Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

3 minutes ago, pan_Oz said:

 

Σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια :) απ οτι ειδα εισαι απο Βολο, αν ισχύει ισως κάποια στιγμή να κάνουμε  μια "ψαροκουβεντουλα" παρεα με τσίπουρο που παει πολυ :)

Αυτο που βλέπω λέω!!! :) Θα χαρώ πολύ να τα πούμε κι απο κοντά!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλό λιτό και ωραίο, έτσι όπως με αρέσουν όλα τα ενυδρεία είτε γλυκού είτε αλμυρού νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενυδρειο με τον αραγωνιτη :thumbsu:

Τα κοραλακια φανταστικα!!!

 

Ποιο σκιμμερ εχεις Πανο;; δεν φαινεται τιποτα στο main

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Αλλο ενυδρειο με τον αραγωνιτη :thumbsu:

Τα κοραλακια φανταστικα!!!

 

Ποιο σκιμμερ εχεις Πανο;; δεν φαινεται τιποτα στο main

 

Thanks Βασίλη! 

Το mce 600 εχω φιλε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Πάνο και ο αραγωνίτης οπτικά χαρίζει αρκετά. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αδιαμφισβήτητα χαρίζει οπτικά ο αραγωνιτης ..και φωτίζει :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2017 at 8:04 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

ωρα για ενημέρωση :jig:

 

κατ αρχας το σκιμερ ανέβηκε στη πλάτη του main. Δυστυχώς οπως ειναι ο χώρος στο ντουλάπι δεν ειναι καθόλου λειτουργικό :( συν το οτι απο την ωρα που ανέβηκε εχω την εντύπωση οτι δουλεύει πιο καλα 

 

2 αλλαγη ..μετα απο 7 μηνες bare bottom στο ενυδρειο ξαναμπήκε αραγωνιτης :) δε λεω, βολικοτατο το bare bottom αλλα οπτικά ο αραγωνιτης ειναι αλλο πραγμα. Ενας ακόμη λόγος που με εκανε να βάλω  παλι αραγωνιτη ειναι οτι στο zeovit συνίστανται να υπάρχει οποτε έπεσε μια στρώση 1-2 εκατοστά 

 

Η όλη επιχείρηση έγινε σημερα και διήρκησε 4+ ωρες μαζι με αλλαγη 50λιτρα. 

Οι φωτο ειναι 2 ωρες μετα το πέρας της διαδικασίας :hot:

 

voilà

IMG_6799.jpgIMG_6801.jpg

IMG_6796.jpg

 

Και μερικές κοντινές :ninja:

 

IMG_6804.JPG

IMG_6807.JPGIMG_6809.JPGIMG_6808.JPGIMG_6810.JPGIMG_6806.JPGIMG_6805.JPG

IMG_6802.JPG

IMG_6803.JPG

 

Ωρα για λιγο αραγμα στο καναπέ :bigemo_harabe_net-100:

Μπράβο Πανο πολύ όμορφο και νομίζω ότι η επιλογή να προσθέσεις αραγωνιτη άλλαξε  τελείως την όψη του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλύτερο από πριν. Με αραγωνίτη ακόμα καλύτερο !!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα με αραγωνιτη και ενα πρώτο εμφραγματακι κόντεψε να το περασω χθες λιγο πριν τον καφέ. 

Μια ψυχη βέβαια το χε πει ( @TAN) αλλα δεν τον άκουσα. 

 

Πριν τον βάλω στο ενυδρειο το ξέπλυνα καλα..πολυ καλα! Μια βδομάδα σε οσμοση και δυο αλλαγές νερού την ημέρα. Ήμουν τοσο σιγουρος λοιπον που τον έβαλα συο ενυδρειο χωρις καν να μετρήσω φωσφορικα πριν. 

 

Μεγαλο λαθος!! Περασε μια βδομάδα και το ενυδρειο έδειχνε να πηγαίνει μια χαρά αν εξαιρέσεις ενα "ελαφρύ" στρεσαρισμα τις τελευταίες 2 μερες.

μετρωντας εχθές βρήκα τα φωσφορικα ανεβασμένα στο θεό! Απο 0.02 σε 0.2!! :ooh2:

 

Περασαν πολλα απο το μυαλο μου αλλα κατέληξα στο πιο φυσικό τροπο. Μια καλη αλλαγη νερού..ετσι σημερα έπαιξε ενα 50%+.. :bigemo_harabe_net-137:

 

μπηκαν και 30ml αντιφωσφορο αλουμινίου για το οποιο εχω μεγαλες επιφυλάξεις και θα τον κρατησω μεχρι αυριο μεσα.

 

So far so good τα φωσφορικα παλι σε σχετικά φυσιολογικές τιμες (0.04) και η εικονα του ενυδρειου καλη..υπομονή τωρα να δείξει τις επόμενες μερες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά Πάνο. Αλλά να ανεβάσει καινούριος αραγωνίτης τόσο τα φωσφορικά ούτε που θα μπορούσα να το φανταστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Μια βδομάδα με αραγωνιτη και ενα πρώτο εμφραγματακι κόντεψε να το περασω χθες λιγο πριν τον καφέ. 

