Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο  Διονύση. Μεγάλη βοήθεια το θέμα σου για όποιον ξεκινάει τώρα στα αλάτια ώστε να αποφύγει παγίδες και άσκοπες αγορές. Και βέβαια ερωτήσεις στο φόρουμ. Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια μπράβο για το θέμα! :thumbsu:

Και για τον τρόπο γραφής και για τα στοιχεία που εχεις συμπεριλάβει!!!!! :bow:

 

Χάθηκε ο κόσμος να το είχες γράψει πριν 6 μήνες??? :geek:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο θεμα !!! θελω να προσθεσω και κατι ακομα μεγαλη προσοχη σε οτι αγοραζουμε...

πολλα ειναι καπως περιττα,το reef δεν ειναι να μας αδιαζει της τσεπες ειναι για να το απολαμβανουμε!!!  

ΜΠΡΑΒΟ ΔΙΟΝΥΣΗ !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμο, Μπραβο! :thumbsu:

 

Και μην ξεχνατε οτι στις αγγελιες του φορουμ μπορειτε να βρειτε πολυ καλες ευκαιριες σε προσιτες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμο, Μπραβο! :thumbsu:

Και μην ξεχνατε οτι στις αγγελιες του φορουμ μπορειτε να βρειτε πολυ καλες ευκαιριες σε προσιτες τιμες

Αμάν Βασίλη το ξέχασα και ήθελα να το γράψω!

Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν αγγελίες με μεταχειρισμένα και κάθε είδους εξοπλισμό !

Ρίχτε μια μάτια μπορεί να βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει και σε καλή τιμή !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολύ για τις τόσο καλά συγκεντρωμένες πληροφορίες για τα θαλασσινά ενυδρεία! Με τρώει μεσα μου να κανω ενα reef!! Διάβασα όλο μα όλο το θεμα σου για τον κόπο σου αρχικά, επειδη όμως ειναι και ιδιαίτερα ευανάγνωστα!! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δυο πραγματάκια θα ήθελα να συμπληρώσω !

Το ένα για τις τιμές : θα υπάρχουν διακυμάνσεις ανάλογα με τις ισοτιμίες και αν κάνετε αγορές από εξωτερικό ( Κίνα η Αμερική ) αλλά και στην Ελλάδα λόγω εισαγωγής από τους ξένους οίκους !

Και δεύτερο και πιο σημαντικό για τους νέους χομπίστες στο θαλασσινό : θα ακούτε δυο λέξεις στο φόρουμ αυτό .... Διάβασμα και Υπομονή !!!!

Σημαντικότατες και οι δυο!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο θεμα !!! θελω να προσθεσω και κατι ακομα μεγαλη προσοχη σε οτι αγοραζουμε...

πολλα ειναι καπως περιττα,το reef δεν ειναι να μας αδιαζει της τσεπες ειναι για να το απολαμβανουμε!!!  

ΜΠΡΑΒΟ ΔΙΟΝΥΣΗ !!!!!!!!!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου Πετρο!

 

Αυτος ειναι και ο λόγος που εβαλα και τις δυο κατηγορίες (Ευρωπαϊκές/Αμερικάνικες και τις Κινέζικες δηλαδη 1-2 αξιόπιστες)

 

 λέγοντας Κινεζικες και λογω οτι υπαρχουν δύο απόψεις:

 

1η  Κινέζικα πραγματα δεν βαζω στο ενυδρείο μου !

 

2η  Ελα μωρε, Ολα στην Κινα κατασκευαζονται!

 

Θεωρω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση!  Υπαρχουν Κινεζικες εταιρίες που πραγματικα πετάς τα λεφτα σου :fpc: . 

Ομως αυτες οι 2 max 3 εχουν χιλιαδες χρηστες σε ολο τον κοσμο! Βεβαια καποιος θα πει οτι δεν εχουμε 10χρονια εμπειρίας οποτε δεν ξερουμε!

