Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

ΟΛΕ ! ΟΛΕ ! ΟΛΕ ! ΟΛΕ ! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αισθάνομαι υποχρεωμένος να πούμε όλοι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα 2 παιδιά που ανέλαβαν να διεκπεραιώσουν τόσο μεγάλη παραγγελία από τόσο πολλά άτομα.

Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και όσο το δυνατόν φθηνότερα.

Ευχαριστούμε manos23 και vales_red

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αισθάνομαι υποχρεωμένος να πούμε όλοι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα 2 παιδιά που ανέλαβαν να διεκπεραιώσουν τόσο μεγάλη παραγγελία από τόσο πολλά άτομα.

Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και όσο το δυνατόν φθηνότερα.

Ευχαριστούμε manos23 και vales_red

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ παιδιά απλά να ξέρετε οτι έχει πολύ πίεση το όλο θέμα εγω τουλάχιστον ήμουν πιεσμενος αυτές τις ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που ανέλαβαν την ευθύνη αυτής της παραγγελίας :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησω και εγω με τη σειρα μου τα 2 φιλαρακια που σηκωσαν και το βαρος για ολους εμας.

ΥΓ.ελπιζω οσοι δεν γνωριζαν για τους ριακτορες απο πριν για χρηση τους με biopellets να ειδανε το βιντεο που ειχα αναρτησει στην αρχη και να παρειγγειλαν τις εξτρα πλαστικες σχαρες που χρειαζονται για να δουλεψουν.

οι υπολοιποι που τα πηρανε για χρηση με αντιφωσφορο η ανθρακα δεν τις χρειαζονται.αυτοι ισως θα επρεπε να προνοησουν να προμηθευθουν εξτρα σφουγγαρακια καθως τριβονται και χαλανε σχετικα ευκολα απο οσο τουλαχιστον εχω ψαξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά να σας πάνε, μιας και που έχω εμπειρία με τους συγκεκριμένους ριάκτορες καθώς τους δουλεύω καμιά 2 χρόνια σίγουρα, έχω να πω τα εξής: τα σφουγκαράκια όντως αλυώνοντε κάπως μετά από πολύ καιρό, όχι σε κατάσταση τρελή αλλά καλό είναι όπως λέει και ο Κώστας παραπάνω να φτιάξετε σφουγκαράκια μετά από κάνα χρόνο χρήσης, το κυριότερο που ήθελα να πω είναι ότι θα πρέπει να περάσετε με δεματικά τις λαστιχένιες γωνίες που έχουν οι ριάκτορες γιατί μετά από λίγο διάστημα χαλαρώνουν και ''κλωτσάνε'' κατευθείαν με αποτέλεσμα πλυμήρα, άλλο είναι ότι θέλει προσοχή στις κινήσεις χειρισμού γιατί αν τον ζωρίζεις μπορεί να σπάσει η ένωση των σωληνώσεων πάνω στο καπάκι, άλλο είναι ότι αν το σφίξετε πολύ θα σας βγει η πίστη να το ανοίξετε και θα χρειαστείτε κάβουρα και τελευταίο ότι ο 150 δουλεύει καλά με ροή από 600-1000 λίτρα για να κάνει σοβαρή δουλειά(αυτό πάντα με την κοκομετρία υλικού που θα βάλεται), α! και ένα ακόμη τελευταίο! προσοχή στην κλήση που θα τον βάλετε γιατί θα κάνει μονόπλευρη ροή, όπωσδήποτε απόλυτα επίπεδη.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο ζορζ.....αντε να μαθαινουμε λιγο εμεις οι νεοι σε ριακτορες....

σ'ευχαριστουμε γιωργο.

1.ερωτησουλα? σε πελλετς τι ροη θα προτεινες με ακριβεια?καπου κοντα στο 1000 να υποθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Γιωργο για τις επισημανσεις σου.. οταν λες να περασουμε με δεματικα τις γωνιες τι εννοεις? Τι ειναι αυτα? Πρωτη φορα το ακουω.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Γιωργο για τις επισημανσεις σου.. οταν λες να περασουμε με δεματικα τις γωνιες τι εννοεις? Τι ειναι αυτα? Πρωτη φορα το ακουω.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

ταιρ απς,σου λενε κατι?χιχι.
Link to comment
Share on other sites

Λολ.. πρωτη φορα τα ακουω σαν "δεματικα" αυτη θα ειναι η ελληνικη λεξη.. και να φανταστεις εχω καμια σακουλα στο μπαλκονι ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε! Πολύ χρήσιμα αυτα που μας είπες!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο ζορζ.....αντε να μαθαινουμε λιγο εμεις οι νεοι σε ριακτορες....

σ'ευχαριστουμε γιωργο.

