Jump to content

Recommended Posts

Αν τυχόν είναι άνισοι δε μπορώ να τους "πασαλείψω" με κάτι από πάνω, να στεγνώσει και να είναι ίσιο; Καλά το είπα θα γίνω οικοδόμος :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μπελαλοδουλεια αλλα γινεται! Του κοβεις ενα ξυλο σε εναν ξυλουργο αναλογα τις διαστασης σου και εισαι κομπλε....

Κανε μια προβα βρε να δεις ποσο θελει, δεν εχεις να χασεις τιποτα.....με το φιλτρο ετσι, γεμιστην, στεισε το φιλτρο και δομικασε, εαν δεν δουλευει το φιλτρο το σηκωνεις, αμα δουλευει και δεν εχεις θεμα με το υψος το αφηνεις ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ύψος εννοείς να θέλει να τη σηκώσω; Όταν μου έρθει το φίλτρο θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρειαζαιτε σηκωμα θα ειναι περιπου 15-20 ποντους, παντως πιστευω οτι δεν θα εχει θεμα..... Τοσο ειναι οι τσιμεντολιθοι αναλογα την μερια που θα τους βαλεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τους βάλω γιατί είναι κρίμα να ρισκάρω να χαλάσω το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η θα δουλεψει η δεν θα δουλεψει, θα κανει φοριβο και δεν θα βγαζει νερο ουτε τπτ....

Οτι νομιζεις....εγω θα τους εβαζα για να ειναι λιιιγο ψηλα, στο ματι θα φενεται καλητερα νομιζω, απλα θελει δουλειτσα, αμα δεν την φοβασε βουρ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τους βάλω γιατί είναι κρίμα να ρισκάρω να χαλάσω το φίλτρο.

Γιατι να χαλασει το φιλτρο; Τι υψος εχει η μπανιερα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χαλασει το φιλτρο; Τι υψος εχει η μπανιερα;

52 εκατοστά. Μου το είπαν και στο κοπή το πίτα, ότι το εξωτερικό φίλτρο πρέπει να είναι χαμηλότερα από το ενυδρείο. Δεν έχω καταλάβει γιατί αλλά για να το λένε κάτι θα ξέρουν. Γιατί εγώ σκόπευα να το βάλω δίπλα ακριβώς από τη μπανιέρα. Να μην κουβαλάω και τσιμεντόλιθους. :D

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε παιδι μου, ηρεμησε! Αντε στο πανε στο κοπη τη πιτα, ρωτησες γιατι, αναρωτηθηκες η ιδια;

Η μπανιερα ειναι 52 εκ και το φιλτρο 23! Βαλε οτι η σωληνα θα ειναι αλλα τοσα, παει ακριβως στη μεση! Το πολυ πολυ ανεβαζεις λιγο τη σωληνα εισαγωγης!!

Αμαν μεσανατολικο το κανατε πια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα της οδηγιες και δεν ελεγε ελαχιστο υψος που πρεπει να βρησκετε το φιλτρο, ελεγε μονο το ανωτατο υψος που ανεβαζει νερο....

Και μπορεις να κανεις και αυτο που λεει ο στυρμ.....

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε παιδι μου, ηρεμησε! Αντε στο πανε στο κοπη τη πιτα, ρωτησες γιατι, αναρωτηθηκες η ιδια;

Η μπανιερα ειναι 52 εκ και το φιλτρο 23! Βαλε οτι η σωληνα θα ειναι αλλα τοσα, παει ακριβως στη μεση! Το πολυ πολυ ανεβαζεις λιγο τη σωληνα εισαγωγης!!

Αμαν μεσανατολικο το κανατε πια!

Σε κάποια φάση κάποιος πήγε να μου εξηγήσει το γιατί, φαντάσου δε θυμάμαι καν ποιος, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα από όσα είπε! Είχε γίνει ομελέτα ο εγκέφαλός μου τόσες ώρες με τα δώρα. Και δεν το έψαξα παραπάνω. Εδώ καλά καλά δεν ξέρω πως λειτουργεί ένα εξωτερικό φίλτρο, πρώτη φορά πήρα, θα διαβάσω και τις οδηγίες όταν έρθει. Ίσως γι'αυτό δεν καταλαβαίνω τι μου λες για τη σωλήνα. Μια άσχετη ερώτηση τώρα που σας έχω εδώ, τα αγγελόψαρα και τα σκαλάρια είναι το ίδιο ψάρι με άλλη ονομάσια;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις,αν το εξωτερικο φιλτρο ειναι στο ιδιο υψος με τη λιμνη πως θα δουλεψει?Δεν πρεπει να εινα πιο κατω απο την λιμνη?Αν ειναι στο ιδιο υψος με τη λιμνη,το πιθανοτερο ειναι να καψει το μοτερ..

Για ποιο λόγο πρέπει να είναι κάτω από τη λίμνη και γιατί να καεί το μοτέρ; :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ιδια ψαρια!!

