Jump to content

Recommended Posts

Και τώρα ξεκινάνε οι ερωτήσεις:

1. Στο βυθό να βάλω βότσαλα; Πόσο μεγάλα ή μικρά; Ή να βάλω χαλίκι σαν αυτό που βάζουμε στο ενυδρείο;

2. Από φυτά μπορώ να φυτέψω όπως κάνουμε στο ενυδρείο ή μόνο φυτά λίμνης;

3. Ξύλα να βάλω; Και να δέσω κανένα μικροσόριουμ ή ανούμπια;

4. Ο φωτισμός που βάζουν στις λιμνούλες είναι μόνο για διακόσμηση να υποθέσω, αφού ο ήλιος αποτελεί φυσική πηγή φωτισμού;

5. Κάτι άλλο που μου διαφεύγει έχετε να μου επισημάνετε;

Ευχαριστώ! :D

  1. Στον βυθό μην βάλεις κάτι. Θα σε δυσκολέψει στον καθαρισμό. Είτε βότσαλα είτε χαλίκι βάλεις, αυτό με τον καιρό θα γεμίσει με μια στρώση από άλγη και δεν θα φαίνετε. Η λίμνη επειδή είναι σε εξωτερικό χώρο μαζεύει εύκολα σκόνη που κατακάθεται στον πυθμένα.
  2. Μην βάλεις φυτά ενυδρείου. Δεν θα τα χαρείς καθόλου. Δεν θα μπορείς να τα φροντίσεις / επιβλέπεις. Στο ενυδρείο έχουμε το τζάμι γύρο γύρο που μπαίνει φως και μπορούμε να τσεκάρουμε και τα φυτά μας. Στην λίμνη δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.
  3. .
  4. Ο φωτισμός στις λίμνες είναι καθαρά διακοσμητικός. Αν βάλεις… μην τον βάλεις μέσα στο νερό γιατί θα στρεσάρει τα ψάρια. Τον φωτισμό και την θερμοκρασία δεν μπορούμε να την ελέγξουμε στις λίμνες μας.
  5. Α) Ο πάπυρος είναι ένα φυτό που τραβάει πάρα πολύ καλά τα νιτρικά και είναι εύκολο να τον μεταφυτεύσεις. Β) Αν βάλεις νούφαρο να πάρεις κάποιο με μικρό φύλλωμα γιατί θα σου καλύψει όλη την επιφάνεια του νερού. Γ) Έχεις σκεφτεί πως θα καλύψεις το γύρο γύρο της λίμνης για να μην φαίνεται το μαύρο πλαστικό? Δ) Πως θα επιστρέφει το νερό στην λίμνη? Με κάποιον DIY καταρράκτη?

Y.Γ. Ανέβασε και άλλες φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

  1. Στον βυθό μην βάλεις κάτι. Θα σε δυσκολέψει στον καθαρισμό. Είτε βότσαλα είτε χαλίκι βάλεις, αυτό με τον καιρό θα γεμίσει με μια στρώση από άλγη και δεν θα φαίνετε. Η λίμνη επειδή είναι σε εξωτερικό χώρο μαζεύει εύκολα σκόνη που κατακάθεται στον πυθμένα.
  2. Μην βάλεις φυτά ενυδρείου. Δεν θα τα χαρείς καθόλου. Δεν θα μπορείς να τα φροντίσεις / επιβλέπεις. Στο ενυδρείο έχουμε το τζάμι γύρο γύρο που μπαίνει φως και μπορούμε να τσεκάρουμε και τα φυτά μας. Στην λίμνη δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.
  3. .
  4. Ο φωτισμός στις λίμνες είναι καθαρά διακοσμητικός. Αν βάλεις… μην τον βάλεις μέσα στο νερό γιατί θα στρεσάρει τα ψάρια. Τον φωτισμό και την θερμοκρασία δεν μπορούμε να την ελέγξουμε στις λίμνες μας.
  5. Α) Ο πάπυρος είναι ένα φυτό που τραβάει πάρα πολύ καλά τα νιτρικά και είναι εύκολο να τον μεταφυτεύσεις. Β) Αν βάλεις νούφαρο να πάρεις κάποιο με μικρό φύλλωμα γιατί θα σου καλύψει όλη την επιφάνεια του νερού. Γ) Έχεις σκεφτεί πως θα καλύψεις το γύρο γύρο της λίμνης για να μην φαίνεται το μαύρο πλαστικό? Δ) Πως θα επιστρέφει το νερό στην λίμνη? Με κάποιον DIY καταρράκτη?

