Jump to content

Recommended Posts

Μόλις γύρισα από το κατάστημα και πήρα την γεννήστρα με το δίχτυ γιατί μου φάνηκε μεγαλύτερη. Δεν σε πρόλαβα! :bigemo_harabe_net-58:

Θα την χρησιμοποιήσω τώρα αυτήν και θα ελέγχω τα μικρά μην τυχόν σφηνώσουν. Αν προλάβω σήμερα θα πάω ξανά στο pet shop να πάρω την πλαστική. Αλλιώς από Δευτέρα.

Μαζί με τις αρτέμιες πρέπει να μάζεψα και αυγά, γιατί βλέπω να επιπλέουν κάτι καφέ πραγματάκια. Θέλει καθάρισμα και αλλαγή νερού το δοχείο των γόνων. Θα βάλω τη γεννήστρα στο ενυδρείο των γονιών τους και θα τα μεταφέρω εκεί με προσαρμογή. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει.. δεν χρειαζεται να παρεις κι αλλη ... απλα προσεχε τα μην σφηνωσουν και μην την κουνησεις καταλαθος και ειναι κανενα απο κατω (απο το πλαστικο) και το χτυπησεις..

ασε την γεννηστρα... βαλτα σε ενα δοχειο με λιγο απ΄το νερο τους και κανε προσαρμογη , λιγο λιγο νερο απο των γονιων μεχρι να γεμισει το δοχειο και βαλτα στην γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Δες το θέμα που είχα ανοίξει εδώ

Σ'ευχαριστώ, πολύ ωραίο θέμα! Πολύ όμορφα βίντεο και ακόμη ομορφότερα τα ψαράκια!

δεν πειραζει.. δεν χρειαζεται να παρεις κι αλλη ... απλα προσεχε τα μην σφηνωσουν και μην την κουνησεις καταλαθος και ειναι κανενα απο κατω (απο το πλαστικο) και το χτυπησεις..

ασε την γεννηστρα... βαλτα σε ενα δοχειο με λιγο απ΄το νερο τους και κανε προσαρμογη , λιγο λιγο νερο απο των γονιων μεχρι να γεμισει το δοχειο και βαλτα στην γεννηστρα

Δυστυχώς μόλις γύρισα σπίτι βρήκα τον γόνο με το fungus νεκρό. :rip_1:

Ίσως να τον είχα σώσει αν το είχα αντιληφθεί νωρίτερα, γιατί το fungus πρέπει να είχε προχωρήσει πολύ, στις φωτογραφίες φαίνεται πόσο μεγάλη έκταση είχε τελικά.

DSCN7991.JPG

DSCN7992.JPG

Ήταν το αγαπημένο μου γιατί δε με φοβόταν, ερχόταν κοντά μου και μου έκανε εντύπωση πόσο ήσυχο ήταν όταν το μετέφερα στη γεννήστρα. Μάλλον επειδή ήταν άρρωστο το καημένο. Το αδερφάκι του, ο άλλος "μεγάλος" μου έβγαλε την πίστη μέχρι να τον πιάσω. Θα έχω το νου μου για τα υπόλοιπα, αν και είναι δύσκολο γιατί είναι πολύ μικρά.

Τώρα έχω 3 στη γεννήστρα, 1 "μεγάλο" και δύο "μικρά". Έχω άλλο ένα μικρό στο δοχείο των 30 λίτρων αλλά δεν το βρίσκω πουθενά, έψαξα παντού με τον φακό. Θα ψάξω ξανά αύριο, ελπίζω να ζει.

Η γεννήστρα στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Τα φυτά μου τα έχουν κάνει μπάχαλο έτσι όπως κυνηγιούνται κατά το ζευγάρωμα, αλλά αφού δεν μου τα τρώνε δεν παραπονιέμαι!

DSCN7979.JPG

Κάνοντας προσαρμογή σε έναν από τους μικρούς.

DSCN7988.JPG

Ένας γόνος στη γεννήστρα.

