Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Αντε καλοριζικα!! :)

Τελικα πηρες και fridmani , εντυπωσιακο ψαρακι 

 

Και εγω γυρω στους 25 ειμαι

 

Δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα , αν θες κανε target στα lps

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ένα update από το ενυδρείο μου, μετά από μια πετυχημένη μάχη κατά του ich στο νεόφερτο σκόπα και προσθήκες από πολλά φραγκάκια ;)

IMG_0645_zpsptkzpatn.jpgIMG_0681_zps9a9ynsb5.jpgIMG_0680_zpsvseylm8f.jpgIMG_0671_zpsxnqtliyg.jpgIMG_0667_zpsckyxftjx.jpgIMG_0649_zpsm1w9wupu.jpgIMG_0659_zpssomclvwz.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο είναι. Καλορίζικα τα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε φίλε.

Μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ σε όλους για τα καλά σας λόγια!

 

Πριν 2-3 εβδομάδες είχα αρχίσει να βγάζω διατομική στην άμμο ειδικά στον χώρο μπροστά από τα βράχια. Μόλις πείραξα λίγο την θέση του ενος κυκλοφορητή και με την μεγάλη βοήθεια που δίνουν τα τανγκ, καθαρίσαμε πλήρως!

 

Δηστυχώς χθες το βράδυ ο μεγαλύτερος κλόουν έκανα βουτιά αυτοκτονίας, δεν τον πήρα πρέφα και τον βρήκα νεκρό :( Να πάρω ένα κλοουνάκι μικρό για να δέσει με τον άλλο που έμεινε ή δεν είναι ανάγκη να έχω ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

αρχίζει σιγά σιγά να αποκτάει χαρακτήρα το ενυδρείο....καλή συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ηλια, ομορφο το ενυδρειο σου :thumbsu:

 

Κλουνακια δεν ειναι απαραιτητο να εχεις δυο......

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο το ενυδρειο να το χαίρεσαι !!! Όσο για το κλόουν και εγω ενα εχω εδω και 3 μήνες και ειναι μια χαρά αλλά εχω στο προγραμμα να πάρω ενα ακόμη να ειναι παρέα ....παλιότερα είχα ενα μπλου τανκ 3 φορές έκανε βουτιά στα έξω της 2 το έσωσα έτυχε να ήμουν σπίτι την 3 όχι και έτσι το έχασα

Link to comment
Share on other sites

αρχίζει σιγά σιγά να αποκτάει χαρακτήρα το ενυδρείο....καλή συνέχεια....

 

 

Μπραβο Ηλια, ομορφο το ενυδρειο σου :thumbsu:

 

Κλουνακια δεν ειναι απαραιτητο να εχεις δυο......

 

 

Πολυ όμορφο το ενυδρειο να το χαίρεσαι !!! Όσο για το κλόουν και εγω ενα εχω εδω και 3 μήνες και ειναι μια χαρά αλλά εχω στο προγραμμα να πάρω ενα ακόμη να ειναι παρέα ....παλιότερα είχα ενα μπλου τανκ 3 φορές έκανε βουτιά στα έξω της 2 το έσωσα έτυχε να ήμουν σπίτι την 3 όχι και έτσι το έχασα

 

 

Ευχαριστώ παιδιά, κάνω ότι μπορώ...

 

Τρείς ερωτησούλες:

 

Έχω αυτή την στιγμή την εξής εικόνα:

 

Sal: 1026 kg/m^3

KH: 10 dKH

Mg: 1350 ppm

Ca: 420 ppm

NO3: 0ppm

 

  1. Πριν ένα μήνα που ξαναέστησα το ενυδρείο στο νέο σπίτι έκανα 100% αλλαγή νερού με Α/Ο, δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Νιτρικά είμαι 0, το σκίμμερ πριν μια βδομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να σκιμάρει πάλι.

    - Να κάνω ένα φουλ καθαρισμό στο sump και αλλαγή νερού 40 λίτρα (15-20% συνολικά)?

    - Να κάνω μια μικρή αλλαγή νερού στο sump 10-20 λίτρα (5-10% συνολικά) και ότι μαζέψει από βρώμα η αντλία στο άδεισμα?

    - ή να μην ασχοληθώ ακόμή και να αφήσω να ωριμάσει και άλλο το νερό και να φανούν λίγο νιτρικά σιγά σιγά από την μπίχλα κάτω ~1ppm ?

