Jump to content

Recommended Posts

Βρήκα μία λεκάνη για τη λιμνούλα που σκέφτομαι να φτιάξω στο μπαλκόνι. Είναι στα 170 λίτρα σε διαστάσεις 135 x 90 x 40 cm (Μ x Π x Β). Πώς σας φαίνεται; Θα ήθελα να ξεκινήσω σιγά σιγά να φτιάχνω την λίμνη, να βάλω φυτά και ό,τι άλλο χρειάζεται και στο τέλος της άνοιξης να μεταφέρω εκεί τα δύο μου χρυσόψαρα, προσθέτοντας στην παρέα κι ένα τρίτο. Θα κοιτάξω και αλλού για λεκάνες, εδώ έπεσα κάνοντας μία αναζήτηση και μου άρεσε. Έχω δει πολύ όμορφες λίμνες με ξύλο από έξω, φυτά, συντριβανάκια και καταρράκτες που μου άρεσαν πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πραγματικά πολύ όμορφες κατασκευές με λιμνούλες που δίνουν μια άλλη αίσθηση στο χώρο που τοποθετούνται. Ομως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί οταν τις τοποθετούμε σε << ευαίσθητες περιοχές>> όπως τα μπαλκόνια. Συμβουλέψου κάποιον ειδικό πριν κάνεις οτιδήποτε. Δεν ξέρω βέβαια πως είναι ο χώρος σου αλλά μιας και ζούμε σε μια χώρα που συχνά κουνιόμαστε πρέπει να φυλάμε τα ρούχα μας.

Εαν λοιπόν είναι όλα οκ με το χώρο που θα μπεί η λιμνούλα, η λεκάνη αυτή είναι πολύ καλή και από οτι βλέπω και σε καλή τιμή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την αντοχή του μπαλκονιού στο αν αντέχει την λίμνη των 170 λίτρων εγώ θα ήθελα να σου πω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μιας και τα μπαλκόνια είναι έτσι φτιαγμένα ώστε να αντέχουν ότι αντέχει και η πλάκα γενικότερα. Εγώ έχω στο μπαλκόνι λίμνη 370 λίτρων και 100 γλάστρες και έχει περάσει και από σεισμό μέχρι στιγμής δεν έπεσε :bigemo_harabe_net-134: . Τώρα πάλι αν μένεις σε καμιά οικοδομή παλιά με μπόλικα προβλήματα δόμησης τότε απλά μην βγαίνεις ούτε εσύ στο μπαλκόνι. Η τιμή της λεκάνης είναι καλή, απλά θα θελήσει επενδύσεις και στηρίγματα, δεν μπορείς να τη γεμίσεις έτσι όπως είναι, καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! :)

Το σπίτι δεν ξέρω πότε ακριβώς είναι κατασκευασμένο, πάντως είναι λιγότερο από δεκαετία. Το μπαλκόνι ακόμα και να πέσει, δεν θα πάει ...μακρυά, γιατί είναι σαν υπερυψωμένο ισόγειο. :P Στην πραγματικότητα δεν είναι κανονικό μπαλκόνι, αλλά η συνέχεια της εισόδου.

Κι εγώ νομίζω ότι είναι καλή λεκάνη σε καλή τιμή. Μάλιστα με 3 ευρώ παραπάνω έχει παρόμοια λίμνη στα 260 λίτρα. Σκέφτομαι όμως μήπως τα στριμώξω, γιατί ο χώρος δεν είναι μεγάλος. Μήπως θα πρέπει να υπολογίσω επιπλέον χώρο για την φίλτρανση ή για κάτι άλλο;

Έχω φανταστεί το αισθητικό κομμάτι: γύρω γύρω ξύλινοι πάσσαλοι όπως έχω δει και σε άλλες μπαλκονίσιες λίμνες, φωτισμό, κάτι σαν καταρράκτη, κανένα νούφαρο, μπαμπού... Αλλά για το τεχνικό κομμάτι δεν έχω ιδέα. :huh: Νερό έχει δίπλα, αλλά ρεύμα όχι. Θα πρέπει να τρυπήσω τον τοίχο για να περάσω καλώδιο; Επίσης δεν γνωρίζω τι στηρίγματα βάζουν, που τα βρίσκω, πως τα βάζω; Θα πρέπει να ρίξω αρκετό διάβασμα...

