Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Εαν εισαι απο αθηνα μηπως ξερεις να μου συστησεις καποιο pet shop ?? Εζω ενα υποψη μου στο χαλανδρι αλλα εαν ξερεις καποιο καλο θα το προτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλα,aquario,aquarium shop,fish and pet,cosmozoo εξαιρετικα καταστηματα απο πολλες πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι πιο κοντα στα βορεια προαστια??

Link to comment
Share on other sites

Α ειναι αυτο που ελεγα στο χαλανδρι .... πολυ καλο απλα μου φανηκε οτι δεν ειχε μεγαλη ποικιλια σε ζωντανα.... θα παω να δω ξανα ομως.... ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Α ειναι αυτο που ελεγα στο χαλανδρι .... πολυ καλο απλα μου φανηκε οτι δεν ειχε μεγαλη ποικιλια σε ζωντανα.... θα παω να δω ξανα ομως.... ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!

δεν χρειαζετε να ευχαριστεις κανενα καταστημα δεν μπορει να εχει κατι οταν το θελουμε συνηθος αλλα συνεχως φερνουν .
Link to comment
Share on other sites

38η ημερα λειτουργιας σημερα κι ιδου η πρωτη μου προσθηκη !!!

http://postimg.org/image/ft5921ckx/

Ειμαι τοσο ενθουσιασμενος ... !!! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρω μεσα στο ενυδρειο για πρωτη φορα παρα πολλα ζωυφια τα οποια προφανως ηρθαν με το βραχο... δε ξερω αν ειναι σκουληκια ... περισσοτερο σα γαριδοειδη θα τα χαρακτηριζα ...

Θα επρεπε να ανησυχω?Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω? Υπαρχει καποιο ζωντανο που τα τρωει και θα επρεπε να αγορασω???

Link to comment
Share on other sites

A ναι? Γιατι εγω φοβηθηκα για καμια σκουλικαντερα ονοματι Φαραω :sword::lolu:

Χθες εβαλα λοιπον μεσα την πρωτη γαριδουλα .... σε ποσες μερες προσθετω το επομενο ζωντανο και τι μπορει να ειναι ??

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

βασικα την πηρα απο τα pet super market στην Πειραιως ... ετυχε να περναω απο εκει χθες κατα τις 9 παρα το βραδυ, τους πετυχα ανοιχτους και μπηκα να χαζεψωω ... ηταν τοσο ομορφη που δε μπορεσα να της αντισταθω ...

αυτη ειναι http://postimg.org/image/ft5921ckx/

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

DrEng φανταστικο το θεμα σου!!! το διαβασα ολο σημερα!!! Εμαθα πολλα πραγματα :) Πολυ ωραια η γαριδα!! Τον βραχο τον αλλαξες? Εχω μια απορια..Εχουμε στο σπιτι ενα φιλτρο νερου το οποιο εχει μια μεμβρανη σε εναν καδο και ενεργο ανθρακα σε ενα αλλο...Το pH που βγαζει ειναι 6,5...Ειναι φιλτρο Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193: Μπράβο! Πολύ όμορφη! Ζηλεύω...

Βλέπω ο φαραώ έχει γίνει εφιάλτης κ για σένα.. Χα.. Χα..!!!

Link to comment
Share on other sites

DrEng φανταστικο το θεμα σου!!! το διαβασα ολο σημερα!!! Εμαθα πολλα πραγματα :) Πολυ ωραια η γαριδα!! Τον βραχο τον αλλαξες? Εχω μια απορια..Εχουμε στο σπιτι ενα φιλτρο νερου το οποιο εχει μια μεμβρανη σε εναν καδο και ενεργο ανθρακα σε ενα αλλο...Το pH που βγαζει ειναι 6,5...Ειναι φιλτρο Α/Ο?

Φιλε μου ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το θαλασσινο ενυδρειο οποτε δε ξερω και πολλα για να σε κατατοπισω .... καθοδηγουμενος ειμαι κι εγω απο τα παιδια που με βοηθουν εδω.

Τι εννοεις αν τον αλλαξα το βραχο? Δεν αλλαξα κατι τον εβαλα μεσα οπως τον αγορασα :) Και σημερα ειδα ενα σωρο μικρα ζουζουνακια επανω να τρεχουν πανω κατω... στην αρχη τρομαξα αλλα αφου με καθησυχασαν εδω τα βλεπω με αλλο ματι ... εχουν πολυ πλακα...

Όσο για το φιλτρο σου δε γνωριζω τι μπορει να ειναι . παντως το pH που βγαζει η βρυση σου ειναι κοντα στο pH της Α/Ο ... νομιζω καπου εκει βγαζει κι αυτη ....

Εγω σημερα παρηγγειλα Α/Ο... αυτην εδω συγεκριμενα http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174 ... με το 50αρι το φιλτρο + flush kit ... λογικα θα την εχω σε 2-3 μερες οποτε τις πρωτες μου αλλαγες νερου θα τις κανω μεσω αυτης ...

Ευχαριστω για το χρονο σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193: Μπράβο! Πολύ όμορφη! Ζηλεύω...

