Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

Στα ποσα Kelvin?

θα σε γελασω δεν ξερω γιατι δεν γραφει...ειναι ενσωματωμενη πανω στο καπακι (το καπακι ειναι απο ενυδρειακι 50 λιτρων το οποιο πανω στην προσπαθεια να το τρυπισουμε το σπασαμε)παντως ειναι ασπρο το φως.γιατι???παίζει ρολο στην συγκεκριμένη δουλεια που το θελω??

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλγες σου γυρο στα 7000K ειναι μια χαρά!

Παιζουν ρόλο τα kelvin, αναλόγως τους οργανισμους που φιλοξενεις κινήσαι αναλόγως

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλγες σου γυρο στα 7000K ειναι μια χαρά!

Παιζουν ρόλο τα kelvin, αναλόγως τους οργανισμους που φιλοξενεις κινήσαι αναλόγως

[/quoσυμφωνω!!!σημερα μάλλον :) θα εχω chaeto οποτε κυριως στοχος ειναι να δουλεψει στο ολο συστημα και μετα βλεπουμε...... :P

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη απο το refugium στο ενυδρειο σου πως γινεται.Σε ρωταω γιατι μου φαινεται στη φωτο οτι γινεται με σιφωναρισμα.Αν ισχυει κατι τετοιο προσεχε γιατι σε πιθανη διακοπη ρeυματος που θα παρει αερα ο σωλινας δεν θα ξαναξεκινησει και θα ξεχειλισει το refugium :) .Δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε ακη η λειτουργία έχει ως εξής έχω ανοίξει μια τρύπα αριστερά πάνω και έβαλα εκεί που ήθελα την στάθμη μια σωλήνα χοντρή.λέω χοντρή γιατί στην δεξιά πλευρά υπάρχει ένας σωλήνας πιο λεπτός που φέρνει νερό απο το κυρίως ενυδρείο με αντλία max 800liter εγώ την έχω στα 200.αν τώρα γίνει διακοπή ρεύματος απλά πέφτει η στάθμη κάτω από την τρύπα του σωλήνα όταν ξαναερθει αρχίζει να στέλνει νερό και οταν ξεπεράσει την τρύπα του σωλήνα ξαναστελνει το νερό κάτω. :)

Link to comment
Share on other sites

επίσης θέλω δημόσια να ευχαριστήσω έναν άνθρωπο που στης σημερινές μέρες μας σπανίζουν οι Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο Ι....ΠΑΝΟ χαίρομε που σε γνωρίζω.panosk στο forum :):P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown::bowdown::buttrock::buttrock:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

OΚ.Αν το εχεις δοκιμασει κιολας μια χαρα.Απλα με ανησυχουσε το οτι η εξοδος εχει εναν σωλινα στραμενο προς τα κατω (σε πιθανη διακοπη και πτωση στης σταθμης εαν επαιρνε αερα και δεν ξαναξεκινουσε).

Καλη δουλεια και ομορφο αποτελεσμα :) .

Link to comment
Share on other sites

επίσης θέλω δημόσια να ευχαριστήσω έναν άνθρωπο που στης σημερινές μέρες μας σπανίζουν οι Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο Ι....ΠΑΝΟ χαίρομε που σε γνωρίζω.panosk στο forum :):P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown::bowdown::buttrock::buttrock:;):thumbup:

+1000 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1000 και ειναι λιγα :P καλησπέρα ελπίζω μακροπρόθεσμα και με λίγη τύχη να σωθεί το ενυδρειακι μου από την άλγη που μαστίζει το σύστημα μου εδώ και καιρό,εν το μεταξύ αν κάποιος εχει παλέψει με την συγκεκριμένη άλγη και τα κατάφερε ας :) !παραθέτω και μια φωτο απο την τώρα κατάσταση φιλικά κωστας :glare:

post-1660-1228074846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλή για τα καλά σας λόγια, σίγουρα όμως δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. :)

Εύχομαι τα καλύτερα για το reef σου και να ξέρεις ότι όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω με χαρά. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλή για τα καλά σας λόγια, σίγουρα όμως δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. :)

Εύχομαι τα καλύτερα για το reef σου και να ξέρεις ότι όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω με χαρά. :P

σπουδαίο σήμερα είναι να είσαι άνθρωπος πίστεψε με :glare: με βοήθησες σίγουρα και ψυχολογικά και πάλι ευχαριστώ :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σπουδαίο σήμερα είναι να είσαι άνθρωπος πίστεψε με :) με βοήθησες σίγουρα και ψυχολογικά και πάλι ευχαριστώ :P:glare:

Υπάρχουν αρκετοί ,όπως σου είπα και από κοντά ,απλά δεν έτυχε να τους γνωρίσεις ακόμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετοί ,όπως σου είπα και από κοντά ,απλά δεν έτυχε να τους γνωρίσεις ακόμα :)

Σήμερα είχα 3-4 από δαύτους σπίτι μου και η χαρά μου όταν σμίγουμε είναι απερίγραπτη :P:glare:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα,

αν διεκρινα σωστα στη φωτο πρεπει να υπαρχουν aiptasias στον κατω δεξια βραχο..

