Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Λοιπόν ανέβασα ένα βίντεο ... με μία μικρή αλλαγή στο aquascape εδώ είμαστε τώρα:

Η πέτρα κάτω από την οποία κάθεται η Debelius μετακινήθηκε προς τα δεξιά και δημιουργήθηκαν 2 νησάκια ουσιαστικά ...

Πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλο φενεται, αλλα απο Αμερικη μπορει να περασει τελωνειο και να ανεβει λιγο ακομα...

Ψαξε και δες οσο σε περνει ακομα :) οτι χρειαστης πες μας και οτι μπορουμε θα κανουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο φενεται, αλλα απο Αμερικη μπορει να περασει τελωνειο και να ανεβει λιγο ακομα...

Ψαξε και δες οσο σε περνει ακομα :) οτι χρειαστης πες μας και οτι μπορουμε θα κανουμε :)

Oύτως η άλλως τα κοραλάκια μάλλον αργούν ακόμη .... πρώτα θέλω να δω πως θα πάει το ενυδρείο με τα ψάρια ... Αν όλα παν καλά σε 20 μέρες λέω να προσθέσω άλλα 2-3 μικρούλια που έχω βάλει στο μάτι κι αν κι εκεί πάνε όλα καλά, τότε κοράλια ... υπολογίζω το νωρίτερο σε ένα μήνα ... συνεπώς έχω χρόνο θεωρώ

Link to comment
Share on other sites

Κούτσα κούτσα.. μια χαρά το πας!!! Μπράβο!

Μη νομίζεις πως δεν σε παρακολουθώ.. :P Οι απορίες σου είναι κ δικές μου!!! (αν κ θα έχουμε διαφορά στα λίτρα)

Οι γαριδούλες σου.. κούκλες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε κοιτα δεν ειναι οτι μου περισσευουν μη φανταστεις οτι ειμαι κανας ζαμπλουτος :money:

Απλα θελω να το ψαξω λιγο ακομα ... π.χ : αυτο πως σου φαινεται ?

http://www.ebay.com/itm/SnakeEyes-Quad-36-Timer-LED-Aquarium-Light-Marine-Coral-Reef-Cichlid-56x-3W/111336711490?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D1%26asc%3D23490%26meid%3Dcc91dfef8b34464c85100a73b0b71b93%26pid%3D100010%26prg%3D10073%26rk%3D6%26rkt%3D24%26sd%3D161030552489

Σε 60 λιτρα;

Τι λες τωρα!!! Αυτο ειναι 170 βαττ, θα τα καψεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λιτρα;

Τι λες τωρα!!! Αυτο ειναι 170 βαττ, θα τα καψεις ολα.

Οκ παλι καλα γιατι ειχε και shipping ... χαχα

Link to comment
Share on other sites

Κούτσα κούτσα.. μια χαρά το πας!!! Μπράβο!

Μη νομίζεις πως δεν σε παρακολουθώ.. :P Οι απορίες σου είναι κ δικές μου!!! (αν κ θα έχουμε διαφορά στα λίτρα)

Οι γαριδούλες σου.. κούκλες!!!

Βλέπε να μαθαίνεις ! :lolu:

Το πιθανότερο είναι ότι στο μέλλον (1-2 χρόνια) θα μετατρέψω το 300αρι του γλυκού νερού σε κανονικό Reef ...

Αυτό εδώ τώρα είναι για να μάθω :)

Πότε το ξεκινάς ;;;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κ διαβάζω μπας κ ξεστραβωθώ λίγο...

Μάθε τα εσύ καλά για να βοηθάς μετά εμένα.. Χι.. Χι...!!!

Το Σ/Κ θα βάλω την βάση κ θα καθαρίσω ενυδρείο κ σάμπ..

Κ μετά θα κάτσω να το κοιτάω γιατί αυτό τον μήνα δεν παίζουν άλλα ευρώπουλα για το ενυδρείο...

Έχω αποφασίσει να το κάνω σιγά σιγά κ να το κάνω μεγάλο όπως το θέλω παρά να το έκανα μικρό κ γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Μαρτυρικό ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε να μαθαίνεις ! :lolu:

Το πιθανότερο είναι ότι στο μέλλον (1-2 χρόνια) θα μετατρέψω το 300αρι του γλυκού νερού σε κανονικό Reef ...

Αυτό εδώ τώρα είναι για να μάθω :)

Πότε το ξεκινάς ;;;

ποιο ευκολο θα ειναι το μαγαλυτερο και ποιο οικονομικο θα ειναι σε βαθος χρονουν

Link to comment
Share on other sites

ποιο ευκολο θα ειναι το μαγαλυτερο και ποιο οικονομικο θα ειναι σε βαθος χρονουν

Ευχαριστώ Λυκούργο..

