Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

- Οι Καρδινάλιοι: στου Σάββα κυριαρχούσαν στο ενυδρείο, κολυμπάγανε κυρίως στα μεσαία στρώματα και ορμάγανε πρώτοι στην τροφή εδω κανεις λαθος πρωτα ορμαγανε τα περλ και μετα ακολουθουσαν αρλεκινοι/καρδιναλιοι / Στο δικό μου είναι κολλημένοι στα κάτω στρώματα και στο βυθό (σιγά-σιγά κάνουν και κάποιες βόλτες προς τα πάνω και προς το βάθος του ενυδρείου), όταν ρίχνω τροφή δεν κολυμπάνε ποτέ προς τα πάνω να τσιμπήσουν παρά περιμένουν να βυθιστεί και τότε πάνε (αλλά όταν πλησιάσει ένα γκουράμι φοβούνται και φεύγουν), την ιδια συμπεριφορα ειχαν και σε εμενα ειναι ψαρια της μεσαιας περιοχης, ειναι φυσιολογικο. επίσης δεν τολμάνε να πλησιάσουν στη σπηλιά ή κάτω από το ξύλο που είναι φωλιά του αρσενικού γκουράμη... γενικά δείχνουν ακόμα σαν τρομαγμένα και σχεδόν συνέχεια κοπαδιάζουν όλα μαζί δωσε τους τον χρονο τους και θα σε ανταμειψουν, ειναι υπεροχα ψαρια (εξαίρεση το μοναδικό neon tetra και ο πιο μικρός καρδινάλιος οι οποίοι και οι δύο αρκετές φορές κολυμπάνε ξεχωριστά μόνοι τους αφήνοντας για λίγο το κοπάδι)

- Οι Αρλεκίνοι και τα 2 Espei έχουν την ίδια συμπεριφορά και στα δυο ενυδρεία, αλλά και αυτοί "σέβονται" τα gouramies...

Οι καρδινάλιοι πάντως έτσι όπως τους βλέπω όχι γαρίδες ούτε φύλλο δε μπορούν να αγγίξουν, πιο πολύ τα gouramies σκέφτομαι όσον αφορά τις γαρίδες...τους θελεις μονο για ενα μηνα; γιατι οταν προσαρμοστουν...

εστηναν καραουλι κανονικο γυρω γυρω στις Αμανο, και περιμεναν να βγουν και ορμαγανε με την σειρα, αφου τις λυπηθηκα και τις εβγαλα αρον αρον!

απο την στιγμη που στην φυση αποτελουν μερος της διατροφης τους (και μαλιστα εκλεκτο) θα τις "χτυπησουν αναποφευκτα...

Βεβαια το ενυδρειο δικο σου ειναι και εσυ αποφασιζεις, εγω απλα σου μεταφερω την εμπειρια μου.

Rasta εννοείται και θέλω να τις χαζεύω αλλά αυτό που έγραψα σε παραπάνω δημοσίευση αφορά στην περίπτωση που θέλουν να κρυφτούν ότι υπάρχουν άπειρα σημεία στα οποία δεν έχουν πρόσβαση τα gouramies λόγω όγκου και αδυναμίας προσέγγισης :)

Σκεψου ολα ειναι διαφορετικα, το νερο, το στησιμο, ο φωτισμος (ειναι φωτοφοβικα ψαρια), το ενυδρειο ολο..

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ίσως τα γκουράμι να με φοβόντουσαν εμένα τότε και να μην πηγαίναν πρώτα στην τροφή, πάντως θυμάμαι μια φορά που τάϊσες μπροστά μου οι καρδινάλιοι είχαν ανέβει πάνω στην επιφάνεια και ορμάγανε στην τροφή πράγμα το οποίο δε βλέπω σε 'μένα... λες να παίζει ρόλο ο υψηλότερος φωτισμός που έχω και γι αυτό να κολυμπούν προς τα κάτω?

