Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

Δεν νομιζω πως το Bubble Χρειαζεται target feeding αν και οπως ειπε ο Navy δεν θα ελεγε οχι. Στους υφαλους δεν σταματανε τα ρευματα για να ταιστουν τα κοραλλια αλλα απο την αλλη τι σε κανει να πιστευεις οτι ενας υφαλλος εχει σχεση με το ενυδρειο σου ?

Το ενυδρειο σου δεν εχει ουτε το 1 εκατοστο της τροφης που περναει απο τον υφαλλο.

Μην συγκρινετε κλειστα με ανοιχτα συστηματα δεν θα βγαλετε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα...μου βγηκε μια κοκκινηλα σαν κυανοβακτηριο μοιαζει αλλα δεν ξερω μπορειτε να μου πειτε τι ειναι???οι τιμες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα και ξαφνικα εμφανιστηκε αυτο!!!!!!!το μονο καλο ειναι οτι επνηξε εως τελους την bryobsis που με ταλαιπωρουσε!!!!!αναμενω με λαχταρα :thumbup:

σας ευχαρηστω ολους για της πολυτημες πληροφοριες σας :thumbup: με αυτο το "κοκκινο χαλι" τι κανω???απλως περημενω να εξαφανιστει καποια στιγμη απο μονο του????

Link to comment
Share on other sites

Στους υφαλους δεν σταματανε τα ρευματα για να ταιστουν τα κοραλλια αλλα απο την αλλη τι σε κανει να πιστευεις οτι ενας υφαλλος εχει σχεση με το ενυδρειο σου ?

Το ενυδρειο σου δεν εχει ουτε το 1 εκατοστο της τροφης που περναει απο τον υφαλλο.

Μην συγκρινετε κλειστα με ανοιχτα συστηματα δεν θα βγαλετε ακρη.

1)αυτο που με κανει να πιστευω οτι εχει σχεση ενας υφαλος με το ενυδρειο μου,ειναι πως προσπαθω να τον αντιγραψω και να διμιουργησω παραπλησιες συνθηκες διαβιωσεισ...

2)ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ....δεν υπαρχουν κλειστα συστηματα ολοι εχουμε ανοιχτα συστηματα εκτροφης...

ελπιζω να σε καλυψα filrou

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαρηστω ολους για της πολυτημες πληροφοριες σας :bowdown: με αυτο το "κοκκινο χαλι" τι κανω???απλως περημενω να εξαφανιστει καποια στιγμη απο μονο του????

:thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλα δεν πειραζει :thumbup:

οποτε θες filrou εδω ειναι για να στο αναλυσω και με οτι παραπεμτηκα στοιχεια θες...

Link to comment
Share on other sites

οποτε θες filrou εδω ειναι για να στο αναλυσω και με οτι παραπεμτηκα στοιχεια θες...

Αν και δεν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα για περισσότερες αναλύσεις, θα με ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες για τα "ανοιχτα συστηματα εκτροφης".

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσο δύσκολο ρε παιδιά να μου απαντησετε στο πρόβλημα που ανέφερα με την κοκκινίλα που εξαπλώνετε στο ενυδρείο μου??????? :P

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσο δύσκολο ρε παιδιά να μου απαντησετε στο πρόβλημα που ανέφερα με την κοκκινίλα που εξαπλώνετε στο ενυδρείο μου??????? :P

Οταν λες κοκκινο χαλι εννοεις μοιαζει με κοκκινο υφασμα η αλγη, αν ναι ειχα κ εγω εκανε τον κυκλο του κ σε λιγο καιρο εξαφανιστηκε τελειως, δωσε βαση στην κυκλοφορια κ αν χρειαστει κανε ανακαταταξεις στους κυκλοφορητες :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σημερα έκανα μια αλλαγη νερου και προσθεσα και αλλα 10 κιλα περιπου ζωντανό αραγωνιτη λόγο του οτι σκούπα σκούπα σε λίγο θα αδειάσει!!!!καθάρισα λίγο και την γ.....η άλγη και από αποψη οπτικής νιώθω καλύτερα αλλά κάτι πρέπει να γίνει......απο κυκλοφορία έχω ενα κυκλοφορητής 900λιτρα την ώρα πίσω απο το βραχο ενα νανο κοραλια και αλλους 2 κοραλια 1 νομίζω απο κυκλοφορία η με καλά αλλά απο την κολοαλγη....βλέπω να πνίγει :P:P τα κοραλια.......

