Jump to content

Ενυδρείο 90 Λίτρων


Recommended Posts

Θοδωρηηηη B)  Τη φωτο μη ξεχασεις απο το ενυδρειο σου το πρωτο !

 

Επειδή είμαι λίγο ξεχασιάρης....

 

Δες ανάπτυξη που έχουν σε "ακατάλληλο" βυθό για φυτά οι κρυπτοκορίνες. Όπως και την ανάπτυξη που έχου οι φρεσκοφυτεμενες hygropila. Φυσικά δεν είναι σωστή οι ανάπτυξη καθώς λείπει φώς και διοξείδιο. Αυτό φαίνεται από το καταπληκτικό αλλά "αφύσικό" χρώμα των κρυπτοκορίνων και από τα πολύ αραιά φύλλα των hygrophila Το ενυδρείο είναι όπως ήταν στημένο πριν αρχίσω να μαθητεύω στο aquazone...

 

post-9106-0-20903300-1433365917_thumb.jpgpost-9106-0-57612800-1433365919_thumb.jpgpost-9106-0-10572200-1433365915_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα ενοχλει ο εντονος φωτισμος.

Το σκεφτηκα αλλα εχω 1 λαμπα 18w μονο .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα black neon, για πες μας, αυτή τη συμπεριφορά την είχαν και πριν κάνεις την αλλαγή στο βυθό; Αν κάτσεις με σβηστά τα φώτα του δωματίου και τα παρατηρήσεις πάλι έτσι κάνουν ή ξεθαρεύουν; Μήπως δηλδή τους τρομάζει η κίνηση μπροστά από το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο ξεχασιάρης....

 

Δες ανάπτυξη που έχουν σε "ακατάλληλο" βυθό για φυτά οι κρυπτοκορίνες. Όπως και την ανάπτυξη που έχου οι φρεσκοφυτεμενες hygropila. Φυσικά δεν είναι σωστή οι ανάπτυξη καθώς λείπει φώς και διοξείδιο. Αυτό φαίνεται από το καταπληκτικό αλλά "αφύσικό" χρώμα των κρυπτοκορίνων και από τα πολύ αραιά φύλλα των hygrophila Το ενυδρείο είναι όπως ήταν στημένο πριν αρχίσω να μαθητεύω στο aquazone...

 

attachicon.gif1.jpgattachicon.gif2.jpgattachicon.gif3.jpg

Πολυ ομορφα ! 

Μου δινεις ιδεες ! Σκεφτομουν για κρυπτοκορινα η καποιο ειδος εχινοδορου να προσθεσω ! 

Το φυτο που φαινεται στην φωτογραφια επισης με το ramirezi πως λεγεται ?

Κατι τελευταιο αλλα το χα απορια  , πως ονομαζω εναν συνδεσμο με το ονομα που θελω ? Πχ αυτα που εχεις χρωματισει Θοδωρη με μωβ ! 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα black neon, για πες μας, αυτή τη συμπεριφορά την είχαν και πριν κάνεις την αλλαγή στο βυθό; Αν κάτσεις με σβηστά τα φώτα του δωματίου και τα παρατηρήσεις πάλι έτσι κάνουν ή ξεθαρεύουν; Μήπως δηλδή τους τρομάζει η κίνηση μπροστά από το ενυδρείο.

Εψαξα παλιοτερες φωτογραφιες του ενυδρειου και παρατηρησα οτι καθοντουσαν παλι στο ιδιο κομματι λιγο πιο χαμηλα ομως .. Παλι ηταν ακινητα ,  πισω απο  το bogwood και πισω απο την μεγαλη anubia . post-60922-0-53283300-1433367368_thumb.jpg

Η αληθεια ειναι οτι μολις πλησιαζω εκεινη τη μερια που βρισκονται  πανικοβαλλονται και τρεχουν προς την αλλη μερια του ενυδρειου .. Τι μπορω να κανω για να ηρεμησουν ? 

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο παρογοντα παιζει το οτι ειναι καινουρια στο περιβαλλον αυτο αλλα και το μηκος του ενυδρειου και το μεγεθος του κοπαδιου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το νερό εκεί στη Κρήτη είναι πολύ σκληρό και δε νιώθουν άνετα τα ψαράκια;

 

Πολλές φορές για να κάνουμε κάποια "δειλά" ψαράκια βάζουμε για παρέα κάποια που κινούνται περισσότερο στο ενυδρείο. Αυτά λέγονται dither fish, αλλά ως τέτοια χρησιμοποιούνται τα τέτρα για κάποια είδη κιχλίδων. Ίσως βοηθούσουν στην περίπτωση σου και τα κορυδοράκια αν είναι ιδιαίτερα δραστήρια. Δεν έτυχε να "φιλοξενήσω" black neon tetra όπτε δε γνωρίζω αν είναι λιγότερο κινητικά από αλλά τέτρα, αν και δε το νομίζω...