  2. Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό κλοουνάκι (έχω μίνι με ένα μετά το άλμα του θυληκού) και ένα dwarf coral beauty για νέους κατοίκους
  3. Έχω ριζώσει σε ένα βραχάκι πάνω στο display χαέτο, για να το ξεριζώσω τελείως να τρίψω την επιφάνεια που ρίζωσε με γυαλόχάρτο?
  4. Κοραλίνη θα πιάσω ποτέ? Από τότε που ξεκίνησα 7 μήνες πριν, έχω πιάσει μόνο κόκκινη σε 3-4 σημεία του νεκρού βράχου και ο ζωντανός έχει φορτώσει, στα τζάμια τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

 

Τρείς ερωτησούλες:

 

Έχω αυτή την στιγμή την εξής εικόνα:

 

Sal: 1026 kg/m^3

KH: 10 dKH

Mg: 1350 ppm

Ca: 420 ppm

NO3: 0ppm

 

  1. Πριν ένα μήνα που ξαναέστησα το ενυδρείο στο νέο σπίτι έκανα 100% αλλαγή νερού με Α/Ο, δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Νιτρικά είμαι 0, το σκίμμερ πριν μια βδομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να σκιμάρει πάλι.

    - Να κάνω ένα φουλ καθαρισμό στο sump και αλλαγή νερού 40 λίτρα (15-20% συνολικά)?

    - Να κάνω μια μικρή αλλαγή νερού στο sump 10-20 λίτρα (5-10% συνολικά) και ότι μαζέψει από βρώμα η αντλία στο άδεισμα?

    - ή να μην ασχοληθώ ακόμή και να αφήσω να ωριμάσει και άλλο το νερό και να φανούν λίγο νιτρικά σιγά σιγά από την μπίχλα κάτω ~1ppm ?

  2. Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό κλοουνάκι (έχω μίνι με ένα μετά το άλμα του θυληκού) και ένα dwarf coral beauty για νέους κατοίκους. Γνώμες?
  3. Έχω ριζώσει σε ένα βραχάκι πάνω στο display χαέτο, για να το ξεριζώσω τελείως να τρίψω την επιφάνεια που ρίζωσε με γυαλόχάρτο?
  4. Κοραλίνη θα πιάσω ποτέ? Από τότε που ξεκίνησα 7 μήνες πριν, έχω πιάσει μόνο κόκκινη σε 3-4 σημεία του νεκρού βράχου και ο ζωντανός έχει φορτώσει, στα τζάμια τίποτα...

 

 

Κάποιος για αυτά παιδιά, μια γνώμη...  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές μια χαρά είναι αλλά εγώ αλλαγή νερού θα έκανα εβδομαδιαία 10% έτσι και αλλιώς. Για το αγγελόψαρο είναι ρίσκο. Μπορεί να μην πειράξει ποτέ τίποτα. Εγώ μάλλον δεν θα το ρίσκαρα. Καθαρισμός στο sump αν μαζεύει μπίχλα γνώμη μου είναι να γίνεται τακτικά. Κοραλίνη και το δικό μου ενυδρείο άργησε πολύ να πιάσει. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Λουκά σε ολα. Οσο για το βραχακι καλυτερα να το κανεις με οδοντόβουρτσα, το γυαλοχαρτο δεν ξερω τι μπορει να αφήσει στον βραχο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ παιδιά, κάνω ότι μπορώ...

 

Τρείς ερωτησούλες:

 

Έχω αυτή την στιγμή την εξής εικόνα:

 

Sal: 1026 kg/m^3

KH: 10 dKH

Mg: 1350 ppm

Ca: 420 ppm

NO3: 0ppm

 

  1. Πριν ένα μήνα που ξαναέστησα το ενυδρείο στο νέο σπίτι έκανα 100% αλλαγή νερού με Α/Ο, δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Νιτρικά είμαι 0, το σκίμμερ πριν μια βδομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να σκιμάρει πάλι.

    - Να κάνω ένα φουλ καθαρισμό στο sump και αλλαγή νερού 40 λίτρα (15-20% συνολικά)?

    - Να κάνω μια μικρή αλλαγή νερού στο sump 10-20 λίτρα (5-10% συνολικά) και ότι μαζέψει από βρώμα η αντλία στο άδεισμα?

    - ή να μην ασχοληθώ ακόμή και να αφήσω να ωριμάσει και άλλο το νερό και να φανούν λίγο νιτρικά σιγά σιγά από την μπίχλα κάτω ~1ppm ?