 

Το θετικό ειναι οτι πλέον εχουμε επιλογές B) !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλέ!!! Για μένα έδωσες τον απόλυτο μπούσουλα για το τι χρειάζεται ένα θαλασσινό ενυδρείο...μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια !

Το εκτιμώ ιδιαίτερα !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολύ για τις τόσο καλά συγκεντρωμένες πληροφορίες για τα θαλασσινά ενυδρεία! Με τρώει μεσα μου να κανω ενα reef!! Διάβασα όλο μα όλο το θεμα σου για τον κόπο σου αρχικά, επειδη όμως ειναι και ιδιαίτερα ευανάγνωστα!! Ευχαριστω!

Φίλε soto αν κατάφερα να φανώ λίγο χρήσιμος έστω και σε έναν τότε ο σκοπός μου πέτυχε !
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη παρουσιαση μπραβο! 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και χρήσιμο θέμα. Μπράβο. Αρχικά ξεκίνησα να κανω σούμα τα ποσά αλλα σε κάποιο σημείο έκανα ενα διάλειμμα να πεταχτώ στο προποτζίδικο απέναντι για κανα λόττο. Οταν επέστρεψα λάτρεψα περισσότερο το Αφρικάνικό μου

Χαχαχαχαχα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Safarpn, σκοπός μου δεν ηταν να πείσω όλον τον κόσμο να κάνει θαλασσινό ενυδρείο!

 

Σίγουρα ενας έμπειρος χομπιστας οπως εσυ καταλαβαίνει τις διαφορές και δυσκολίες που εχει ενα θαλασσινό!

 

Σε καμια περίπτωση δεν συγκρίνεται το κόστος 400 λτ με κιχλιδες με ενα παρόμοιο reef!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές σκέφτηκα να το γυρίσω σε θαλασσινό; Σκεφτόμουν πάντα το κόστος, τωρα που το είδα και μαζεμένο ζορίστηκα περισσότερο. Πάντως για κάποιον που το σκέφτεται σοβαρά, το θέμα σου ειναι πολυ διαφωτιστικό!

Edit:....εκεί που διάβασα το "ενας έμπειρος χομπίστας όπως εσυ....", δάκρυσα ρε φίλε, ευχαριστώ! Χαχαχαχα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση πολυ αξιόλογο το θεμα που άνοιξες φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Διονύση συγχαρητήρια

πολύ χρήσιμο θέμα για κάθε νέο

που θέλει να αρχίσει ένα θαλασσινό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με ολα αυτα που συνέβησαν τον τελευταίο μήνα το θέμα αυτο θα έσπαγε το ρεκορ του πιο ανεπίκαιρου άρθρου :thumbsd: !

 

Παρόλα αυτα λόγω των Capital controls :angylaw:  αγορές απο το εξωτερικό δεν μπορούν να γίνουν!

 

Μόλις ξεμπλοκαριστουν οι κάρτες θα γινει Update!

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που συνέβησαν τον τελευταίο μήνα το θέμα αυτο θα έσπαγε το ρεκορ του πιο ανεπίκαιρου άρθρου :thumbsd: !

 

Παρόλα αυτα λόγω των Capital controls :angylaw:  αγορές απο το εξωτερικό δεν μπορούν να γίνουν!

 

Μόλις ξεμπλοκαριστουν οι κάρτες θα γινει Update!

Ειναι μια πολυ σημαντικη και φιλοτιμη  προσπαθεια αυτη που εχεις κανει.

Θα βοηθησει πολλα παιδια που τωρα ξεκινηνουν,ωστε να ειναι υποψιασμενοι.Εγω οταν πρωτομπηκα στο αλμυρο δεν περιμενα ποτε τετοια εξοδα στον εξοπλισμο.

Ελα ομως που ειναι απαραιτητα για να φτιαξεις κατι σωστο και με διαρκεια,χωρις να παιδευεσαι και να απογοητευεσαι στην πορεια.

