Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Απλά πήγαινε σε σκόνες. Μην το ψάχνεις δεν υπαρχει συγκριση σε κόστος. Όλοι αυτό κάνουμε. Απλά διάβασε το θέμα με οδηγίες για την balling. Μαγνήσιο όπως σου είπαν τα παιδιά για να σταθεροποιηθει μερικές φορές θέλει γενναίες ποσότητες που μοιάζουν αφυσικες

Sent from the dungeons of Mordor

Link to comment
Share on other sites

Απλά πήγαινε σε σκόνες. Μην το ψάχνεις δεν υπαρχει συγκριση σε κόστος. Όλοι αυτό κάνουμε. Απλά διάβασε το θέμα με οδηγίες για την balling. Μαγνήσιο όπως σου είπαν τα παιδιά για να σταθεροποιηθει μερικές φορές θέλει γενναίες ποσότητες που μοιάζουν αφυσικες

Χαρηκα που σε γνωρισα θα συμφωνησω με τον Αντωνη απολυτος.

Sent from the dungeons of Mordor

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Χθες μέτρησα Mg 1260ppm και έριξα για 1η φορά στην κεντρική γυάλα, αντι στο σαμπ, 25ml... Σήμερα μέτρησα 1350ppm! Έχει να κάνει με το ότι η προσθήκη έγινε άμεσα στην κεντρική γυάλα που γίνονται και οι μετρήσεις ή μήπως έφτασε η στιγμή που σταθεροποιήθηκε κάπως το μαγνήσιο και έκανε peak λόγο υπερδοσολογίας...?

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΣΟΜΕΤΡΙΚΗ JEBAO DP-4

 

Για όσους έχουν την δοσομετρική Jebao DP-4 ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να τοποθετηθεί έτσι ώστες οι αντλίες (στρόφφυγες) να βρίσκονται 2-5 πόντους κάτω από το ύψος του sump επομένως να έχουν 2-5 πόντους μανομετρικό να κάνουν... θα με βόλευε να μπει κατα αυτόν τον τρόπο στο ντουλάπι, καθώς δεν έχω ύψος και αν τα τοποθετήσω έτσι θα μπορώ να κάνω μικροδουλειές  στο σαμπ χωρίς να αποσυνδέω τα πάντα ;)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ξέρω, αλλά 5 πόντοι δεν μου φαίνεται να είναι πρόβλημα. Πιο πολύ θα με προβλημάτιζε μην ακουμπήσει κανένα σωληνάκι στο νερό και γίνει καμιά αναρρόφηση μια και η δοσομετρική αν ακαταλαβα καλά θα είναι χαμηλότερα απο τη στάθμη του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ξέρω, αλλά 5 πόντοι δεν μου φαίνεται να είναι πρόβλημα. Πιο πολύ θα με προβλημάτιζε μην ακουμπήσει κανένα σωληνάκι στο νερό και γίνει καμιά αναρρόφηση μια και η δοσομετρική αν ακαταλαβα καλά θα είναι χαμηλότερα απο τη στάθμη του νερού.

 

Αυτό μπορώ να το διαφυλάξω εύκολα. Το σαμπ έχει 10 πόντους πλεονασμό ύψος για την πιθανότητα διακοπής ρεύματος, οπότε με μια στοιχειώδη κατασκευή tubes holder, τα σωληνάκια θα είναι εκτός νερού ;) Το θέμα μου είναι ότι θέλω το πάνω μέρος της δοσομετρικής να είναι στα ίσα με το σαμπ, οπότε θα υπάρχει αυτή η μικρή υψομετρική διαφορά να ανέβουν τα διαλύματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Χθες μέτρησα Mg 1260ppm και έριξα για 1η φορά στην κεντρική γυάλα, αντι στο σαμπ, 25ml... Σήμερα μέτρησα 1350ppm! Έχει να κάνει με το ότι η προσθήκη έγινε άμεσα στην κεντρική γυάλα που γίνονται και οι μετρήσεις ή μήπως έφτασε η στιγμή που σταθεροποιήθηκε κάπως το μαγνήσιο και έκανε peak λόγο υπερδοσολογίας...?

