Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Κάθισα είδα λίγο για αυτά που πρότεινε ο φίλος, αλλά κάνουν άλματα λέει και εγώ έχω rimless ενυδρείο χωρίς καπάκι... Ένα γκόμπι είχα που έκανε άλματα τα βράδια και όταν αυτοκτόνησε με άλμα έξω, έκανε γιορτή, γιατί ήθελα να το βγάλω καιρό :P

 

αυτό είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει πότε θα του συμβεί για τα άλματα...το θέμα είναι ότι κάποια ρασάκια τα παίρνεις γιατί κάνουν και δουλειά στο ενυδρείο σου όπως και τα γκόμπυ...εγώ που έχω πουελάρις γκόμπυ δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω..πριν λίγες μέρες έβαλα και ένα melanurus wrasse που μέχρι στιγμής είναι μια χαρά χωρίς προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Ηλία η δικη μου πρόταση ειναι αυτη.....Tomini Tang (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+334&pcatid=334)

Είναι ψαρι που δεν συνηθιζεται στα ελληνικα ενυδρεια αλλα εαν το παραγγείλεις στα καλα petshop-ρεεφαδικα θα σου το φερουν...και δεν ειναι και τοσο ακριβο.

 

Το καλο με αυτο το ψαρι ειναι οτι ισως να μην χρειαστει να το δωσεις ποτε γιατι πολυ απλα, δεν μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει πότε θα του συμβεί για τα άλματα...το θέμα είναι ότι κάποια ρασάκια τα παίρνεις γιατί κάνουν και δουλειά στο ενυδρείο σου όπως και τα γκόμπυ...εγώ που έχω πουελάρις γκόμπυ δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω..πριν λίγες μέρες έβαλα και ένα melanurus wrasse που μέχρι στιγμής είναι μια χαρά χωρίς προβλήματα....

 

Φίλε άμα το είχα εξασφαλισμένα αυτά που λες, θα το τόλμαγα, αλλά το συγκεκριμένο ψάρι αν μπει δεν βγαίνει με τίποτα μετά :)

 

Ηλία η δικη μου πρόταση ειναι αυτη.....Tomini Tang (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+334&pcatid=334)

Είναι ψαρι που δεν συνηθιζεται στα ελληνικα ενυδρεια αλλα εαν το παραγγείλεις στα καλα petshop-ρεεφαδικα θα σου το φερουν...και δεν ειναι και τοσο ακριβο.

 

Το καλο με αυτο το ψαρι ειναι οτι ισως να μην χρειαστει να το δωσεις ποτε γιατι πολυ απλα, δεν μεγαλωνει.

 

Δεν μου αρέσει πολύ να σου πω την αλήθεια... Έχω φάει κόλλημα με το Pyroferus λίγο, αυτά που λέγονται  Mimic Lemon Tang όταν είναι μωρά 5-6cm.... Βλέπω και σένα προκλητικά με Yellow και Blue στα 120 λίτρα και σκανδαλίζομαι... Έχει φέρει ένα pyroferus το petsupermarket και έχω επιβάλει πειθαρχία στο εαυτό μου να μην το σκεφτώ καν από τώρα :P

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν λίγο αλλαγή νερού και ξεκίνησα να βάλω σκούπα λίγο στον αραγωνίτη για φάω όσο κυάνο μπορώ... Έβαλα το χέρι μου μέσα αρκετά για να φτάσω πάτο, και ήρθε το θυληκό κλοουνάκι και με δάγκωσε 2 φορές με αποτέλεσμα να πρέπει να βάλω γάντι γιατί μάτωσα! Με το γάντι το σκληρό το κίτρινο κόλωσε λίγο, αλλά και πάλι δάγκωσε μια φορά...

 

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή? Δηλαδή από εδώ και πέρα θα πρέπει ότι φράγκ κολλάω και ότι δουλειά κάνω να φοράω γάντι για να μην με δαγκώνει? :P

 

 

Η αλλαγή που έκανα ήταν 40-45 λίτρα περίπου και έβαλα και 15ml βακτήρια... Για να δούμε μήπως πέσουν λίγο οι άλγες και το κυάνο...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανε και το δικό μου κλοουνάκι. Με είχε ταράξει στα δαγκώματα. Όσπου παρατήρησα ότι φοβάτε πολύ τις απόχες. Και τώρα όταν κάνω κάποια δουλειά βυθίζω πρώτα μια μικρή απόχη και το κλόουν εξαφανίζεται όσο είναι μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον πλησίασες την περιοχή του, γι αυτο. Και το δικό μου που είναι στην ανεμώνη τα ιδια μου κάνει.Δεν τολμάω να την πλησιάσω με τα χερια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσπαθώ σήμερα να καλιμπράρω την δοσομετρική Jebao DP-4... Ξεκίνησα σε Manual mode, όλες οι αντλίες στροφάρουν αλλά δεν σηκώνουν νερό... το ίδιο συμβαίνει και στο καλιμπράρισμα...