1.ερωτησουλα? σε πελλετς τι ροη θα προτεινες με ακριβεια?καπου κοντα στο 1000 να υποθεσω?

Κώστα ακόμη και εκεί όλα παίζουν, εννοώ ότι ακόμη και η διάμετρος τους,κ.τ.λ., αυτό που θα πω είναι να βάλεται μια χιλιάρα αντλία χαμηλής κατανάλωσης ειδικά εσείς με τα πελετς ώστε όταν μπουκώνουν τα σφουγκαράκια από βρωμιά και πέφτει η ροή να την αυξάνεται, κοινώς να έχετε δυναμικότητα εύρους για να μην ανοίγετε συνέχεια τον ριάκτορα για να καθαρίζετε τα σφουγκάρια, επίσης όσοι θα τον δουλεύουν με άλλα υλικά μπορούν έτσι να τον φλασάρουν στο μέγιστο της αντλίας και να τον ''καθαρίζουν'' όσο γίνεται χωρίς πάλι να τον ανοίγουν, προς Θεού δεν υπάρχει η περίπτωση να αποφύγεται να τον ανοίξετε για καθάρισμα αλλά αν έχεται ένα πρόγραμμα ότι κάθε δυο βδομάδες αλλάζεται άνθρακα να συμπίπτει τότε και να μην αναγκάζεστε ενδιάμεσα να τον ανοίγετε για καθάρισμα.

Αυτό γίνεται γιατί έχει βάνες στην εισαγωγή και στην κατάθληψη οπότε μπορείς να ρυθμίσεις την ροή, η πιο καλή αντλία που δεν ζορίζεται που δούλεψα για αυτόν τον ριάκτορα και δεν κάνει θόρυβο ήταν η aquabee 1000, πολύ λίγα watt.

Όσο για τα ''δεματικά'' αν και είμαι ανορθόγραφος λόγω δυσλεξίας :P προσπαθώ να μιλάω γενικά στην ζωή μου όσο πιο πολύ μπορώ Ελληνικά και να γράφω επίσης(νοσταλγός) :)

Όταν τους πάρετε ίσως βγουν και άλλα ερωτήματα, αν έχω χρόνο τότε και παρακολουθώ το θέμα θα προσπαθήσω να σας δώσω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιώργο απο ότι έψαξα για τα πέλετς μιας και χρησιμοποιώ εδω και ένα μήνα σχεδόν σε ριάκτορα του David με 350λ/ώρα 3watt αντλία η δομή του ριάκτορα της TLF απαιτεί αντλία 800-1200λ/ώρα γιατί έχει είσοδο στην κορυφή και καταλήγει στον πάτο του ριάκτορα και η έξοδος της είναι στην κορυφή πάλι οπότε θέλει περισσότερη δύναμη.Επίσης τα σφουγγαράκια μόνο για 1-2 εβδομάδες να μην αφήσουν κατάλοιπα απο το μικροφίλμ που απελευθερώνουν τα πέλετς στο νερό μετά το βγάζεις γιατι η ουσία είναι θρεπτική για τα κοράλλια.Και προτείνω να τα μουλιάσετε 1-2 μέρες σε νερό όσμωσης πριν τα χρησιμοποιήσετε γιατί επιπλέουν στην αρχή. Είδα κατάθλιψη και μπήκα :) θα τα πούμε απο κοντά άυριο φιλαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Στον ριακτορα οσοι τον χρησιμοποιησουν για ανθρακα ή αντιφωσφορο τι κοκκομετρια θεωρειται καλυτερη?? Ας πουμε εγω εχω της aqualight aquaphos κοκκομετριας 0.5-1mm υπαρχει ομως και σε 1-2mm .. ποιο θεωρειται οτι θα κανει καλυτερη δουλεια και δεν θα εχει προβλημα ο ριακτορας?

Link to comment
Share on other sites

να περάσετε με δεματικά τις λαστιχένιες γωνίες που έχουν οι ριάκτορες γιατί μετά από λίγο διάστημα χαλαρώνουν και ''κλωτσάνε'' κατευθείαν με αποτέλεσμα πλυμήρα

Δηλαδη tire ups εδω που σημειωνω με βελακια?!

photo31se.jpg

Link to comment
Share on other sites

να περάσετε με δεματικά τις λαστιχένιες γωνίες που έχουν οι ριάκτορες γιατί μετά από λίγο διάστημα χαλαρώνουν και ''κλωτσάνε'' κατευθείαν με αποτέλεσμα πλυμήρα

Δηλαδη tire ups εδω που σημειωνω με βελακια?!

photo31se.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα μπορούσες να βάλεις και εκεί, πιο πέρα λέω στις γωνείες, αυτές δεν είναι pvc η σκληρό πλαστικό αλλά λαστιχένιες.

