Jump to content

Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


kalliroi

Recommended Posts

Ευχαριστώ!

Δεν θα ήθελα να το βάψω γιατί αν το μετανιώσω δεν θα είναι απλό να το ξεβάψω. Αλήθεια, πόσο ασφαλές είναι αυτό; Εδώ δεν κάνει κανει καν να καθαρίζουμε τα τζάμια με άζαξ, αν το βάψουμε δεν θα είναι συνεχής η επιρροή του χρώματος;

Μέχρι πάνω πιάνει, αλλά δεν μου κολλάει καλά, και κάνει καμπύλες. Δεν με έχει ξετρελάνει, αλλά πιστεύω ότι μόλις βάλω και άλλα φυτά θα είναι καλύτερα.

Αυτό είναι μαύρη τριχοειδής άλγη; :AAGGGHHH:

DSCN6644.JPG

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω στη βαλισνέρια.

DSCN6638.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ,Ωραίο είναι!!!... Σιγά, σιγά που θα μεγαλώνουν τα φυτά θα δείχνει πολύ καλύτερο (και δεν θα φαίνεται το χαρτόνι....)

Τώρα δεν σε μπερδεύουν τα φυτά της αφίσας..... Πάντως μεγαλώσανε τα ψαράκια σου.... φτου, φτού!!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Δεν θα ήθελα να το βάψω γιατί αν το μετανιώσω δεν θα είναι απλό να το ξεβάψω. Αλήθεια, πόσο ασφαλές είναι αυτό; Εδώ δεν κάνει κανει καν να καθαρίζουμε τα τζάμια με άζαξ, αν το βάψουμε δεν θα είναι συνεχής η επιρροή του χρώματος;

Μέχρι πάνω πιάνει, αλλά δεν μου κολλάει καλά, και κάνει καμπύλες. Δεν με έχει ξετρελάνει, αλλά πιστεύω ότι μόλις βάλω και άλλα φυτά θα είναι καλύτερα.

Αυτό είναι μαύρη τριχοειδής άλγη; :AAGGGHHH:

Ναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, διάβασα χτες για αυτήν, αύριο θα... αναλάβω δράση! Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ...οταν λεμε να βαζεις το τζαμι εννοουμε απ'εξω!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη η κολλας αφισα η βαφεις και θα γινει σουπερ! Για κοιτα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88198&p=836994

Αν δεν σου αρεσει το μαυρο βαλε μπλε!

Link to comment
Share on other sites

Την πλατη την βαφεις απο την εξω πλευρα και δεν εχεις κανενα θεμα,ολα τα ενυδρεια μου ετσι ειναι.Τη βαφεις με πλαστικο χρωμα που διαλειεται με νερο,οπωτε αν το βαρεθεις ξεβαφει ευκολα.Οσο για το αζαξ και τον καθαρισμο...εχω καθαρισει απειρες φορες το τζαμι (απ εξω εννοειτε) με αζαξ και ποτε δεν ειχα προβλημα,απλα να μη ψεκασεις και μεσα.

Η αλγη που εχεις μαλλον ειναι bba. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το βάψιμο θα συμφωνήσω κι εγω ότι το χρωμα δε θα πειράξει τίποτα μέσα στο ενυδρειο. Για τον καθαρισμο, εγω πάντως έχω τον μικρο μου υιό ο οποίος γλυφει τα τζάμια γύρω γύρω με πολυ καλο αποτέλεσμα. Τώρα σκέφτομαι να τον βουτάω κι απο μέσα για να καθαρίζει την αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εγινε!

Μπραβο!

Με αζαξ μπορείς να το καθαρίσεις απέξω χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εγινε!

Μπραβο!

Με αζαξ μπορείς να το καθαρίσεις απέξω χωρίς πρόβλημα!

Καλύτερα με λίγο ξυδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι δεν κάνει ούτε από έξω να το καθαρίσουμε με άζαξ.