Αρχικά φανταζόμουν να φτιάξω λιμνούλα πολύ αργότερα, σε ένα ή δύο χρόνια, αλλά το μικρόβιο ήδη μου μπήκε... :whistling: Δεν βιάζομαι καθόλου, και επειδή δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο, αλλά και για οικονομικούς λόγους, δεν θέλω να μπω σε μεγάλα έξοδα ξαφνικά, προτιμώ λίγα λίγα... :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω πως μια τεχνητη λιμνη με KOI θα ηταν καλυτερο μια και εχεις χρυσοψαρα . Δεν ξερω βεβαια ποσο ανεβαινει το μπατζετ για τετοιο εγχειρημα .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα γιατί τα αγαπώ πολύ τα κοϊ, αλλά νομίζω θέλουν πολλά λίτρα, γιατί γίνονται τεράστια. :w00t: Μου πέρασε από το μυαλό να έβαζα τα δύο χρυσόψαρα που έχω και να προσέθετα ένα μικρό κοϊ, με την προοπτική να κάνω μία μεγαλύτερη λίμνη μελλοντικά, είτε σε ένα μεγαλύτερο σπίτι, είτε στο σπίτι των γονιών μου. Το μπάτζετ ούτως ή άλλως δεν είναι μικρό, η λεκάνη είναι το λιγότερο, αυτό που κοστίζει νομίζω πως είναι η φίλτρανση, εκτός αν φτιάξω κάτι μόνη μου (λέμε τώρα...) :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω πως μια τεχνητη λιμνη με KOI θα ηταν καλυτερο μια και εχεις χρυσοψαρα . Δεν ξερω βεβαια ποσο ανεβαινει το μπατζετ για τετοιο εγχειρημα .

Αν φτιαξει ολο το μπαλκονι μια λιμνη ναι... ισως μπορει να βαλει ΚΟΙ...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν φτιαξει ολο το μπαλκονι μια λιμνη ναι... ισως μπορει να βαλει ΚΟΙ...

…και βάθος ~ 1 μέτρο !!!

Link to comment
Share on other sites

40εκ είναι μικρό βάθος για τον χειμώνα. Πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 60-70εκ, αν αφαιρέσεις 5-10 από πάνω (δεν θα υπερχυλίζει...) το τελικό βάθος θα είναι γύρω στα 50, minimum για να ξεχειμωνιάσουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι για 1000+ λίτρα ότι θέλουν τα κόι, σωστά; Πάντως τα κόι τα ξεχνάω. Αυτό που θέλω να κάνω είναι -εν καιρώ- να μεταφέρω τα δύο χρυσόψαρα εκεί. Από τα λίτρα που θα βάλω θα εξαρτηθεί αν θα μπορέσω να προσθέσω και τρίτο ή περισσότερο. Οπότε ας βρω πρώτα μία λεκάνη κατάλληλη για τα ψάρια και το χώρο μου και βλέπουμε...

sammy σ'ευχαριστώ πολύ για τον σύνδεσμο! Γνωρίζεις αν είναι κατάλληλος για αυτή την χρήση; Έστειλα μήνυμα στην εταιρεία ρωτώντας τους διαστάσεις και αν κάνει για λίμνη. :) Στα 300 λίτρα θα μπορούσα να βάλω ακόμη και 4 χρυσόψαρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για 1000+ λίτρα ότι θέλουν τα κόι, σωστά; Πάντως τα κόι τα ξεχνάω. Αυτό που θέλω να κάνω είναι -εν καιρώ- να μεταφέρω τα δύο χρυσόψαρα εκεί. Από τα λίτρα που θα βάλω θα εξαρτηθεί αν θα μπορέσω να προσθέσω και τρίτο ή περισσότερο. Οπότε ας βρω πρώτα μία λεκάνη κατάλληλη για τα ψάρια και το χώρο μου και βλέπουμε...

sammy σ'ευχαριστώ πολύ για τον σύνδεσμο! Γνωρίζεις αν είναι κατάλληλος για αυτή την χρήση; Έστειλα μήνυμα στην εταιρεία ρωτώντας τους διαστάσεις και αν κάνει για λίμνη. :) Στα 300 λίτρα θα μπορούσα να βάλω ακόμη και 4 χρυσόψαρα! :)

Καλη επιτυχια στο νεο σου εγχειρημα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :)

Προς το παρόν ψάχνω την κατάλληλη λεκάνη...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για 1000+ λίτρα ότι θέλουν τα κόι, σωστά; Πάντως τα κόι τα ξεχνάω. Αυτό που θέλω να κάνω είναι -εν καιρώ- να μεταφέρω τα δύο χρυσόψαρα εκεί. Από τα λίτρα που θα βάλω θα εξαρτηθεί αν θα μπορέσω να προσθέσω και τρίτο ή περισσότερο. Οπότε ας βρω πρώτα μία λεκάνη κατάλληλη για τα ψάρια και το χώρο μου και βλέπουμε...

sammy σ'ευχαριστώ πολύ για τον σύνδεσμο! Γνωρίζεις αν είναι κατάλληλος για αυτή την χρήση; Έστειλα μήνυμα στην εταιρεία ρωτώντας τους διαστάσεις και αν κάνει για λίμνη. :) Στα 300 λίτρα θα μπορούσα να βάλω ακόμη και 4 χρυσόψαρα! :)

Σαφώς και κάνει, το πολυαιθυλένιο δεν πειράζει τα ψάρια :bigemo_harabe_net-134: . Για την δικιά μου λίμνη χρησιμοποίησα παρόμοιο βυτίο. Αν σου αρέσει αισθητικά πάρε το, έχει παρόμοια τιμή με τις λεκάνες που βρήκες αλλά μεγαλύτερο βάθος από αυτές και τα ψάρια θα νιώθουν πιο ασφαλή από τους "πετάμενους και μη φίλους τους"

Υ.Γ. ααα! και αυτά τα βυτία κάνουν κοιλιά όταν τα γεμίσεις και παίρνουν ένα πιο κυκλικό σχήμα.