Έτσι να παίρνω κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

ποιο ευκολο θα ειναι το μαγαλυτερο και ποιο οικονομικο θα ειναι σε βαθος χρονουν

Πως μπορει να ειναι πιο οικονομικο κατι που απαιτει δυνατο συστημα φωτισμου το οποιο κοστιζει παρα πολυ, κατι το οποιο απαιτει μεγαλο σκιμμερ το οποιο επισης κοστιζει παρα πολυ, κατι που απαιτει 30-40 αντι για 8, μεγαλυτερα κι ακριβοτερα ψαρια και παει λεγοντας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κοστος παει αναλογα τις απαιτήσεις του συστήματος για τα ψάρια δεν είσαι υποχρεωμένος να το γεμίσεις με πολλά αλλα ουτε τα ποιο ακριβά επίσης απο την ωρα που λες οτι θα πας σε μεγαλυτερο μετα απο λιγο καιρο έχεις πληρώσει εναν εξοπλισμό που στην πορεία δεν θα μπορεί να υποστηρίξει το μεγαλύτερο οποτε πας κατευθείαν σε αυτο που θες και επισης οσο ποιο μεγαλο ειναι τοσο ποιο εύκολο για τον χομπιστα διοτι συγχωρεί κάποια λάθη που το μικρό σχεδόν ποτε

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το τελευταιο το γνωριζω, οτι δηλαδη οι συνθηκες του νερου αναποδογυριζουν πολυ πιο ευκολα σε λιγοτερα λιτρα.... οσον αφορα τον εξοπλισμο που θα παει αχρηστος σε μεγαλυτερο ενυδρειο αυτος ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο, το φως που σκοπευω να αγορασω και 2 μικροι κυκλοφορητες...συνολο 100-120 ευρω... νταξει δεν ειναι και τοσο πολλα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Στο 30-40 πιο πανω αναφερομουν στα κιλα του βραχου :P δε ξερω πως μπυ ξεφυγε

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις Day 57

Καλησπέρα παιδια ...

Παραθέτω τις σημερινές μου μετρήσεις :

Θερμοκρασία 27 oC

Αλατότητα 1.025

NH4 <0.05 mg/lt

NH3 1 mg/lt

NH2 <0.01 mg/lt

PO4 < 0.05 mg/lt

Θέλω επίσης να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά τα υγρά tests της JBL από τα οποία πλέον δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Σχεδόν όλες τις φορές που έχγ μετρήσει οι αποχρώσεις που προκύπτουν δεν υπάρχουν στο χαρτί με αποτέλεσμα να προσπαθώ να φανταστώ κατά προσέγγιση που βρίσκομαι. Αυτό συνέβη σήμερα με τα ΝΗ3 και τα PO4 ... ειδικά για τα φωσφορικά, το χαρτί είχε αποχρώσεις του μπλε και το υγρό έβγαλε ένα πολύ ανοιχτό διάφανο πράσινο.

Οταν εξαντληθούν θα τα αλλάξω και θα πάω σε αυτά που θα μου προτείνετε εσείς (εάν υπάρχουν)

Επίσης, εκτός απο τίς παραπάνω μετρήσεις τι άλλο θα επρεπε να μετράω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Ασβέστιο,μαγνήσιο και ΚΗ.

Όσο για τα τεστ οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τα salifert.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ειμαι καινουριος στο χωρο του ενυδρειου με θαλασινο το ενυδρειο μου ειναι για γλυκο νερο.Το ενυδρειο που εχω ειναι 180 λιτρων και θελω να το μετετρεψω σε συνθηκες θαλασσινου νερου...Τι θα αλλαξω σε σχεση με το γλυκο νερο?

1) Θα πρεπει να αγορασω αλλο μηχανισμο φιλτρου η αυτο του γλυκου νερου?

2) Με ποιους τροπους θα δημιουργησω συνθηκες θαλασσινου νερου?

3) Αμμο η χαλικι?

4) Τι αλλο θελει απο βοηθητικα μηχανηματα για την συντηρηση του(τα βασικα οχι κατι παραπανω?

5) Τι θα πρεπει να βαλω για την αισθητικη πλευρα του ενυδρειου ..κοραλια και αλλα.

6) πιο θα ειναι το κοστος περιππου για ολα αυτα?

Ευχαριστω για το χρονο σας!!! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλοι χρησιμοποιούν salifert

είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα

αλλά και πιο ακριβής

ΥΓ

Φίλε rocker70

Άνοιξε ένα δικό σου θέμα

στην ανάλογη κατηγορία του θαλασσινού

Για να μην χαλάσουμε το θέμα

του παιδιού

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και τα τεστ της TropicMarin.

Πιο δύσκολα στην εκτέλεση τους αλλά και εξαιρετικά ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

Επισης η tropic marin τα βγαζει και σαν σετ και βγανουν ολα τα τεστ περιπου 55€...

εξαιρετικα ενδιαφερον αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια ....

Επέστρεψα πριν από λίγη ώρα μετά από μιάμιση ημέρα απουσίας ...

Κάτι δε πάει καλά με το γοβιό που αγόρασα πριν λίγες ημέρες. Σα κάτι να τον έχει τραυματίσει ... παραθέτω φωτογραφίες κι από τις δύο πλευρές του (το πρόβλημα είναι εντονότερο από την αριστερή.

http://postimg.org/image/rg1rgaapj/

http://postimg.org/image/pqp4vqpft/

κι από την άλλη πλευρά:

http://postimg.org/image/pqso87v07/

Υπάρχει περίπτωση να το προκαλέσανε οι cleaner shrimps από υπερβάλοντα ζήλο? Πριν φύγω τον καθαρίζανε μετά μανίας. Μέχρι και το στόμα του.

Εκτός από τις δύο cleaner shrimps το ενυδρείο έχει επίσης 2 clowns μωράκια 2 ερημίτες, 1 banded coral shrimp, 1 fire shrimp κι ένα μκρό ψαράκι που δε θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι μωβ-κίτρινο ..

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι μπορει να ειναι

αλλα δεν πιστευω πως ευθυνονται

οι cleaner

Τις cleaner θα τις δεις

να το κανουν συνεχεια αυτο

ειδικα στο yellow watchman goby

στα αλλα ειναι πιο σπανειο

τα καθαριζουν παντου στο στομα,στα βραχϊα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...