοηθαει σε οτι χημικο πεφτε μεσα. Και μη μου πεις οτι δε πεφτει

Όχι, δεν πέφτει τίποτα χημικό μέσα στο ενυδρείο μας. Αν εσύ το έχεις χωρίς καπάκι και σε μέρος που πέφτουν χημικά, θα πρέπει να βάλεις καπάκι ή να αλλάξεις μέρος.

προσφατα επεσαν φαρμακα , προσθεσα χαλικι , και μονιμως πεφτει κρεμοσαπουνο και ρυποι ατμοσφαιρας

Το κρεμοσάπουνο πως πέφτει μονίμως; Πού το έχεις το ενυδρείο σου; Όταν βάζεις τα χέρια σου μέσα στο ενυδρείο, θα πρέπει να φροντίζεις να είναι καθαρά και να μην έχουν υπολείμματα από σαπούνια, κρέμες ή κάτι άλλο. Στην τελική μπορείς να χρησιμοποιείς γάντια. Οι ρύποι ατμόσφαιρας, πώς μπαίνουν στο ενυδρείο, δεν το έχεις μέσα στο σπίτι;

Χμμμμ ....τα εχω πει και εγω....και αλλοι παλιοτερα...και εχει αναλυθει και σε ενα αλλο αρθρο του husky...αλλα ισως παρεξηγειται και λιγο ο γραπτος λογος....επισης αποτι εχω παρατηρησει επειδη τα αρθρα τεινουν να ειναι τεραστια ειναι δυσκολο καποιος να διαβασει ολα τα προηγουμενα που εχουν γραφτει οποτε καλο ειναι να τα εξηγεις παλι οταν σε ρωτανε....

Θα συμφωνήσω με το "καλό είναι να τα εξηγείς πάλι όταν σε ρωτάνε" σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει ή σου ξέφυγε κάτι. Με το πρώτο σκέλος όμως θα διαφωνήσω. Αν θέλεις να συμμετέχεις σε μία συζήτηση, οφείλεις να την έχεις διαβάσει από την αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

απλα σκεφτείτε έναν λογιστή που έχει πλέον πολλές γνώσεις πολλές φορές πως δείχνει το ύφος του ενώ εσεις θελετε να βγαλετε καποια συμπεράσματα , αυτός εχει την αλλαζονεία του παντογνω΄στν με αποτέλεσμα στο τέλος να μη τον ακούς και ασ τα λέει σωστά. Αθελα μας γίνεται πολλές φορές αλλα όπως τα ψαράκια γαληνεύουν ετσι και εμεις πιστευα οτι θα ημασταν καπως γαλήνιοι στους διαλόγους. Μπορεί στον προφορικό λογο να μην ακουγοταν ετσι , το αναγνωριζω αλλα εδω δεν είμαστε στημενοι πωλητες αλλα χομπίστες. Εν τέλει κανεις δε μου εξήγησε αν οι γέννες μου τελικά θα ειναι προβληματικές λόγω ιχθυοφόρτισης και αν μπορω να συμπληρώσω κάπως τη θεραπεία πχ με συνεχιση αυξημενης θερμοκρασιες γιατι βλεπω ξυσιμο αλλα καθόλου συμπτώματα.

Μηπως πληρωνω το στρες που τους δημιουργησα και δεν υπαρχει ασθενεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πιστευω αυτα που διαβαζω!

1) Ο ανθρακας βγαινει μετα απο 4-5 μερες! Περαιτερω παραμονη στο ενυδρειο ειναι απο αχρηστη εως βλαβερη και καταλαμβανει χωρο στον οποιο θα μπορουσε να μπει εξτρα βιολογικο υλικο!

2) Κανεις δεν επιβαλει τιποτα σε κανεναν!

3) Δεν υπαρχει καλος και κακος τροπος! Ποσο πιο απλα να το πουμε δηλαδη; Πρεπει να ερθουμε να χαιδεψουμε τα αυτια καποιων για να το καταλαβουν;

4) Φιλε moraitisf προβληματικες γεννες απο ιχθυοφορτωση δεν θα εχεις. Προβλημα γενικα απ την ιχθυοφορτωση θα εχεις αλλα και συτο στο ειπαμε κι εσυ παλι επελεξες να μας αγνοησεις!

5) Το ξυσιμο δεν ειναι απαραιτητα και συμπωμα ασθενειων!

