Jump to content

Recommended Posts

Ότι και αν βάλεις εκτός από την κυκλοφορία, όπως ξέρεις θα πρέπει να χωράει και πολύ βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! :)

Μόλις βρω χρόνο θα κάνω μία αναζήτηση και προτού καταλήξω σε φίλτρα θα σας πω τι βρήκα να μου πείτε τη γνώμη σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρήκα φίλτρο HAILEA 700 λίτρα/ώρα στα 15 ευρώ. Δεν ξέρω πόσο βιολογικό υλικό παίρνει αλλά οι διαστάσεις του είναι 7,4 Χ 7,7 Χ 21,2 εκατοστά. Πιστεύετε ότι θα είμαι ΟΚ με 2 τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το μεγαλητερο τις εταιριας(αν οχι το ιδιο) και δεν φτανει για χρυσοψαρα :) και εχω και ενα μικροτερο μαζι του σκεψου στα 115λ....

Βαλε ενα 50ρικο και ψαξε καλητερα για ενα εξωτερικο στις αγγελιες, μην παιξεις με εσωτερικα....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν προτιμώ εξωτερικό, ο χώρος είναι μικρός, γι'αυτό κυρίως ψάχνω 2 εσωτερικά. Αυτά λοιπόν τα απορρίπτω και ψάχνω για κάτι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μικρος ειναι ο χωρος και το απορριπτεις βρε;;;

Ελα δωσε ινφο για τον χωρο να την βρουμε την λυση....τα εσωτερικα θελουν συχνο "χερι" στα χρυσοψαρα λογω ρυπων....το εξωτερικο θα σου προτηνα να το σκευτης πολυ σοββαρα....παραπανω χωρος για βιολογικο υλικο, λιγοτερα ισως βατ σε σχεση με δυο εσωτερικα, ευκολη προσβαση για συντηρισει....σκεψου το!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως τελικά πάρω εξωτερικό και το κρεμάσω στο κάγκελο! Θα γίνει του φίλτρου το κάγκελο! :P Θα κάνω μία αναζήτηση για εξωτερικό λοιπόν, και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι και κατι τρελο για την περιπτωση σου, αλλα πρεπει να απαντησουν και οι παλιοι και εμπειροι φιλοι μας να μας πουν εαν γινεται....

Με ενα σαμπακι 15 λιτρα φουλ βιολογια δεν κανει δουλεια η φιλη;;;

Εχω ενα 15ρι απο τζαμπο και καθεται, με εναν κινεζο για επιστροφη και 2 χωρισματα(εχω σιλικονη για την δουλεια, τα τζαμακια θελουμε μονο) με φουλ βιολογικο και κανα σφουγκαρι δεν θα ειναι σουπερ;;;

Φυσικα δεν θελω φραγκο για τα πραγματα, προσφορα γιατι χωροου πιανουν και τοπο θελω να πιασουν! :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε προσφορά αυτό το εξωτερικό φίλτρο με κυκλοφορία 1500 λίτρα/ώρα. Λέει ότι κάνει για ενυδρεία μέχρι και 600 λίτρα. Για τη λιμνούλα των 250 λίτρων είναι αρκετό;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι κινα, μπορει να κρατησει 1 χρονο μπορει να κρατησει 10!

Σαν κυκλοφορια και χωρο για τα υλικα εισαι σουπερ μπορω να πω και σε καλη τιμουλα....

Βαζεις ενα σφουγκαρακι για τα χοντρα και φουλ μακαρονι(με αστακο :Ρ) και εισαι κομπλε!!!

Ποσα χρυσοψαρα θα βαλεις;; Εχεις ηδη καποια ή θα τα παρεις οταν ερθει η ωρα;;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι κινα, μπορει να κρατησει 1 χρονο μπορει να κρατησει 10!

Σαν κυκλοφορια και χωρο για τα υλικα εισαι σουπερ μπορω να πω και σε καλη τιμουλα....

Βαζεις ενα σφουγκαρακι για τα χοντρα και φουλ μακαρονι(με αστακο :Ρ) και εισαι κομπλε!!!

