Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

Η χρήση της λάμπας uv στο θαλασσινό περιβάλλον, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν νομίζεις ότι θα σου εξαλείψει την συγκεκριμένη άλγη, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άφοβα. Κατόπιν την αφαιρείς αν κρίνεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα νικο ,οτι διάβασα σας μεταφέρω άπλα επειδή κάποια στιγμή πρέπει να τελειώνω με αυτό το πράγμα έλεγα να εφαρμόσω αφαίρεση σιγά σιγά με χρήση uv αν όπως λέει για να μείνουν ανενεργά τα σποριά και τέλος αφαιρώντας τα θρεπτικά συστατικά που την κάνουν να μεγαλώνουν(με σκιμαρισμα καλο και αντιφ,και σε λειτουργία φίλτρο αλγών)μήπως πεθάνει σιγά σιγά τι λέτε???? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα μου ακουγεται,

δοκιμασε το ...γιατι οχι..

και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα αφαιρεσε τες οπως λεει και ο Νικος πιο πανω..

κανε μια προσπαθεια..δεν εχεις να χασεις τιποτα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα μου ακουγεται,

δοκιμασε το ...γιατι οχι..

και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα αφαιρεσε τες οπως λεει και ο Νικος πιο πανω..

κανε μια προσπαθεια..δεν εχεις να χασεις τιποτα... :rolleyes:

φοβαμε μήπως επηρεάσω την βιολογία του ζ βράχου και γενικότερα του συστήματος.ξέρεις γενικότερα να χρησιμοποιούνται λάμπες uv σε reef??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο σάυτο που λες αλλα αν σε ταλαιπωρει τοσο αυτο το προβλημα δοκιμασε το για λιγο και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα τις κατεβαζεις..

πιστευω ομως οτι δεν θα σου επηρεαστουν οι συνθηκες σου...

παρε αποψη και απο αλλους και πραξε αναλογα.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το manual λεει οτι Η Tetratec UV 5watt βοηθά να διατηρεί ένα σαφές, υγιές ενυδρείο με την καταστροφή ελεύθερο κολύμπι φύκια, bateria, ιούς, μύκητες και τα μικρότερα στάδια της ζωής του protozoans, μειώνοντας έτσι τον πληθυσμό των εν λόγω μικροοργανισμοί που προκαλούν ασθένειες.

Ιδανικό και για τις δύο γλυκών, ενυδρεία αλμυρού νερού, και εξωτερική χρήση. Η UV διευκρινίζων έχει σχεδιαστεί για να συνδέονται με powerhead, αντλία νερού ή κουτί φίλτρου με μέγιστη ταχύτητα ροής 300 γαλονιών ανά ώρα. Μέγιστη σύσταση ενυδρείο είναι 100 λίτρα. :rolleyes: κάποιος που να χρησιμοποιούσε η να ξέρει τι παίζει :rolleyes: ???

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεριμένη λάμπα δεν πρόκειται να δημιουργήσει καμία διαταραχή στη βιολογική ισορροπία του συστήματος. Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άφοβα με ροή 100 λίτρων ανά ώρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα νικο,από σήμερα ειναι συνδεδεμένη η uv 400 /5 watt tetra με ενα φίλτρο εξωτερικό eheim 2215 το οποίο λέει max 620λιτρα την ώρα!!βεβαία η ροή τώρα δεν είναι όπως πριν συνδέσω την uv αλλά λιγότερο τώρα.θα έχω πρόβλημα???γίνομε ίσως κουραστικός αλλά να ρωτήσω έχω πρόβλημα μα την χρίση της uv στην chaeto??και ακόμα τα κοπιποδα που έχουν αρχίσει να δημιουργούνται στο φίλτρο αλγών κινδυνεύουν???ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα κίνδυνο η άλγη σου. Τα κοππήποδα που θα κινδυνεύσουν είναι όσα θα έχουν την ατυχία να περάσουν μέσα από τη στσκευή. Δηλαδή ελάχιστα σχετικά με τους ρυθμούς πολλαπλασιασμού τους.

Η ροή είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα κίνδυνο η άλγη σου. Τα κοππήποδα που θα κινδυνεύσουν είναι όσα θα έχουν την ατυχία να περάσουν μέσα από τη στσκευή. Δηλαδή ελάχιστα σχετικά με τους ρυθμούς πολλαπλασιασμού τους.

Η ροή είναι μια χαρά.