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Έχεις κανείς ιδεά τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μεταφέροντας το δοχείο πιο ψηλά κοντά στο ύψος της αντλίας.αν πάρει μετά θα συνεχίσει να ρουφάει. Αλλιώς κοίτα αν το σωληνάκι δεν είναι μονοκοματο μήπως παίρνει αέρα από καμία ένωση

Sent from the dungeons of Mordor

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μεταφέροντας το δοχείο πιο ψηλά κοντά στο ύψος της αντλίας.αν πάρει μετά θα συνεχίσει να ρουφάει. Αλλιώς κοίτα αν το σωληνάκι δεν είναι μονοκοματο μήπως παίρνει αέρα από καμία ένωση

Sent from the dungeons of Mordor

 

Μίκρυνα και το ύψος έβαλα σωληνάκι 5 πόντους, και χωρίς σωληνάκι καθόλου μόνο με το δικό του και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μίκρυνα και το ύψος έβαλα σωληνάκι 5 πόντους, και χωρίς σωληνάκι καθόλου μόνο με το δικό του και τίποτα...

Βάλε υγρό σε ένα μπουκαλάκι και βάλτο πιο ψηλά από την δοσομετρικη. Αν ακόμα δεν φέρει κάτι άλλο συμβαίνει. Δεν ξέρω την συγκεκριμένη αλλά κοίτα αν εσωτερικά οι κυλίνδροι είναι στη σωστή κατεύθυνση. Αν δεν το χεις πειράξει λογικά θα είναι.

Κάτι που μου ήρθε. Έχεις βάλει να ρίχνει και να τραβάει από τη σωστή πλευρά. Μήπως είναι ανάποδα.

Επίσης αν έχεις βάλει ανεπιστροφη βγαλτην και ξαναδοκιμασε. Κοίτα αν είναι και αυτή ανάποδα ή χαλασμένη.

Αν γυρίζουν όπως λες οι αντλίες κάποια χαζομάρα είναι. Τέλος κοιτάς το εσωτερικό σωληνάκι στην αντλία αν έχει κοπεί.

Αυτά για troubleshooting

Sent from the dungeons of Mordor

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Βάλε υγρό σε ένα μπουκαλάκι και βάλτο πιο ψηλά από την δοσομετρικη. Αν ακόμα δεν φέρει κάτι άλλο συμβαίνει. Δεν ξέρω την συγκεκριμένη αλλά κοίτα αν εσωτερικά οι κυλίνδροι είναι στη σωστή κατεύθυνση. Αν δεν το χεις πειράξει λογικά θα είναι. Κάτι που μου ήρθε. Έχεις βάλει να ρίχνει και να τραβάει από τη σωστή πλευρά. Μήπως είναι ανάποδα. Επίσης αν έχεις βάλει ανεπιστροφη βγαλτην και ξαναδοκιμασε. Κοίτα αν είναι και αυτή ανάποδα ή χαλασμένη. Αν γυρίζουν όπως λες οι αντλίες κάποια χαζομάρα είναι. Τέλος κοιτάς το εσωτερικό σωληνάκι στην αντλία αν έχει κοπεί. Αυτά για troubleshooting Sent from the dungeons of Mordor

 

Λοιπόν η 1 και η 4 στροφάρουν κανονικά και βάζοντας το νερό πιο πάνω από το ύψος της αντλίας το ρούφηξε και μετά δουλεύει και με πιο χαμηλά το δοχείο... οπότε μάλλον καλά είμαστε θα τις καλιμπράρω κιόλας

 

Η 2 και η 3 ακούγεται το μοτέρ να δουλεύει αλλά δεν στροφάρουν οι τροχοί έξω που είναι κουμπωμένοι στα μοτέρ... ίσως θέλει κούμπωμα καλύτερο ο εξωτερικός τρόχος... προσπαθώ να ξεκουμπώσω την εξωτερική μονάδα, αλλά δεν μπορώ με τίποτα...έχω σπάσει τα χέρια μου και δεν ανοίγει....

 

Να την πάω πίσω καρφί ή παίζει να ισχύει αυτό που λέω? Καμιά βοήθεια πως μπορεί να ξεκουμπώσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσπαθώ σήμερα να καλιμπράρω την δοσομετρική Jebao DP-4... Ξεκίνησα σε Manual mode, όλες οι αντλίες στροφάρουν αλλά δεν σηκώνουν νερό... το ίδιο συμβαίνει και στο καλιμπράρισμα...

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Έχεις κανείς ιδεά τι μπορεί να φταίει?