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Αισθητικά μου φαίνονται καλύτερες οι λιμνούλες σαν αυτή που βρήκα στην αρχή, αλλά αυτό το δοχείο είναι καλύτερο για τα ψάρια και πρακτικό για να μην κλείσω όλο τον χώρο μου. Ας μου απαντήσουν βέβαια, και για τις διαστάσεις για να ξέρω. Μπορώ όμως και αυτό να το κάνω εξίσου όμορφο, με την κατάλληλη διακόσμηση. Μέχρι τώρα αυτό είναι το καταλληλότερο από όσα έχω δει. Το βάθος θα μου χρειαστεί γιατί εδώ χιονίζει το χειμώνα. Επίσης υπάρχει μία αδέσποτη γάτα που έχω πετύχει μερικές φορές να τριγυρνά οπότε δεν θα ήθελα τα ψαράκια να γίνουν γεύμα. Θα ψάξω να βρω και άλλες λεκάνες και θα ζητήσω πάλι την συμβουλή σας προτού καταλήξω. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

η 300άρα είναι 140 μ χ 40π χ 60υ περίπου.τουλάχιστον τόσο περίπου είναι η δικιά. το μήκος είναι στάνταρ 140

Link to comment
Share on other sites

Βγήκα έξω και μέτρησα, μου κάνουν αυτές οι διαστάσεις. Θυμίζει γούρνα, αλλά θα βάλω όλη μου την τέχνη να το κάνω έναν όμορφο βιότοπο! :) Θα κοιτάξω και αλλού και αν δεν βρω κάτι καλύτερο λογικά εκεί θα καταλήξω. Να δω τι θα πω στον φίλο μου όταν το δει έξω... :shifty:

Σημείωση: Όοοοταν με το καλό μεταφέρω τα χρυσόψαρα εκεί, κάτι θα βρω να κάνω και το 110λιτρο ενυδρείο. :whistling:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

αν τελικά καταλήξεις σε αυτά τα βυτία, ζήτα μαύρο και όχι λευκό, θα νιώθουν καλύτερα τα ψάρια σε μαύρο φόντο και θα έχεις καλύτερο κοντραστ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκα έξω και μέτρησα, μου κάνουν αυτές οι διαστάσεις. Θυμίζει γούρνα, αλλά θα βάλω όλη μου την τέχνη να το κάνω έναν όμορφο βιότοπο! :) Θα κοιτάξω και αλλού και αν δεν βρω κάτι καλύτερο λογικά εκεί θα καταλήξω. Να δω τι θα πω στον φίλο μου όταν το δει έξω... :shifty:

Σημείωση: Όοοοταν με το καλό μεταφέρω τα χρυσόψαρα εκεί, κάτι θα βρω να κάνω και το 110λιτρο ενυδρείο. :whistling:

Το θεμα δεν ειναι τι θα του πεις εσυ! Το θεμα ειναι τι θα σου πει αυτος! :bigemo_harabe_net-87:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις παντως ε,οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με τις γυναικες τους,πρωτη φορα διαβαζω γυναικα να εχει προβλημα με τον φιλο της οσον αφορα τα ενυδρεια. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις παντως ε,οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με τις γυναικες τους,πρωτη φορα διαβαζω γυναικα να εχει προβλημα με τον φιλο της οσον αφορα τα ενυδρεια. :P

:bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην σε αρπαξει και απο καλιροι σε κανει καλιθεα :-Ρ

Σε ποια περιοχης μενεις αν ειναι να σου στειλω λινκ να σκυλιασης λιιιιιγο ακομα.....χεχεχεεεε!!!

Φιληκα και με χιουμορ....

Link to comment
Share on other sites

Link για λεκάνες; :bigemo_harabe_net-94:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Σωκράτη, το είχα δει και παλαιότερα το θέμα, όταν ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι θα μπορούσα να έχω λίμνη. Τώρα θα το ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά. :)

 

Έκανα ξανά μία αναζήτηση για λεκάνη και τελικά κατέληξα σε αυτή που μου είχε προτείνει εξ'αρχής ο sammy . Θα πάρω αυτή των 300 λίτρων που έχει ύψος 58 εκατοστά. Το σχήμα με βολεύει πολύ, μήκος 1 μέτρο και πλάτος 68 εκατοστά, γιατί δεν έχω πολύ χώρο. Έτσι έχω αρκετά λίτρα σε μικρό χώρο. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι μου έχουν πει πως για χρυσόψαρα με ενιαία ουρά, όπως το ένα κοινό που έχω, χρειάζεται μήκος τουλάχιστον 1,20 μέτρα. Θα έχει πρόβλημα στο ένα μέτρο αν μεγαλώσει κι άλλο; 

 

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...