  2. Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό κλοουνάκι (έχω μίνι με ένα μετά το άλμα του θυληκού) και ένα dwarf coral beauty για νέους κατοίκους
  3. Έχω ριζώσει σε ένα βραχάκι πάνω στο display χαέτο, για να το ξεριζώσω τελείως να τρίψω την επιφάνεια που ρίζωσε με γυαλόχάρτο?
  4. Κοραλίνη θα πιάσω ποτέ? Από τότε που ξεκίνησα 7 μήνες πριν, έχω πιάσει μόνο κόκκινη σε 3-4 σημεία του νεκρού βράχου και ο ζωντανός έχει φορτώσει, στα τζάμια τίποτα...

 

φωσφωρικα?αλλαγη να κανεις ,θα σου πρωτεινα την μικρη,και συνεχιζεις τα βακτηρια,εαν εισαι 000000,καθαρο,θελω τα φωσφωρικα μετρηση,η χαετο μεγαλωνει?

το coral ειναι ενα ομορφο ψαρι πραγματι,αλλα δεν ειναι reef safe,το ρισκο δικο σου,σιγουρα υπαρχουν αναφορες που δεν πειραξε αλλα και που πειραξε.

τραβηξετο και βλεπεις,εαν ξαναγινει,με μια λαβιδα και εξω.

η κοραλινη ξεκιναει περιπου απο τους 8 μηνες και μετα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά

 

Οι τιμές μια χαρά είναι αλλά εγώ αλλαγή νερού θα έκανα εβδομαδιαία 10% έτσι και αλλιώς. Για το αγγελόψαρο είναι ρίσκο. Μπορεί να μην πειράξει ποτέ τίποτα. Εγώ μάλλον δεν θα το ρίσκαρα. Καθαρισμός στο sump αν μαζεύει μπίχλα γνώμη μου είναι να γίνεται τακτικά. Κοραλίνη και το δικό μου ενυδρείο άργησε πολύ να πιάσει. Υπομονή.

 

Θα κάνω μια αλλαγή 20 λίτρα, αν είναι, ίσα ίσα να μπει λίγο φρέσκο νεράκι, χωρίς να διαταράξω την κατάσταση...

 

Θα συμφωνήσω με τον Λουκά σε ολα. Οσο για το βραχακι καλυτερα να το κανεις με οδοντόβουρτσα, το γυαλοχαρτο δεν ξερω τι μπορει να αφήσει στον βραχο


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σωστό και αυτό Πάνο, θα ξύσω με το κοπίδι αν είναι. Δεν θέλω να μείνει τίποτα πάνω γιατί αμέσως πάιρνει τα πάνω του. Στην μεταφορά τα κόψαμε όλα, αλλά πάλι βγήκαν...

 

φωσφωρικα?αλλαγη να κανεις ,θα σου πρωτεινα την μικρη,και συνεχιζεις τα βακτηρια,εαν εισαι 000000,καθαρο,θελω τα φωσφωρικα μετρηση,η χαετο μεγαλωνει?

το coral ειναι ενα ομορφο ψαρι πραγματι,αλλα δεν ειναι reef safe,το ρισκο δικο σου,σιγουρα υπαρχουν αναφορες που δεν πειραξε αλλα και που πειραξε.

τραβηξετο και βλεπεις,εαν ξαναγινει,με μια λαβιδα και εξω.

η κοραλινη ξεκιναει περιπου απο τους 8 μηνες και μετα.

 

 

 

Φωσφορικά 0 με Salifert... Η χαέτο έχει γίνει θηρίο, ίσως ήταν καλό να την κλαδέψω στην μέση? Νιτρικά κύριε Νίκο, την ανάγκη μου να κάνω στο ενυδρείο δεν θα ανεβάσει... το sump έχει πιάσει μάκα κάτω βρώμα, νερό να αλλάξω έχω 1 μήνα, έριχνα σκόρδα-τζίντζερ κατεψυγμένη επί 2εβδομάδες λόγο ικ και ακόμα κάθε μέρα κατεψυγμένη και δεν ανεβάζει τίποτα... δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό πριν 3 μήνες είχα 20-30ppm μέχρι που έκανα πολλές αλλαγές,έβαλα χαέτο, 30 μέρες χωρίς ψάρια τότε λόγο ικ πάλι... και πιστεύω ότι κοράλια όπως η caulastrea θέλουν ~3-5ppm να υπάρχουν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κόψε την χαετο στην μέση να περιορίσεις την κατανάλωση. Όχι ότι θα αυξήσεις πολύ τις τιμές σου αλλά θα αφήσεις λίγο περισσότερη τροφή στα κοράλλια. Μέχρι να ξαναμεγαλωσει. Ή να βρωμισεί ο αραγωνιτης σε βάθος χρόνου. Και γω μια από τα ίδια με τα νιτρικά και φωσφορικά.