 

Τράβα ελαφρά τα σωληνάκια πότε από την μία μεριά και πότε από την άλλη. Θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Τράβα ελαφρά τα σωληνάκια πότε από την μία μεριά και πότε από την άλλη. Θα δουλέψει.

 

Τρομερή αρκουδιά φίλε! Σκίζω τα πτυχία μου! χαχα  :bigemo_harabe_net-163: Δούλεξε όντως ;)

 

 

Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τις παλαβιάρικες λύσεις, είμαι της ψηφιακής εποχής και από μηχανικά κλπ είμαι Ι5, δεν πειράζει μαθαίνω σιγά σιγά...

 

Ερώτηση τώρα.. το καλιμπράρισμα πρέπει να γίνει όπως θα είναι το τελικό στήσιμο ή μπορώ να το καλιμπράρω στο γραφείο με άλλα ύψοι δοχείων και εξόδων?

 

Επίσης να με βοηθήσετε λίγο στην δοσολογία...

 

Έχω ημερήσιες διακυμάνσεις:

 

KH: 0.5 dKH

Mg: 20-30 ppm

Ca: 10 ppm

 

Θα φτιάξω αύριο 2 λίτρα διαλύματα ασβέστιο, μαγνήσιο, KH από χύμα σκόνες του aquario γιατί fauna δεν βρήκα ούτε εκεί ούτε στα petsupermarket... μου είπαν 100 γραμάρια το λίτρο...

 

- Να κάνω ανακάτεμα με κυκλοφορητή? Πόση ώρα περίπου?

-Τι δοσολογία σε ml θέλω από το κάθε διάλυμα βάσει των αναγκών που προκύπτουν παραπάνω?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοήθησα.

Το καλιμπράρισμα θα το κάνεις όταν έχεις καταλήξει στην τελική του θέση γιατί αλλάζει σύμφωνα με το μήκος του σωλήνα που χρησιμοποιείς.

Για το διάλυμα και την χρήση θα σου πουν οι πιο ε΄μπειροι αλλά πρώτα πρέπει να υπολογίσεις την κατανάλωσή σου.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Τρομερή αρκουδιά φίλε! Σκίζω τα πτυχία μου! χαχα :bigemo_harabe_net-163: Δούλεξε όντως ;)

Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τις παλαβιάρικες λύσεις, είμαι της ψηφιακής εποχής και από μηχανικά κλπ είμαι Ι5, δεν πειράζει μαθαίνω σιγά σιγά...

Ερώτηση τώρα.. το καλιμπράρισμα πρέπει να γίνει όπως θα είναι το τελικό στήσιμο ή μπορώ να το καλιμπράρω στο γραφείο με άλλα ύψοι δοχείων και εξόδων?

Επίσης να με βοηθήσετε λίγο στην δοσολογία...

Έχω ημερήσιες διακυμάνσεις:

KH: 0.5 dKH

Mg: 20-30 ppm

Ca: 10 ppm

Θα φτιάξω αύριο 2 λίτρα διαλύματα ασβέστιο, μαγνήσιο, KH από χύμα σκόνες του aquario γιατί fauna δεν βρήκα ούτε εκεί ούτε στα petsupermarket... μου είπαν 100 γραμάρια το λίτρο...

- Να κάνω ανακάτεμα με κυκλοφορητή? Πόση ώρα περίπου?

-Τι δοσολογία σε ml θέλω από το κάθε διάλυμα βάσει των αναγκών που προκύπτουν παραπάνω?

Για το τελευταίο ερώτημα σου που αφορά την δοσολογια αυτή πάει ανάλογα την κατανάλωση που έχεις δηλαδή αυτήν πρέπει να βρεις και αυτό είναι εύκολο

Ξεκινάς και μετράς Π.χ. Σήμερα στις 21:00 εάν χρειαστείς να ρίξεις για να ανεβάσεις τις τιμές σου δηλαδή έχεις kh 6 ρίχνεις 15ml και μετράς αύριο την ίδια ωρα ποσό έχεις kh εάν το kh πήγε στο 7,7 και θεωρείς οτι αυτό θες δεν ξανά ρίχνεις αλλά ml την Τρίτη μέρα ξαναμετρας την ίδια ωρα και αν αυτό έχει πέσει στο 7,2 το ρίχνεις 5ml την επόμενη μέρα ξαναμετρας πάλι την ίδια ωρα εάν είναι εκεί που θες το αφήνεις πάλι μετράς την επόμενη μέρα και ετσι σιγά σιγά βρίσκεις την κατανάλωση και ποσό πρέπει να ρίχνεις για να είσαι σταθερός και τότε μετά σεταρεις την δοσομετρηκη