Y.Γ. Ανέβασε και άλλες φωτό :)

Aliens, σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

Οπότε δεν βάζω τίποτα στον βυθό, ούτε πέτρες, ξύλα και φυτά ενυδρείου ή φωτισμό.

Α) Σ'ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σε φυτά. Είναι καλύτερο να κοιτάξω σε ενυδρειακά καταστήματα, σε φυτώρια ή και στα δύο; Έχει κάποια σημασία;

Β) Ναι, θέλω να βάλω νούφαρο! :D Οπότε θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Γ) Το γύρω γύρω θα το καλύψω με ξύλο, μου φαίνεται καλή ιδέα το ρολ μπαρ που πουλάνε στα είδη κήπου, μιας και η λεκάνη μου έχει κάτι σαν "χείλος". Επίσης θα ήθελα να βάλω γύρω γύρω κάποιο μονωτικό υλικό, μιας και δεν θα είναι μέσα στο έδαφος. Το ξύλο θα είναι καθαρά διακοσμητικό.

Δ) Έχω πάρει ένα εξωτερικό φίλτρο, το Fluval 306. Θα μπορούσα να βάλω την επιστροφή του νερού μέσα από κάποιο διακοσμητικό καταρράκτη;

Αύριο θα περάσουμε καλώδιο για ρεύμα έξω και θα μπορέσω να τη στήσω. Θα το προστατεύσουμε όσο καλύτερα μπορούμε, εγώ αναλαμβάνω τη διακόσμηση και ο φίλος μου την ασφάλεια. Σήμερα θα κάνω ό,τι προετοιμασία και αγορές μου επιτρέπει ο χρόνος μου, καθώς έχω και το πρόβλημα με τα χρυσόψαρα που είναι στην απομόνωση. Το μικρό έχει εμφανίσει εξοθφαλμία και και στον μεγάλο πρέπει να σηκώθηκε αμμωνία. Αλλά έχω ανοίξει ξεχωριστά θέματα για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Α) Σε ενυδρειακό κατάστημα δεν έχω βρει φυτά λίμνης Περισσότερες πιθανότητες έχεις σε φυτώριο. Ιδικά ο πάπυρος είναι πολύ εύκολο φυτό. Κόβεις ένα κλωνάρι. Το βάζεις ανάποδα σε ένα δοχείο με νερό. Μετά από κάτι εβδομάδες θα έχει βγάλει ρίζες. Μπορώ να σου δώσω.

Δ) Αν πιάνουν τα χέρια σου (ή του φίλου σου) δες εδώ…

http://www.youtube.com/watch?v=wBMbnpLWW10

Υ.Γ. Ωραία !!! Περιμένουμε φωτό από τις αγορές που έκανες, καλώδια, στήσιμο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Α) Σε ενυδρειακό κατάστημα δεν έχω βρει φυτά λίμνης Περισσότερες πιθανότητες έχεις σε φυτώριο. Ιδικά ο πάπυρος είναι πολύ εύκολο φυτό. Κόβεις ένα κλωνάρι. Το βάζεις ανάποδα σε ένα δοχείο με νερό. Μετά από κάτι εβδομάδες θα έχει βγάλει ρίζες. Μπορώ να σου δώσω.

Δ) Αν πιάνουν τα χέρια σου (ή του φίλου σου) δες εδώ…

http://www.youtube.com/watch?v=wBMbnpLWW10

Υ.Γ. Ωραία !!! Περιμένουμε φωτό από τις αγορές που έκανες, καλώδια, στήσιμο κτλ.

Πήγα σήμερα να πάρω τεστ αμμωνίας και ρώτησα για φυτά λίμνης, αλλά δεν είχαν. Έπειτα πήγα σε 4 φυτώρια και ούτε εκεί είχαν. Μου είπαν ότι αυτά τα εισάγουν και πως οι εισαγωγές γίνονται Μάρτιο με Απρίλιο. Θα ψάξω στο internet μήπως βρω, και αν δεν καταφέρω να βρω μιλάμε μήπως κανονίσουμε να πάρω από σένα. Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

Σ'ευχαριστώ και για το βίντεο, θα το δω με την πρώτη ευκαιρία. Ψάχνω να βρω κάτι σε έτοιμο, αλλιώς αναγκαστικά θα φτιάξω κάτι μόνη μου με πέτρες.