Κόλλησα περισσότερο την αφίσα και τώρα είναι καλύτερα.

Πριν λίγο κλάδεψα τα φύλλα της βαλισνέριας που είχαν άλγη.

Μου ήρθε και το moonlight που είχα παραγγείλει από το e-bay και είναι πολύ ωραίο! Πρέπει να πάρω τώρα και αυτό το πράγμα που μετατρέπει την αγγλική πρίζα σε ελληνική γιατί το δικό του είναι της πλάκας και δεν μπαίνει, καθώς κι έναν χρονοδιακόπτη για να το ρυθμίσω σε σχέση με το κανονικό φως. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη, η πιο ασφαλής μέθοδος να καθαρίσεις τα τζάμια απ' έξω είναι το ξυδάκι. Βέβαια εγω καθαρίζω με ajax προσέχοντας φυσικά να μην περάσει μέσα... λογικό νομίζω.... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ως τώρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα φύτεψα τρία φυτά που πήρα από το ΙΚΕΑ.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Το ένα πρέπει να είναι bacopa monieri, τα άλλα δύο θα τα ψάξω, για το φυτό στα αριστερά ανησυχώ μήπως δεν είναι υδρόβιο...

Link to comment
Share on other sites

Το αριστερα πρεπει ναειναι hygrophila corybosa και το αλλο μαλλον ειναι cryptocoryne parva.Αυτο στη μεση ειναι bacopa monieri.

Ομορφο εγινε το ενυδρειο σου αλλα κανε το σταυρο σου να μη σου φανε τα χρυσοψαρα τα φυτα σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν μου έχουν φάει φυτά, αλλά μερικά τα έχουν ξεριζώσει, σήμερα βρήκα μία βαλισνέρια να επιπλέει και τις λευκοκεφάλες που ήταν μικρές και συνεχώς τις ξερίζωναν τις έστειλα στον μονομάχο και μεγαλώνουν μια χαρά. Με την πρώτη ευκαιρία θα κλαδέψω μοςς από το μονομαχοενυδρείο που έχει φουντώσει και θα την δέσω στο ξύλο!

:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν στα τρωνε εισαι απο τις τυχερες! :)

Μια χαρα παει το ενυδρειο σου παντως και χαιρομαι που σε βοηθησαμε να το αποκτησεις και να το χαιρεσε!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις πως χαίρομαι που σας γνώρισα! (και τα ψαράκια) :bigemo_harabe_net-134:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να είσαι πάντα τυχερή με τα φυτά σου γιατί όντως ομορφαίνουν πολύ το ενυδρείο.

Εμένα οι δικοί μου δεν αφήνουν φυλλαράκι.Όσοι βλέπουν το ενυδρείο μου νομίζουν ότι έχω

αφρικάνικες κιχλίδες :bigemo_harabe_net-126:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καθε ενυδρειο εχει την χαρη του! Εγω ομως εχω μια ερωτηση, για ποιο λογο εχεις αεραντλια;

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi πολύ ωραίο έγινε.... Είναι φοβερό πως αλλάζει ένα ενυδρείο με φυτάκια και σκούρο Θα πάω και εγώ στο ικεα για φυτάκια!!! Θα κάνει μία χαρά και ο μονομάχος μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλία την ανοίγω όσο τα φώτα είναι σβηστά, το βράδυ, και τα φυτά βγάζουν διοξείδιο. Κι έχει κι ο μεγάλος να ...κάνει λουτρά στις φυσαλίδες που του αρέσει. :D

Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλία την ανοίγω όσο τα φώτα είναι σβηστά, το βράδυ, και τα φυτά βγάζουν διοξείδιο. Κι έχει κι ο μεγάλος να ...κάνει λουτρά στις φυσαλίδες που του αρέσει. :D

SPA????? :bigemo_harabe_net-125::bigemo_harabe_net-76:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Καλλιρόη, όμορφα φυτά, από άλγες πως πας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...