Μια ψυχη βέβαια το χε πει ( @TAN) αλλα δεν τον άκουσα. 

 

Πριν τον βάλω στο ενυδρειο το ξέπλυνα καλα..πολυ καλα! Μια βδομάδα σε οσμοση και δυο αλλαγές νερού την ημέρα. Ήμουν τοσο σιγουρος λοιπον που τον έβαλα συο ενυδρειο χωρις καν να μετρήσω φωσφορικα πριν. 

 

Μεγαλο λαθος!! Περασε μια βδομάδα και το ενυδρειο έδειχνε να πηγαίνει μια χαρά αν εξαιρέσεις ενα "ελαφρύ" στρεσαρισμα τις τελευταίες 2 μερες.

μετρωντας εχθές βρήκα τα φωσφορικα ανεβασμένα στο θεό! Απο 0.02 σε 0.2!! :ooh2:

 

Περασαν πολλα απο το μυαλο μου αλλα κατέληξα στο πιο φυσικό τροπο. Μια καλη αλλαγη νερού..ετσι σημερα έπαιξε ενα 50%+.. :bigemo_harabe_net-137:

 

μπηκαν και 30ml αντιφωσφορο αλουμινίου για το οποιο εχω μεγαλες επιφυλάξεις και θα τον κρατησω μεχρι αυριο μεσα.

 

So far so good τα φωσφορικα παλι σε σχετικά φυσιολογικές τιμες (0.04) και η εικονα του ενυδρειου καλη..υπομονή τωρα να δείξει τις επόμενες μερες 

Εισαι σιγουρος Πανο?

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε Πανο,απλα κρατάει ο άτιμος διαφορα οσο καλο πλύσιμο και αν φάει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τέλος καλό όλα καλά Πάνο. Αλλά να ανεβάσει καινούριος αραγωνίτης τόσο τα φωσφορικά ούτε που θα μπορούσα να το φανταστώ!

 

κι όμως φιλαράκι..

 

πριν 15 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εισαι σιγουρος Πανο?

 

σίγουρο είναι Νικόλα. Δεν είχε γίνει αλλα αλλαγή στο ενυδρείο και είχα πάρει μέτρηση πριν βάλω

 

πριν 13 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Ολα καλα θα πανε Πανο,απλα κρατάει ο άτιμος διαφορα οσο καλο πλύσιμο και αν φάει..

 

ναι ρε γμτ... βλακεία μου μεγάλη ήταν που δεν τον μέτρησα πριν τον βάλω.. θα είχα γλυτώσει την ταλαιπωρία και το άγχος..

πάντως και γώ καλά τα βλέπω.. μη λέω μεγάλα λόγια αλλα δεν έχουν δείξει κάποιο σημάδι για το αντίθετο ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, pan_Oz said:

 

ναι ρε γμτ... βλακεία μου μεγάλη ήταν που δεν τον μέτρησα πριν τον βάλω.. θα είχα γλυτώσει την ταλαιπωρία και το άγχος..

πάντως και γώ καλά τα βλέπω.. μη λέω μεγάλα λόγια αλλα δεν έχουν δείξει κάποιο σημάδι για το αντίθετο ..

 

 

Βλέπουν εσένα έξω απο το τζάμι και φοβούνται να στραβώσουν ρε φίλε..Λένε και να στραβώσουμε θα μας φτιάξει πάλι αυτος οπότε δε τα συμφέρει.. ;)

Πέρα απο την πλάκα είναι ισορροπημένο το σύστημα για να έχεις πρόβλημα με ένα σκαμπανεύασμα φωσφορικών μιας μέρας.. :) 

KEEP REEFING!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη όλα καλά να υποθέσω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος manolisreef έγραψε:

γεια σου ρε πανο το εχεις παει αρκετα μπροστα φιλε.:thumbsu:

 

απλα παίζω με τα κουβαδάκια μου φίλε :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Παναγιώτη όλα καλά να υποθέσω ετσι?

 

ετσι δείχνει Γιώργο. Επέστρεψε στη κανονικότητα

η μεγάλη αλλαγή βοήθησε και πραγματικά αρχισα να αναρωτιέμαι γιατι ψαχνόμαστε με μεθόδους, ζουμιά κτλ.. δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από την αλλαγή νερού..

νιτρικά είμαι 1-2 και φωσφορικά 0,04 σταθερά από Κυριακή που έγινε η αλλαγή και πρεπει να κατέβει κι άλλο. Θα μετράω καθημερινά για κάποιες μέρες για να μου φύγει ο φόβος.. σκέφτομαι μάλιστα να κάνω άλλη μια αλλαγή 50% αυτή τη βδομαδα ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, pan_Oz said:

 

ετσι δείχνει Γιώργο. Επέστρεψε στη κανονικότητα

η μεγάλη αλλαγή βοήθησε και πραγματικά αρχισα να αναρωτιέμαι γιατι ψαχνόμαστε με μεθόδους, ζουμιά κτλ.. δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από την αλλαγή νερού..

