Jump to content

Recommended Posts

Όχι, δε μαζεύει νερά αλλά είναι λογικό να βραχεί αφού είναι ανοιχτό και δεν έχει τέντα. Αλλά αν κρίνεται αναγκαίο, θα μπορούσα να βάλω ένα διάφανο που είναι σαν τέντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιπεδα;

Αλλα οντως οταν βρεχει μαζευει νερα;

Ποιο να έχει επίπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Απο επανω υπαρχει αλλο μπαλκονι;; Γιατι εαν υπαρχει σου κοβει μεγαλο ποσοστο βροχεις και η γνωμη μου ειναι να την βαλεις οριζοντια με τον τοιχο και οχι καθετα στην ακρη του μπαλκονιου, ετσι θα μπορεις να βαλεις γυρω γυρω τις γλαστρες σου και θα κοβετε η βροχη και θα εχεις χωρο για εξωτερικο φιλτρο....

Η λεκανη εαν εχει επιπεδα...η αν ειναι μια "μπανιερα"...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη, εγω λεω ασε τις τσαχπινιες και παρε ενα εξωτερικο, μπολιασε το και μπλουμ τα ψαρια μεσα! Και αφου με το καλο μπουνε, σιγα σιγα το φτιαχνεις και απ εξω! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει άλλο μπαλκόνι από πάνω. Βρίσκεται στο πλάι του σπιτιού, δεν είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένο. Η μπανιέρα είναι όντως μπανιέρα. Τα επίπεδα είναι απαραίτητα; Μπορώ να δημιουργήσω επίπεδα βάζοντας πέτρες; Δυο fluval u3 των 700 λίτρων/ώρα δεν επαρκούν; Την μπανιέρα δεν σκοπεύω να την βάλω παράλληλα με τον τοίχο, είναι μικρός ο χώρος και δεν θέλω να τον κλείσω, θέλω να μπορώ να βάλω το τραπεζάκι μου και να καθίσω να πιω ένα καφέ με τα χρυσόψαρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, Θοδωρή, στη φίλτρανση έχω κολλήσει, η διακόσμηση έρχεται δεύτερη. Το εξωτερικό όμως μου είπατε στο κοπή τη πίτα ότι πρέπει να είναι χαμηλά. Αν το κρεμάσω από έξω βάζοντάς το σε μία θήκη από αυτές που θα πάρω για τις γλάστρες; Θα υπάρχει πρόβλημα που θα είναι εκτεθειμένο σε ήλιο, αέρα, βροχή, κρύο και ενδεχομένως χιόνι;

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο εχει νευρα ο μεγαλος!Απ'τους καφεδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να το κρεμάσω σε ένα τέτοιο αλλά όχι ψηλά στο κάγκελο, όπως τις γλάστρες, αλλά χαμηλά. Θα είναι ΟΚ;%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%BB%CE

Link to comment
Share on other sites

Εαν το σχεδιο σου ειναι αρκετα ακριβες σε περνει να την βαλει παραληλα...

Ακου τι προτηνω, εφοσον δεν σε καιει κατι τωρα, βγαλτην εξω και δοκιμασε σε πια θεση σε βολευει, εφοσον εχεις χρονο μπροστα σου δοκιμασε να δεις πως σε βολευει ετσι...

Εξωτερικο προτηνω ακομα και εγω και νομιζω οτι θα δουλεψει κανονικοτητα....

Θα το βαλει διπλα στον τοιχο και θα ειναι προστατευμαινο απ την βροχη και εαν εχει θεμα απλα το σκεπαζεις με ναηλον τον χειμωνα.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Πλέον με καίει γιατί τα χρυσόψαρα παίζουν ξύλο και τα έχω απομονώσει. Θέλω να βρω λύση στην φίλτρανση για να τα μεταφέρω έξω στα 250 λίτρα και στη συνέχεια να ασχοληθώ με τη διακόσμηση, όπως πρότεινε και ο Θοδωρής. Δηλαδή να πάρω εξωτερικό και να το βάλω δίπλα; Αν είναι έτσι κοιτάζω τώρα κιόλας για φίλτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην Άβυσσο έχουν προσφορές στα φίλτρα και λέω να τις εκμεταλλευτώ! Πώς σας φαίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το φιλτρο αλλα την εταιρεια την εχω ακουστα!

Με ενα 20ρικο παραπανω παιρνεις το fluval 306!

Οποιο και να παρεις, το βαζεις διπλα οπως λεει ο ακριδας και εισαι μια χαρα! Μην το βγαλεις εξω χυμα και βλεπει ο ηλιος, η βροχη και το χιονι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το φιλτρο αλλα την εταιρεια την εχω ακουστα!

