Jump to content

Recommended Posts

Πολύ σωστή παρατήρηση, θα το λάβω υπόψη, αντί για γλάστρα μπορεί να βάλω ένα διακοσμητικό κήπου, αλλιώς θα βάλω κάποιο ναϋλον από κάτω φυσικά πιατάκι στη γλάστρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή το Fluval 306 !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κοροϊδεύεις, κάτι τέτοιο σκέφτηκα! :P

Να 'το και το μπαλκονάκι, είναι μικρούλι αλλά θα το κάνω όμορφο. :wub:

2014-02-24+14.50.42.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμ ειδες πως πηρε φωτια ο κ@@@ος σου μολις αρχισε το ξυλο! Αλλιως στην επομενη κοπη θα συζηταγαμε πως θα μπει η μπανιερα!!!! :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμ ειδες πως πηρε φωτια ο κ@@@ος σου μολις αρχισε το ξυλο! Αλλιως στην επομενη κοπη θα συζηταγαμε πως θα μπει η μπανιερα!!!! :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Ποια από όλες τις επόμενες; :D

Η αλήθεια είναι πως δεν την είχα σε προτεραιότητα γιατί έλεγα "έχουμε χρόνο μέχρι το Μάιο" που σκόπευα να βάλω τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις,αν το εξωτερικο φιλτρο ειναι στο ιδιο υψος με τη λιμνη πως θα δουλεψει?Δεν πρεπει να εινα πιο κατω απο την λιμνη?Αν ειναι στο ιδιο υψος με τη λιμνη,το πιθανοτερο ειναι να καψει το μοτερ..

Link to comment
Share on other sites

Αν το κρεμάσω από την έξω πλευρά του μπαλκονιού όπως θα κρεμάσω τις γλάστρες, αλλά χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Πώς να τη σηκώσω; Είναι 250 λίτρα, θα ζυγίζει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Να φτιάξεις κάποια βάση! Πως βάζουμε τα ενυδρεία στα τραπέζια και όχι κάτω!

Θα σε διευκολύνει να καθαρίζεις και από κάτω σαν καλή νοικοκυρά που είσαι :-)

Link to comment
Share on other sites

Σώθηκες τώρα! :P

Με τι υλικά θα μπορούσα να φτιάξω μια βάση που να αντέχει το βάρος ενός 250λιτρου; Σαν ιδέα πάντως είναι ωραία! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις μερικούς τσιμεντόλιθους σαν βάση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τσιμεντόλιθοι μου φαίνονται πιο εύκολη λύση, αλλά αντέχουν;

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη, βάλε ξανά την φωτογραφία της λίμνης για να σου πούμε καμιά καλή ιδέα... Η ιδέα με τους κοιλοδοκούς μου φαίνεται και εμένα καλή. Δεν θυμάμαι την μπανιέρα σου όμως για να ρίξουμε και άλλα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

Αντέχουν αλλά εγώ δεν μιλάω για 4 τσιμεντόλιθους στις 4 γωνίες.Αλλά να πατάει όλη η βάση πάνω σε τσιμεντόλιθουςκαι με ένα κομμάτι ξύλο από πάνω θα

είναι super.Έτσι και αλλιώς θα καλυφθεί αφού έχεις σκοπό να διακοσμήσεις περιμετρικά την λίμνη αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μπανιέρα.

2014-02-24+01.20.54.jpg

Η ιδέα των κοιλοδοκών είναι ωραία αλλά δεν ξέρω πως θα τις κολλήσω, θέλει μαστορέματα που εγώ δε γνωρίζω και δε μπορώ να κάνω. Μου είναι πιο εύκολο να στρώσω τσιμεντόλιθους. Σωστά τα λέει ο Μάνος, ούτως ή άλλως σκοπεύω να ντύσω περιμετρικά τη λεκάνη με ξύλο (ρολ μπαρ). Για να γίνω οικοδόμος κάτι μπορώ να κάνω, αλλά για μαραγκός μου φαίνεται δύσκολο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπορεί κάποιο παιδί να σε βοηθήσει !

Κάνε μια ερώτηση στους diy άδες!

Γιατί μπαλκόνι είναι κάτι μπορεί να γίνει και να χρειαστεί να βάλεις χέρι από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το "χτίσω" το φίλτρο, θα χρησιμοποιήσω τους τσιμεντόλιθους για να δώσω ύψος, το φίλτρο θα μπει δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και μια παλετα μπορει να βαλει αλλα και οι τσιμεντολιθοι καλοι ειναι!

Βεβαια δεν υπαρχει προβλημα το φιλτρο! Με το υψος του θα φθανει ουτε στη μεση της μπανιερας και οι σωληνες μπορουν να κατεβουν μεχρι εκει που θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και μια παλετα μπορει να βαλει αλλα και οι τσιμεντολιθοι καλοι ειναι!

Βεβαια δεν υπαρχει προβλημα το φιλτρο! Με το υψος του θα φθανει ουτε στη μεση της μπανιερας και οι σωληνες μπορουν να κατεβουν μεχρι εκει που θελεις!

Το παρήγγειλα το φίλτρο! Οι τσιμεντόλιθοι εξακολουθούν να μου φαίνονται η πιο εύκολη λύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Η τσιμεντολιθοι εχουν το κακο οτι πρεπει να τους κουβαλησεις και καμια φορε βγαινουν και ανιση...

Εφοσον παρεγκηλες το φιλτρο κανε εναν κοπο, βγαλε εξω την λεκανη, γεμισε την και κανε μια προβα τζενεραλε....εκει θα δεις τι πρεπει να γινει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...