post-1660-1245526141_thumb.jpg

post-1660-1245526191_thumb.jpg

post-1660-1245526214_thumb.jpg

post-1660-1245526247_thumb.jpg

post-1660-1245526273_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://saltaquarium.about.com/od/diatomand...dslimealgae.htm

συνήθως παρουσιαζετε οταν δεν έχουμε σωστή κυκλοφορία, σωστό αντιφωσφορο, και καλό σκιμάρισμα...

ξεκίνα διορθώσεις ..... :P

Link to comment
Share on other sites

http://saltaquarium.about.com/od/diatomand...dslimealgae.htm

συνήθως παρουσιαζετε οταν δεν έχουμε σωστή κυκλοφορία, σωστό αντιφωσφορο, και καλό σκιμάρισμα...

ξεκίνα διορθώσεις ..... :P

ευχαριστω αρχηγε!!!!!!!!!μια ερωτησουλα.....μπορει να εχει κανει κακο στα κοραλια????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αρχηγε!!!!!!!!!μια ερωτησουλα.....μπορει να εχει κανει κακο στα κοραλια????

θα δείξει....

με ενα λάστιχο κάνε ενα καλο σιφονιαρισμα της άλγης για να βοηθήσεις την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετά απο λίγες μερες και απο αλλαγή νερου και σιφοναρισμα τα πράγματα απο κυανο ειναι σαφώς καλύτερα!!!!!!!!!!

post-1660-1247053424_thumb.jpg

post-1660-1247053445_thumb.jpg

post-1660-1247053478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οντως δειχνει πολυ καλυτερα, με υπομονη καμια αλλαγη ακομα κ καλη κυκλοφορια θα φυγει,

εμενα εξαφανιστηκε ξαφνικα σε 1-2 μερες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και μικρο το ενυδριακη σου το Aquascape διχνει πολυ καλο...Ειναι λες και εισαι σε καποια αποτομη πλαγια ενος υφαλου :):)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδια :) όντως είναι λίγα τα λίτρα αλλά πρέπει να μείνω σε αυτά μιας και έχω δώσει αρκετά και ξέρω όσα λίτρα να φτιάξω πάλι θα θέλω κάτι πιο μεγάλο οπότε μένω στην ιδέα :):D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και ενα βιντεακι με την σημερινή κατάσταση!!!!!!!! τωρα τα πράγματα ειναι μια χαρα και πιστεύω οτν θα σταθεροποιήσω και το kh θα είμαι super...ευτυχώς τα κόλλησα και ησύχασα(τα κοραλια)!!! http://www.youtube.com/watch?v=uTao0SEIAR0

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι παρα πολυ καλο μ'αρεσει παρα πολυ η διαταξη των κοραλιων, ο μανδαρινος τι λεει ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι παρα πολυ καλο μ'αρεσει παρα πολυ η διαταξη των κοραλιων, ο μανδαρινος τι λεει ???

ευχαριστώ φίλε για τα καλά σου σχόλια οσο για τον μανταρινο μετά απο τοσο καιρό στο ενυδρείο εχει αρκετά κοππιποδα και τρώει και αρτεμια κατεψυγμένη και όλα πάνε καλά :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα,μια ερωτησουλα!!!!!προσπαθω να κρατησω ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ την alkalinity kh στο 7+ με προσθηκη 10ml καθε μερα της seachem "reef carbonate" το ασβεστιο ειναι στο 400 μηπως υπαρχει κατι καλυτερο ΣΕ ΖΟΥΜΙΑ???ειναι κουραστικό καθε μέρα :angry2: ....

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...