Με ενα 20ρικο παραπανω παιρνεις το fluval 306!

Οποιο και να παρεις, το βαζεις διπλα οπως λεει ο ακριδας και εισαι μια χαρα! Μην το βγαλεις εξω χυμα και βλεπει ο ηλιος, η βροχη και το χιονι!

Επειδή και το 80άρι είναι πολλά λεφτά για μένα, κι ας είναι καλή τιμή για εξωτερικό, θα πάρω αυτό κι ελπίζω να βγει καλό. Και για να μην είναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες, θα βρω έναν τρόπο να το καλύψω ή να το προστατεύσω τέλος πάντων. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έλεγα να πας απ'ευθείας σε εξωτερικό φίλτρο.Σίγουρα τα δύο εσωτερικά φίλτρα θα χωράνε λιγότερο βιολογικό υλικό από το εξωτερικό φίλτρο.

Εμένα πάντως και τα δύο εξωτερικά που παράθεσες παραπάνω μου φαίνονται μια χαρά και το μεγαλύτερο ακόμα καλύτερα μιας και είναι μικρή η

διαφορά τους σε θέμα τιμής.Βέβαια μπορείς να ρωτήσεις και το μαγαζί αν τα υποστηρίζει σε περίπτωση που πάθουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παρεις, μετρησε τις διαστασης του, βρες ενα κουβα, καντου τις απαραιτιτες μετατροπες και φορατον καπελο, η πιο φθηνη λυση που μου ερχαιτε τωρα....

Για την μπριζα ηταν Διαφοροι τροποι να την προστατευσης απο νερα κτλπ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έλεγα να πας απ'ευθείας σε εξωτερικό φίλτρο.Σίγουρα τα δύο εσωτερικά φίλτρα θα χωράνε λιγότερο βιολογικό υλικό από το εξωτερικό φίλτρο.

Εμένα πάντως και τα δύο εξωτερικά που παράθεσες παραπάνω μου φαίνονται μια χαρά και το μεγαλύτερο ακόμα καλύτερα μιας και είναι μικρή η

διαφορά τους σε θέμα τιμής.Βέβαια μπορείς να ρωτήσεις και το μαγαζί αν τα υποστηρίζει σε περίπτωση που πάθουν κάτι.

Τελικά θα πάρω το fluval 306, δείχνει να αξίζει τα λεφτά του. Πάω για melafix και μόλις γυρίσω το παραγγέλνω.

Οταν το παρεις, μετρησε τις διαστασης του, βρες ενα κουβα, καντου τις απαραιτιτες μετατροπες και φορατον καπελο, η πιο φθηνη λυση που μου ερχαιτε τωρα....

Για την μπριζα ηταν Διαφοροι τροποι να την προστατευσης απο νερα κτλπ...

Αυτό θέλω να το σκεφτώ καλύτερα, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να "αερίζεται" και πόσο μπορώ να το καλύψω. Υπάρχει τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα το φιλτρο! Ενταξει δεν θα το καλυψεις απο πανω αλλα βρες ενα τροπο να το καλυψεις γενικοτερα! Να μη το χτυπανε τα στοιχεια της φυσης βρε παιδι μου!

Μπορεις να κοψεις τον πατο απ τον κουβα ας πουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να αεριζεται δεν νομιζω, αλλα εξω θα ειναι με ενα κουβα με 2-3 τρυπες για τους σωληνες, δεν θα εχει κανενα θεμα, εδω τα βαζουμε σε κλειστα ντουλαπια....

Αξιζει το 306 οσο δεν παει....

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα! Θα το καλύ

Δεν παθαινει τιποτα το φιλτρο! Ενταξει δεν θα το καλυψεις απο πανω αλλα βρες ενα τροπο να το καλυψεις γενικοτερα! Να μη το χτυπανε τα στοιχεια της φυσης βρε παιδι μου!

Μπορεις να κοψεις τον πατο απ τον κουβα ας πουμε!

Το βρήκα! Θα το καλύψω γύρω-γύρω με αυτά τα ξύλινα πασσαλάκια με τα οποία θα ντύσω τη λεκάνη και από πάνω θα βάλω μία γλάστρα. :D Θα σας το σχεδιάσω μόλις γυρίσω.

Να αεριζεται δεν νομιζω, αλλα εξω θα ειναι με ενα κουβα με 2-3 τρυπες για τους σωληνες, δεν θα εχει κανενα θεμα, εδω τα βαζουμε σε κλειστα ντουλαπια....

Αξιζει το 306 οσο δεν παει....

Να' ναι καλά ο Θοδωρής που μου το πρότεινε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...