Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Πολυ ωραια ευχαριστω παρα πολυ

Οποτε στο εξωτερικο φιλτρο βαζω, μπλε σφουγγαρι --》υαλοβαμβακα --》 αντιφωσφορο --》 ανθρακα ???

Nαι, αυτα ειναι τα βασικα. Υπαρχουν κι αλλα ματζουνια ομως. Π.χ. ενα τρομερο υλικο που εγω χρησιμοποιω ειναι το chemi pure elite. Ενα αλλο επισης τρομερο ειναι το purigen. Γενικα εχεις επιλογες αλλα αυτα που ειπες ειναι τα βασικα. Αντιφωσφορο σιδηρου εαν θες μακρας διαρκειας αλλιως το phos guard της seachem τον βαζεις τραβαει και τον βγαζεις, μετρας αν επεσε και ξανα οταν θα εχεις υψηλα φωσφορικα αυτη τη διαδικασια.Δεν ειναι τοσο αχρηστο υλικο οσο ολοι νομιζουν απλα εχει μια ιδιαιτερη διαδικασια χρησης. Ανθρακα τον matrix ειναι μια καλη επιλογη αλλα γενικα βρισκεις.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι, αυτα ειναι τα βασικα. Υπαρχουν κι αλλα ματζουνια ομως. Π.χ. ενα τρομερο υλικο που εγω χρησιμοποιω ειναι το chemi pure elite. Ενα αλλο επισης τρομερο ειναι το purigen. Γενικα εχεις επιλογες αλλα αυτα που ειπες ειναι τα βασικα. Αντιφωσφορο σιδηρου εαν θες μακρας διαρκειας αλλιως το phos guard της seachem τον βαζεις τραβαει και τον βγαζεις, μετρας αν επεσε και ξανα οταν θα εχεις υψηλα φωσφορικα αυτη τη διαδικασια.Δεν ειναι τοσο αχρηστο υλικο οσο ολοι νομιζουν απλα εχει μια ιδιαιτερη διαδικασια χρησης. Ανθρακα τον matrix ειναι μια καλη επιλογη αλλα γενικα βρισκεις...

Ευχαριστώ πάρα πολύ , εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες .... μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιο σκεύασμα είναι αντιφώσφορος σιδήρου?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αυτα ειναι τα βασικα. Υπαρχουν κι αλλα ματζουνια ομως. Π.χ. ενα τρομερο υλικο που εγω χρησιμοποιω ειναι το chemi pure elite. Ενα αλλο επισης τρομερο ειναι το purigen. Γενικα εχεις επιλογες αλλα αυτα που ειπες ειναι τα βασικα. Αντιφωσφορο σιδηρου εαν θες μακρας διαρκειας αλλιως το phos guard της seachem τον βαζεις τραβαει και τον βγαζεις, μετρας αν επεσε και ξανα οταν θα εχεις υψηλα φωσφορικα αυτη τη διαδικασια.Δεν ειναι τοσο αχρηστο υλικο οσο ολοι νομιζουν απλα εχει μια ιδιαιτερη διαδικασια χρησης. Ανθρακα τον matrix ειναι μια καλη επιλογη αλλα γενικα βρισκεις.

Εγω προτιμω αντιφωσφωρο σιδήρου. Εξαιρετικός στην απορρόφηση και σε κανονική ποσότητα δεν ειναι επιθετικό για τα κοραλια μας τραβώντας τα φωσφωρικα. Τα αλουμινίου ειναι καπως ποιο επιθετικά.

Καλο ειναι να αποφεύγεις το βάλε βγάλε γιατι στρεσσαρει τα ζωντανα σου. Μια μόνιμη κατάσταση προσφέρει την απαραίτητη υγεια.

Link to comment
Share on other sites

silphos της tunze
rowaphos της deltec
aquaphos της aqualight
antiphos της aquamedic

dupla marine δεν θυμαμαι ακριβεις ονομασια.. Αλλα ειναι ευκολο να τους ξεχωριζεις του σιδηρου ειναι καφε σκουρο και του αλουμινιου ασπροι, αν δε βρεις καποιους απο αυτους ελλαδα τοτε ιντερνετ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω αντιφωσφωρο σιδήρου. Εξαιρετικός στην απορρόφηση και σε κανονική ποσότητα δεν ειναι επιθετικό για τα κοραλια μας τραβώντας τα φωσφωρικα. Τα αλουμινίου ειναι καπως ποιο επιθετικά.

Καλο ειναι να αποφεύγεις το βάλε βγάλε γιατι στρεσσαρει τα ζωντανα σου. Μια μόνιμη κατάσταση προσφέρει την απαραίτητη υγεια.

Σιγουρα και γω σιδηρου, απλα δινω στο φιλο και μια ακομα επιλογη. Λογω του οτι ειναι πιο φτηνη, και βεβαιως αν χρησιμοποιηθει σωστα δε χρειαζεται να εχεις σκαμπανεβασματα, μετα απο καποιο καιρο θα το τρεχεις εμπειρικα με βαση το συστημα σου και δεν θα εχεις τα πανω κατω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και τους 2 για το χρονο σας !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια .... 22η ημέρα λειτουργίας σήμερα μόνο με βράχο και φόρτιση με βακτήρια κι αν και ειπα ότι ζωντανά θα βάλω μέσα μετά τις 20/08 που γυρίζω απο τις διακοπές, το θεμα με απασχολεί από τωρα ...

Ήθελα να ρωτησω ... υπαρχει συγκεκριμενη σειρα με την οποια πρεπει να γινουν τα πραγματα ? Π.χ στο pet shop μου ειπαν πρωτα ψαρια, μετα ασπονδυλα και στο τελος κοραλια ....

Ισχυει ?