 

Θέλεις φυτά που να ψηλώνουν και να φτάνουν στην επιφάνεια ή κάπως μικρότερα;

 

Το φυτό που λες είναι hygrophila polysperma rosanervig αλλά όπως θα έχεις θέμα με τα χαμηλά φύλλα του φυτού λόγω χαμηλού φωτισμού.

 

Για το τεχνικό θεματάκι που ρώτησες απλά, μαρκάρεις με το ποντίκι την λέξη (ή τις λέξεις) από το κείμενο σου που θέλεις να γίνει σύνδεσμος (link) και στη συνέχεια από τον κειμενογράφο του φορουμ πατάς το κουμπάκι για το link (9o στη 2η σειρά). Στη μάσκα που θα σου βγάλει φράφεις ή κάνεις copy τον σύνδεσμο, κλικ ΟΚ και είσαι εντάξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψαρια εχεις μεσα; 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο παρογοντα παιζει το οτι ειναι καινουρια στο περιβαλλον αυτο αλλα και το μηκος του ενυδρειου και το μεγεθος του κοπαδιου!

Θοδωρή τα ψάρια ζούν γύρω στις 20 μέρες στο ενυδρείο μου .

 

Sturm

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 21:27

Ποσα ψαρια εχεις μεσα; 

 

11 Black neon tetra 

6 Corydoras Aeneus 

2 ancistrus Cirrhosus

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το νερό εκεί στη Κρήτη είναι πολύ σκληρό και δε νιώθουν άνετα τα ψαράκια;

 

Πολλές φορές για να κάνουμε κάποια "δειλά" ψαράκια βάζουμε για παρέα κάποια που κινούνται περισσότερο στο ενυδρείο. Αυτά λέγονται dither fish, αλλά ως τέτοια χρησιμοποιούνται τα τέτρα για κάποια είδη κιχλίδων. Ίσως βοηθούσουν στην περίπτωση σου και τα κορυδοράκια αν είναι ιδιαίτερα δραστήρια. Δεν έτυχε να "φιλοξενήσω" black neon tetra όπτε δε γνωρίζω αν είναι λιγότερο κινητικά από αλλά τέτρα, αν και δε το νομίζω...

 

Θέλεις φυτά που να ψηλώνουν και να φτάνουν στην επιφάνεια ή κάπως μικρότερα;

 

Το φυτό που λες είναι hygrophila polysperma rosanervig αλλά όπως θα έχεις θέμα με τα χαμηλά φύλλα του φυτού λόγω χαμηλού φωτισμού.

 

Για το τεχνικό θεματάκι που ρώτησες απλά, μαρκάρεις με το ποντίκι την λέξη (ή τις λέξεις) από το κείμενο σου που θέλεις να γίνει σύνδεσμος (link) και στη συνέχεια από τον κειμενογράφο του φορουμ πατάς το κουμπάκι για το link (9o στη 2η σειρά). Στη μάσκα που θα σου βγάλει φράφεις ή κάνεις copy τον σύνδεσμο, κλικ ΟΚ και είσαι εντάξει!

Σε ευχαριστω Θοδωρή !

Θα το κοιταξω για το νερό και αν χρειαστει να χαμηλωσω το ph θα το κανω !

Επισης για τα φυτα το ψαχνω λιγο ακομα ουτε εγω ξερω τι θελω ακομα αχαχχα, θα σας πω παιδια μολις μου ρθει κατι κατα νου !

Link to comment
Share on other sites

Αυξησε το κοπαδι και των κορυ και των νεον! Βεβαια αυξηση πληθυσμου σημαινει και αυξημενες απαιτησεις σε φιλτρανση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυξησε το κοπαδι και των κορυ και των νεον! Βεβαια αυξηση πληθυσμου σημαινει και αυξημενες απαιτησεις σε φιλτρανση!

Θοδωρη να το κανω πολυ ευχαριστως αλλα θα  ειμαι ενταξει με τα λιτρα μου ?

Και γινεται μονοδρομος να υποθεσω το εξωτερικο φιλτρο επειτα σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα για το φιλτρο! Θα κερδισεις και λιγο χωρο!

Κοιτα, γενικα τα κοπαδοψαρα θελουν χωρο να κολυμπησουν. Σε αυτα τα λιτρα ειναι οριακα. Αν στο μελλον μπορεσεις, δωστους λιγο χωρο ακομη! Παντως οσο πιο μεγαλο το κοπαδι, τοσο καλυτερα θα ειναι τα ψαρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις  και τις συμβουλες .. 

Εχω την αισθηση οτι απλα δεν αισθανονται ανετα με την ανθρωπινη παρουσια εξω απο το ενυδρειο .. 

