Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Πάνο μια χαρά την γνώμη για τον αραγωνιτη την ξέρεις,για δοκιμασαι biomate

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Πάνο μια χαρά την γνώμη για τον αραγωνιτη την ξέρεις,για δοκιμασαι biomate

 

εβαζα biomate Νικόλα και όταν δεν είχα αραγωνίτη.

πανε 2-3 βδομάδες όμως που δεν υπάρχει διαθέσιμο! :growl:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικές φωτό :) !!!

Τελικα ειδες διάφορες με την καινούργια λάμπα ;

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να έχει πάρει τον δρόμο του Πάνο...πολύ όμορφες φωτογραφίες και χρώματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Φανταστικές φωτό :) !!!

Τελικα ειδες διάφορες με την καινούργια λάμπα ;

 

Εχει τσιμπήσει λιγο η κατανάλωση αν αυτο λεει κατι :) 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Φίλε συνέχισε έτσι.....τρένο πάει!

 

Εγω ποτε θα γίνω ψαρομπαμπας Μητσο ?!?!?!?

:hysterical:

 

πριν 2 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

Δείχνει να έχει πάρει τον δρόμο του Πάνο...πολύ όμορφες φωτογραφίες και χρώματα...

 

Να σαι καλα Γιωργαρε! :)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, pan_Oz said:

 

Εχει τσιμπήσει λιγο η κατανάλωση αν αυτο λεει κατι :) 

 

 

 

Λέει πολλά αυτό φιλαράκι!! Σύντομα θα βλέπεις δέντρα..Εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω... :P Ωραία δουλεία έχεις φτιάξει!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω Πάνο. Τα κοράλλια είναι φοβερά, το ενυδρείο γενικά τα σπάει και ο φωτισμός κάνει τρέλες! Φίλε συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎/‎4‎/‎2017 at 9:55 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Λέει πολλά αυτό φιλαράκι!! Σύντομα θα βλέπεις δέντρα..Εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω... :P Ωραία δουλεία έχεις φτιάξει!!! :thumbsu:

 

χαχα μακάρι φίλε! ο χρόνος θα δείξει :) 

 

πριν 21 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τι να πω Πάνο. Τα κοράλλια είναι φοβερά, το ενυδρείο γενικά τα σπάει και ο φωτισμός κάνει τρέλες! Φίλε συνέχισε έτσι!

 

Λουκά η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη λάμπα που μπήκε τώρα επάνω και νομίζω δεν θα χρειαστεί περεταίρω πειραματισμός :)  εχω κάνει καλή συλλογή από λάμπες για το λίγο διάστημα που έχω το φωτιστικό.

Οσο αφορά τη λάμπα μετάλλου τουλάχιστον γιατι είναι στα πλάνα να γίνουν κάποιες.. μικροεπεμβάσεις :P 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με αυτούς που έχω μπλέξει ( @dimtsok & @fishbone! )  :bigemo_harabe_net-105::poster_oops: μπήκα και γω τρομάρα μου στο τρυπάκι για DIY. :nuke:

 

κατι που πάντα μου έλειπε αυτο το "φαντεζί" μπλέ των led, κάτι τα ledακια και ο μετασχηματιστής που παρέλαβε μεν ο κολλητός αλλα του ήταν άχρηστα μιας και το δικό του project πήρε άλλη τροπή.. βρέθηκα να πατεντάρω το giesemann ..

 

βασική αρχή του όλου concept ήταν να μην "πειραχτεί" το μαμα φωτιστικό. Ετσι λοιπόν εκμεταλλευόμενος την αλουμινένια σίτα που έχει απο κάτω το φωτιστικό και η οποία αφαιρείται, χρησιμοποιήθηκε για να βιδοθούν πάνω 10 x 3w blue royal ledακια να δώσουν λίγο "χρώμα"

το αποτέλεσμα ήταν αυτό

IMG_7197.thumb.JPG.2f5a1cc8e0b9e6065c46203752a4b06a.JPG

 

το τι τράβηξα για να βρώ κατάλληλες βίδες με παξιμάδια ας μη το πώ.. :censored:

 

εν τέλει έγιναν και οι ενώσεις και κουμπώθηκε πάλι πίσω στη θέση του

IMG_7210.thumb.JPG.2289428f95cd67e32499c73e94b6fea4.JPGIMG_7211.thumb.JPG.e2b87b1e9baacaef80a544a75253a249.JPGIMG_7208.thumb.JPG.a44d45751ebca94c63490ee1b17d87cb.JPG

 

αν το παρατηρήσατε τα αρχικά 10 ledακια έμειναν στο τέλος 9 μιας και πάνω απο το ένα πέρασε κατα λάθος το κολλητήρι :crazyyyy:

 

anyway, στο αποτέλεσμα δεν άλλαξαν και πολλά. Αναμένα όλα μαζί, τα led είναι σαν να μήν υπάρχουν.. βασικά δεν κάνουν διαφορά ούτε οταν είναι μόνα τους με τις Τ5

βέβαια όταν είναι μόνα τους το θέαμα με αποζημιώνει μιας και ήταν αυτό που μου έλειπε :)

 

κατα τα λοιπά οι τιμές είναι αρκετά στεθερες με νιτρικά 0,02ppm και φωσγορικά 0,03ppm.

