Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

γιατι οχι σε επομενη αιολε?? να ερθουν καΙ να τα στησουμε λαθος..?καλη η ιδεα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οποτε εχουμε και λεμε!

  • 1000αρα αντλια
  • tire-ups στις ενωσεις πλαστικου-σωληνων
  • οχι πολυ σφιχτα οι πλαστικες γωνιες για να μην σπασουν
  • Ο ριακτορας σε ΕΠΙΠΕΔΗ επιφανεια
  • Σφουγγαρακια τις πρωτες 2 βδομαδες για να κρατησουν το φιλμ απο Biopellets, μετα το βγαζουμε
  • Μουλιασμα τα PELLETS σε νερο Α/Ο για 2 μερες για να μην επιπλεουν

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι σε επομενη αιολε?? να ερθουν και να τα στησουμε λαθος..?καλη η ιδεα σου.

Το κάνουμε οπότε θέλετε αλλά να ξέρετε ότι στις 20 Μαϊου έχουμε παρουσίαση τα φωτομετρα της ΗΑΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Το κάνουμε οπότε θέλετε αλλά να ξέρετε ότι στις 20 Μαϊου έχουμε παρουσίαση τα φωτομετρα της ΗΑΝΝΑ

Αυτα ειναι γουστα...!!! ;)

Οσο για τους ριακτορες σιγουρα θα ηταν καλο πριν τους στησουμε να βρεθουμε και να συζητησουμε τα παντα μην κανουμε καμια βλακεια.. και παει τζαμπα ο κοπος, η υπομονη κ τα λεφτα..

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν προτείνετε μια μέρα έστω και καθημερινή να το κλείσουμε για να βγει ανακοίνωση

Link to comment
Share on other sites

Aιολε δεν κάνετε λέω εγώ καμιά παρουσίαση τα τεστάκια της Salifert και δεν αφήνετε τα φωτόμετρα λέω εγώ! ακόμη καλά καλά δεν έμαθε ο κόσμος να στείνει ενυδρεία και να μετράει με τα κανονικά τεστάκια και θα κάνετε παρουσίαση φωτόμετρα ρε παιδιά, κάντε παρουσίαση τους ριάκτορες και άλλα χρήσιμα πράγματα, αυτά τα υψηλού επιπέδου είναι για πολύ μακρινά, δηλαδή έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα στα άλλα και φτάσαμε εκεί? κάθε μέρα βλέπω παιδιά να ρωτάνε απλά πράγματα, ο κόσμος δεν ξέρει αυτό που μετράει τι αντιπροσωπεύει και ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνει.

Προσωπικά είχα όλα τα φωτόμετρα και τα έστειλα, ο λόγος? ναι κάνουν δουλειά, αλλά είναι τόσο κουραστικό να πέρνεις μια μέτρηση η οποία έχει απόκλιση και μισή μονάδα από ένα συμβατικό τεστ salifert, τα συστήνω μόνο για πειραματισμούς και για χομπίστες που κάνουν πρωταθλητισμό. Τώρα αν μου πεις ότι ήδη το κανόνισες με κάποιο κατάστημα πάω πάσο. Άσε όμως που θα σου βγάλω και τα πόσα αρνητικά και εκεί που εγώ τουλάχιστον και λόγω της δουλειάς μου τα ξέρω πολύ καλά, γιατί και στα εργαστήρια της δουλειάς μου δουλεύουν με φωτόμετρα(εννοείτε άλλου τύπου και ακριβείας) και στο πανεπιστήμιο τα έχω φάει στην μάπα χρόνια.Το ξέρείς ότι για να κάνεις validation κοινώς και επιβεβαίωση σε αυτά τα φωτόμετρα θες τουλάχιστον 3 διαφορετικές παρτίδες από τεστάκια? και κάθε φορά να κάνεις και από τα τρία. Αν δεν το ξες άνοιξε θέμα αλλού να σου πω γιατί.

Ζητώ συγνώμη για την αντίδραση μου αλλά έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα μόνοι μας ανακαλύψαμε τον τροχό διαβάζοντας στα φόρα μας και του εξωτερικού, ανάπτυξη δεν έγινε από επαγγελματίες εδώ αν και έτσι θα έπρεπε.

Πάντως εγώ είμαι μέσα και θα το κάνω κάποια στιγμή ανοικτή πρόταση προς όλα τα φόρα να γίνουν παρουσιάσεις για στήσιμο ενυδρείου reef, φωτισμός, κυκλοφορία, κ.α. χρήσιμα πράγματα που πρέπει να ξέρει ένας χομπίστας.

