Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Παιδες εγω σκεφτομαι να το συνδεσω στην εξοδο του ψυκτικου,λετε να υπαρχει προβλημα? Η ροη ειναι περιπου στα 1000 απο το 2075. Τι λετε?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν νομιζω πως κανει.θα ψυχεις και τα βακτηρια,ασε που αν μιλαμε για συνδεση με πελετ χρειαζεσαι περισσοτερη ροη.αν οχι η ροη ναι μεν ειναι καλη αλλα.....

μιλαω παντα για χρηση με πελετ.εαν μιλας για αντιφωσφορο δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το μυστηριο με την maxijet 1200 μου το λυσανε κατι αμερικανακια στο youtube.

ολοι αυτοι δουλευουνε την καινουργια maxijet pro 1200

http://www.aquariumg...t-1200-pro.html

ενω εγω εχω την παλια εκδοση της.......γιαυτο εξηγηται η μειωμενη αποδοση.....

τωρα τι κανουμε σχετικα?που να βρεις αντλια γυρω στα 1300-1500 λιτρα η οποια να εχει τοσο στενο στομιο για συνδεση με το λαστιχο...??

να και οι διαφορες μεταξυ της νεας και της δικης μου

http://reefbuilders....-pro-powerhead/

Εγω παιδια όταν ειχα τον συγκεκριμένο ριακτορα τον οποιο τον προοριζα για πελλετς (κατι που δεν εγινε τελικά ποτε), ειχα την eheim compact 2000 και ειχα κανει πατεντα με το λαστιχο. Δηλαδη ενα κομματακι μεγαλο λαστιχο στην εξοδο της αντλιας στο οποίο μεσα εχωσα το μικρης διαμετρου λαστιχο του ριακτορα. Χωραει ακριβως και με λιγη σιλικονη γινεται η δουλεια....

Να σημειωσω ότι αφου βαλετε τα υλικα μεσα, μην τον κλεισετε πολυ σφιχτα γιατι μετα δεν ανοιγει με τιποτα.................

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...το θεμα ομως ειναι πως αν παμε σε τετοιες αντλιες ειναι πολλα τα βατ συντροφε...δεν αξιζει..

εγω βρηκα αυτην μαξι με 1100 κυκλοφορια και ειναι σαν ψοφιμι στο φουλ.η επομενη που μπορω να δοκιμασω και εχω ειναι μια κινεζα-σκυλος η ατμαν με 2000 κυκλοφορια αλλα και 38βατ!!! δεν λεει με τιποτα...χρειαζεται μια αντλια 1300-1500 ltrs με καταναλωση οχι πανω απο 25-28 βατ.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Οκ, klaz μονο αντιφως θα βαλω..

Λοιπον κατα το βραδακι θα εχετε φωτο κ βιντεο απο το στησιμο μου σε hang on version με quick release..

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...το θεμα ομως ειναι πως αν παμε σε τετοιες αντλιες ειναι πολλα τα βατ συντροφε...δεν αξιζει..

εγω βρηκα αυτην μαξι με 1100 κυκλοφορια και ειναι σαν ψοφιμι στο φουλ.η επομενη που μπορω να δοκιμασω και εχω ειναι μια κινεζα-σκυλος η ατμαν με 2000 κυκλοφορια αλλα και 38βατ!!! δεν λεει με τιποτα...χρειαζεται μια αντλια 1300-1500 ltrs με καταναλωση οχι πανω απο 25-28 βατ.

Πάρε τη speedy RD3 3000L/h και δούλεψέ τη στο μισό λιγότερο θα καίει... Πλάκα κάνω Κωστή. Όντως δεν είναι καλή η ανάδευση, γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις παραπάνω pellets; H έξοδος του ριάκτορα στην είσοδο του skimmer καλύτερα.

Δες το δικό μου με N/P όμως Biopellets.

Link to comment
Share on other sites

to skimmer μου δουλευει με 800αρα αντλια.χρειαζομαι μεγαλυτερη...δεν περιμενα να αντιμετωπισω τετοιο θεμα παντως...

Link to comment
Share on other sites

δυσαρεστο update....δοκιμασα τη θηριο την κινεζα μου των 2000 λιτρων......μια απο τα ιδια.ουτε αυτη δουλευει σωστα.προφανως χρειαζεται αντλια που να βγαζει ισχυρη πιεση και οχι απλος, εστω και μεγαλος κυκλοφορητης.....

η μαξι τζετ προ που δουλευουν στο αμερικα,κατι εχει εξτρα στην φτερωτη της και τα σπαει μονο με 1300 λιτρα ανα ωρα και 25 βατ....

τωρα τι κανουμε....?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

δειτε παρακατω τον ιδιο ριακτορα με 3πλασιο(απο μενα) ιδιο υλικο npx μαζι με την maxi jet 1200 pro πως δουλευει.....