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΣΟΜΕΤΡΙΚΗ JEBAO DP-4

 

Για όσους έχουν την δοσομετρική Jebao DP-4 ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να τοποθετηθεί έτσι ώστες οι αντλίες (στρόφφυγες) να βρίσκονται 2-5 πόντους κάτω από το ύψος του sump επομένως να έχουν 2-5 πόντους μανομετρικό να κάνουν... θα με βόλευε να μπει κατα αυτόν τον τρόπο στο ντουλάπι, καθώς δεν έχω ύψος και αν τα τοποθετήσω έτσι θα μπορώ να κάνω μικροδουλειές  στο σαμπ χωρίς να αποσυνδέω τα πάντα ;)

 

Μπορείς σίγουρα, είναι δοκιμασμένο και με αρκετά μεγαλύτερη διαφορά ύψους. Τα σωληνάκια μόνο μακριά από το νερό, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

 

Ήρθε ο καιρός να κάνω μαι ενημέρωση για την κατάσταση του ενυδρείου μου. Οι αλλαγές πολλές:

  • νέα κοράλια
  • νέα ψαράκια (το ένα κλοουνάκι που είχα έπαθε παράλυση στα πτερύγια πλάγια&πάνω, πήρα ένα ζευγάρι κλοουνάκια 2 ετών τα οποία τώρα κυνηγάνε το άλλο κλοουνάκι που ξέμεινε μόνο)
  • νεός φωτισμός (165watt dimmable LED fixture) από αγγελία (το φωτιστικό ενώ έχει hanging kit, λόγο αδυναμίας να το κρεμάσω απ'το ταβάνι το έχω ακουμπήσει στο ενυδρείο με ιδιοκατασκευή)
  • ένας επιπλέον κυκλοφορητής (Tunze 6015) αντιδιαμετρικά με τον Jebao RW-8 (Πολλά ευχαριστώ στον φίλο Digital Reason

 

Φωτογραφίες και μετά κάποια σχολιάκια

 

 

IMG_0113_zpsalwsuacr.jpgIMG_0115_zpssl38sw8w.jpgIMG_0117_zps7povckz6.jpgIMG_0119_zpst2zywao7.jpgIMG_0123_zpscxwq7wed.jpgIMG_0125_zpsktmksgt6.jpgIMG_0129_zpsjtaki0ya.jpgIMG_0131_zpsxstivoye.jpgIMG_0137_zpsrsv4h3wb.jpgIMG_0141_zpsrje1poai.jpgIMG_0151_zpsxyoz0syj.jpgIMG_0156_zpskj11zcb1.jpgIMG_0158_zpsdwkn9hgy.jpgIMG_0162_zpslew6apuz.jpg

 

 

 

Και ένα βιντεάκι:

 

 

Οι τιμές σήμερα έχουν ως εξής:

 

NO3: 0 ppm (!!!)

KH: 7 dKH

Mg: 1280ppm
Ca: 380-390 ppm

 

Οι τιμές έπεσαν σε αυτά τα επίπεδα καθώς αγόρασα δοσομετρική και ήθελα 2-3 μέρες να παρατηρήσω τις διακυμάνσεις για να βρω την κατάλληλη δοσολογία για αρχή... Μπορείτε να δείτε τις νέες μου κατασκευές "DIY Liquid Box για δοσομετρική". Τα νιτρικά 1η φορά τα βρήκα μηδέν και μάλιστα με 2 τεστ API και Salifert... Αφού στην αρχή τρόμαξα και έκανα και τεστ ΝΗ3 μπας και πάθαμε καμιά ζημιά :P Τελικά φαίνεται οι μαζεμένες αλλαγές πριν κάνα μήνα και η προσθήκη chaeto κάνανε σπουδαία δουλειά ;)

 

Δύο προηγούμενες μέρες:

 

KH: 8 / 8 dKH

Mg: 1320 / 1290 ppm
Ca: 400 / 390 ppm

 

Επομένως έχουμε ημερήσια διακυμάνσεις:

 

KH: 0.5 dKH

Mg: 20-30 ppm
Ca: 10 ppm

 

Τι δοσολογία βγάζουμε για αυτά επομένως σε συμπληρώματα?