Σχετικά με την επένδυση εξωτερικά της μαύρης λεκάνης, επειδή τα ρολ μπαρ βγαίνουν σε συγκεκριμένες διαστάσεις, άρχισα να σκέφτομαι μήπως τελικά το επενδύσω από έξω με κάτι που να δίνει αποτέλεσμα πέτρας, όπως για παράδειγμα αυτό.

2096_1_S.jpg

Δεν θα είναι πιο όμορφο, σαν μία γούρνα;

Και για καταρράκτη θα μου άρεσε κάτι σε τέτοιο στυλ.

detailed_image_271.jpg

Απλά θα πρέπει το νερό να πέφτει μέσα στη λίμνη και όχι στο τρίτο πιθάρι. :D

Και φυσικά θα φροντίσω τα χρώματα να ταιριάζουν, μην είναι κίτρινο κάτω και καφέ πάνω. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω δει και σε ενα μαγαζι τετοιου ειδους καταρακτη νομιζω οτι θα δειχνει πολυ ωραιο... καλη επιτυχια με οτι κανεις!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτα τα υλικα πρεπει να ειναι πανακριβα! Κοιταξες τιμες;

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω δει και σε ενα μαγαζι τετοιου ειδους καταρακτη νομιζω οτι θα δειχνει πολυ ωραιο... καλη επιτυχια με οτι κανεις!!!! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Νομιζω αυτα τα υλικα πρεπει να ειναι πανακριβα! Κοιταξες τιμες;

Το συγκεκριμένο κάνει 9 ευρώ η συσκευασία κι εγώ θα χρειαστώ 3, άρα βγαίνει στα 27 ευρώ. Για τα ρολ μπαρ θα μου έβγαιναν πολύ περισσότερα τα χρήματα. Και να φανταστείς αυτό των 9 ευρώ είναι από τα πιο ακριβά, έχει και πιο φτηνά. :D Αύριο θέλω να πάω να πάω στο Praktiker να τα δω και από κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

:whistling:

Οταν εισαι ετοιμη θα ερθεις στην επομενη συναντηση του Μενιδιου και θα σου φερω.:P

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι ετοιμη θα ερθεις στην επομενη συναντηση του Μενιδιου και θα σου φερω. :P

Σ'ευχαριστώ, Κώστα! Προς το παρόν παρήγγειλα ένα πακέτο με βολβούς νουφαρων προς φύτευση, που μου πρότεινε ο Aliens και τον ευχαριστώ, γιατί στα φυτώρια που πήγα δεν έχουν κανένα φυτό λίμνης και θα φέρουν σε 1-2 μήνες. Ωστόσο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, και θα συνεχίσω την αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο Praktiker και είδα από κοντά την επένδυση που μοιάζει με πέτρα. Είναι πραγματικά πολύ όμορφο, αλλά δεν μπορώ να κολλήσω ένα τέτοιο πράγμα στην πλαστική λεκάνη, η οποία μάλιστα έχει και κλίση. Είναι βαρύ, θα ξεκολλήσει και θα σπάσει. Οπότε αναγκαστικά θα βάλω ρολ μπαρ, τα οποία θα πάρω από το Praktiker, γιατί στα φυτώρια είναι πολύ πιο ακριβά. Τα σχέδια για το στήσιμο αναβάλλονται προς το παρόν λόγω βροχής. Τουλάχιστον όμως πήραμε το καλώδιο που θα μας χρειαστεί για να έχουμε ρεύμα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Kaliroi αν θες μόνωση ανάμεσα από την λίμνη και το ρολ μπαρ μήπως να έβαζες κάποιο φελιζόλ ή dow? (αυτό το γαλάζιο που είναι σαν φελιζολ και το βάζουμε σαν μόνωση στους τοίχους των σπιτιών μας). Πήρες τσιμεντόλιθους τελικά? Θα μπορούσες πάνω από την στρώση με τους τσιμεντόλιθους να βάλεις πάλι φελιζολ για να πατάει καλύτερα η μπανιέρα των παιδιών σου και να παίρνει και τις μικρές κλίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Kaliroi αν θες μόνωση ανάμεσα από την λίμνη και το ρολ μπαρ μήπως να έβαζες κάποιο φελιζόλ ή dow? (αυτό το γαλάζιο που είναι σαν φελιζολ και το βάζουμε σαν μόνωση στους τοίχους των σπιτιών μας). Πήρες τσιμεντόλιθους τελικά? Θα μπορούσες πάνω από την στρώση με τους τσιμεντόλιθους να βάλεις πάλι φελιζολ για να πατάει καλύτερα η μπανιέρα των παιδιών σου και να παίρνει και τις μικρές κλίσεις....