Αν θέλεται στην σημερινή συνάντηση να σας φέρω έναν ριάκτορα να σας δείξω πως τον έστεισα, το σημαντικό που δεν σας είπα ότι η ''απάτη'' αυτών των ριάκτορων είναι ότι δεν υπάρχει σύστημα να τον βγάζεις εύκολα και πρέπει να τον ξεβιδώνεις στο σημείο που τον έχεις βάλει, αυτός που θα το κάνει όπως τα χώνουμε μέσα στα sumb και στα ντουλάπια να το καταφέρνει και χωρίς να ρίχνει σταγόνα είναι ήρωας. Άρα χρειάζετα ένα τέτοιο σύστημα, οπότε αν είναι σήμερα θα σας φέρω και τον ριάκτορα στην παρουσίαση να σας το δείξω και αν θέλεται το τραβάτε και ξεχωριστό βιντεάκι για να το δούνε τα παιδια στην Αθήνα.

Συγνώμη για τον κανιβαλισμό!

Link to comment
Share on other sites

...

Αν θέλεται στην σημερινή συνάντηση να σας φέρω έναν ριάκτορα να σας δείξω πως τον έστεισα,...

Just Do It!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μη μπλεξουμε το balling με ριακτοτες αφού σύντομα θα γίνει αυτόνομη παρουσίαση ....όσο για τη ΗΑΝΝΑ που λες Γιώργο έχει κανονιστεί με την εταιρία ....ούτος η άλλως αυτό που προτείνεις για τη Salifert είναι να γίνει παρουσίαση όλων των νέων τεστ που θα κυκλοφορήσουν σύντομα

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι μέσα και θα το κάνω κάποια στιγμή ανοικτή πρόταση προς όλα τα φόρα να γίνουν παρουσιάσεις για στήσιμο ενυδρείου reef, φωτισμός, κυκλοφορία, κ.α. χρήσιμα πράγματα που πρέπει να ξέρει ένας χομπίστας.

Αυτά και πολλά άλλα ακόμη είναι προγραμματισμένα να γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν φαίρνω τίποτα διότι προφανώς θα γίνει σε συνεργασία με κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνουν με μια σωστή σειρά, πρώτα κλείνεται τον σπόνσορα και μετά την σειρά? προσωπικά δεν μου κολλάει βρε παιδιά και δείτε ξανά την σειρά των διαλέξεων. Όπως βρείτε τον σωστό εισηγητή για την κάθε μια, επίσης θα έρθω στα φωτόμετρα και ελπίζω να είναι έτοιμος όποιος πάει να τα διαφιμίσει να ακούσει τις ερωτήσεις μου για να δώσει απαντήσεις διότι αφορά όλους τους χομπίστες, όπως και σε κάθε μια παρουσίαση ελπίζω να είμαι παρών.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνουν με μια σωστή σειρά, πρώτα κλείνεται τον σπόνσορα και μετά την σειρά? προσωπικά δεν μου κολλάει βρε παιδιά και δείτε ξανά την σειρά των διαλέξεων. Όπως βρείτε τον σωστό εισηγητή για την κάθε μια, επίσης θα έρθω στα φωτόμετρα και ελπίζω να είναι έτοιμος όποιος πάει να τα διαφιμίσει να ακούσει τις ερωτήσεις μου για να δώσει απαντήσεις διότι αφορά όλους τους χομπίστες, όπως και σε κάθε μια παρουσίαση ελπίζω να είμαι παρών.

χαχαχα θέλω να το δω αυτό.Η αλήθεια είναι(και τη γνώμη μου την έχω πει)ότι αργά η γρήγορα αυτό με το σπονσοράρισμα δεν θα λειτουργήσει(η μάλλον θα λειτουργήσει αρνητικά ως προς τον χομπίστα).Ο λόγος είναι απλός μιας και η αγορά είναι τεράστια με δεκάδες προϊόντα με πολλά αρνητικά και θετικά το καθ'ένα.Έτσι όταν θα υπάρχει σε μια παρουσίαση σπόνσορας από ευθιξία και μόνο δεν θα μπορείς να τα πεις τα πράγματα έτσι πως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εχουμε και λεμε!

  • 1000αρα αντλια
  • tire-ups στις ενωσεις πλαστικου-σωληνων
  • οχι πολυ σφιχτα οι πλαστικες γωνιες για να μην σπασουν
  • Ο ριακτορας σε ΕΠΙΠΕΔΗ επιφανεια
  • Σφουγγαρακια τις πρωτες 2 βδομαδες για να κρατησουν το φιλμ απο Biopellets, μετα το βγαζουμε
  • Μουλιασμα τα PELLETS σε νερο Α/Ο για 2 μερες για να μην επιπλεουν

Για εμάς που λόγω λίτρων παραγγείλαμε τον 550 υποθέτω ότι η αντλία θα πρέπει να είναι διαφορετική (μεγαλύτερη ;)) ή κάνω λάθος;

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

Βρες το manual για τον 550 και εκει το λεει...

στο manual του 550 λέει για αντλία 380-760 l/hr....και στο manual του 150 δεν λέει καθόλου....