Πλεον έχω ξεκινήσει και κάποια επιπλέον ζουμάκια της korallen zucht με τη δέουσα ευλάβεια και προσοχή βέβαια. Το πάσχα, οι 3 μέρες που πέρασε μόνο του το ενυδρείο πέρασαν τελείως ανέμακτα παρ όλο που κατα "zeovit" δεν θεωρείται ακόμα στρωμένο

 

αυτά..

ελπίζω να μην σας ζάλισα :bigemo_harabe_net-146:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το project Πάνο αλλά βασικά ναι έχεις δίκιο. Τι να κάνουν μερικά λεντάκια όταν δίπλα τους είναι ο ήλιος! Αλλά όπως είπες, και μόνα τους σου έδωσαν αυτό που σου έλειπε, οπότε όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου εσυ !!!!

Περασες στο επόμενο επίπεδο !!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ωραίο το project Πάνο αλλά βασικά ναι έχεις δίκιο. Τι να κάνουν μερικά λεντάκια όταν δίπλα τους είναι ο ήλιος! Αλλά όπως είπες, και μόνα τους σου έδωσαν αυτό που σου έλειπε, οπότε όλα μια χαρά!

 

ετσι είναι Λουκά αν και δεν το περίμενα στην αρχή :)

 

πριν 10 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αγόρι μου εσυ !!!!

Περασες στο επόμενο επίπεδο !!!

 

 

ναι! απέκτησα ένα moonlight 27w! χαχαχα

 

πριν 9 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Σαν το μπλε των λεντ δεν υπαρχει,Μπραβο Πανο.:thumbsu:

 

οντως δεν υπάρχει αλλα τι να το κάνεις που δεν φτάνει μόνο αυτό βρε Νικόλα :)

 

Link to comment
Share on other sites

 Πανο παρε ενα orphek να τελειωνεις  ………….. μην παιδευεσαι αδικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kat2 έγραψε:

 Πανο παρε ενα orphek να τελειωνεις  ………….. μην παιδευεσαι αδικα

 

:lolu::lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Μια χαρα ειναι φιλε!!!! Παμε τωρα για το επομενο diy.....:)

 

Για τι παμε λεει??? 

:lolu:

 

πριν 2 ώρες, το μέλος kat2 έγραψε:

 Πανο παρε ενα orphek να τελειωνεις  ………….. μην παιδευεσαι αδικα

 

 

αφού σου πα ρε, έφτιαξα moonlight! Τι να το κανω το δεύτερο ? :bleh:

METAL POWER for ever φιλαρακι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kat2 έγραψε:

 Πανο παρε ενα orphek να τελειωνεις  ………….. μην παιδευεσαι αδικα

 

 

Αργησες αλλα .....:death:!

 

Φιλε αυτό το μέταλλο δεν υπαρχει !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Αργησες αλλα .....:death:!

 

Φιλε αυτό το μέταλλο δεν υπαρχει !

 

Ε, αφού σε έπεισα και σενα!!! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Πανο στην γειτονια σου το φεγγαρι εχει μπλε χρωμα  ………….. εαν πραγματικα θελεις να δεις χρωμα στο ενυδρειο σου  παρε ενα chameleon ……. ασε τα led για αυτους που τα κατεχουν:lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2017 at 10:39 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

με αυτούς που έχω μπλέξει ( @dimtsok & @fishbone! )  :bigemo_harabe_net-105::poster_oops: μπήκα και γω τρομάρα μου στο τρυπάκι για DIY. :nuke:

 

κατι που πάντα μου έλειπε αυτο το "φαντεζί" μπλέ των led, κάτι τα ledακια και ο μετασχηματιστής που παρέλαβε μεν ο κολλητός αλλα του ήταν άχρηστα μιας και το δικό του project πήρε άλλη τροπή.. βρέθηκα να πατεντάρω το giesemann ..