ευχαριστώ νικο ο ΘΕΟΣ βοηθός :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και χρονια πολλα!!θα ηθελα να σας πω κατι περιεργο που μου συνεβει!!!!!!!!1το πρωι σημερα αναψαν τα φωτα ως συνηθως 10 και εμφανιστηκαν τα 2 κλοουνακια αλλα δυστηχως ο blue tang αφαντος............αποφασισμενος οτι ελαβε τελος αν και τοσο καιρο που τον εχω και τρωει και εχει μεγαλωσει αλλα καμια φορα δεν ξερεις :thumbup: ετοιμαζοντας λοιπων νερακι α/ο 20 λιτρα για να κανω και μια αλλαγουλα αρχιζω να τον ψαχνω μεχρι που εβγαλα ολο τον βραχο αλλα τιποτα!!!!!ξαφνικα αφου παω να τον ξαναβαλω παλι μεσα τον βραχο τον βλεπω τον μπλεδουλι μεσα σε μια τρυπα!!!!!!!!!!!!μετα την τοποθετηση του βραχου και μεχρι να ξανακλεισουν τα φωτα και εφαγε κανονικοτατα και συνεχως βολταριζε και ολα καλα :thumbup::D με κουφανε!!!!!τι να ειχε συμβει ακουω γνωμες :D:thumbup::blink:.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!!θα ηθελα να σας πω κατι περιεργο που μου συνεβει!!!!!!!!1το πρωι σημερα αναψαν τα φωτα ως συνηθως 10 και εμφανιστηκαν τα 2 κλοουνακια αλλα δυστηχως ο blue tang αφαντος............αποφασισμενος οτι ελαβε τελος αν και τοσο καιρο που τον εχω και τρωει και εχει μεγαλωσει αλλα καμια φορα δεν ξερεις :thumbup: ετοιμαζοντας λοιπων νερακι α/ο 20 λιτρα για να κανω και μια αλλαγουλα αρχιζω να τον ψαχνω μεχρι που εβγαλα ολο τον βραχο αλλα τιποτα!!!!!ξαφνικα αφου παω να τον ξαναβαλω παλι μεσα τον βραχο τον βλεπω τον μπλεδουλι μεσα σε μια τρυπα!!!!!!!!!!!!μετα την τοποθετηση του βραχου και μεχρι να ξανακλεισουν τα φωτα και εφαγε κανονικοτατα και συνεχως βολταριζε και ολα καλα :thumbup::D με κουφανε!!!!!τι να ειχε συμβει ακουω γνωμες :D:thumbup::blink:.

Τίποτα σοβαρό , απλά ένα τυχαίο γεγονός , αγνοήσετε το :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα μετακομισει εβγαλα τον βραχο μου μαζι με ολα τα ψαρια κ τα λοιπα κ μεσα σε ενα βραχακι ειχε κολησει το bicolor blenny μου η τρυπα τον χωρουσε ολο ισα ισα σε περιμετρο οποτε δεν τον πηρα πρεφα κ τον ειχα μεσα στο βραχο σε μια σακουλα με ελαχιστο νερο για πανω απο 2 ωρες!!!Δεν επαθε τιποτα το θηριο!!!Ζει κ βασιλευει....Α κ ακομα υπερασπιζεται το σπιτακι του μεχρι αηδιας κ κατι ακομα σε αυτη την τρυπα μπαινει με την οπισθεν :thumbup: οτι πιο αστειο εχω δει στη ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα μετακομισει εβγαλα τον βραχο μου μαζι με ολα τα ψαρια κ τα λοιπα κ μεσα σε ενα βραχακι ειχε κολησει το bicolor blenny μου η τρυπα τον χωρουσε ολο ισα ισα σε περιμετρο οποτε δεν τον πηρα πρεφα κ τον ειχα μεσα στο βραχο σε μια σακουλα με ελαχιστο νερο για πανω απο 2 ωρες!!!Δεν επαθε τιποτα το θηριο!!!Ζει κ βασιλευει....Α κ ακομα υπερασπιζεται το σπιτακι του μεχρι αηδιας κ κατι ακομα σε αυτη την τρυπα μπαινει με την οπισθεν :thumbup: οτι πιο αστειο εχω δει στη ζωη μου!

τελικα το αλατι ειναι α π ι σ τ ε υ τ ο!!!!!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απιστευτος ο μικρος, ελπιζω βεβαια να μην μεγαλωσει αλλο γιατι μετα θα σφηνωσει σιγουρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tο ακομα πιο αστειο ειναι οταν τη καθαριζει την τρυπα του με το στομα!!!Εκει ειναι ολα τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρείο!!!

Η αλγούλα στην πλάτη? εχεις σαλιγκαρακια μεσα?

καλησπέρα καλή χρονιά να έχουμε με υγειά φουλ :D:D η πλάτη όντως έχει άλγη αλλά πιστεύω οτι είναι λόγο αυξημένου φωτισμού σε εκείνο το σημείο αφού για χάρη της ακροπορας έχω πρόσθεση+ μια τ815watt 14000 kelvin με ανακλαστήρα της arcadia!!snail 1 turbo φυσικά θα προσθέσω σύντομα άλλο 1. :thumbup::blink: και σκεφτόμουν και 1 γαρίδα γιατί έχω κανα2 απταισιες μικρές αλλά επειδή έχω μια lysmata μήπως δεν κάνει :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου κ καλη χρονια κ σε σενα!Εγω θα ηθελα να πω πως το Hammer coral που εχεις ειναι παρα πολυ κοντα στα μ****α σου κοραλια θα ηθελε λιγο παραπανω χωρο για να μη στα χτυπησει.Κ για τις aiptasia εχω κ γω μονο μια γαριδα κανει δουλεια pepermint λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

pepermint = η καλύτερη λύση για το προβλημα με την aiptasia :thumbup:

για αυτήν λέω αλλά έχω μέσα και μια lysmata θα υπάρχει πρόβλημα????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...