Επίσης λεω σιγα σιγα να περναω σε αντιστροφη ωσμωση ... εχετε να προτεινετε καποια φτηνη οικονομικη λυση ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-watershop.gr/productview.aspx?id=1653&cat=15 αυτο πως σας φαινεται ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μία οικονομική λύση!! (με flush kit)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο θαλασσινο παμε πρωτε με συνεργειο καθαρισμου(σαλιγκαρια-γαριδες-καβουρια) μετα σε ψαρακια απ τα πιο ηρεμα προς τα πιο επιθετηκα και τελος και εφοσον εχουμε την σταθεροτητα που χρειαζομαστε παμε στα κοραλλια...

Διαφορετικη σειρα συνηθως καταληγει σε απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο θαλασσινο παμε πρωτε με συνεργειο καθαρισμου(σαλιγκαρια-γαριδες-καβουρια) μετα σε ψαρακια απ τα πιο ηρεμα προς τα πιο επιθετηκα και τελος και εφοσον εχουμε την σταθεροτητα που χρειαζομαστε παμε στα κοραλλια...

Διαφορετικη σειρα συνηθως καταληγει σε απωλειες...

εχεις απολυτο δικιο ετσι μου το πε ο πετ σοπας .... ασπονδυλα --> ψαρια --> κοραλια ... απλα καταλαθος τα γραψα αναποδα αλλα για καποιο λογο δε μπορουσα να κανω επεξεργασια

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μία οικονομική λύση!! (με flush kit)

πολυ ενδιαφερον ! καθε ποτε θελουν αλλαγη τα φιλτρα της ??

Link to comment
Share on other sites

Λεει στην περιγραφη πιο κατω, αλλα θα σου πω και εγω που εχω την ιδια...

Καθε 6 μηνες αλλαγη τα φιλτρα, καθε 2 με 4 η μεβρανη, αλλα παντα με βαση την χρηση, το πακετο τον δυο φιλτρων κανει 15€ και η μεβραβη ξεκιναει απο 30€ περιπου εαν θυμαμαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Λεει στην περιγραφη πιο κατω, αλλα θα σου πω και εγω που εχω την ιδια...

Καθε 6 μηνες αλλαγη τα φιλτρα, καθε 2 με 4 η μεβρανη, αλλα παντα με βαση την χρηση, το πακετο τον δυο φιλτρων κανει 15€ και η μεβραβη ξεκιναει απο 30€ περιπου εαν θυμαμαι καλα :)

ειναι ενα μικρο εξοδακι κι αυτο δηλαδη ε ?

Να ρωτησω ... το νερο που βγαινει απο την αντιστροφη οσμωση εχει διαφορετικο pH απο της βρυσης σου ? Ποσο θα επηρεασει αυτο τα ψαρια ??

Link to comment
Share on other sites

Εχει περιπου 6.5, δεν τα επιρεαζει γιατι οταν αναμειχθη με το αλατι ανεβαινει στο 8...

Στην αναπληρωσει το ριχνεις σιγα σιγα και σε μικρες ποσοτητες...

Εξοδακι αναλωσιμο που σου προσφερει συγουρια και συμβαλει στην υγεια και πορεια ενος ρηφ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ενας βραχος εχει αρχισει να πιανει πρασινη αλγη επανω ... τι μπορω να κανω? υποτιθεται οτι θα τον καθαρισουν οι καθαριστες?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτος, να παρουμε και λιγο ματι, αλλα να ειμαστε και συγουροι τι αλγη ειναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτος, να παρουμε και λιγο ματι, αλλα να ειμαστε και συγουροι τι αλγη ειναι... :)

Αllright ... το απογευμα να γυρισω σπιτι !

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλο μου Ακριδα το Μπανιστηρτζη λοιπον:

1) Ιδου η αλγη: http://postimg.org/image/cmd1ijba5/ αν και δε φαινεται παρα πολυ καλα ειναι παντως αυτες οι πρασινες κηλιδες επανω στο βραχακι

και 2) μια γενικοτερη αποψη του ενυδρειου http://postimg.org/image/gt72pcpnh/

αν εχετε προτασεις - διορθωσεις καλοδεχουμενες παντα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κομματια βραχου, καντα δυο νησακια και θα γινουν πολυ ομορφα, προσοχη στο υψος ομως....

Η αλγη δεν ειναι τιποτα, "παιδικη αρρωστια", θα του περαση σε λιγες μερες, ειναι φασης που ολοι περναμε στην αρχη :)

Υγ: Διακρινω και ενα υπεροχο φυτεμενο στο βαθος, εχει γινει παρουσιαση;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ωραια κομματια βραχου, καντα δυο νησακια και θα γινουν πολυ ομορφα, προσοχη στο υψος ομως....

Η αλγη δεν ειναι τιποτα, "παιδικη αρρωστια", θα του περαση σε λιγες μερες, ειναι φασης που ολοι περναμε στην αρχη :)

Υγ: Διακρινω και ενα υπεροχο φυτεμενο στο βαθος, εχει γινει παρουσιαση;;

χαχα εισαι παρατηρητικοτατος ... ειναι γλυκου νερου αυτο :lolu:

Τι εννοεις οσον αφορα το υψος? Οχι πολυ ψηλα η οχι πολυ κοντα?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια ...! Απο αυριο θα ειμαι αθηνα και ηρθε η ωρα ναμπουν στο ενυδρειο τα πρωτα ζωντανα.... τι θα μου προτεινατε???

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα μαζι???? Πιο αργα δε θελει η "ιχθυοφορτιση" ?? Σκεφτομουν καμια γαριδα ια σρχη

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια και την γαριδα βσλτα μαζι μια βδομαδα μετα βαλε τους νεμο και την σαλιαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...