Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Τα Ξυλά ομως δε θα έριχναν το ph?

Οχι τοσο οσο να ειχες προβλημα.Τα ξυλα ριχνουν ελαχιστα το ph και τις σκληροτητες του νερου και αυτο μεχρι να φυγουν τελειως οι τανινες και τα χουμικα οξεα που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα μπορείς να τα μουλιασεις σε έναν κουβά μέχρι να τα βγάλουν όλα και μετά να τα βάλεις στο ενυδρείο. Τα ξύλα είναι φυσικά, ο αμφορεας που είναι ψεύτικος μπορεί να σου βγάλει ανεπιθύμητες ουσίες στο νερό.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ιδέα . Θα πάρω λιγο χρόνο να δώ πως θα Πάρι μετά την επόμενη αλλαγή και αν πανε καλα τα ψαρια θα βάλω ενα ξύλο απλά θελω τρικ να μη μου ρίξουν το ph

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ιδέα . Θα πάρω λιγο χρόνο να δώ πως θα Πάρι μετά την επόμενη αλλαγή και αν πανε καλα τα ψαρια θα βάλω ενα ξύλο απλά θελω τρικ να μη μου ρίξουν το ph

Δεν υπαρχει κανενα τρικ..σου ειπα και πανω οτι δεν θα εχεις προβλημα..μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που γραφω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα τρικ..σου ειπα και πανω οτι δεν θα εχεις προβλημα..μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που γραφω..

Αν ήθελα να ρίξω το ph πως θα το έκανα ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ρίξεις το Ph ; Ζωοτόκα δεν έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ιδέα . Θα πάρω λιγο χρόνο να δώ πως θα Πάρι μετά την επόμενη αλλαγή και αν πανε καλα τα ψαρια θα βάλω ενα ξύλο απλά θελω τρικ να μη μου ρίξουν το ph

Οι ουσίες που ανέφερε ο rastafarian θα βγουν μόνο στην αρχή, όταν θα έχεις το ξύλο στον κουβά. Δεν τις βγάζει μόνιμα, αλλιώς θα είχαμε βρει την υγειά μας όσοι έχουμε μονομάχους. :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Θελω να σας παρουσιάσω τη νεα κατάσταση του ενυδρειου μου που μπορεί να με κραξετε για το υπερβολικό μου εγχείρημα αλλα μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν αφού εγω θα αναφέρω τα συμβάντα και έτσι σα σεμινάρια θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για το μέλλον . Αυτή τη στιγμή λοιπόν εχω φτάσει να εχω 6 πλατυ (4-2), ενα sae, και 8 γκάπι!! ( 5-3), φουλ φύτεμα , τεράστιο κερατοφυλλο , αλλαγές στον άνθρακα άνα μήνα , αεραντλια , πολυ φαγητό και 26-27 βαθμοί . Τα ψαρια ολα φαίνονται καλα , ζωηρά , κςι περιμένω το λιγότερο δυο γέννες . Θα σας ενημερώσω για ξανθές ευχάριστη η δυσάρεστη η ευχάριστη εξέλιξη , προς το παρόν οι μετρήσεις ειναι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Θελω να σας παρουσιάσω τη νεα κατάσταση του ενυδρειου μου που μπορεί να με κραξετε για το υπερβολικό μου εγχείρημα αλλα μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν αφού εγω θα αναφέρω τα συμβάντα και έτσι σα σεμινάρια θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για το μέλλον . Αυτή τη στιγμή λοιπόν εχω φτάσει να εχω 6 πλατυ (4-2), ενα sae, και 8 γκάπι!! ( 5-3), φουλ φύτεμα , τεράστιο κερατοφυλλο , αλλαγές στον άνθρακα άνα μήνα , αεραντλια , πολυ φαγητό και 26-27 βαθμοί . Τα ψαρια ολα φαίνονται καλα , ζωηρά , κςι περιμένω το λιγότερο δυο γέννες . Θα σας ενημερώσω για ξανθές ευχάριστη η δυσάρεστη η ευχάριστη εξέλιξη , προς το παρόν οι μετρήσεις ειναι οκ .

Βγάλε τον εντελώς και βάλε βιολογικό υλικό.

Βγάλε και τον sae , τώρα που είναι νωρίς. :)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον εντελώς και βάλε βιολογικό υλικό.

Βγάλε και τον sae , τώρα που είναι νωρίς. :)

Ειναι δυνατόν με 60 λίτρα και τέτοια σύνθεση να μην εχω βιολογικό υλικό ; Δε έχεις άδικο ομως γιατι είχα αναφέρει πως δεν εχω παλιότερα αλλα είχα και δε το ήξερα ο άσχετος . Πάντως δε ξερω ποσο καλα θα τα καταφέρω αλλα το θεμα ειναι αφάνταστο
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα και βάλε έξτρα βιολογικό υλικό.

