Jump to content

Ενυδρείο 90 Λίτρων


Recommended Posts

Ολα καλα! :)

:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω μια φωτοφραφία αύριο το βραδάκι Θοδωρη και θα την ανεβασω ! 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια πανοραμικη!

post-60922-0-41927400-1435864212_thumb.jpg

post-60922-0-40527400-1435864256_thumb.jpg

 

Φιλε τελικα ειμαι πολυ κακος στις φωτογραφιες , μακρινες και θεόστραβες  :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Κολοκυθάκι .. Lunch time !

post-60922-0-08666800-1436376731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ηλικια ξεκινάνε παιδια οι τσαμπουκάδες των ancistrus σε περιπτωση που ειναι και οι δυο αρσενικοι ?

Κατι ψιλες τις τρωει ο albino και αρχιζω και σκεφτομαι μηπως ειναι και τα δυο αρσενικα .. 

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις να ξεχωριζεις τα φυλα;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη νομιζω οτι μπορω να καταλαβω απο οσα εχω διαβασει για τα ancistrus  , απλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα γιατι ειναι μικρα και νομιζω οτι μπορεις να διακρινεις το διαχωρισμο του φυλλου απο καποια ηλικια και μετα , σωστα ?.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται εδω Θοδωρη το φυλo ?

Τα μουστακια αν δεν κανω λαθος ειναι το πιο κυριο χαρακτηριστικο ενος αρσενικου οταν ανεβαινουν και στο κεφαλι και στο θηλυκο μενουν περιμετρικα του στοματος , αν λεω κατι λαθος διορθωστε με plz 

post-60922-0-11825800-1436484084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και ο ειδικος σε αυτα τα ζωντανα, αλλα ναι, ο αρσενικος εχει στο κεφαλι του εναν θαμνο απο "κεραιες" ενω το θηλυκο ειναι σαν κι αυτο της φωτο! Δεν λεω οτι αυτο της φωτο ειναι θηλυκο αλλα οτι το  θηλυκο δεν εχει "κεραιες" , σαν τον τυπο στη φωτο!

Ισως οντως να ειναι μικρα και να μην φαινεται ακομη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα υπομονη λοιπον να δω τι θα μου βγουνε τα αγκιστρακια !

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες γαριδες?Καλοριζικες!

Red cherry ειναι?Ποσες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Γιωργο , έβαλα γύρω στις 20 red cherry , δώρο απο ένα παλικάρι εδώ στα Χανιά , δικές του γέννες ..Ειναι πανέμορφες ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα πανε ρολοι !

Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες , τα ψαρακια ευδιαθετα πολυ και με τις γαριδες εξαιρετικα , ειχα το αγχος οτι θα τους τη πεφταν τα black neon αλλα προς το παρον συμβιωνουν τελεια, με το γονο θα δουμε ελπιζω να τα καταφερει .. 

post-60922-0-10289500-1437147981_thumb.jpg

Ειναι αυγωμένη σωστα ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά δοκίμασα τον συνδιασμό tetra και red cherry και παραλίγο να αποδεκατιστεί το "κοκκινο χαλί"

 

Νομιζω πως πολύ δύσκολα θα δεις γόνο - Αλλά περίμενε κι άλλες απόψεις

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά δοκίμασα τον συνδιασμό tetra και red cherry και παραλίγο να αποδεκατιστεί το "κοκκινο χαλί"

 

Νομιζω πως πολύ δύσκολα θα δεις γόνο - Αλλά περίμενε κι άλλες απόψεις

Ποια tetra ειχες  ?

Μακάρι να τη παλέψουν .. 

Ειναι πολυ ομορφη προσθηκη σε ενα ενυδρειο .. 

Link to comment
Share on other sites

Neon & cardinal

 

Η μικρή εμπειρία μου λεει, πως αν θέλεις να χαρείς γαρίδες, πρέπει να στήσεις ξεχωριστό γαριδάδικο

Υπάρχουν συνδιασμοί ακίνδυνοι για τις γαρίδες, αλλά και πάλι δεν τις απολαμβάνεις όσο όταν ειναι μόνες τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neon & cardinal

 

Η μικρή εμπειρία μου λεει, πως αν θέλεις να χαρείς γαρίδες, πρέπει να στήσεις ξεχωριστό γαριδάδικο

Υπάρχουν συνδιασμοί ακίνδυνοι για τις γαρίδες, αλλά και πάλι δεν τις απολαμβάνεις όσο όταν ειναι μόνες τους

 

Μάλλον η επόμενη κίνηση μου , να δώ πως θα τα πάνε και το χειμώνα να μαστε καλα θα το κοιτάξω !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι πολυ ομορφες οι γαριδες σου!

 

Συμφωνω ομως τον puma,και εγω θα τους εδινα ενα γαριδαδικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι πολυ ομορφες οι γαριδες σου!

 

Συμφωνω ομως τον puma,και εγω θα τους εδινα ενα γαριδαδικο.

Σε ευχαριστω Μιχαλη , θα το δω το χειμωνα ! 

Μπας και αξιωθω και φτιαξω ενα ομορφο φυτεμενο με γαριδες 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα red cherry με black phantom tetra, και οι γαρίδες αυξάνονταν και πλήθαιναν χωρίς κανένα πρόβλημα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πυκνοφυτετεμενο το ενυδρειο , ολο και καποιο μικρο γαριδακι θα επιβιωσει.

Ναι εχει τεραστια διαφορα το ενυδρειο με ψαρια -γαριδες, με ενυδρειο μονο γαριδες.

Εχω δει με τα ματια μου ενα ροδοστομο να εχει μπουκωθει μια ενηλικη γαριδα red cherry , στο τελικο της μεγεθος , και να εχει σφηνωσει στο στομα του.

Οποτε καταλαβενεται τι γινεται με τα μικρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το παρακολουθήσω παιδια και θα σας  ενημερώσω ,  θα θελα πολυ ενα γαριδαδικο και το σκεφτομαι για το χειμωνα .. Μακάρι προς το παρον να συνεχισουν να τα πηγαινουν καλα και να ειναι ολα οκ και με τα μωρα .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

post-60922-0-77093700-1439758564_thumb.jpg

post-60922-0-41077400-1439758639_thumb.jpg

 

Παιδια ολα καλα , μερικες φωτογραφιες  just for fun , το ανγκιστρακι μου το μαυρο ειναι αρσενικο και κανει ολοφανερα κουμαντο εκει μεσα , το αλμπινο ενω τα πηρα ιδιο μεγεθος , ηταν και ελαχιστα πιο μεγαλο πριν 2 μηνες απο το μαυρο εχει μεινει πιο μικρο τωρα απο τον αρσενικο και με κανει να υποθετω πως ειναι θηλυκο ???

Δεν εχει εμφανισει μουστακακια ο αλμπινος σε αντιθεση με του μαυρου που αρχιζουν και ξεπεταγονται απο το κεφαλι του , κυριως 2 μπροστινα που του εχουν μακρυνει αρκετα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...