 

Μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσω να σκέφτομαι για νέο ψαράκι, θα ήθελα τις προτάσεις σας, εγώ σκεφτόμουν κάτι κοντά σε Mimic Tang juvenile γιατί έχω ακούσει πως προσαρμόζετε σε 150-160 λίτρα που έχω...

 

Σχόλια παρατηρήσεις  προτάσεις παρακαλώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο γίνεται!!!!!

 

Μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να στρώνει, ομορφαίνει πολύ. Μην ξανακάνει το λάθος και βάλεις Τανγκ σε τόσο λίγα λίτρα. Έχει και αλλά πανέμορφα ψάρια, πιο ιδανικά γι αυτά τα λίτρα. Δες fairy & flasher wrasses πχ

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι ειναι σχεδον νυχτα για το φως.Διακρινω διατομικη -κυανο,επισεις εγω θα εβαζα ενα yelow tang.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφος είναι ο φωτισμός αν και μου φαίνεται πολυ μωβ. Ισως να ειναι και το βιντεο; Ειναι αναμενα ολα τα led;

 

Εχεις ομως διατομική και νομίζω και κυάνο. Φωσφορικά εχεις μετρήσει;

 

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να στρώνει, ομορφαίνει πολύ. Μην ξανακάνει το λάθος και βάλεις Τανγκ σε τόσο λίγα λίτρα. Έχει και αλλά πανέμορφα ψάρια, πιο ιδανικά γι αυτά τα λίτρα. Δες fairy & flasher wrasses πχ

 

Φίλε μου τα wrasse τα φοβάμαι λίγο... Είχα βάλει ένα orange spotted goby που επίσης ασχολούνται πολύ με την άμμο και μου το έκανε πλυντήριο το ενυδρείο, ήταν και αντιαισθητικό και δημιουργούσε αρκετό στρές στους συγκατοίκους του... Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για τα wrasse, τέτοια άποψη έχω... θα ήθελα να ακούσω παραπάνω ;)

 

Να υποθεσω οτι ειναι σχεδον νυχτα για το φως.Διακρινω διατομικη -κυανο,επισεις εγω θα εβαζα ενα yelow tang.

 

 

Είναι νύχτα αλλά γενικά έχω το μπλέ αρκετό έντονο. Με το φυσικό μάτι το χρώμα είναι βαθύ ροζ προς φούξια...

 

Νιτρικά μηδέν με 2 τεστ, φωσφορικά μηδέν με API, κάτι άλλο που μπορεί να γίνει για κυάνο - διατομική?

 

Ναι ένα μικρό yellow ίσως είναι καλούτσικη λύση, για pyroferus κάποια άποψη?

 

Ομορφος είναι ο φωτισμός αν και μου φαίνεται πολυ μωβ. Ισως να ειναι και το βιντεο; Ειναι αναμενα ολα τα led;

 

Εχεις ομως διατομική και νομίζω και κυάνο. Φωσφορικά εχεις μετρήσει;

 

Φίλε ακριβώς από πάνω απαντώ και στα δύο, οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη ;)

Link to comment
Share on other sites

Το pyroferus ησηχο αλλα μεγαλωνει.Τωρα πριν μπεις σε chemiclean αυξησε ροη και βεβαια καλο δυνατο σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να κάνεις ενα καλο σιφωνάρισμα και αλλαγή νερού. Ξεκίνα να προσθέτης βακτήρια σε τακτική βάση γιατι δρουν ανταγωνιστικά με το κυανοβακτήριο. Μείωσε τη φωτοπερίοδο και την ένταση του φωτισμού για λίγες μερες.