DSCN7987.JPG

Ελπίζω εδώ να έχω λιγότερα προβλήματα, αφού το ενυδρείο είναι ώριμο πλέον και με τη γεννήστρα θα μπορώ να κάνω ανενόχλητη τις ρουτίνες μου.

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το ψαρακι..οντως φαινεται να ειχε προχωρησει πολυ...

σιγουρα στην γεννηστρα ειναι πιο απλα τα πραγματα...καλη τυχη στα υπολλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα, στην δεύτερη βλέπεις πόσο πολύ fungus είχε. Είναι κάπως διάφανα τα άτιμα και είναι δύσκολο να δεις αν έχουν κάτι. Στο βίντεο που κολυμπούσε, άλλοτε φαινόταν και άλλοτε όχι. Τον έχω κρατήσει μέσα στο ποτηράκι με το νερό, ελπίζοντας σε κάποιο θαύμα, π.χ. να ξυπνήσει γιατί ήταν αναίσθητος και δεν πέθανε. Αύριο το πρωί θα τον θάψω στην γλάστρα που έθαψα την Καλλιρόη, δεν μου πάει η καρδιά να τον πετάξω. Τα υπόλοιπα θα περάσουν από εξέταση με τον φακό. Το τέταρτο μικρό δεν το βρίσκω για να το μεταφέρω, θα ξαναψάξω αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τον τέταρτο γόνο δεν τον βρίσκω. Μπορεί να πέθανε και να μην τον βλέπω ή να είναι κάπου κρυμμένος. Ακόμα δεν αδειάζω το δοχείο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Έτσι τώρα έχω 3 γόνους μέσα στη γεννήστρα, έναν μεγάλο και δύο μικρούς. Μόλις τα τάισα υγρή αρτέμια και τροφή σε πούδρα. Τώρα που είναι στο ενυδρείο των γονιών τους, έχω και φωτισμό, αλλά επειδή φοβάμαι μήπως τα ενοχλήσουν τα φώτα που είναι ακριβώς από πάνω τους, έβαλα μερικές λευκοκεφάλες μέσα στη γεννήστρα, μιας και δεν έχω άλλα φυτά επιφάνειας, ώστε να τους παρέχουν σκιά. Μήπως δεν θα πρέπει να ανάβω καθόλου τα φώτα για ένα διάστημα ή δεν έχουν πρόβλημα οι γόνοι;

DSCN7993.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό χρειάζονται για να μεγαλώσουν χωρίς να κινδυνεύουν να γίνουν μεζές?

Ελπίζω να γλιτώσει κανένα για να βαφτίσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό χρειάζονται για να μεγαλώσουν χωρίς να κινδυνεύουν να γίνουν μεζές?

Ελπίζω να γλιτώσει κανένα για να βαφτίσουμε....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να παθουν τιποτα απο το φωτισμο... εγω οταν ταιζω παντα αναβω λαμπα για λιγη ωρα...

αν βρεις κανενα pistia stratiotes βαλτο αν θελεις..

Μαιρη , θα παρει καιρο... 2-3 μηνες σιγουρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν τα ενοχλεί καθόλου ο φωτισμός! Αλλά και αν θέλουν, μπορούν άνετα να κρυφτούν στις λευκοκεφάλες! Μου αρέσει πολύ η γεννήστρα, νομίζω ότι τελικά είναι η καλύτερη λύση. Εκεί τα παρατηρώ και ευκολότερα. Από πάνω φαίνονται αδύνατα, από το πλάι όμως μια χαρά βλέπω τα στομαχάκια τους γεμάτα! Σήμερα ανακάλυψα ένα αυγό στο τζάμι και το έβαλα μέσα στη γεννήστρα. Τα μεγάλα συνεχίζουν το ζευγάρωμα, οπότε έχω το νου μου για αυγά και γόνους.

Δεν είναι αξιαγάπητα; Η τελευταία φωτογραφία είναι η αγαπημένη μου!

DSCN7997.JPG

DSCN7999.JPG

DSCN8000.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα

εχουν μεγαλωσει :)

Βλεπω στο τελος

να μην ξερεις τι να τα κανεις με το ζευγαρι που εχεις

Ετοιμαζε χωρο για μεγαλητερο :D

Link to comment
Share on other sites

λιγο ακομα τροφη την παιρνει το στομαχακι τους νομιζω :D.. τωρα που ειναι σε γεννηστρα ταιζε αφοβα...