Ποσα χρυσοψαρα θα βαλεις;; Εχεις ηδη καποια ή θα τα παρεις οταν ερθει η ωρα;;

Αυτό είναι ένα ρίσκο, πράγματι. Αν το καλοσκεφτείς βέβαια πολλά που αγοράζουμε είναι κινέζικα, ή τα κομμάτια τους κατασκευάζονται εκεί. Ξέρω ότι το φίλτρο είναι η "καρδιά" του ενυδρείου και με χρυσόψαρα πρέπει να είναι ακόμη πιο δυνατό. Δεν θα ήθελα να τσιγκουνευτώ και μετά να το μετανιώσω, αλλά από την άλλη σκέφτομαι τα έξοδα και προσπαθώ να τα μειώσω όσο γίνεται. Μιας και τα έχουν σε προσφορά λέω να το πάρω και να προχωρήσω. Θέλω να αρχίσω να την στήνω από τώρα και να βάλω φυτά. Θα μεταφέρω εκεί τα χρυσόψαρά μου, ένα common κι ένα red cap και μετά θα βάλω άλλα δύο το πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντες!!!

Εγω το μονο προβλημα που αντιμετοπησα με κινεζικο φιλτρο ηταν η τσιμπυχα(λαστιχο) στην κεφαλη, μια μερα απλα σταματισε να ειναι στεγανο και δεν μπορασα να βρω ανταλακτικο, αλλα τα ειχε βγαλει τα λεφτα του και πηρα αλλο, παλι κινεζικο :)

Κανε κρατη μηπως δινουν κανα φιλτρο αυριο και εισαι τυχερη βρε!!

Τι φυτα θα βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά! Από φυτά σίγουρα θέλω να βάλω νούφαρα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά και δεν ξέρω τις απαιτήσεις και την φροντίδα τους, θα μελετήσω πρώτα. Ε, τι φυτά να βάλω, φυτά λίμνης! :D

Link to comment
Share on other sites

Λολ!!

Τα νουφαρα ειναι λιγο μπελαλιδικα, ηθελα να βαλω περσυ σε γλαστρα μεγαλη και βαρεθηκα με την διαδηκασια, δεν ειχα χρονο βασικα...

Ααα ξεκινα να δουμε καμια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω χρόνο, γι'αυτό είχα πάρει τα δύο χρυσόψαρα στη γυάλα, νόμιζα ότι είναι ένα "κατοικίδιο" οικονομικό και ελάχιστα απαιτητικό σε χρόνο. Και να ήξερα που έμπλεκα... Λιμνούλα θα φτιάξω για πάρτη τους! :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ελεύθερο χρόνο για να κάνω κατασκευές και πατέντες σκέφτομαι να πάρω 2 εσωτερικά Fluval U3 των 700 λίτρων/ώρα και να κάνω συντήρηση εναλλάξ. Πρέπει να προχωρήσω με τη λιμνούλα γιατί τα 2 χρυσόψαρα στο ενυδρείο πλακώνονται και τώρα τα έχω στην απομόνωση. :(

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι γιατί πρέπει να τακτοποιήσω τις γλάστρες, να σκουπίσω, να σφουγγαρίσω και μετά να βγάλω φώτο! Οι διαστάσεις είναι κάτι παραπάνω από 1 μέτρο Χ 3 μέτρα περίπου.

%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B1%25CE%25BB

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και μια φωτο της λεκανης να δουμε πως ειναι γυρω γυρω....

Επισης ετσι γυρω γυρω δεν θα μπορεις να φροντισεις της γλαστρες σου, μηπως να την εβαλες παραληλα με τον τοιχο;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η λεκάνη:

2014-02-24+01.20.31.jpg

Τις γλάστρες θα τις κρεμάσω τότε όλες από τη μία μεριά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κalliroi,η λεκανη super! και μου βαλες φυτιλιες βραδυατικα!υπαρχει σε διπλασιο η τριπλασιο μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Ειδαμε τη λεκανη σου και γυαλισε το ματι μας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει και άλλα μεγέθη και λίτρα αντίστοιχα και την βρήκα εδώ. :)

Ναι, έχει κι άλλο μπαλκόνι. Όταν έχει βροχή το μπαλκόνι βρέχεται αλλά δεν πλημμυρίζει.

Στο κάγκελο πίσω και πλάι από τη λιμνούλα σκέφτηκα να βάλω μία καλαμωτή για ομορφιά αλλά και προστασία. Για τα 2 εσωτερικά φίλτρα πώς σας φαίνεται; Για μένα είναι η πιο εύκολη λύση!

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...