 

βασική αρχή του όλου concept ήταν να μην "πειραχτεί" το μαμα φωτιστικό. Ετσι λοιπόν εκμεταλλευόμενος την αλουμινένια σίτα που έχει απο κάτω το φωτιστικό και η οποία αφαιρείται, χρησιμοποιήθηκε για να βιδοθούν πάνω 10 x 3w blue royal ledακια να δώσουν λίγο "χρώμα"

το αποτέλεσμα ήταν αυτό

IMG_7197.thumb.JPG.2f5a1cc8e0b9e6065c46203752a4b06a.JPG

 

το τι τράβηξα για να βρώ κατάλληλες βίδες με παξιμάδια ας μη το πώ.. :censored:

 

εν τέλει έγιναν και οι ενώσεις και κουμπώθηκε πάλι πίσω στη θέση του

IMG_7210.thumb.JPG.2289428f95cd67e32499c73e94b6fea4.JPGIMG_7211.thumb.JPG.e2b87b1e9baacaef80a544a75253a249.JPGIMG_7208.thumb.JPG.a44d45751ebca94c63490ee1b17d87cb.JPG

 

αν το παρατηρήσατε τα αρχικά 10 ledακια έμειναν στο τέλος 9 μιας και πάνω απο το ένα πέρασε κατα λάθος το κολλητήρι :crazyyyy:

 

anyway, στο αποτέλεσμα δεν άλλαξαν και πολλά. Αναμένα όλα μαζί, τα led είναι σαν να μήν υπάρχουν.. βασικά δεν κάνουν διαφορά ούτε οταν είναι μόνα τους με τις Τ5

βέβαια όταν είναι μόνα τους το θέαμα με αποζημιώνει μιας και ήταν αυτό που μου έλειπε :)

 

κατα τα λοιπά οι τιμές είναι αρκετά στεθερες με νιτρικά 0,02ppm και φωσγορικά 0,03ppm.

Πλεον έχω ξεκινήσει και κάποια επιπλέον ζουμάκια της korallen zucht με τη δέουσα ευλάβεια και προσοχή βέβαια. Το πάσχα, οι 3 μέρες που πέρασε μόνο του το ενυδρείο πέρασαν τελείως ανέμακτα παρ όλο που κατα "zeovit" δεν θεωρείται ακόμα στρωμένο

 

αυτά..

ελπίζω να μην σας ζάλισα :bigemo_harabe_net-146:

Πανο άμα θες μπλε Λεντς πες μου έχω αρκετά όσο για την μετατροπή που έκανες όμορφη άλλα δεν ξέρω πόσο θα σου κράτηση γιατί η ψύξη που έχεις στα λεντ είναι μηδαμινή για 30 βατ χρειάζεσαι σοβαρή ψήκτρα και όχι σήτα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kat2 έγραψε:

Πανο στην γειτονια σου το φεγγαρι εχει μπλε χρωμα  ………….. εαν πραγματικα θελεις να δεις χρωμα στο ενυδρειο σου  παρε ενα chameleon ……. ασε τα led για αυτους που τα κατεχουν:lolu::lolu:

 

 

Τα αφήνω ασυζητητί ! Σίγουρα έχουν καλύτερες χρήσεις απο το ενυδρειο! :ChristmasTree:

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Spy74 έγραψε:

Πανο άμα θες μπλε Λεντς πες μου έχω αρκετά όσο για την μετατροπή που έκανες όμορφη άλλα δεν ξέρω πόσο θα σου κράτηση γιατί η ψύξη που έχεις στα λεντ είναι μηδαμινή για 30 βατ χρειάζεσαι σοβαρή ψήκτρα και όχι σήτα 

 

Σπυρακο thanks αλλα δε νομιζω οτι θα ασχοληθώ να βάλω περισσότερα. Για την ψύξη το σκέφτηκα και γω αλλα δεν τα βλεπω να σηκώνουν θερμοκρασία.. γενικά το φωτιστικο  δε σηκώνει τη θερμοκρασία που θα περίμενα. Δεν εχω σκοπώ να το πείραξω περισσότερο 

 anyway, αν καούν κάηκαν.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο εγινε φοβερο μετα την προσθήκη του αραγωνιτη.Με εχεις ψησει λιγο να πω την αληθεια και εμενα.

Τι αραγωνιτη εβαλες?δεν εχεις θεμα με την κυκλοφορια?

 

Γενικα παντως ειναι φοβερος ο κυβος σου και τα κοραλλια.Μαρεσει πολυ το aquascape ειναι αερατο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Πανο εγινε φοβερο μετα την προσθήκη του αραγωνιτη.Με εχεις ψησει λιγο να πω την αληθεια και εμενα.

Τι αραγωνιτη εβαλες?δεν εχεις θεμα με την κυκλοφορια?

 

Γενικα παντως ειναι φοβερος ο κυβος σου και τα κοραλλια.Μαρεσει πολυ το aquascape ειναι αερατο.

 

έχουμε κοινά γούστα, το έχω καταλάβει :hehe

κι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ο κύβος σου και το aquascape σου.

αραγωνίτη έβαλα της korallen zucht και με την κυκλοφορία δεν έχω κανένα απολύτως θέμα.

αν θες την γνώμη μου, αν βαλεις αραγωνίτη ξέπλυνε τον για μεεερες με όσμοση και πριν τον βάλεις μέσα βρες ένα hanna και πάρε μετρήσεις στον κουβά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...