Βλέπω ο φαραώ έχει γίνει εφιάλτης κ για σένα.. Χα.. Χα..!!!

Ευχαριστω πολυ αγαπη ... κατσε να δουμε πως θα τα παει ... δεν εχει κλεισει 24ωρο ακομα ... για την ωρα ειναι κρυμμενη αναμεσα στα βραχια ... ελπιζω να ξεθαρεψει γιατι δε την πληρωσα για να κρυβεται :lolu:

Όσο για τον Φαραω καλυτερα ας μη μιλαμε γιαυτον ... ο μυθος λεει οτι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ξεπεταχτει οταν τον μελετας ... :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Παντως μιλησα σημερα με το aquarium shop στο Χαλανδρι (αυτο που βρηκες εσυ AGAPI7) ... αυτος δε συμφωνει με τη γαριδα σα πρωτο ζωντανο μεσα στο ενυδρειο γιατι λεει ειναι εξαιρετικα ευαισθητο πλασμα στις αλλαγες του νερου που θα προκυψουν μολις μπουν μεσα ψαρακια κι αρχισεις να ταιζεις και συνεστησε πολυ στενη παρακολουθηση των συνθηκων του νερου ... ας απαντησουν λιγο οι πιο εμπειροι πανω σε αυτο παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

DrEng οταν λεω αν αλλαξες τον βραχο εννοω αν τον εστησες καπως αλλιως...Δεν εγινα κατανοητος... ;)

Το φιλτρο οπως ειπα βγαζει 6,5 και της βρυσης 7,5

Link to comment
Share on other sites

DrEng οταν λεω αν αλλαξες τον βραχο εννοω αν τον εστησες καπως αλλιως...Δεν εγινα κατανοητος... ;)

Το φιλτρο οπως ειπα βγαζει 6,5 και της βρυσης 7,5

ΑΑΑα .... ε ναι εχω κανει διαφορες τροποποιησεις. Παντως δε χρησιμοποιησα κολα για να μπορω να αλλαξω το διακοσμο οποτε θελω .... νομιζω η Α/Ο βγαζει κοντα στο 6 οποτε εισαι κοντα ... παρολα αυτα εαν μπορεις αγορασε μια συσκεουλα Α/Ο ... δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη ... θα σε ενημερωσω οταν την παραλαβω και θα σου πω εαν αξιζει αυτη που πηρα εγω

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑα .... ε ναι εχω κανει διαφορες τροποποιησεις. Παντως δε χρησιμοποιησα κολα για να μπορω να αλλαξω το διακοσμο οποτε θελω .... νομιζω η Α/Ο βγαζει κοντα στο 6 οποτε εισαι κοντα ... παρολα αυτα εαν μπορεις αγορασε μια συσκεουλα Α/Ο ... δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη ... θα σε ενημερωσω οταν την παραλαβω και θα σου πω εαν αξιζει αυτη που πηρα εγω

δεν εχω reef αλλα θα ηθελα να κανω το 60λιτρο....Για να την συστηνουν τα αλλα παιδια λογικα θα ειναι αξιοπιστη και θα αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Εχω την ιδια Α/Ο αλλα παρολο που ειμαι ευχαριστημενος απο την λειτουργια της αν την επερνα τωρα θα επερνα την μεγαλητερη.

Η 50αρα με 190 λιτρα ανα ημερα ονομαστικη αποδοση μου βγαζει περιπου 70.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εγω το ξεκινησα για να μαθω καποια πραματα προκειμενου αργοτερα να περασω σε μεγαλο θαλασσινο ... κι επειδη πιστευα οτι θα ειναι αρκετα οικονομικο ... δυστυχως δεν ειναι .... για τα λιτρα του μου εχον φυγει καμποσα ως τωρα ....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Εχω την ιδια Α/Ο αλλα παρολο που ειμαι ευχαριστημενος απο την λειτουργια της αν την επερνα τωρα θα επερνα την μεγαλητερη.

Η 50αρα με 190 λιτρα ανα ημερα ονομαστικη αποδοση μου βγαζει περιπου 70.

μονο 70 ???? εγω με τα 2 ενυδρεια θελω περιπου 100-120 λιτρα οποτε θεωρησα οτι το 50αρι με καλυπτει ..... τοσο εξω πεφτουν ? φτου ...

Link to comment
Share on other sites

Καιτα τα 190 λιτρα ειναι με συγκεκριμενη πιεση, θερμοκρασια νερου και ποσοστο αλατων.

Αθηνα που εμενα μου εδινε γυρο στα 100.Εδω εχουμε αρκετα πιο σκληρο νερο, αλλα ποτε μην περιμενεις να παρεις το ονομαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Καιτα τα 190 λιτρα ειναι με συγκεκριμενη πιεση, θερμοκρασια νερου και ποσοστο αλατων.

Αθηνα που εμενα μου εδινε γυρο στα 100.Εδω εχουμε αρκετα πιο σκληρο νερο, αλλα ποτε μην περιμενεις να παρεις το ονομαστικο.

το ονομαστικο οχι αλλα και παλι ρε συ 120 λιτρα μειον ειναι τρομερη διαφορα ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...