Όχι, δεν πήρα ακόμη. Ωραία η ιδέα σου για το φελιζόλ, σ'ευχαριστώ! ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω για γυρω γυρω να κανει το φελιζολ! Κατι σαν πισοχαρτο καλυτερα ( δεν ξερω αν κανει το πισοχαρτο, ετσι για να δειτε περιπου τι εννοω το ειπα )!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το πισόχαρτο νομίζω είναι λεπτό και ότι η εφαρμογή του γίνεται με υψηλή θερμοκρασία..... Το φελιζόλ ή το dow απλώς θα το βάλει ανάμεσα από την λίμνη και το ξύλο. Χρυσάνθη πήγαινε μιά βόλτα σε κανα μαγαζί με μονωτικά υλικά. Θα βρείς dow και άλλα τέτοιου τύπου υλικά για να γεμίσεις το κενό ανάμεσα στο ξύλο και την λίμνη. Εγώ πάντως θα έβαζα οπωσδήποτε κάτι σε τύπου φελιζόλ ανάμεσα στους τσιμεντόλιθους και την λίμνη για να απορροφά τους κραδασμούς και να έχει μεγαλύτερη σταθερότητα.

Το dow νομίζω βγαίνει σε διάφορα πάχη. Θα μπορούσε να μπεί το πιό μικρό...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για πρώτη φορά το θέμα σου και μου άρεσε πάρα πολύ όχι μόνο η ιδέα σου, αλλά κυρίως ο τρόπος που αντιμετωπίζεις κάθε θέμα που προκύπτει σε σχέση πάντα με τα ψαράκια σου. Προσπαθείς να τους δώσεις το καλύτερο δυνατό με τους μικρότερους συμβιβασμούς...

Περιμένω με ενδιαφέρον την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

kalliroi με την πετρα που ειδες στα praktiker μπορεις να την κολλησεις ετσι ωστε να φτιαξεις μια ''θηκη'' για την λεκανη σου...θα εφαρμόζει ακριβως η λεκανη ,θα μπορεις να καλυψεις τους τσιμεντολιθους απο κατω και νομιζω θα φαινεται πολυ ωραιο...τωρα δν γνωριζω κατα ποσο πιανουν τα χερια σου ωστε να κολλησεις τις πετρες αυτες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω για γυρω γυρω να κανει το φελιζολ! Κατι σαν πισοχαρτο καλυτερα ( δεν ξερω αν κανει το πισοχαρτο, ετσι για να δειτε περιπου τι εννοω το ειπα )!

Θα πάω σε μαγαζί με μονωτικά από Τρίτη και θα ρωτήσω να δω τι μου προτείνουν.

Θοδωρη το πισόχαρτο νομίζω είναι λεπτό και ότι η εφαρμογή του γίνεται με υψηλή θερμοκρασία..... Το φελιζόλ ή το dow απλώς θα το βάλει ανάμεσα από την λίμνη και το ξύλο. Χρυσάνθη πήγαινε μιά βόλτα σε κανα μαγαζί με μονωτικά υλικά. Θα βρείς dow και άλλα τέτοιου τύπου υλικά για να γεμίσεις το κενό ανάμεσα στο ξύλο και την λίμνη. Εγώ πάντως θα έβαζα οπωσδήποτε κάτι σε τύπου φελιζόλ ανάμεσα στους τσιμεντόλιθους και την λίμνη για να απορροφά τους κραδασμούς και να έχει μεγαλύτερη σταθερότητα.

Το dow νομίζω βγαίνει σε διάφορα πάχη. Θα μπορούσε να μπεί το πιό μικρό...