Να θεσω το θεμα του battery backup και οχι του ups.Και τονιζω το battery backup για τις μερες(οχι λιγες ωρες) που μπορει να σε προστατευσει.Π.χ λειπεις τριημερο καθαρας Δευτερας με την οικογενεια.

Μπορει να σωσει τα ζωντανα σου,τους κοπους σου και τα λεφτα σου βεβαια.

Θεωρω οτι ενα battery backup ειναι εντελως απαραιτητο,εσυ Διονυση τι πιστευεις?

Δεν θα πρεπει να το βαλουμε στην λιστα του πολυ βασικου εξοπλισμου?

 

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

@DIMITROS2013

Τις τελευταιες ημερες γραφεις διαρκως για battery back και πως αυτο που εχεις φτιαξει ειναι μοναδικο,δουλευει ολους τους κυκλοφορητες,εχει απιστευτη αυτονομια κτλ κτλ κτλ

Ανοιξε λοιπον ενα θεματακι και κανε μας μια παρουσιαση της κατασκευης σου για να παιρνουμε και εμεις ιδεες ...

Sorry για το offtopic αλλα ... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια πολυ σημαντικη και φιλοτιμη προσπαθεια αυτη που εχεις κανει.

Θα βοηθησει πολλα παιδια που τωρα ξεκινηνουν,ωστε να ειναι υποψιασμενοι.Εγω οταν πρωτομπηκα στο αλμυρο δεν περιμενα ποτε τετοια εξοδα στον εξοπλισμο.

Ελα ομως που ειναι απαραιτητα για να φτιαξεις κατι σωστο και με διαρκεια,χωρις να παιδευεσαι και να απογοητευεσαι στην πορεια.

Να θεσω το θεμα του battery backup και οχι του ups.Και τονιζω το battery backup για τις μερες(οχι λιγες ωρες) που μπορει να σε προστατευσει.Π.χ λειπεις τριημερο καθαρας Δευτερας με την οικογενεια.

Μπορει να σωσει τα ζωντανα σου,τους κοπους σου και τα λεφτα σου βεβαια.

Θεωρω οτι ενα battery backup ειναι εντελως απαραιτητο,εσυ Διονυση τι πιστευεις?

Δεν θα πρεπει να το βαλουμε στην λιστα του πολυ βασικου εξοπλισμου?

Φίλε DIMITROS όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα ο σκοπός μου ήταν να δώσω έναν οδηγό στο τι πρέπει να υπολογίσει κάποιος που ξεκινάει ένα θαλασσινό ! Δηλαδή χωρίς να εχει στοκαρει σε κοραλια ! Θεωρώ όταν κάποιος θα φτάσει στο επίπεδο το ενυδρείο του να κάνει μερικές χιλιάδες ευρώ να εχει διαβάσει αρκετά πράγματα ώστε να καταλάβει ότι ένα σύστημα backup είναι απαραίτητο για την κακια στιγμή !

Δεν θα μπορούσα να συμπεριλάβω πάντα κατα τη δικιά μου ταπεινή άποψη ένα μηχανιμα των 300, 400, 500 € στον βασικό εξοπλισμό !

Άσχετα αν εγώ τον θεωρώ βασικό !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

...... σε λάθος θέμα είσαι φιλαράκι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

Φιλε LOZD λυπαμε για αρχή που δεν κατάφερες να συνεχίσεις το θαλασσινό σου ενυδρείο!

 

Θα συνεχίσω ομως λέγοντας σου οτι κατα την άποψη μου εισαι άδικος και με το φόρουμ αλλα και τους συνχομπιστες του!

 

Πολλά απο τα παιδιά ειχαν ασχοληθεί με το ενυδρείο σου μεσα σε αυτους και εγω!

 

Οι χαζες απαντησεις πρεπει να φυλτραρονται και να αξιολογουνται και με τισ δικιες μας γνωσεις και λογικη!