6) Μηπως ειναι κατι που μπορει να προηλθε απ τον ανθρακα ξανα μεσα στο ενυδρειο ή επειδη οταν εριχνες φαρμακα υπηρχε μεσα ανθρακας κι ετσι η θεραπεια ειναι ως μη γενομενη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

απλα σκεφτείτε έναν λογιστή που έχει πλέον πολλές γνώσεις πολλές φορές πως δείχνει το ύφος του ενώ εσεις θελετε να βγαλετε καποια συμπεράσματα , αυτός εχει την αλλαζονεία του παντογνω΄στν με αποτέλεσμα στο τέλος να μη τον ακούς και ασ τα λέει σωστά. Αθελα μας γίνεται πολλές φορές αλλα όπως τα ψαράκια γαληνεύουν ετσι και εμεις πιστευα οτι θα ημασταν καπως γαλήνιοι στους διαλόγους. Μπορεί στον προφορικό λογο να μην ακουγοταν ετσι , το αναγνωριζω αλλα εδω δεν είμαστε στημενοι πωλητες αλλα χομπίστες. Εν τέλει κανεις δε μου εξήγησε αν οι γέννες μου τελικά θα ειναι προβληματικές λόγω ιχθυοφόρτισης και αν μπορω να συμπληρώσω κάπως τη θεραπεία πχ με συνεχιση αυξημενης θερμοκρασιες γιατι βλεπω ξυσιμο αλλα καθόλου συμπτώματα.

Μηπως πληρωνω το στρες που τους δημιουργησα και δεν υπαρχει ασθενεια;

Για να τελειωνει εδω ολο αυτο,ουτε αλλαζονας ειμαι,ουτε παντογνωστης!Και αν θες να δεις αν εχω υπομονη κοιτα εδω και διαβασε.

Σου λεω καποια πραγματα για να αποφυγεις λαθη που εχω κανει εγω και αλλοι για να μη τα κανεις και εσυ.Σου λεω μην βαζεις αλλα ψαρια αλλα εσυ βαζεις.Σου λεω βγαλε τον ανθρακα και βαλε περισσοτερο βιολογικο υλικο γιατι το ενυδρειο σου εχει περισστερα ψαρια απ οτι πρεπει και εσυ παλι δεν ακους.Εγω φτιαω μετα?Εγω ειμαι ο κακος?Σου δινω λαθος πληροφοριες?Το ενυδρειο ειναι δικο σου και το κανεις οτι θες,συμφωνω,αλλα μη μου λες οτι δεν εχω υπομονη!

Οσο γι αυτα που ρωτας,απο την στιγμη που εχεις πολλα ψαρια μεσα ,ειναι λογικο να δεις πολλα παραξενα.

Συμπληρωσε τη φορμα με τις πληροφοριες.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πιστευω αυτα που διαβαζω!

1) Ο ανθρακας βγαινει μετα απο 4-5 μερες! Περαιτερω παραμονη στο ενυδρειο ειναι απο αχρηστη εως βλαβερη και καταλαμβανει χωρο στον οποιο θα μπορουσε να μπει εξτρα βιολογικο υλικο!

2) Κανεις δεν επιβαλει τιποτα σε κανεναν!

3) Δεν υπαρχει καλος και κακος τροπος! Ποσο πιο απλα να το πουμε δηλαδη; Πρεπει να ερθουμε να χαιδεψουμε τα αυτια καποιων για να το καταλαβουν;

4) Φιλε moraitisf προβληματικες γεννες απο ιχθυοφορτωση δεν θα εχεις. Προβλημα γενικα απ την ιχθυοφορτωση θα εχεις αλλα και συτο στο ειπαμε κι εσυ παλι επελεξες να μας αγνοησεις!

5) Το ξυσιμο δεν ειναι απαραιτητα και συμπωμα ασθενειων!

6) Μηπως ειναι κατι που μπορει να προηλθε απ τον ανθρακα ξανα μεσα στο ενυδρειο ή επειδη οταν εριχνες φαρμακα υπηρχε μεσα ανθρακας κι ετσι η θεραπεια ειναι ως μη γενομενη;

Ισχυει οτι το αλας δημιουργει προβλημα στα φυτα; Γιατι εγω τορ ιχνω κατα καιρους επειδη μου ειπαν οτι κανει καλο στην αναπνοη τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...