Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Μα το στήσιμο δεν θα γίνει για να δούμε τα αποτελέσματα... (αυτό χρειάζεται καιρό για να φανεί), θα γίνει για να δουν όλοι το πως στήνεται ένα τέτοιο σύστημα, τι ροή χρειάζεται και φυσικά μια θεωρητική συζήτηση που θα ακολουθήσει.

Δεν ειπα να δουμε αποτελεσματα την ιδια μερα...αλλα να στηθει σε ενα ενυδρειο το οποιο με τον καιρο θα βλεπουμε πως παει. Το να φερω μια γυαλα για να δω πως κρεμεται, πως μπαινουν οι σωληνες και θεωρητικα τι ροη χρειαζεται, δεν με καλυπτει. Στην εφαρμογη παντα βγαινουν προβληματα. Ποιος θα βαλει τα υλικα (αντιφωσφορο και biopelets) για να τα δουμε στη δοκιμαστικη version? Ενω αν γινει σε ενα απο τα ενυδρεια μας, τα υλικα θα ειναι του ιδιοκτητη...

Ας γινει μια επιτοπεια συναντηση και την παρουσιαση κτλ το κανονιζετε για το La Scala οποτε θελετε, για να βαλετε και χορηγους, ομιλητες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω μαζι μετον φιλο μου το δημητρη θα τα στησουμε σημερα μονο με νερο αρχικα θα μουλιασουμε τα πελλετ και θα τα τοποθετησουμε αυριο η μεθαυριο...

Θελει λιγοτερη απο την μιση προτεινομενη ποσοτητα για αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Και το πρωτο διλημμα!

Να ξεκινησω με αντιφωσφορο η να βαλω τα pellets!?

Link to comment
Share on other sites

μονο λιγοτερη....?θα ξεκινησω μονο με 50 γραμμαρια και βλεπουμε....σαν προιον μπορει να αποδειχθει αρκετα επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε τουλάχιστον ένα νέο θέμα που θα αφορά το setup και τα αποτελέσματα, ώστε να παραμείνει καθαρό και εκτός αυτού του θέματος που αφορούσε την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

μονο λιγοτερη....?θα ξεκινησω μονο με 50 γραμμαρια και βλεπουμε....σαν προιον μπορει να αποδειχθει αρκετα επικινδυνο.

Η δοσολογια λεει 100μλ για 100λιτρα θαλασσινου...

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε τουλάχιστον ένα νέο θέμα που θα αφορά το setup και τα αποτελέσματα, ώστε να παραμείνει καθαρό και εκτός αυτού του θέματος που αφορούσε την παραγγελία.

Ε ναι...ας βρεθουμε πρωτα να μαζευτει υλικο..και το θεμα θα δημιουργηθει απο μονο του...

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 ml είναι 87.5 γραμμάρια σε αυτά τα πέλλετς που αγοράσατε.Ξέρω 5 πράματα να συνδεθεί με βανάκια για να είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα.Ας είναι καλά ο Νέρβας.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ? Εκτος την Κυριακη, ποτε σε βολευει να βρεθουμε σε ενα σπιτι απο τα παιδια που πηραμε τους ριακτορες να μας κανεις μια επιδειξη? Απογευμα αυριο? Παρασκευη? Σαββατο πρωι?

Link to comment
Share on other sites

εγω και ο φιλος μου ο δημητρης(kyrdim) να ευχαριστησουμε τον βαλεντινο δημοσια για την αρτια εκτελεση της παραγγελιας αλλα και την συνενοηση και παραλαβη των προιοντων μας.

Link to comment
Share on other sites

Λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων μεσα στην εβδομαδα θα φυγω,οποτε θα μου ειναι δυσκολο να βρεθω σε καποια συναντηση τουλαχιστον τις επομενες 15 μερες.Εαν ηταν ευκολο να παραλαβω τον δικο μου αυριο οπως ειπε ο Βαλεντινος θα ειμουν ευγνωμων.Να πω και γω τα συγχαρητηρια μου στον Βαλεντινο!! Αψογος φιλε μου!!!!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Kyrdim!! xaxaxa ωραίο νίκ διάλεξες για το φιλαράκι σου...BTW στείλτου τα χαιρετίσματα μου.Λοιπόν αυτή την εβδομάδα έχω φορτωμένο πρόγραμμα Πρέπει να πάω και απο τον κλάζ και απο τον Γρήγορο... θα κανονίσουμε όμως γιατί θα πρέπει να το συνδυάσω να μην αφήσω κανέναν παραπονεμένο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Τα 100 ml είναι 87.5 γραμμάρια σε αυτά τα πέλλετς που αγοράσατε.Ξέρω 5 πράματα να συνδεθεί με βανάκια για να είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα.Ας είναι καλά ο Νέρβας.

για πες καμμια πληροφορια αλεξ.σημερα θα στησω το ριακτορα αρχικα μονο με νερο.τα πελλετς(η μικροποσοτητα που θα ξεκινησω δειλα)θα μπουνε σε νερακι για μουλιασμα...

το ζητουμενο ειναι με ποσα γραμμαρια να ξεκινησω....αν μιλαμε για πολυ χαλαρα,ποσα να βαλω.?