 

Θυμάμαι οτι ειχες προβλημα με τις απταιζιες στο ξεκίνημα του ενυδρείου σου!  Ειχες πει να πετάξεις το βράχο σου και σου είχαμε πει  οτι απλα θα μπορούσες να τον νεκρώσεις και να του δώσεις βιολογία σαν μπόλι απο ενα καθαρό ζωντανό κοματι!

 

Τα ΠΡΕΠΕΙ που λες ειναι οι δικιες μου (μας) απόψεις για να διευκολύνεις την ζωή σου!

 

Οι πωλήσεις ενυδρείων πίστεψε με δεν οφείλονται στο AQUAZONE αλλα σε

 

 μια τραγική οικονομική κατάσταση της χωράς μας!

 

ΘΑ σε προτρέψω επίσης στα ενυδρεία μελών και στα νάνο ρεεφ για να δεις οτι το μέγεθος του ενυδρείου δεν παίζει κανένα ρόλο στο φόρουμ!

 

Ασχολούμαστε εξίσου με τα 80λιτρα οσο και με τα 800!!!!

 

Για τις κλίκες που λες δεν καταλαβαίνω!

 

Το Aquazone ειναι μια οικογένεια που εχει μέλη με αγάπη στο ενυδρείο!

 

Οι διαφωνίες υπάρχουν  και διαφορετικές απόψεις οπως σε κάθε οικογένεια άλλωστε!

 

 

Ολα αυτα στα γράφω φιλικα σαν ενα απλό μέλος του φόρουμ που είμαι!

 

Οσο για να διαγραφεί το ποστ σου, δεν υπάρχει περίπτωση γιατι ειναι το δικο μου θέμα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@DIMITROS2013

Τις τελευταιες ημερες γραφεις διαρκως για battery back και πως αυτο που εχεις φτιαξει ειναι μοναδικο,δουλευει ολους τους κυκλοφορητες,εχει απιστευτη αυτονομια κτλ κτλ κτλ

Ανοιξε λοιπον ενα θεματακι και κανε μας μια παρουσιαση της κατασκευης σου για να παιρνουμε και εμεις ιδεες ...

Sorry για το offtopic αλλα ... :)

 

 

Φίλε DIMITROS όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα ο σκοπός μου ήταν να δώσω έναν οδηγό στο τι πρέπει να υπολογίσει κάποιος που ξεκινάει ένα θαλασσινό ! Δηλαδή χωρίς να εχει στοκαρει σε κοραλια ! Θεωρώ όταν κάποιος θα φτάσει στο επίπεδο το ενυδρείο του να κάνει μερικές χιλιάδες ευρώ να εχει διαβάσει αρκετά πράγματα ώστε να καταλάβει ότι ένα σύστημα backup είναι απαραίτητο για την κακια στιγμή !

Δεν θα μπορούσα να συμπεριλάβω πάντα κατα τη δικιά μου ταπεινή άποψη ένα μηχανιμα των 300, 400, 500 € στον βασικό εξοπλισμό !

Άσχετα αν εγώ τον θεωρώ βασικό !

 

 

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

ΦΙλε rastaman και για τις καραντινες κραζω.Αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να αναφερθω σε εξοδα για κατασκευη καραντινας μεσα στα πλαισια του κοστους ενος θαλασσινου ενυδρειου.Για τον απλουστατο λογο οτι το συγκεκριμενο θεμα ναι μεν απευθυνεται σε ολους αλλα κυριως σκοπο εχει να βοηθησει παιδια που τωρα ξεκινουν,ωστε να αποφυγουν βασικα λαθη.Ετσι και πεις σε αρχαριο στο θαλασσινο για καραντινα το πιο πιθανο ειναι να τρομαξει.Ευχης εργο θα ηταν να χρησιμοποιει καραντινα ακομα και ο πιο αρχαριος.Ομως κακα τα ψεματα ουτε οι πιο εμπειροι δεν χρησιμοποιουν. Το γεγονος οτι δεν την αναφερω δεν σημαινει οτι δεν ειναι must για μενα.