Αν φοβάσαι για τα lps και τα δεις ζαρωμενα κάνε κάνα target feed.

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Κόψε την χαετο στην μέση να περιορίσεις την κατανάλωση. Όχι ότι θα αυξήσεις πολύ τις τιμές σου αλλά θα αφήσεις λίγο περισσότερη τροφή στα κοράλλια. Μέχρι να ξαναμεγαλωσει. Ή να βρωμισεί ο αραγωνιτης σε βάθος χρόνου. Και γω μια από τα ίδια με τα νιτρικά και φωσφορικά. Αν φοβάσαι για τα lps και τα δεις ζαρωμενα κάνε κάνα target feed.

 

Αυτό θα κάνω Αντώνη. Θα δώσω την μισή σε κάποιο άλλο παιδί, που θέλει. Η caulastrea που λέγαμε, είναι λίγο καλύτερα, την μετακίνησα λίγο πιο άκρη με λιγότερο φως και πλέον δεν έχει επαφή και με άλλα κοράλια να στρεσάρετε...

 

 

Το ριπές 30μερες χωρίς ψάρια...τεραστια αλλαγή και απαλλαγή ρυπων

 

Κύριε Νίκο αυτό έγινε πριν 3-4 μήνες όμως. Θα βάλω κάνα ψαράκι ακόμα σιγά σιγά γιατί έχω μείνει με ένα σκόπας, ένα κλοούν, ένα ρεινφόρντι και ένα φριντμάνι... πιστεύω θα αυξηθούν και οι ρύποι κάπως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα update μετά από πολύ καιρό, δυστυχώς το αγγελούδι (coral beauty) δεν μου κάνει την χάρη να τον βγάλω μια καλή :) Το ΣΚ μάλλον θα δω για κάποια προσθήκη σε ψαράκι...

 

post-60338-0-98605500-1456951117_thumb.jpgpost-60338-0-35170600-1456951116_thumb.jpgpost-60338-0-55043300-1456951109_thumb.jpgpost-60338-0-77382800-1456951107_thumb.jpgpost-60338-0-41883300-1456951106_thumb.jpgpost-60338-0-77929500-1456951103_thumb.jpgpost-60338-0-02285600-1456951113_thumb.jpgpost-60338-0-16690600-1456951111_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο φιλε,να το χαιρεσαι και ευχαριστουμε για τις φωτο!

Τι ψαρακι σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο φιλε,να το χαιρεσαι και ευχαριστουμε για τις φωτο!

Τι ψαρακι σκεφτεσαι να βαλεις?

Τα παραλές λίγο αλλά ευχαριστώ :D

Σκεφτόμουν να βάλω ένε μανδαρίνο να δω πως θα πάει και ένα bicolor blenny... Αν έχεις κάποια καλή πρόταση για το σύστημα μου ρίχτην :)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ο φωτισμος ειναι ετσι η ηταν στο κλεισιμο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ο φωτισμος ειναι ετσι η ηταν στο κλεισιμο?

Κύριε Νίκο ο φωτισμός για να βγουν έτσι οι φωτογραφίες είναι στα λευκά 100% ενώ κανονικά είναι στο 40 % Η κάμερα του τηλεφώνου έχει ένα θέμα στα φώτα του ενυδρείου και δείχνει πάντα πολύ μπλε. Πρέπει να κάνω μια φωτογράφηση με dslr μηχανή για να δείξει και το ενυδρείο και ο φωτισμός...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε το επόμενο ψαρι σου να είναι ενα valenciennea sexguttata.

Θα βοηθήσει πολυ με τον αραγωνιτη σου

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε το επόμενο ψαρι σου να είναι ενα valenciennea sexguttata.

Θα βοηθήσει πολυ με τον αραγωνιτη σου

 

Θανάση είχα έναν παλιότερα και το μετάνιωσα. Καταρχήν με το που άνοιγαν τα φώτα μου το κάνε πλυντήριο, σήκωνε όλο τον αραγωνίτη πάνω και θόλωναν τα πάντα, τον πήγαινε από εδώ και από εκεί... Επίσης το βράδυ έκανε άλματα, μια φορά τον πρόλαβα και τον ξανάριξα μέσα, την δεύτερη καλή του ώρα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...