Δεν υπαρχει κατι να ψαξεις! Απλα τα πραγματα! Οταν ειναι στην ιδια σταθμη η σωληνα εισαγωγης με το φιλτρο δεν τραβαει! Γιαυτο πρεπει να ειναι πιο ψηλα απ το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες η σωλήνα εισαγωγής εννοείς αυτή που δίνει νερό στο ενυδρείο; Μήπως να περιμένω να το παραλάβω και να σας πρήξω μετά που θα το έχω μπροστά μου; :D

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη =ρουφαει και εξαγωγη = φτυνει!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που να ξέρω για ποια εισαγωγή μιλάς, εισαγωγή στο φίλτρο ή στο ενυδρείο; :P

Αύριο που περιμένω τη λάμπα να δεις γέλια που θα κάνω που δεν ξέρω πως να την αλλάξω! Κι εσύ περιμένεις να ξέρω τι είναι η εισαγωγή! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη Καλημέρα.Ο Θοδωρής σου έλεγε για εισαγωγή και εξαγωγή του φίλτρου.Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.Όταν θα το έχεις το φίλτρο μπροστά σου

θα δεις πόσο απλό είναι.

Το βίντεο είναι για την σειρά 05 αλλά δεν αλλάζει πουθενά με την σειρά 06 εκτός από το θέμα κατανάλωσης (είναι πιο οικονομικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλιροη ωρα να χαλαρωσεις... Βρες και ενα βιντεακι για την αλλαγη της λαμπας και εισαι αρχοντισα....

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη Καλημέρα.Ο Θοδωρής σου έλεγε για εισαγωγή και εξαγωγή του φίλτρου.Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.Όταν θα το έχεις το φίλτρο μπροστά σου

θα δεις πόσο απλό είναι.

Το βίντεο είναι για την σειρά 05 αλλά δεν αλλάζει πουθενά με την σειρά 06 εκτός από το θέμα κατανάλωσης (είναι πιο οικονομικά).

Σ'ευχαριστώ πολύ, Μάνο! Ελπίζω να με βοηθήσει. Αύριο που θα παραλάβω το φίλτρο, θα το μελετήσω.

Καλιροη ωρα να χαλαρωσεις... Βρες και ενα βιντεακι για την αλλαγη της λαμπας και εισαι αρχοντισα....

Ωραία ιδέα! Ελπίζω να προλάβω σήμερα να την αλλάξω, είμαι περίεργη να δω πως θα είναι ο φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Την λάμπα θα μου την αλλάξει ο φίλος μου τελικά, πάλι καλά! Το Σάββατο θα μου τρυπήσει για να περάσουμε καλώδιο έξω για το ρεύμα. Εγώ σήμερα πήρα αυτά τα τσίγκινα στα οποία θα βάλω τις γλάστρες για να τις κρεμάσω στα κάγκελα. Αύριο θα δοκιμάσω το φίλτρο στη μπανιέρα, θα δω για τσιμεντόλιθους και για τα υπόλοιπα διακοσμητικά ώστε να τη στήσω το Σάββατο. Από έξω θα την ντύσω με ρολ μπαρ και θα βάλω κάποιο συντριβανάκι διακοσμητικό.

Και τώρα ξεκινάνε οι ερωτήσεις:

1. Στο βυθό να βάλω βότσαλα; Πόσο μεγάλα ή μικρά; Ή να βάλω χαλίκι σαν αυτό που βάζουμε στο ενυδρείο;

2. Από φυτά μπορώ να φυτέψω όπως κάνουμε στο ενυδρείο ή μόνο φυτά λίμνης;

3. Ξύλα να βάλω; Και να δέσω κανένα μικροσόριουμ ή ανούμπια;

4. Ο φωτισμός που βάζουν στις λιμνούλες είναι μόνο για διακόσμηση να υποθέσω, αφού ο ήλιος αποτελεί φυσική πηγή φωτισμού;

5. Κάτι άλλο που μου διαφεύγει έχετε να μου επισημάνετε;

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αύριο, να μου κουβαλήσετε τους τσιμεντόλιθους, να τακτοποιήσετε τις γλάστρες, να καθαρίσετε, να στήσετε τη λεκάνη και το φίλτρο, να τη διακοσμήσετε... Κάτι άλλο που μου διαφεύγει έχετε να μου επισημάνετε; :P

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλεις τσιμεντολιθους τελικα, μην βαλεις μονο στις 4 ακρες γιατι στη μεση θα κανει κοιλια! Προσπαθησε να μοιρασεις το βαρος!

Μικροσοσριουμ και ανουμπιες δεν υπαρχει λογος να βαλεις αφου δεν θα τα βλεπεις! Ενω τα φυτα λιμνης βγαινουν εξω απ το νερο!

Τα υπολοιπα θα σατα πουνε τα παιδια του κρυου νερου!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλεις τσιμεντολιθους τελικα, μην βαλεις μονο στις 4 ακρες γιατι στη μεση θα κανει κοιλια! Προσπαθησε να μοιρασεις το βαρος!

Μικροσοσριουμ και ανουμπιες δεν υπαρχει λογος να βαλεις αφου δεν θα τα βλεπεις! Ενω τα φυτα λιμνης βγαινουν εξω απ το νερο!

Τα υπολοιπα θα σατα πουνε τα παιδια του κρυου νερου!

Ναι, θα "στρωσω" έναν πάτο από τσιμεντόλιθους. Σκέφτηκα να βάλω τέτοια φυτά για τα ψάρια περισσότερο, αλλά αν δε χρειάζεται θα βάλω μόνο λίμνης. :)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...