Φελιζόλ θα βάλω οπωσδήποτε από κάτω, άλλωστε μου έχει περισσέψει από αυτό που είχα πάρει όταν έστηνα το ενυδρείο για τα χρυσόψαρα. Σ'ευχαριστώ για τις ιδέες!

Διάβασα για πρώτη φορά το θέμα σου και μου άρεσε πάρα πολύ όχι μόνο η ιδέα σου, αλλά κυρίως ο τρόπος που αντιμετωπίζεις κάθε θέμα που προκύπτει σε σχέση πάντα με τα ψαράκια σου. Προσπαθείς να τους δώσεις το καλύτερο δυνατό με τους μικρότερους συμβιβασμούς...

Περιμένω με ενδιαφέρον την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα.

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

kalliroi με την πετρα που ειδες στα praktiker μπορεις να την κολλησεις ετσι ωστε να φτιαξεις μια ''θηκη'' για την λεκανη σου...θα εφαρμόζει ακριβως η λεκανη ,θα μπορεις να καλυψεις τους τσιμεντολιθους απο κατω και νομιζω θα φαινεται πολυ ωραιο...τωρα δν γνωριζω κατα ποσο πιανουν τα χερια σου ωστε να κολλησεις τις πετρες αυτες. :)

Αυτό ακριβώς είχα σκεφτεί κι εγώ, κάτι σε σχήμα Π για να καλύψει το μπροστινό μέρος και τα πλάγια. Φαντάσου όμως ότι είναι πλακάκια, τα οποία είναι βαριά, λεπτά και με το παραμικρό θα πέσουν και θα σπάσουν και είναι κρίμα. Είναι πολύ δύσκολο να σταθούν μόνα τους. Αν τα κολλούσα θα τα κολλούσα με κόλλα πλακιδίων, αλλά δεν θα κολλήσει καλά πάνω σε πλαστικό, το οποίο μάλιστα έχει κλίση. Ρολ μπαρ θα βάλω, αλλά ψάχνομαι και για άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο που θα ρωτησεις πες μας τι εμαθες μηπως σκεφτουμε και τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Την Τριτη εννοω....

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε τις εξελίξεις από αύριο.

Ανάμεσα σε τσιμεντόλιθους και λίμνης θα μπορούσες να βάλεις και ένα κομμάτι κοντραπλακέ (εάν είναι

περασμένο και με βερνίκι θα είναι ακόμα καλύτερα) γιατί πιστεύω θα είναι πιο εύκολο στο να ευθυγραμίσεις

την λίμνη.

Πάντως πιστεύω ότι και να διαλέξεις το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα καλό μιας και ο τρόπος που νοιάζεσαι

για τα ψαράκια σου είναι προς μίμηση για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο που θα ρωτησεις πες μας τι εμαθες μηπως σκεφτουμε και τιποτα αλλο...

:P

Την Τριτη εννοω....

;)

Αναμένουμε τις εξελίξεις από αύριο.

Ανάμεσα σε τσιμεντόλιθους και λίμνης θα μπορούσες να βάλεις και ένα κομμάτι κοντραπλακέ (εάν είναι

περασμένο και με βερνίκι θα είναι ακόμα καλύτερα) γιατί πιστεύω θα είναι πιο εύκολο στο να ευθυγραμίσεις

την λίμνη. 

Πάντως πιστεύω ότι και να διαλέξεις το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα καλό μιας και ο τρόπος που νοιάζεσαι

για τα ψαράκια σου είναι προς μίμηση για όλους μας.

Σ'ευχαριστώ! Να δούμε τι θα κάνουμε, καιρού θέλοντος και χρόνου επιτρέποντος. :huh:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το πρόβλημα "Επιθετικό χρυσόψαρο" λύθηκε, δεν θα βιαστώ να ετοιμάσω την λίμνη. Και να ήθελα, δηλαδή, με τέτοιο βροχερό καιρό όλες αυτές τις μέρες, δεν μπορώ να κάνω κάτι έξω. Αλλά αφού το ξεκίνησα, θα το τελειώσω. Το πολύ πολύ να βάλω μόνο τα φυτά και τα χρυσόψαρα να τα βάλω αργότερα. Χτες παρέλαβα ένα κιτ για να φυτέψω νούφαρα! Ελπίζω να τα καταφέρω...

2014-03-04+11.55.52.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...