Πάντως τα gouramies δεν τα περίμενα να ηταν τόσο ζωηρά, βασιζόμενος σύμφωνα με την εικόνα που είχα όταν ήταν στο ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενας πολυ πιθανος λογος.

Και το οτι καποιες φορες ανεβαιναν στην επιφανεια, δεν σημαινει οτι ηταν ο κανονας.

Που να δεις πως συμπεριφερονται σε 400 λιτρα!

Λες οτι εβαλες αλλα ψαρια.

Τα περλ οντως ηταν πολυ χαλαρα.

Μεχρι που θα καθοντουσαν να τα χαιδεψω! (και δεν τους εδινα τιποτα φουμους)th_405.gif

Καταλαβαινω την ανυπομονησια σου, αλλα καποια πραγματα θελουν τον χρονο τους.

Αυτο δινει αλλη ομορφια στο χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενας πολυ πιθανος λογος.

Και το οτι καποιες φορες ανεβαιναν στην επιφανεια, δεν σημαινει οτι ηταν ο κανονας.

Που να δεις πως συμπεριφερονται σε 400 λιτρα!

Λες οτι εβαλες αλλα ψαρια.

Τα περλ οντως ηταν πολυ χαλαρα.

Μεχρι που θα καθοντουσαν να τα χαιδεψω! (και δεν τους εδινα τιποτα φουμους)th_405.gif

Καταλαβαινω την ανυπομονησια σου, αλλα καποια πραγματα θελουν τον χρονο τους.

Αυτο δινει αλλη ομορφια στο χομπυ.

Όχι κάθε άλλο, μου αρέσει που είναι έτσι δραστήρια και παρόλο που είναι αρχή έχω δει ήδη και αρκετά τους παιχνιδίσματα (μεγαλύτερη πλάκα έχει όταν βρίσκεται ο αρσενικός σε μια από τις δυο φωλιές του και πάει να μπει μια θηλυκιά και την πετάει έξω :P). Πάντως όταν ανοίγω το καπάκι και τους μιλάω μου έρχονται κατευθείαν!!

Τους καρδινάλιους τους περίμενα πιο τρελοκομεία αλλά μου είναι ακόμα αρκετά "σφηγμένοι".... πάντως δείχνουν πολλοί όμορφοι που είναι μπλε και κόκκινοι και έρχονται σε αντίθεση με το πράσινο των φυτών :D

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε τότε να μου προτείνετε τι μικρό οργανισμό μπορώ να προσθέσω??

αφού αποκλείουμε τις γαρίδες λόγω ψαριών και άλλα σαλιγκάρια λόγω helena.... :( τι άλλο μου έμεινε??

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Πανο,αν βαλεις γαριδες με τα ψαρια που εχεις το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα δεις γοννο.Εκτος απο αυτο μολις θα καταλαβουν οι γαριδες οτι υπαρχουν θυρευτες στο ενυδρειο δεν προκειτε να βγαινουν εξω,ισως βγαινουν το βραδυ μονο οταν θα σβηνουν τα φωτα.Για μενα,καλητερα να μην τις βαλεις,ειναι κριμα να εχεις γαριδες και να μην τις χαιρεσαι.

Τωρα οσον αφορα τι αλλο μπορεις να βαλεις,νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, σχετικά με τα helena...

Κατ' αρχίν έχω να δω σαλιγκάρι λαθρεπιβάτη πάνω από 3 βδομάδες, τα πολύ μεγάλα όταν τα έβλεπα να κόβουν βόλτες μπροστά στο ενυδρείο τα έβγαζα μηχανικά και λογικά τα μικρά (όταν υπήρχαν) θα τα έχουν κατασπαράξει.. διάβασα σε εξωτερική πηγή ότι όταν δεν υπάρχουν σαλιγκάρια να τραφούν μετά θα πρέπει να αναλάβουμε εμείς τη διατροφή τους και μιας και πρόκειται για σαρκοφάγα πρέπει να τους δίνουμε κυρίως τροφές πλούσιες σε πρωτεϊνες...