Άλεξ άλλο κατάθλιψη που σε αφορά ρε τρελογιατρέ και άλλο κατάθληψη στην μηχανική ρευστών :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις ευχαριστιες, κρατηστε τες για το τελος! Μακαρι ολα να πανε καλα. Ο τυπος ειναι πολυ ωραιος! Μου ειπε οτι θα στειλει την μια κουτα εχθες, και την αλλη την δευτερα ωστε να μην φτασουν τελωνειο την ιδια μερα...

Τωρα, οσον αφορα τους ριακτορες, λεω να μαζεψουμε σχολια και εμπειρια, ωστε να εχουμε το μεγιστο της αποδοσης! Για παραδειγμα, αυτο με τα tire-ups ειναι πολυ καλο γιατι κανεις μας δεν θα το εκανε και ολοι θα πλυμμηριζαμε...

Οποτε εχουμε και λεμε!

  • 1000αρα αντλια
  • tire-ups στις ενωσεις πλαστικου-σωληνων
  • οχι πολυ σφιχτα οι πλαστικες γωνιες για να μην σπασουν
  • Ο ριακτορας σε ΕΠΙΠΕΔΗ επιφανεια
  • Σφουγγαρακια τις πρωτες 2 βδομαδες για να κρατησουν το φιλμ απο Biopellets, μετα το βγαζουμε
  • Μουλιασμα τα σφουγγαρια σε νερο Α/Ο για 2 μερες για να μην επιπλεουν

Οποιος θελει να προσθετει η να κανει copy paste η Παραθεση και να διαγραφει τα προηγουμενα....

Επισης καθε ποτε αλλαζουμε ανθρακα ή/και αντιφωσφορο και γιαυτους που χρησιμοποιησουν πελετς, καθε ποτε αλλαζουμε πελετς?

Και τελος, αν και εγω θα εχω μονο αντιφωσφορο στον ριακτορα (και ανθρακα στο media box toy MCE600) μπορει να χρησιμοποιηθουν και τα 2 μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός είναι να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις ώστε το υλικό να κυκλοφορεί μέσα στο νερό(και το αντίθετο) με το φαινόμενο του υγρού υποστρώματος για να εκμεταλλεύεσαι το 100% του υλικού.

Αλλαγές:

Αντιφώς σιδήρου(GFO)κάθε μήνα (καλό είναι να είναι ψηλής κοκκομετρίας)

Ενεργός άνθρακας κάθε 15 μέρες.

Ο άνθρακας θέλει λιγότερη ροή λόγω κοκκομετρίας.

Για τους λόγους αυτούς δεν μπορείς να βάλεις 2 υλικά στον ίδιο ριάκτορα.Γιατί θα πρέπει να αλλάζεις και αντιφώς κάθε 15 μέρες.

Bio-pellets καλό είναι να σημειώνεις την στάθμη με μαρκαδόρο και να παρακολουθείς την ποσότητα αυτή ανα 3-6 μήνες όταν χρειάζεται αναπληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν επισης να μας πει ο γιωργος πχ που τον δουλεψε,κατα ποσο ευκολο ειναι να αλλαξεις η να προσθεσεις υλικα μεσα του...

ΥΓ.αλεξανδρε αυτο σχετικα με τα πελλετς και τα σφουγγαρακια με το φιλμ τις πρωτες μερες ισχυει δηλ οτι βγαζουν η ειναι συνεχες το φαινομενο?(γλυτσα)?

Link to comment
Share on other sites

  • Μουλιασμα τα σφουγγαρια σε νερο Α/Ο για 2 μερες για να μην επιπλεουν
  • οχι τα σφουγγάρια τα Pellets.

Ναι Κώστα ισχύει ειδικά στην αρχή γιαυτό βάλε σφουγγαράκι να μην θολώσει το νερό.Όταν βγάλουν την μούργα και αρχίσουν να διαλύονται δεν μένει τίποτα που μπορείς να δεις με γυμνό μάτι μόνο θρεπτικά.Θα συνεχίσω πάντως να τα δουλεύω στον ριάκτορα του David και θα κρατήσω τον TLF στην άκρη για έκτακτες ανάγκες.Οτι και να κάνεις πάντως οι αλλαγές νερού είναι το βαρύ πυροβολικό.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Άντε σε μια από τις μελλοντικές μας εκδηλώσεις να παρουσιάσουμε το θέμα των reactors για όλα αυτά τα υλικά που συζητήθηκαν πιο πάνω !!!

... και πέρα από την θεωρητική συζήτηση να έχουμε και πρακτική εφαρμογή στησίματος !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...