Αν κανω λαθος σε παρακαλω πολυ διορθωσε με... :)

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω πρόβλημα αλγης ..

λίγη ελεγχόμενη άλγη είναι απαραίτητη κατά τη γνώμη μου

καλησπέρα έχω άλγη Bryopsis την βγάζω καθε εβδομάδα όταν μεγαλώνει με το χέρι και γι αυτό έφτιαξα ενα φιλτρο αλγης μήπως μακροπρόθεσμα σωθώ :rolleyes: !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα,

αν διεκρινα σωστα στη φωτο πρεπει να υπαρχουν aiptasias στον κατω δεξια βραχο..

Αν κανω λαθος σε παρακαλω πολυ διορθωσε με... :rolleyes:

φίλε καλησπέρα κάτω δεξιά είναι yellov star polyps υποτίθεται(πνιγμένα στην άλγη) αν δεν εννοείς εκεί τώρα???πάντως κάποια στιγμή είχα βρει μια πριν από καιρό.....αυτό μου έλειπε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να τις βλέπω και εγώ

Χαλαρωσε...

και εγω γεματος ειμαι!

δεν θα καταστραφεις... υπαρχουν ζωντανα που θα κανουν την καθαριοτητα αυτή

Link to comment
Share on other sites

Σαν να τις βλέπω και εγώ

Χαλαρωσε...

και εγω γεματος ειμαι!

δεν θα καταστραφεις... υπαρχουν ζωντανα που θα κανουν την καθαριοτητα αυτή

ειμαι τυφλος!τι κανω????

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις,αν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια πιο κοντινη με τον συγκεκριμενο βραχο,γιατι μπορει να κανουμε και λαθος, και οντως να ειναι polyps. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις,αν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια πιο κοντινη με τον συγκεκριμενο βραχο,γιατι μπορει να κανουμε και λαθος, και οντως να ειναι polyps. :rolleyes:

o.k θα κοιτάξω να ανεβάσω αύριο καμιά φώτο πάντως κανονίζω για καλού και κακού γιατί σχεδόν σε όλα τα ενυδρεία παίζουν οι ¨¨ανεμωνιτσες :rolleyes: ¨¨να πάρω την καταληλη μαγική γαριδουλα :rolleyes: ελπίζω να βρω γρήγορα!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

επίσης κατι σημαντικό!!!!!ψάχτηκα λίγο και μερικοί λένε οτι η καταραμένη για μένα άλγη bryopsis μπορείς να την εξαλείψεις με τους εξής τρόπους¨,1ον αφαιρώντας από το νερό του ενυδρείου θρεπτικά συστατικά με αντιφ, φανταζομε η κανα φίλτρο αλγης ταυτόχρονα για καλύτερα 2ον με χρήση uv ώστε αφαιρώντας με το χέρι να μην "σποριαζει"και ξαναδημιουργήσει!!! και 3ον με Sacoglossa..... σκεφτόμουν να τα κάνω όλα και με προβληματίζει η χρήση uv στο ενυδρείο με δίσκους με έχει σώσει από θέμα κάποιων αλγών και πιστεύω και προληπτικά ασθενειών,αλλά στο αλάτι τι γίνετε?? π α ρ α κ α λ ω :rolleyes: τα φωτα σας :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

επίσης κατι σημαντικό!!!!!ψάχτηκα λίγο και μερικοί λένε οτι η καταραμένη για μένα άλγη bryopsis μπορείς να την εξαλείψεις με τους εξής τρόπους¨,1ον αφαιρώντας από το νερό του ενυδρείου θρεπτικά συστατικά με αντιφ, φανταζομε η κανα φίλτρο αλγης ταυτόχρονα για καλύτερα 2ον με χρήση uv ώστε αφαιρώντας με το χέρι να μην "σποριαζει"και ξαναδημιουργήσει!!! και 3ον με Sacoglossa..... σκεφτόμουν να τα κάνω όλα και με προβληματίζει η χρήση uv στο ενυδρείο με δίσκους με έχει σώσει από θέμα κάποιων αλγών και πιστεύω και προληπτικά ασθενειών,αλλά στο αλάτι τι γίνετε?? π α ρ α κ α λ ω :rolleyes: τα φωτα σας :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...