Εσύ τώρα τι συμπέρασμα βγάζεις; :)

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

Παρε μια 1000αρα να σαι καλυμμενος και την ρυθμιζεις με τον ροοστατη... Εγω εχω εναν κυκλοφορητη που στεκεται 780λ/ω και θα βαλω αυτον...

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις! Ηρθαν τα 5, αυριο μεθαυριο τα αλλα 5! οποιος βιαζεται, αυριο απογευμα ας ειναι κατα τις 12οροφες στην λαγκαδα, αλλιως προτεινω καφε την παρασκευη το απογευμα ολοι μαζι να τα πουμε κιολας. να ερθουν και τα υπολοιπα...

IMG_3010.jpg

Α!

0 προστιμο! Το ξέρω...ειμαι .... μάγκας! :P

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φιλεεεεε!!!!! αρχονταςςςςςςς.

Ακυρο τελικα για παρασκευη.βαλεντινο μπορω να παραλαβω τα δικα μου σημερα?εαν ναι,δωσε μου σε παρακαλω πληροφοριες σχετικα...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν οργανώνουμε στο τσατ-πατ μια συνάντηση για να τα στήσουμε κιόλας με τα υλικά τους να δούμε το πως πρέπει να ρυθμιστούν?

Κάποιος γνώστης θα μας κάνει μια εισαγωγή για αυτή τη "μέθοδο" και θα μας δείξει το τι ροή χρειάζεται το καθένα !!!

Την Κυριακή στις 5 στο La Scala...... ακούω προτάσεις

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν οργανώνουμε στο τσατ-πατ μια συνάντηση για να τα στήσουμε κιόλας με τα υλικά τους να δούμε το πως πρέπει να ρυθμιστούν?

Κάποιος γνώστης θα μας κάνει μια εισαγωγή για αυτή τη "μέθοδο" και θα μας δείξει το τι ροή χρειάζεται το καθένα !!!

Την Κυριακή στις 5 στο La Scala...... ακούω προτάσεις

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή στις 5 στο La Scala...... ακούω προτάσεις

Επειδη κυριακες δεν μπορω (αφου λειπω απο ολες τις συναντησεις) γινεται αυτην να την κανετε Παρασκευη μεσημερι η απογευμα, ωστε να ειμαι κι εγω?

Ετσι κι αλλιως 6-7 ατομα θα μαζευτουμε, μπορουμε να βρουμε πιο ευκολα μια ωρα που να μας βολευει...

Και προτεινω να το δουμε σε εφαρμογη απευθειας σε ενα ενυδρειο, ωστε να δουμε τι χρειαζεται απο υλικα, κλιψ, αντλιες... οποτε το La scala δεν βολευει..

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

ότι πουν οι περισσότεροι... κάνε μια υπέρβαση !!!!

Τα 6-7 άτομα που λες είναι αυτοί που αγόρασαν το εξαρτήματα... αλλά μπορεί να έρθουν και άλλοι που τους ενδιαφέρει το θέμα

Το La Scala βολεύει μια χαρά αφού μπορεί να στηθεί και ενυδρείο κανονικότατα.... ας ερχόσουν μια φορά να δεις τι παίζει χι χι χι

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

ότι πουν οι περισσότεροι... κάνε μια υπέρβαση !!!!

Τα 6-7 άτομα που λες είναι αυτοί που αγόρασαν το εξαρτήματα... αλλά μπορεί να έρθουν και άλλοι που τους ενδιαφέρει το θέμα

Το La Scala βολεύει μια χαρά αφού μπορεί να στηθεί και ενυδρείο κανονικότατα.... ας ερχόσουν μια φορά να δεις τι παίζει χι χι χι

αν θα αναλαβεις να φερεις ολα τα τσιμπρανγκαλα και να στησεις ενυδρειο για την επιδειξη καντο...απλα δεν θα μπορεσω να ερθω. Μπορουμε να βρεθουμε σε καποιο σπιτι απο τα παιδια που παρηγγειλαν, να το στησουμε επιτοπου να δουμε τι χρειαζεται, και γινεται και η επιδειξη την κυριακη για τους υπολοιπους...Προσωπικα πιστευω στο La scala δουλεια δεν θα γινει... Θελει ενυδρειο αλμυρο, ετοιμο, ωστε αυτος που θα το κανει, να κραταει και ιστορικο, να βλεπουμε φωτογραφιες πως τα παει κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Μα το στήσιμο δεν θα γίνει για να δούμε τα αποτελέσματα... (αυτό χρειάζεται καιρό για να φανεί), θα γίνει για να δουν όλοι το πως στήνεται ένα τέτοιο σύστημα, τι ροή χρειάζεται και φυσικά μια θεωρητική συζήτηση που θα ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

εγω μαζι μετον φιλο μου το δημητρη θα τα στησουμε σημερα μονο με νερο αρχικα θα μουλιασουμε τα πελλετ και θα τα τοποθετησουμε αυριο η μεθαυριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...