Να σας υπενθυμίσω ότι είχα βάλει αρχικά 5 σαλιγκάρια helena μικρά σχετικά (περίπου 1cm) όταν είχα διαπιστώσει το πρόβλημα των λαθρεπιβατών, χθες έβαλα ένα μεγάλο από το μικρό ενυδρειάκι και μόλις βρω και το δεύτερο να κάνει βόλτα θα το βάλω επίσης στο μεγάλο, άρα σύνολο 7 helena, εκ των οποίων τα 2 είναι αγορασμένα "άγρια" από κατάστημα... στο μικρό ενυδρειάκι πολύ πιο πριν είχαν εξαφανιστεί οι όποιοι λαθρεπιβάτες υπήρχαν γι αυτό και η συγκεκριμένη "μετακόμιση"

Η απορία μου είναι τι τροφές πρέπει να επιλέξω και το χειρότερο είναι πως να τους τις δίνω?? καθώς ό,τι τροφές πέσουν στο βυθό, όπου και να πέσουν μέσα σε λίγα λεπτά τις έχουν φάει τα γκουράμι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε τους (λιγο) blood warm νυχτα με σβηστα φωτα.

Παντως μπορεις να τους ριχνεις και ταμπλεττα για παμφαγους πλεκο.

Εμενα μου χτυπανε και τα sticks για τις γαριδες.

2 φορες την εβδομαδα τους ριχνω και grindal.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Ριξε τους (λιγο) blood warm νυχτα με σβηστα φωτα.

Παντως μπορεις να τους ριχνεις και ταμπλεττα για παμφαγους πλεκο.

Εμενα μου χτυπανε και τα sticks για τις γαριδες.

2 φορες την εβδομαδα τους ριχνω και grindal.

αυτό δεν το είχα σκεφτεί... :bigemo_harabe_net-69:

να ρίξω λες bloodworms και κάποια από τα flakes τα οποία βυθίζονται τη νύχτα... ελπίζω μόνο να μην τα ανακαλύψουν τα γκουράμι γιατί ειδικά για κατεψυγμένο σκουλίκι τρελαίνονται!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια Πανο. μου αρεσει πολυ . καλοταξιδο... γιατι οπως πιστευω η ζωη του καθε ενυδρεου ειναι ενα ομορφο ταξιδι..... (το μονο που ηθελα να ρωτησω σαν αρχαριος ειναι οτι δε βλεπω εμφανη παροχη αερα μεσω καποιας αεροπετρας? δε χρειαζεται επειδη εχουμε πολλα φυτα η γινεται μεσα στο φιλτρο στη δεξια γωνια η με αναταραξη επιφανειας η τιποτα απο ολα αυτα? ρωταω γιατι προβληματιζομαι και εγω προσωπικα)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια Πανο. μου αρεσει πολυ . καλοταξιδο... γιατι οπως πιστευω η ζωη του καθε ενυδρεου ειναι ενα ομορφο ταξιδι..... (το μονο που ηθελα να ρωτησω σαν αρχαριος ειναι οτι δε βλεπω εμφανη παροχη αερα μεσω καποιας αεροπετρας? δε χρειαζεται επειδη εχουμε πολλα φυτα η γινεται μεσα στο φιλτρο στη δεξια γωνια η με αναταραξη επιφανειας η τιποτα απο ολα αυτα? ρωταω γιατι προβληματιζομαι και εγω προσωπικα)

Δεν είναι απαραίτητη η αεραντλία ή η αερόπετρα παρά μόνο σε κάποιες περιπτώσεις..

Εγώ προσωπικά έχω στραμμένη την έξοδο του φίλτρου για να κάνει όση ανατάρραξη χρειάζεται για να υπάρχει επαρκής οξυγόνωση :)

Link to comment
Share on other sites

μου φανικε λιγη η αναταραξη απο το βιντεο που ειδα αλλα μαλλον το ειχα λαθος στο μυαλο μου το θεμα του οξυγονου.. θα ξαναανατρεξω σε αντιστοιχο θεμα... και παλι καλοταξιδο το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο Πανο μπραβο φιλε!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Πάνο, το ενδιαφέρον σου και μόνο σε ανταμείβεί, η ομορφιά του ενυδρείου σου.