Link to comment
Share on other sites

Klaz μηπως να τσεκαρεις λιγο την συνδεσμολογια σου παλι? Μολις το εστησα και γω το μηχανημα και μπορω να πω παει μια χαρα.. βαζω και καποιες φωτο να δειτε οσοι το βαλετε hang on το quich release που εκανα με λιγοτερο απο 5 ευρω και απλα εξαρτηματα απο το Practiker..

post-47746-1336510632,3184_thumb.jpgpost-47746-1336510712,2996_thumb.jpg

Βεβαια δεν εχει τελειωσει ακομα απλα ενα προχειρο ειναι ακομα μεχρι να το βαλω πισω απο το ενυδρειο και να συμαζεψω/σιγουρεψω τα λαστιχα κτλ..

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχω κανει καποιο λαθος.το προβλημα ειναι με την αντλια.καμμια σχεση αν το δουλεψεις με αντιφωσφορο η ανθρακα.με τα πελλετ ειναι το ζορι....2 αντλιες μεχρι τωρα και ακομη αναδευση σωστη δεν ειδα.χρειαζεται αρκετα περισσοτερη πιεση απο οτι με τα αλλα υλικα.

ουτε αλλο κεφι ουτε αλλα χρηματα μου εμειναν και στερεψα και απο ιδεες.απο οτι βλεπω ομως αλλος προς το παρων δεν θα το δουλεψει με πελετς να πει καμμια νεα ιδεα σχετικα με αντλια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατά τη γνώμη σας , αξίζουν τα biopellets ή να ασχοληθούμε μόνο με αντιφώσφορο και άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια resun 2800 που χρησιμοποιω για ανακατεμα του νερου αλλαγης,αν θες να στη δωσω να δοκιμασεις αν σου κανει...

Αλλα μην περιμενεις να βρεις αντλια με τοσο μεγαλη δυναμη και λιγα watt..

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατά τη γνώμη σας , αξίζουν τα biopellets ή να ασχοληθούμε μόνο με αντιφώσφορο και άνθρακα;

Τα biopellets αξιζουν αλλα θελουν πολλες γνωσεις και καλα στρωμενο ενυδρειο,και να ξερεις τι κανεις ..

Δεν ξερω περισσοτερα να σου πω,αλλα παιζουν πολλα ρολο στο πως θα τα δουλεψεις και αν τα δουλεψεις.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

γιαννη,δεν θα κανει δουλεια.και η δικη μου η ατμαν 2000 ειναι γομαρι και σπαω το αλατι σε χρονο σφαιρα στη βαρελα,αλλα εδω με ξενερωσε.πρεπει μεγαλο ρολο να παιζει το Power Head Mode: 295 gph που εχει η αμερικανικη και οχι τοσο τα αναγραφομενα λιτρα ανα ωρα.....

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τοσο βαρια ειναι αυτα τα biopellets?? Με αυτα που λες με προβληματιζεις πολυ!!

Γνωμη μου παντως ειναι να το ανοιξεις και να δεις μηπως κατι δεν εχει κατσει καλα ή κανα κομματι pellet εκατσε στην τρυπα κατα λαθος στον πατο που βαζει το νερο μεσα στο ριακτορα.. γενικως τσεκαρε τα ολα... Αν κρινω απο την ροη που εχει η δικια μου κινεζα αντλια,που ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την δικη σου τοτε,με το δικο μου σκεπτικο,κανονικα θα επρεπε να στα κολλαει ολα πανω...

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος αυτός Κώστα (NYSteelo)είναι λίγο γκασμάς..Αν θέλεις να δείς σωστά βίντεο για την απονιτροποίηση μέσω bio-pellets καθώς και όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι δες τα παρακάτω είναι λίγο μεγάλα αλλά αξίζει τον κόπο.

http://www.youtube.com/watch?v=sLhmI8vtnfw

http://www.youtube.com/watch?v=zMx4HOsG3Rc

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

γιαννη δεν ειναι το βαρος.απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν τα σφουγγαρια και μπαινει η πλαστικη σιτα,δημιουργει μεγαλη πιεση αφου το νερο πρεπει να μπει αποτομα στον ριακτορα,περνωντας απο μικροσκοπικες τρυπουλες,ετσι ωστε να μπορει να σηκωσει και να χορεψει το υλικο.ακομα το ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

τα εχω ηδη δει αλεξανδρε.ο μουσιας ειναι μεγαλη φιρμα..το θεμα μου ειναι η αντλια.προβλημα που δεν εχει να κανει με οσους δουλευουν αντιφωσφορο η ανθρακα...

Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός του ριάκτορα δεν βοηθάει και πολύ.Τα δικά μου πάνε σφαίρα στο ριακτοράκι του david με 350l/h και 3w παρακαλώ.Τώρα που θα τσιμπήσω και την πλαστική σχάρα απο τον TLF θα είναι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι προχειρο απο το δικο μου με αντιφωσφορο aquaphos

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι προχειρο απο το δικο μου με αντιφωσφορο aquaphos

μειωσε ελαχιστα τη ροη. ενα κλικ πιο χαλαρα θελει.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι gohnlaz ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Oκ!!! Εγινε!! Βασικα αυτος ειναι ο ψιλοκοκκος της aqualight μηπως θελει τον χοντροκοκκο??

Link to comment
Share on other sites

ναι..ας χαμογελασει και καποιος στην παρεουλα μας. :rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...