υγ.ο δημητρης θα ερθει σε 1 ωρα σπιτι μου,να παραλαβει και να το συζητησουμε....ψηνεσαι μηπως αλεξ..???

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ψόφιος,η γυναίκα μου θέλει να διακοσμήσουμε το δωμάτιο του μπέμπη με τα αυτοκόλλητα που αγόρασε ,και θέλω να δώ και μπαλίτσα.... Προσεχώς λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Εμεινε κανενας ριακτορας βρε παιδια ή δοθηκε η πρωτη παρτιδα?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά παιδιά! Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα (μεχρι στιγμης εχω παραλαβει το ενα πακετο, το αλλο σε 2 μερες περιπου) και κανεις δεν εχει παραπονο!

Κλαζ, σορυ που εφυγα γρηγορα, ηθελα να κατσουμε καπου να τα πουμε γιατι και εγω θελω να ξεκινησω, αλλα δεν ξερω αν θελω να αρχισω με αντιφωσορο η με biopellets...

Αλεξ τι λες?! αντιφωσφορο η biopellets?

Τωρα για την συναντηση αν και θαθελα να ειμαι, δεν μπορω την κυριακη. Θα με βολευε ενα σπιτι για πραγματικες συνθηκες. Αν γινει παρουσιαση εξω, το μονο που θα δουμε ειναι συνδεσμολογια, υλικα, θεωριτικα πραγματα κτλ... αν δεν εχουμε νερο, ειδικα αλμυρο που παιζουμε με ανωση και πραγματικες συνθηκες (οπως ειπε ο Κλαζ) να δουμε πως στεκεται hang on, να δουμε ροη, να δουμε πως θα μπουνε τα κλιψ, να δουμε αντιδρασεις real time, πιστευω πως δουλεια δεν θα γινει. Ταπεινη μου γνωμη κι αποψη.

Παρολαυτα καλα να περασετε την κυριακη και αν βγαλετε κανα videaki ανεβαστε το εδω σε ενα νεο θεμα με τιτλο "Στησιμο Phosban Reactor" η κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πρόβλημα με άλγες καλύτερα να αρχίσετε με αντιφώσφορο παίδες γιατί τα πέλετς είναι για πιο καθαρές καταστάσεις και κάνουν χρόνο μέχρι να αρχίσουν να δουλεύουν 3-4 εβδομάδες (μπορεί και πιο πολύ μέχρι να ρυθμίσετε δοσολογίες και την ροή)μέχρι τότε θα γίνει ζούγκλα το ενυδρείο σας αν δεν υπάρχει αντιφώσφορος.Αρχίστε να τον δουλεύετε σαν phosban reactor μέχρι να καθαρίσετε τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

ο ριακτορας,μπηκε τοποθετηθηκε(εσωτερικα) μεσα στο σαμπ για να ειμαι καλα με τα ψυχολογικα μου,δεματικα σχεδον παντου,αφου εβαλα τη μιση ποσοτητα πελλετ για αρχη(100 μλ περι τα 87,5 γραμμαρια),αν και τα μουλιασα σε νερο α/ο βουλιαξανε αμεσως.ετσι τα φουνταρα μετα απο καμμια ωρα μεσα στο ριακτορα.ειπαμε το ξεκιναω σιγα-σιγα.βρηκα και μια παλια maxijet 1000 την οποια προς το παρων δεν χρειαστηκε καθολου να την μειωσω.περιμενω αλλωστε να βαρυνει τελειως το υλικο μολις ερθει η στιγμη να συμπληρωσω την τελικη ποσοτητα.παντως οταν ξανασυμπληρωσω ισως εχω τη αισθηση οτι τα 1000 λιτρα της αντλιας μου δεν φτασουν....ειδωμεν.

ΥΓ1.οσο αφορα στις πλαστικες σχαρες που θελουν κοψιμο,και αναφερεται στις οδηγιες πως μετραμε 5 δοντακια και μετα κοβουμε με το ψαλιδι,να αναφερω οτι δεν καθεται καθολου σωστα και τελικα θελουν κοψιμο κοντα στο 6 δοντακι(λιιιγο μετα το 5)....εκει καθεται εργοστασιακα και με ακριβεια.

αυτα αντε και καλη αρχη σε ολους.

ΥΓ2. νερβα εσυ που τον δουλεψες ρε φιλε,με τι αντλια τον ειχες?αυτη που εχω τωρα δεν κανει και πολλα.εαν πας σε αντλία με μεγαλυτερα λιτρα λογικα θα υπαρχει και μεγαλυτερη διατομη στα αλφαδολαστιχα....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πρόβλημα με άλγες καλύτερα να αρχίσετε με αντιφώσφορο παίδες γιατί τα πέλετς είναι για πιο καθαρές καταστάσεις και κάνουν χρόνο μέχρι να αρχίσουν να δουλεύουν 3-4 εβδομάδες (μπορεί και πιο πολύ μέχρι να ρυθμίσετε δοσολογίες και την ροή)μέχρι τότε θα γίνει ζούγκλα το ενυδρείο σας αν δεν υπάρχει αντιφώσφορος.Αρχίστε να τον δουλεύετε σαν phosban reactor μέχρι να καθαρίσετε τις άλγες.