Επειδή έχω και 'γω σαλιγκάρια λαθραίους, κάθε πότε αναπαράγονται, γιατί βλέπω σήμερα είναι το ένα "καβάλα" στο άλλο, πάλι θα γεμίσουμε !!

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο!

Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες!

Μπράβο και από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο!

Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες!

Μπράβο και από μένα!

Θα βγάλω φίλε αρκετές φωτογραφίες σε όλο το σύνολο του ενυδρείου!

θα καλύψω πρώτα τα κενά με φυτά και έρχονται :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Πάνο, το ενδιαφέρον σου και μόνο σε ανταμείβεί, η ομορφιά του ενυδρείου σου.

Επειδή έχω και 'γω σαλιγκάρια λαθραίους, κάθε πότε αναπαράγονται, γιατί βλέπω σήμερα είναι το ένα "καβάλα" στο άλλο, πάλι θα γεμίσουμε !!

δεν ξέρω ακριβώς το πόσο συχνά, πάντως αναπαράγονται σε απίστευτα γρήγορους ρυθμούς και γεννάνε αρκετές δεκάδες και εκατοντάδες αυγά τη φορά... καταλαβαίνεις το μέγεθος!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φυτό που θα μπει γωνία αριστερά μπροστά στο κενό θα είναι Blyxa Japonica :)

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ !!!

:wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

http://i45.tinypic.com/20sykk3.jpg

http://i50.tinypic.com/206is8l.jpg

http://i49.tinypic.com/2btkqw.jpg

http://i46.tinypic.com/14afvnn.jpg

http://i50.tinypic.com/r2t3ev.jpg

Μου λείπουν: σωληνάκια, βαλβίδα αντεπιστροφής και το εξάρτημα που θα βγάζει το CO2 στο ενυδρείο....

Τι εξάρτημα θα χρειαστώ?? Διαχυτήρα (diffuser) ή reactor??

όχι συσκευή που να βγάζει το διοξείδιο στο ενυδρείο με χρήση αντλίας (όπως με το diy) γιατί η μπουκάλα έχει πίεση σωστά?

Υ.Γ. με αυτό το σύστημα, με το splitter μπορεί να τροφοδοτήσει μέχρι και 3 ενυδρεία ταυτόχρονα :D (γι αυτό και οι 3 έξοδοι για bubble counters)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μπουκάλα πωλείται από την εταιρεία REVIVAL για νοσοκομειακή και ιατρική χρήση (προφανώς η μπουκάλα θα είναι με οξυγόνο σε αυτή την περίπτωση)... στη δική μας είναι με CO2 ;):D

Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερες πληροφοριες για την μπουκαλα,ανοιγεις θεμα στην κατηγορια εξοπλησμος ενυδρειου φιλε Πανο.:)

Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερες πληροφοριες για την μπουκαλα,ανοιγεις θεμα στην κατηγορια εξοπλησμος ενυδρειου φιλε Πανο. :)

Δε θα χρειαστεί τελικά, μου χάρησαν έναν ριάκτορα ο οποίος λειτουργεί χωρίς αντλία και χρησιμοποιεί για τη διάχυση δύο παράλληλες επιφάνειες σαν κεραμικό υλικό... πριν λίγες ώρες που ξεκίνησα την παροχή δουλεύει τέλεια και κάνει πολύ σωστή διάχυση ;) πολύ μικρές και δεκάδες φυσαλλίδες!! Τον τοποθέτησα κάτω από την έξοδο του φίλτρου και τις μισές τις πετάει η ροή στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου και οι άλλες μισές επιπλέουν στην επιφάνεια για πολύ ώρα..