Δυστυχώς "βοηθάει" και ο καιρός που είναι ζεστος ακομα.

 

Τα φωσφορικά σου είναι μηδεν γιατι τα καταναλώνει η διατομική η οποία με συχνες αλλαγες νερού θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

 

Γενικά ομως κανε λίγη υπομονή μεχρι να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο σου, χρειάζεται καιρός για να αποκτήσει σταθερότητα.

 

Γνώμη μου, να μη βάλεις άλλο ψαράκι ουε άλλο κοράλλι ακομα μεχρι να ισορροπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα wrasseπου σου έγραψα δεν πάνε αραγωνιτης και δεν πειράζουν τίποτα.....απλά είναι όμορφα. Googleρετα

 

Θα τα κάστω να τα δω τότε φίλε, αν μου αρέσουν ως υποψήφια μέλη :)

 

Το pyroferus ησηχο αλλα μεγαλωνει.Τωρα πριν μπεις σε chemiclean αυξησε ροη και βεβαια καλο δυνατο σκιμερ.

 

Μεγαλώνει ενοείται γρήγορα ανεξαρτήτως συνθηκών, ενώ ας πούμε το yellow δεν έχει ίδια ανάπτυξη?

Η ροή μου είναι  η αντλία επιστροφής EHEIM COMPACT+ 3000 στο φουλ, ένας wavemaker Jebao RW-8 στο 50% με maximum 8000 λίτρα/ώρα και μια tunze 6015 1800 λίτρα/ώρα... Skimmer Aqua Medic Turboflotor 1000

 

Θα σου έλεγα να κάνεις ενα καλο σιφωνάρισμα και αλλαγή νερού. Ξεκίνα να προσθέτης βακτήρια σε τακτική βάση γιατι δρουν ανταγωνιστικά με το κυανοβακτήριο. Μείωσε τη φωτοπερίοδο και την ένταση του φωτισμού για λίγες μερες.

Δυστυχώς "βοηθάει" και ο καιρός που είναι ζεστος ακομα.

 

Τα φωσφορικά σου είναι μηδεν γιατι τα καταναλώνει η διατομική η οποία με συχνες αλλαγες νερού θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

 

Γενικά ομως κανε λίγη υπομονή μεχρι να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο σου, χρειάζεται καιρός για να αποκτήσει σταθερότητα.

 

Γνώμη μου, να μη βάλεις άλλο ψαράκι ουε άλλο κοράλλι ακομα μεχρι να ισορροπήσει.

 

+1000 με πρόλαβε ο Νίκος για το κυάνο. Δες και την κυκλοφορία σου και το skimmer.

 

 

Για κυκλοφορία και σκιμμερ τα αναλύω πάλι από πάνω.

 

Σιφονάρισμα και αλλαγή είναι στο πρόγραμμα, αλλά ήθελα να βρω σκούπα βυθού γιατί με την απλή χοάνι δεν τραβιέται δυνατά η βρώμα...

 

Τα φώτα μου παίζουν 16.00-24.00 δεν το λες και πολύ, πίστευα ότι δεν είναι πολύ... Η ένταση τους είναι το κανάλι των μπλέ 100% και των λευκών 25%....

 

Ψαράκια όχι ακόμη θα κάνω λίγο υπομονή, όσο αντέξω :P

Link to comment
Share on other sites

Ολα μεγαλωνουν συμφωνα με το χωρο φυσικα ομως το yellow εινα πολυ σκληρο ψαρι με αντοχες.Δυναμωσε την rw8.Μπραβο στον Digital Reason Γιωργο για την κινηση του.Το σκιμε ανεβασετο σε wet skiming.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ολα μεγαλωνουν συμφωνα με το χωρο φυσικα ομως το yellow εινα πολυ σκληρο ψαρι με αντοχες.Δυναμωσε την rw8.Μπραβο στον Digital Reason Γιωργο για την κινηση του.Το σκιμε ανεβασετο σε wet skiming.