(Αυτο ομως το θεωρω δικη μου προσωπικη αποψη γι αυτο δεν επιμενω στην χρηση της απο εναν αρχαριο)

Οσο για το backup δεν το ειχα φτιαξει μονος μου και ο λογος που το πενευω τοσο πολυ ειναι επειδη ειχα αγορασει αρκετα και ακριβα ups.Οποτε οταν τελικα επεσε στα χερια μου το battery backup ενιωσα λες και βρηκα το φως μου.

Ξερεις,ειναι οι μερες(και οχι οι ωρες) που σου δινει που κανουν την διαφορα.Και μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας εξυπνος.Την πατησα κι εγω,εχασα ζωντανα που ειχα χρονια.Με τον πιο σκληρο τροπο καταλαβα την αξια του,γι αυτο τωρα λεω τον πονο μου και τονιζω την σπουδαιοτητα του και την ασφαλεια που σου δινει.Τετοιες απωλειες μπορει να σε οδηγησουν και εξω απο το χομπυ,ειναι αμαρτια απο καθε αποψη.Οποιος εχει παθει τετοια ζημια πιστευω οτι με νιωθει.Το θεμα ειναι να μην φτασει αλλος μεχρι εκει!

Δεν το εχω πια στην κατοχη μου για να κανω παρουσιαση,το εχω δωσει.Ομως υπαρχει ετοιμο το vortech battery backup που κανει για οσους εχουν μονο vortech.Επισης,πολλα παιδια,εδω, συνφορουμιτες μας που εχουν φτιαξει παρομοιες κατασκευες με battery backup αντι για ups.Αν ειναι,πες μου να σου σηκωσω συνδεσεμους???

Πιστευω ακραδαντα πως πρεπει μεσα στα εξοδα ενος θαλασσινου να συμπεριληφθει και το κοστος ενος battery backup.

Εχω δει νεα παιδια στο χομπυ να το εγκαταλειπουν υστερα απο μια τετοια σταρβη.Για μενα τα εξοδα για ενα battery backup δεν μπορεις να τα γλιτωσεις.Ειτε απο την αρχη ειτε κατα την διαρκεια,το μονο σιγουρο ειναι πως θα πεσεις στην αναγκη τους.Και αν δεν το φτιαξεις εξαρχης,τοτε θα πρεπει να σταθεις και λιγο τυχερος,ωστε να το φτιαξεις στην συνεχεια διχως να θρηνησεις καμια απωλεια!

Δεν ειναι αληθεια οτι και μια φορα να το χρειαστεις.............στην ουσια σε εχει σωσει?

Συνφορουμιτες,δεν θελω να μιλαω με πρεπει και κατανοω οτι τα λογια μου ακουγονται βαρια μα εχω αδικο?

Για μενα οπως οι ζωνες και τα κρανη σωζουν ζωες,ετσι και το battery backup σωζει ενυδρεια.

Φιλε lozd13,ο Διονυσης ξεκινησε ενα πολυ καλο θεμα-οδηγο προς ναυτιλομενους.

Δεν νομιζω οτι εβαλε πουθενα πρεπει και συρματοπλεγματα.Μια χαρτογραφηση εκανε!

Το ολο θεμα ειναι ενας αξιολογος οδηγος.Και νομιζω οτι πολλοι απο εμας αν ειχαμε ενα τετοιο οδηγο οταν ξεκινουσαμε θα ξεραμε ευθης εξαρχης που βαδιζουμε.

Οπως επισης στο παρελθον εχω δει καταστημα να αποκρυπτει απο αρχαριο αναγκαιο εξοπλισμο μονο και μονο για να δαγκωσει απο αυτον.Γι αυτο λοιπον,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να σου λενε απο την αρχη ολο το πακετο του εξοπλισμου που απαιτειται.Κι οχι να το ανακαλυπτεις μονος σου στην πορεια και συνηθως αφου εχουν αρχισει τα προβληματα,που θα ειχαν αποφευχθει με την  αγορα σωστου εξοπλισμου.

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...