Καθομαι στο μπαλκονι και τα παρατηρω απο μακρια και βολταρουν ανενοχλητα στο μπροστα κομματι του ενυδρειου..

Μολις πλησιαζω μπουλουκακι και πισω !

Τι τους εκανα ? ΑΧχαχα , ελπιζω με τον καιρο να ησυχασουν .. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη, τα εκλεισες σε 5 γυαλια! :lolu:

Φοβουνται! Και οταν φοβουνται, οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα!

Να ρωτησω, εχεις τιποτα πιτσιρικια σπιτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη, τα εκλεισες σε 5 γυαλια! :lolu:

Φοβουνται! Και οταν φοβουνται, οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα!

Να ρωτησω, εχεις τιποτα πιτσιρικια σπιτι;

Θα το δω για το μεγεθος του κοπαδιου , Θοδωρη και συντομα .. Τα δικα μου φαινονται ενηλικα ψαρια , τα ψαρια του κοπαδιου  δηλαδη ηταν μεγαλα σε μεγεθος και οπου εχω δει black neon ειναι πολυ μικρα σε μαγαζια , θα τα παρω ομως και ελπιζω να κανουν παρεακι ολα μαζι !

 

Αυτο που φοβομουν , εχω μια μπεμπα και ειναι ενος κοντα , αλλα οταν φωναζει η μπεμπα φιλε μου κανει για δεκα παιδακια χαχαχααχ .. Δεν χτυπαει το ενυδρειο ειναι ψηλα ουτε το επιπλο που βρισκεται πανω .. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παρεα θα κανουν! Μην σε ανησυχει αυτο!

Προσοχη στο μωρο μην κανει αυτη τη ζημια! Απο φωνες δεν νομιζω να εχουν θεμα! Απο χτυπηματα στο τζαμι εχουν! Ταιζε και λιγο συχνοτερα κατα την διαρκεια της ημερας ωστε να σε μαθουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν 4 μικρά black neon tetras & 4 corydoras aeneus (bronze) .. 

Nα δούμε ελπίζω να είναι όλα υγιή και να περάσουν καλά μαζί μου !

Αγοράστηκε το Flourish της seachem επίσης  , 1 ml κάθε 3 μέρες είναι καλά λέτε ?

post-60922-0-33311700-1433770353_thumb.jpg

Αμμωνια 0 , Νο2 0 , No3 , που ειναι ρε παιδια , τα ματια μου δεν πανε πολυ καλα με το πορτοκαλι !

Στο 5 ?

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

5 εισαι

Καλη μετρηση θεωρειται η επρεπε να εχω και λιγο παραπανω ?

Αλλαξα προχθες το νερο , 25 λίτρα .. 

Για τη δόση του flourish Μιχάλη , πόσα ml τη βδομαδα , έχω ευκολα φυτα , φωτοπεριοδο 8 ώρες και μια λαμπα τ8 18 watt  6.500 kelvin 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο για τα ψαρια,τα φυτα ομως θελουν νιτρικα οποτε μεχρι το 10 νομιζω εισαι καλα.Για λιπασμα ριχνε το μισο απότι γραφει η δοσολογια για τα λιτρα σου.Φαντασου αυτοι βαζουν δοσολογια για φουλ φυτεμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 20 νιτρικα εισαι κομπλε.

Το λιπασμα.οπως σου ειπε ο Μιχαλης,τη μιση δοσολογια απ οτι γραφουν για τα λιτρα σου,την οποια θα πρεπει να σπασεις δια 6 και να ριχνεις καθημερινα.

Ομως,μονο με το γενικο λιπασμα μη περιμενεις θαυματα.Θα χρειαστεις και Καλιο καποια στιγμη,οπως και κατι για co2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 20 νιτρικα εισαι κομπλε.

Το λιπασμα.οπως σου ειπε ο Μιχαλης,τη μιση δοσολογια απ οτι γραφουν για τα λιτρα σου,την οποια θα πρεπει να σπασεις δια 6 και να ριχνεις καθημερινα.

Ομως,μονο με το γενικο λιπασμα μη περιμενεις θαυματα.Θα χρειαστεις και Καλιο καποια στιγμη,οπως και κατι για co2.

Κωστα  , οι τρύπες στα φύλλα της valisneria που αρχιζουν και γινονται εντονες ειναι ελλειψη καλιου ? 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα  , οι τρύπες στα φύλλα της valisneria που αρχιζουν και γινονται εντονες ειναι ελλειψη καλιου ? 

 

Μαλλον ναι αλλα βαλε και μια φωτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-67098500-1433776519_thumb.jpg

post-60922-0-66992900-1433776539_thumb.jpg

post-60922-0-38248800-1433776561_thumb.jpg

post-60922-0-34134100-1433776581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...