 

Το έχω ψιλομυριστεί αυτό με το yellow βλέπω παίζει μπάλα σε πολλά σαλόνια μικρού μεγέθους :P

To ύψος του νερού είναι ήδη στο κάτω μέρος του κόνου πάνω πάνω, νομίζω αυτό λέτε... Δημιουργείται υγρός αφρός και σιγά σιγά ξερνάει έξω αρκετά καλά... Θα αυξήσω λίγο την rw8, όσο παίρνει γαι να μην σηκώνει τον αραγωνίτη ;)

 

 Ο Digital έχει δώρο από μένα ένα liquid box στα μέτρα του για την προσφορά του :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλια πολυ χαρηκα που σε γνωρισα στο καφε και τα ειπαμε!

Η υγεια του χομπυ αυτα εχει. Σε βοηθησα χωρις καν να ξερω οτι θα φτιαξεις liquid box ή να προσδοκω κατι απο σενα.

Κι εσυ ομως εκτιμωντας την κινηση μου, φερθηκες αντιστοιχα χωρις να ειχες καμια απολυτως υποχρεωση.

Μολις στρωσεις τις τιμες σου σε περιμενουν και μερικα φραγκακια απο ακρο και μιλε...

Χομπυ κυριοι...μοιραζομαι και βοηθω τους συνχομπυστες για να βελτιωσουμε το αντικειμενο που αγαπαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλια πολυ χαρηκα που σε γνωρισα στο καφε και τα ειπαμε!

Η υγεια του χομπυ αυτα εχει. Σε βοηθησα χωρις καν να ξερω οτι θα φτιαξεις liquid box ή να προσδοκω κατι απο σενα.

Κι εσυ ομως εκτιμωντας την κινηση μου, φερθηκες αντιστοιχα χωρις να ειχες καμια απολυτως υποχρεωση.

Μολις στρωσεις τις τιμες σου σε περιμενουν και μερικα φραγκακια απο ακρο και μιλε...

Χομπυ κυριοι...μοιραζομαι και βοηθω τους συνχομπυστες για να βελτιωσουμε το αντικειμενο που αγαπαμε.

 

Εγω? :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω? :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

ΕΣΥ αγόρι μου με τόσους που εχεις βοηθήσει εδώ μέσα θα πρέπει να σου κάνουν ολόκληρο ενυδρείο με sump , skimmer και 7 ριακτορες !!!! :) !!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά και μετά από συζητήσεις με πιο έμπειρα άτομα θεωρώ ότι ένα wrasse επιβάλεται να υπάρχει στο ενυδρείο....όσο για το yellow θα συμφωνήσω απόλυτα..ωραίο ψάρι,καταπληκτική κίνηση μέσα στο ενυδρείο,δίνει ζωντάνια και τρώει και άλγες αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά και μετά από συζητήσεις με πιο έμπειρα άτομα θεωρώ ότι ένα wrasse επιβάλεται να υπάρχει στο ενυδρείο....όσο για το yellow θα συμφωνήσω απόλυτα..ωραίο ψάρι,καταπληκτική κίνηση μέσα στο ενυδρείο,δίνει ζωντάνια και τρώει και άλγες αν δεν κάνω λάθος...

 

Κάθισα είδα λίγο για αυτά που πρότεινε ο φίλος, αλλά κάνουν άλματα λέει και εγώ έχω rimless ενυδρείο χωρίς καπάκι... Ένα γκόμπι είχα που έκανε άλματα τα βράδια και όταν αυτοκτόνησε με άλμα έξω, έκανε γιορτή, γιατί ήθελα να το βγάλω καιρό :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...