Όταν λες το θέμα είναι αφάνταστο ;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα και βάλε έξτρα βιολογικό υλικό.

Όταν λες το θέμα είναι αφάνταστο ;

*το θέαμα. Μεχρι να εμπιστευτω τον εαυτο μου δε θελω να βγαλω ανθρακα , απλα θα τον αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

*το θέαμα. Μεχρι να εμπιστευτω τον εαυτο μου δε θελω να βγαλω ανθρακα , απλα θα τον αλλαζω

Δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτα αυτή τη στιγμή. Δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης στους εαυτούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτα αυτή τη στιγμή. Δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης στους εαυτούς μας.

πχ οταν περασα ick και εριξα τα serra δε μου εκανε καλο; τα χερια μου καθε τρεις και λιγο μεσα ; οι αλλαγες στα φυτα και στη διακοσμηση; ρυποι απο ατμοσφαιρα; αφου τον αλλαζω και εχω ια σακουλα χυμα γιατι να τον βγαλω ; ζημια δε μου κανει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος δεν διαβαζετε και δεν ακουτε καποια πραγματα.Θα μου πεις δικο σου ειναι το ενυδρειο,οτι θες κανεις..

Ανθρακας και φυτα δεν πανε μαζι,τραβαει ολα τα θρεπτικα απο τα φυτα.

Αεραντλια και φυτα δεν παει μαζι,διωχνει ολο το co2 απο το νερο.

Πολλα ψαρια για τα λιτρα σου..

Link to comment
Share on other sites

Έριξες φάρμακο και είχες μέσα και τον άνθρακα ; Αν ναι λάθος.

Σου ξαναλέω, ότι δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτα στη φάση που βρίσκεσαι.

Λιπαίνεις το ενυδρείο για τα φυτά σου ;

Link to comment
Share on other sites

Έριξες φάρμακο και είχες μέσα και τον άνθρακα ; Αν ναι λάθος.

Σου ξαναλέω, ότι δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτα στη φάση που βρίσκεσαι.

Λιπαίνεις το ενυδρείο για τα φυτά σου ;

μετα τη θεραπεια αλλαξα τον ανθρακα . αν με βαλεις να διαλεξω φυτα η ψαρια υγιη θα διαλλεξω τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

μετα τη θεραπεια αλλαξα τον ανθρακα . αν με βαλεις να διαλεξω φυτα η ψαρια υγιη θα διαλλεξω τα ψαρια...

Ο ανθρακας δεν εχει να κανει με υγιη ψαρια φιλε μου,μην μπερδευεσαι.Ο ανθρακας δεσμευει καποιες ουσιες και τον βαζουμε μονο για 4-5 μερες στην αρχη και μετα απο θεραπεια για να τραβιξουμε το φαρμακο.

Το μονο που κανεις εσυ τωρα,ειναι να αφηνεις τον ανθρακα μεσα,και οτι τραβαει μετα να στα ξαναπεταει μεσα στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας δεν εχει να κανει με υγιη ψαρια φιλε μου,μην μπερδευεσαι.Ο ανθρακας δεσμευει καποιες ουσιες και τον βαζουμε μονο για 4-5 μερες στην αρχη και μετα απο θεραπεια για να τραβιξουμε το φαρμακο.

Το μονο που κανεις εσυ τωρα,ειναι να αφηνεις τον ανθρακα μεσα,και οτι τραβαει μετα να στα ξαναπεταει μεσα στο ενυδρειο..

τι τραβαει δηλαδη και το ξαναπεταει;

Link to comment
Share on other sites

Φαρμακα ,σκουπιδια και αλλα.

Ο ανθρακας ειναι αχρηστος μετα απο 4-5 μερες και τον βγαζουμε!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τα φαρμακα , τα σκουπιδια πρπει να μενουν στο νερο. και γιατι τις πρωτες μερες δε τα ξαναγαζει στο νερο ενω τωρα τα μαζευει και τα ξαναπεταει;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τα φαρμακα , τα σκουπιδια πρπει να μενουν στο νερο. και γιατι τις πρωτες μερες δε τα ξαναγαζει στο νερο ενω τωρα τα μαζευει και τα ξαναπεταει;

Δεν καταλαβαινεις μαλλον τι σου λεω..αν βαλεις ανθρακα μετα απο θεραπεια και τον αφησεις,θα τραβιξει το φαρμακο και μετα απο μερικες μερες θα στο ξαναφτυσει μεσα.Παντα το κανει ατο,οχι μονο στην αρχη.Γι αυτο τον αφηνουμε μονο 4-5 μερες μεσα και μετα τον βγαζουμε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...