νιτρικά είμαι 1-2 και φωσφορικά 0,04 σταθερά από Κυριακή που έγινε η αλλαγή και πρεπει να κατέβει κι άλλο. Θα μετράω καθημερινά για κάποιες μέρες για να μου φύγει ο φόβος.. σκέφτομαι μάλιστα να κάνω άλλη μια αλλαγή 50% αυτή τη βδομαδα ..

Ωραία όλα καλά λοιπόν, και όντως είμαι και γω σύμφωνος για τις αλλαγές ποτέ δε χρησιμοποιούσα κάτι το ιδιαίτερο απο ζουμιά όταν ήταν στα καλά του το ενυδρείο αλλά όταν έβλεπα κάτι που δε μου άρεσε καλή αλλαγή την επόμενη μέρα  το reef complete του και πήγαινε μόνο του εκτός από το kh που το μετούσα συχνά γιατί ψιλοτραβούσαν..Και γω χθες που μέτρησα όλα ήταν καλά αλλά είδα λίγα νιτρικά παραπάνω από αυτά που θέλω οπότε θα κάνω μια αλλαγη περι στα 40% σβκ και όλα goodies..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρες! 

Συντομο φωτο update 

 

IMG_7048.thumb.JPG.dd5cbdbfc560e1dd9e5540cb2359c1dc.JPGIMG_7052.thumb.JPG.2cb931e6e87c1cc5b682de2eebc5a07c.JPGIMG_7053.thumb.JPG.def7004951792a2425f549ac7e84ee3f.JPGIMG_7054.thumb.JPG.80a4d776e04d6fb7cfccd6ceda96ecdb.JPGIMG_7059.thumb.JPG.57debda9106b600097aa55dd370f42f3.JPGIMG_7064.thumb.JPG.bf4cf840de95acf8371ddb4574d9c816.JPGIMG_7066.thumb.JPG.cfdb2801a27ee708dbaebebff89fca0f.JPGIMG_7069.thumb.JPG.e3ccc94f1cb9a28baf294e9dc6d7579d.JPGIMG_7070.thumb.JPG.ddd4889b12074e87f470ca311a9460cf.JPGIMG_7074.thumb.JPG.72c69e57518133144b7dfc05c828326f.JPGIMG_7077.thumb.JPG.53024886786e33d09ad9c1262a7708c8.JPGIMG_7079.thumb.JPG.66a7c0085254282fef5b2a34bf782bc3.JPG

 

IMG_7063.JPG

IMG_7075.JPG

IMG_7080.JPG

IMG_7081.JPG

 

Με ταλεπωρει η διατιμικη στον καινούργιο ακομα αραγωνιτη αλλα πιστεύω οτι θα κανει το Κύκλο της και θα φυγει. Σίγουρα έπαιξε τον ρολο της και η καινούργια λάμπα μετάλλου που φορέθηκε. 

Ευχαριστω το φιλαρακι μου τον @fishbone! και την γυναικα του φυσικά μου την κουβάλησε απο μίλια μακρια :) 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δειχνει πιο ομορφο και φωτεινο με τον αραγωνιτη!

Επισης πολυ προσεγμενο και καθαρο, γεματο χρωμα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπρος στα κάλλη τι ειναι ο πονος???

Πανο εχει παει πολυ μπροστα ο κυβος σου! 

Τα κοραλια τι ομορφα που δειχνουν...να τα δω καποια στιγμη κι απο κοντα...(αυτο-προσκαλουμαι:bigemo_harabe_net-140::Present:..... )

Ρε φιλε το τολμημα σου με τον αραγωνητη ποσες φορες το εχω σκεφτει. Σου εχει φωτησει το ενυδρειο!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Μπρος στα κάλλη τι ειναι ο πονος???

Πανο εχει παει πολυ μπροστα ο κυβος σου! 

Τα κοραλια τι ομορφα που δειχνουν...να τα δω καποια στιγμη κι απο κοντα...(αυτο-προσκαλουμαι:bigemo_harabe_net-140::Present:..... )

Ρε φιλε το τολμημα σου με τον αραγωνητη ποσες φορες το εχω σκεφτει. Σου εχει φωτησει το ενυδρειο!

 

 

Γιώργο χαίρομαι που σου αρέσει φιλαράκι! ΦΥΣΙΚΑ και είσαι ευπρόσδεκτος όποτε θέλεις να έρθεις να τα πούμε και από κοντα! θα χαρώ πολύ :)

Ο αραγωνίτης το ομορφαίνει και το φωτίζει φίλε, αρκεί βέβαια να καθαρίσει από αυτή την ενοχλητική διατομική που έχει γεμίζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...