Σε ποσο καιρο θα δουμε αποτελεσματα με αντιφωσφορο? Και μιλαω για μετριο προβλημα με αλγες..

Επισης κανει δουλεια σε διατομικη καφε αλγη? Σε κυανο? Ρωταω εσενα γτ βλεπω τοχεις σπουδασει...

Και κατι τελευταιο... Και στον αντιφωσφορο ξεκιναω με μικρη ποσοτητα?! Στο media box του MCE600 εχω 3πλασια ποσοτητα ρε συ! αν και καταλαβα οτι εκανα ενα λαθος...τα στουπωνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεσα στο media box...δεν υπηρχε αναδευση δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο καιρο θα δουμε αποτελεσματα με αντιφωσφορο? Και μιλαω για μετριο προβλημα με αλγες..

Επισης κανει δουλεια σε διατομικη καφε αλγη? Σε κυανο? Ρωταω εσενα γτ βλεπω τοχεις σπουδασει...

Και κατι τελευταιο... Και στον αντιφωσφορο ξεκιναω με μικρη ποσοτητα?! Στο media box του MCE600 εχω 3πλασια ποσοτητα ρε συ! αν και καταλαβα οτι εκανα ενα λαθος...τα στουπωνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεσα στο media box...δεν υπηρχε αναδευση δλδ..

Όταν θα δεσμεύσει αρκετό φώσφορο ώστε να μην έχουν οι άλγες να φάνε...Σε όλα τα προβλήματα με άλγες κάνει δουλειά και πιο σωστή απο το media box του MCE σου που κακώς στρίμωξες το υλικό όπως λές....βιάζεστε πολύ...δεν κάνει θαύματα να το βάλεις και την επόμενη ώρα να εξαφανιστούν όλα όπως περιμένειςΤο υλικό στον ριάκτορα δεσμεύει περισσότερο φώσφορο.Όλες οι διαδικασίες αυτές συμβαίνουν με ανταλλαγή ιόντων σε μοριακό επίπεδο και δεν φαίνονται με γυμνό μάτι.Κάνοντας αλλαγές όπως πρόσθεση υλικών και εξαρτημάτων αλλάζουν τις ισορροπίες και αυτό απαιτεί χρόνο μέχρι να λειτουργήσει στα επιθυμητά επίπεδα.Το να φέρεις ένα ενυδρείο στην απόλυτη αναλογία ανθρακικών-νιτρικών- και φωσφορικών είναι αρκετά δύσκολο και είναι απο μόνο του μια πρόκληση.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με μια aquabee 1000 τον δούλευα, αλλά όχι για biopellets αλλά για άνθρακα και αντιφώσφορο, καθώς ένα διάστημα τον δούλεψα και για light neo zeo riactor.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ια την απαντηση γιωργο.

το κουφο ειναι πως παρα πολλοι στην αμερικη τον δουλευουν με μαξι 1200.βρηκα λοιπον μια τετοια ξεχασμενη και ξεκινωντας πολυ δειλα και αργα-αργα εβαλα μονο 100 μλ για αρχη.αναδευονται μεν αλλα με τη βαλβιδα τερμα ανοιχτη,και αναρωτιεμαι οταν προσθεσω και αλλο υλικο δεν θα δω αναδευση....το αντιθετο βλεπω σε βιντεο στο ιντερνετ με το ιδιο στησιμο (ριακτορα,ιδια μαρκα υλικου και ιδια αντλια).αυτοι εχουν 3πλασια ποσοτητα μεσα και στραγγαλισμενη μεσω της βανας η αντλια και δουλευει απιστευτακαλα.καμμια σχεση με μενα.τι να πω τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

να και ενα βιντεο......και εκανα απο χαζομαρα μου το πρωτο λαθος.εβαλα την βανα στην εισαγωγη αντι για την εξαγωγη.προς το παρων δεν με ενδιαφερει ομως γιατι ετσι και αλλιως δουλευει φουλ η αντλια χωρις ομως να ειμαι κανοποιημενος απο την αναδευση μονο με 100 μλ.που να βαλω αργοτερα και αλλα...?

Link to comment
Share on other sites

Μα...στην εισαγωγη του ριακτορα( μεσαια τρυπα) μπαινει η βανα! Κανω λαθος? Ετσι το δειχνει στο φυλλαδιο..

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το μυστηριο με την maxijet 1200 μου το λυσανε κατι αμερικανακια στο youtube.

ολοι αυτοι δουλευουνε την καινουργια maxijet pro 1200

http://www.aquariumg...t-1200-pro.html

ενω εγω εχω την παλια εκδοση της.......γιαυτο εξηγηται η μειωμενη αποδοση.....

τωρα τι κανουμε σχετικα?που να βρεις αντλια γυρω στα 1300-1500 λιτρα η οποια να εχει τοσο στενο στομιο για συνδεση με το λαστιχο...??

να και οι διαφορες μεταξυ της νεας και της δικης μου

http://reefbuilders....-pro-powerhead/

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...