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο ερώτημα σου που αφορά την δοσολογια αυτή πάει ανάλογα την κατανάλωση που έχεις δηλαδή αυτήν πρέπει να βρεις και αυτό είναι εύκολο

Ξεκινάς και μετράς Π.χ. Σήμερα στις 21:00 εάν χρειαστείς να ρίξεις για να ανεβάσεις τις τιμές σου δηλαδή έχεις kh 6 ρίχνεις 15ml και μετράς αύριο την ίδια ωρα ποσό έχεις kh εάν το kh πήγε στο 7,7 και θεωρείς οτι αυτό θες δεν ξανά ρίχνεις αλλά ml την Τρίτη μέρα ξαναμετρας την ίδια ωρα και αν αυτό έχει πέσει στο 7,2 το ρίχνεις 5ml την επόμενη μέρα ξαναμετρας πάλι την ίδια ωρα εάν είναι εκεί που θες το αφήνεις πάλι μετράς την επόμενη μέρα και ετσι σιγά σιγά βρίσκεις την κατανάλωση και ποσό πρέπει να ρίχνεις για να είσαι σταθερός και τότε μετά σεταρεις την δοσομετρηκη

 

 

Την ημερήσια κατανάλωση την έχω παραπάνω σε ppm... δεν μας κάνει αυτή?

 

Κατάλαβα, οκ... Από αύριο λοιπόν γιατί σήμερα έριξα KH της Βrightwell aquatics, που λογικά δεν είναι το ίδιο με το χειροποίητο διάλλυμα...

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Την ημερήσια κατανάλωση την έχω παραπάνω σε ppm... δεν μας κάνει αυτή?

Κατάλαβα, οκ... Από αύριο λοιπόν γιατί σήμερα έριξα KH της Βrightwell aquatics, που λογικά δεν είναι το ίδιο με το χειροποίητο διάλλυμα...

Σωστό το σκεπτικό σου το να βρεις καταναλώσει και ποσότητα σε ml με τις σκόνες όπου θα ρίχνεις από εδώ και μπρος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ενα δωρεαν application για κινητο. Βοηθάει πολυ, λέγεται ReefDoser. ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ενα δωρεαν application για κινητο. Βοηθάει πολυ, λέγεται ReefDoser. ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Thanx Πάνο ;) Παλαβό μου φαίνεται το μαγνήσιο...

 

post-60338-0-05474100-1442788541_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

αφου η επιθυμητή σου μέτρηση είναι μικρότερ απο αυτή που έχεις τώρα, λογικό :)

Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι της παρέας:

 

IMG_0240_zpsxrkiogbm.jpgIMG_0268_zpsiytpgwcg.jpgIMG_0296_zpslfv1lryr.jpgIMG_0296_zpslfv1lryr.jpg

 

Ο καρδινάλιος είναι 5 ημερών και το Rainfordi σημερινό... Ο μικρός ξεκίνησε να τρώει κυάνο ;)

Σχετικά με την δοσομετρική....

Ξεκίνησα στις 21/09 με:
 

NO3: 0 ppm

KH: 9,0 dKH (20ml στις 09:00)

Mg: 1260ppm (25ml στις 20:30)
Ca: 380 ppm (18ml στις 21:30)

 

άρχισα να ρίχνω

 

Στις 22/09

 

NO3: 0 ppm

KH: 8.5-9 dKH (20ml στις 09:00)

Mg: 1260ppm (25ml στις 20:30)
Ca: 410 ppm (18ml στις 21:30)

 

 

Και χθες (24/09):

 

NO3: 0 ppm

KH: 9 dKH (20ml στις 09:00)

Mg: 1290ppm (25ml στις 20:30)
Ca: 380 ppm (18ml στις 21:30)

 

Ανέβασα την δοσολογία σε μαγνήσιο και ασβέστιο και έκανα το πρόγραμμα:

 

KH: 20ml (10ml στις 09:00,10.00)

Mg: 30ml (10ml στις 16.00,20:30,22.30)
Ca: 20ml (10ml στις 21:00,23.00)

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζουμε το πρόγραμμα της δοσομετρικής, συγκεκριμένα της Jebao DP-4, εφαρμόζει το νέο πρόγραμμα από την επόμενη μέρα?  2 φορές έχει αγνοησεί δόση μετά από αλλαγή ενώ την παρακαλουθούσα και μετά συνέχισε κομπλέ (Π.Χ. επειδή στις 9 δεν θυμόμουν να άκουσα ήχο την έβαλα στις 21.15 να ρίξει 21.20 και δεν έριξε)... Αυτήν την συμπεριφορά παρατήρησα δεν ξέρω αν ισχύει γενικά ή κάτι πάει στραβά... Σε περίπτωση που ισχύει σημαίνει ότι την συγκεκριμένη μέρα συνεχίζουμε manually...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...