Ρύθμισα την πίεση του bubble counter να βγάζει 1-2 φυσαλλίδες ανά δευτερόλεπτο... έκανα καλά ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη φορουμο-ψαρο-παρέα!!

Δεν πρόλαβα καλά-καλά να χαρώ την προσθήκη μπουκάλας CO2 και την έναρξη της λίπανσης, σήμερα πριν λίγο βρήκα ένα ψόφιο ψαράκι να επιπλέει στην επιφάνεια :( :( ...
...ο λόγος για ένα cardinal tetra :rip:

Αμέσως το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν μετρήσεις, οι οποίες ήταν απολύτως φυσιολογικές:

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 10-15

Επόμενο βήμα ήταν να παρατηρήσω όσο μπορούσα περισσότερο το νεκρό ψαράκι με μεγενθυντικό φακό (αφού το είχα βγάλει από το ενυδρείο εννοείται)... μου φάνηκε πως η κοιλιά του ήταν λίγο "περίεργη", εννοώντας ότι ήταν λιγάκι σκουρόχρωμη σε κάποια σημεία και είχε και μια γραμμή-βαθούλωμα σαν ουλή στην κοιλιακή χώρα...

Η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες έγιναν κάποιες προσθήκες και κατ' επέκταση αλλαγές στο ενυδρείο... Σας τις γράφω αναλυτικά να με βοηθήσετε μήπως και βρούμε την αιτία θανάτου, αν προέρχεται από αυτές και δεν πρόκειται για κάποια εσωτερική μόλυνση του ψαριού που απλά σύμπιπτε αυτή την περίοδο:

  • Εγκατάσταση/Προσθήκη μπουκάλας CO2 | έναρξη λειτουργίας Τρίτη 15/1 βράδυ
  • Έναρξη προγράμματος λίπανσης της γνωστής σειράς της Seachem, τα Flourish, Iron, Phosphorus & Nitrogen | έναρξη 16/1/2013 (Flourish, Iron) και 17/1/2013 (Phosphorus, Nitrogen). Ακόμα δεν έχω προμηθευτεί το Potassium για να κλείσει η σειρά. Excel δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω. Η δοσολογία είναι η μισή από την προτεινόμενη, δια του 7, χωρίς να βάζω εννοείται την ημέρα της αλλαγής νερού...
  • Αλλαγή σε μονάδες CO2, Ph, GH, KH λόγω προσθήκης μπουκάλας διοξειδίου. Συγκεκριμένα:
    CO2 από περίπου 4-6 mg/L που είχα με το diy σε 22 mg/L περίπου έχω σήμερα
    Ph από 7,5 που είχα από το νερό βρύσης σε 7
    GH από 9 που είχα πήγα σε 10
    KH από 4-5 που είχα έφτασα σε 7
  • Χθες Πέμπτη 17/1, τάϊσα για πρώτη φορά μια νέα τροφή που αγόρασα, τη Vipagran της Sera

Όλα τα ψαράκια ήτανε όπως και συνεχίζουν να είναι ορεξάτα και παιχνιδιάρικα όλες αυτές τις μέρες... Σκέφτηκα μήπως η τροφή μας την έκανε αλλά αν είχε αυτή το πρόβλημα θα είχαν ψοφίσει όλα τα ψάρια που την είχαν φάει... Η σημερινή μέρα είχε "νηστεία" συνεπώς δε φάγανε... Σήμερα έλειπα όλη μέρα από το σπίτι και το βράδυ που γύρισα παρατήρησα 9 tetra στο κοπάδι αντί για 10...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το γεγονός της προσθήκης του εξοπλισμού με τον θάνατο του ψαριού!

Από την περιγραφή που μας δίνεις προκύπτουν συμπτώματα NTD (neon tetra disease)! Είχες παρατηρήσει το ψάρι τις προηγούμενες μέρες να ήταν κινητικό η αν υπήρχαν σημάδια αποχρωματισμού!?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...