δεν ξερω αν θα μεινει μεσα για πολυ το αυγο που εριξες...

Link to comment
Share on other sites

Λες να το φάνε δηλαδή; Αμάν! Κινδυνεύει και από τους γόνους; :o

Είσαι σίγουρος για το τάισμα; Γιατί σήμερα που τους έριξα και υγρή τροφή και τροφή σε πούδρα το πρωί, το απόγευμα η τροφή σε πούδρα υπήρχε ακόμα και την μάζευα με μία σύριγγα, χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

ταιζε μονο αρτεμια..κι οταν δεν μπορεις δινε υγρη τροφη.. την πουδρα δεν την τρωνε ανετα..την δοκιμασα κι εγω..και σε μενα εμενε..αλλα οι κοιλιες δεν γεμιζαν..

μπορει να μην το φανε..αλλα θα το τσιμπισουν αν το δουν.. δεν νομιζω να σκασει παντως.. ισως να κανω και λαθος βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε νομίζεις να σκάσει;

Πάντως είναι μικρό σε μέγεθος, δεν είναι όπως τα αυγά που έκανε στην αρχή.

Μήπως επειδή σιγά σιγά "φθίνει" η διαδικασία του ζευγαρώματος και δεν έχει καλή "παραγωγή";

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω αυτο..

παντως δεν νομιζω να σκασει απο τις κακουχιες που θα περασει αν το δουν τα μικρα :D

θα δειξει.. αστο..δεν εχεις να χασεις τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Κουκλάκια είναι.... Σειρά έχει να τελειώσεις τη λίμνη για να είναι έτοιμη να υποδεχθεί τους νέους κατοίκους...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Μαίρη! Όλα κρέμονται από ένα καλώδιο! Δυστυχώς το πρόγραμμά μας δεν μας βοηθάει γιατί τελειώνουμε αργά με τη δουλειά και είμαστε κουρασμένοι κάθε μέρα. Το προγραμματίζω για την Τετάρτη κι ελπίζω να τα καταφέρουμε γιατί κι εγώ θέλω πολύ να την τελειώσω! Τότε θα μεταφέρω έξω τους γονείς και θα αμολήσω τα μικρά στο ενυδρείο! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου την έχει εξαντλήσει την καημένη ο αρσενικός! Κάθε φορά που την βλέπω σε περίεργη στάση τρομάζω!

DSCN8056.JPG

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω καλά? Είναι ανάποδα? :usd::usd::usd::usd:

Μου φαίνεται πρέπει να βγάλεις τον Νηρέα από μέσα.... τα έχει δεί όλα η μικρή και δεν βρίσκει άλλο τρόπο να σου το πεί

Και το χρώμα λίγο περίεργο ή φταίει ο φωτισμός και ότι συνήθως την βλέπουμε από το πλάι?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Από τους 3 γόνους που μου έμειναν, ο μεγάλος ξαφνικά δεν μπορεί να κολυμπήσει. Κάθεται ανάποδα, πλάγια. Τι στο καλό παθαίνουν; Έριξα και σήμερα μία δόση melafix μήπως έχει πάθει και αυτός fungus και δεν το βλέπω κι έσβησα τα φώτα νωρίτερα για να μην τον ενοχλούν. Το σχήμα τους είναι παράξενο, ακόμα και τα χρώματά τους. Και δεν καταλαβαίνω αν π.χ. το στομάχι του πρέπει να είναι έτσι ή αν π.χ. αυτό το άσπρο είναι μύκητας ή παράσιτο ή κάτι άλλο. :(

DSCN8077.JPG

DSCN8078.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι αυτό και να μην είναι τίποτα άλλο, χειρότερο. Αν ζει αύριο θα πάρω μία δεύτερη γεννήστρα για να τον βάλω μέσα ώστε να μπορώ να ταίσω τα άλλα δύο μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...