Jump to content

Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


kalliroi

Recommended Posts

Στα τζάμια πιάνει καφέ άλγη και την καθαρίζω με το μαγνητάκι. Καφέ άλγη έχω και πάνω στα φύλλα κάποιων φυτών. Τελευταία που έκανα με καθυστέρηση τις αλλαγές μου η καφέ άλγη πάνω στα φυτά έγινε μαύρη τριχοειδής. Κλάδεψα τα φύλλα με αυτήν την άλγη αλλά πρέπει να μελετήσω λίγο καλύτερα το θέμα γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτές. Μόλις χτες ανακάλυψα πάνω στη ρίζα σε ένα μικρό σημείο green beard και μου αρέσει πολύ γιατί είναι σαν χλοοτάπητας! :sarcasm: Τα λιπάσματα τα έχω κόψει εδώ και ένα μήνα, ίσως και περισσότερο, μόνο ταμπλέτες έχω βάλει στο χαλίκι γιατί δεν έχω υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε ομως την αλγη μην παει στην μος γιατι μετα κλαφτην!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσάκωσα το Νηρέα, το μεγάλο χρυσόψαρο, να έχει ξεριζώσει μία μικρή και κοντή βαλισνέρια και να την μασουλάει ολόκληρη! Έπρεπε να τον βγάλω φωτογραφία! Του την πήρα χρησιμοποιώντας την τσιμπίδα και τους έριξα τροφή. Τελευταία δεν τους έδινα σπιρουλίνα, οπότε τώρα υποψιάζομαι αυτό που μου είχαν πει, ότι δεν μου τρώνε τα φυτά επειδή έχουν και σπιρουλίνα στη διατροφή τους. :umm:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74:

χαχαχαχα!!!!

Δινε τους σπιρουλινα γιατι δεν θα αφησουν τιποτα ορθιο.....θα τα φανε ολα!!!!!!

Ισως να ειναι αυτο τελικα...... :)

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε πει μία κοπέλα σε ένα κατάστημα όταν είχα πάει να πάρω φυτά. "Τους δίνεις σπιρουλίνα;" με ρωτάει "Ναι, γιατί;" απαντάω "Γι'αυτό δεν σου τα τρώνε" μου είπε. Μέχρι τώρα έλεγα ότι ή είμαι τυχερή ή ισχύει αυτό που μου είπε η κοπέλα. Τώρα νομίζω ότι μάλλον είχε δίκιο, αν και είναι νωρίς να βγάλω συμπεράσματα. Μπορεί τυχαία να δοκίμασε το φυτό και να συνειδητοποίησε το ψάρι ότι του αρέσει. Μόλις παρήγγειλα νέες τροφές και σπιρουλίνα εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τώρα που δοκίμασε ο ένας τα φυτά και σίγουρα του άρεσαν, θα πει και στον άλλο τι έχαναν τόσο καιρό και κλάψ' την πρασινάδα φιλενάδα!

Ψεύτης να βγω αλλα πέρα απο τις ανούμπιες που έχουν σκληρά φύλλα, τα αλλα θα τα τρωνε σα σαλάτα μαζί με την τροφη που θα τους ρίχνεις!.....είμαι κακός;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα όλα τα φυτά έχουν παραμείνει σώα και αβλαβή. Θα τα παρακολουθώ και ελπίζω να μην μου τα φάνε. Μέχρι και moss σκοπεύω να βάλω! :D

Link to comment
Share on other sites

Η αποψίλωση, είναι ότι πιο σπαστικό υπάρχει. Σου μετατρέπουν ένα ωραίο υποβρύχιο κήπο σε οικόπεδο μέσα σε λίγες μέρες. Την πάτησα και εγώ με ένα apple snail.Παρόλα αυτά εάν τους δίνεις από αλλού την πρσινάδα τους (ξέρω γω, μαρούλι, αγγούρι, σπιρουλίνα) ίσως και να μην σου φάνε άλλα φυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγο τόλμησα να βάλω στο χρυσοψαροενυδρείο 2 κλαδέματα microsorium pteropus mini κι ένα κλάδεμα java moss, που πήρα από το μονομαχοενυδρείο. Δεν τα έδεσα, τα στερέωσα πάνω στο ξύλο. Τα microsorium έγιναν σαλάτα, τα έφαγε ο μεγάλος, η moss ακόμα ζει. Παρατήρησα ότι τρώει αν βρει μικρά φυτά, π.χ. κλαδέματα.

Κι είπα να κάνω λίγη οικονομία με τα κλαδέματα, αλλά μόνο μεγάλα φυτά βλέπω ότι μπορώ να βάζω. Αύριο περιμένω να παραλάβω μία anubia κι ένα microsorium ακόμα για να αρχίσω σιγά σιγά να ντύνω στο ξύλο.

Για τις διακοπές των Χριστουγέννων που θα λείψω για λίγες μέρες τους πήρα κάτι ταμπλέτες που είναι τροφή διαρκείας και...ο Θεός βοηθός!

Υ.Γ. Η moss ακόμα ζει, ή δεν την ανακάλυψαν ακόμα ή δεν τους αρέσει...

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ωραιους μεζεδες τους βαζεις!!!!! χαχαχαχα

Δεν εχεις καποιον δικο σου να πηγαινει να τα ταιζει?'Η μια αυτοματη ταιστρα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τόλμησα να βάλω στο χρυσοψαροενυδρείο 2 κλαδέματα microsorium pteropus mini κι ένα κλάδεμα java moss, που πήρα από το μονομαχοενυδρείο. Δεν τα έδεσα, τα στερέωσα πάνω στο ξύλο. Τα microsorium έγιναν σαλάτα, τα έφαγε ο μεγάλος, η moss ακόμα ζει. Παρατήρησα ότι τρώει αν βρει μικρά φυτά, π.χ. κλαδέματα.

Κι είπα να κάνω λίγη οικονομία με τα κλαδέματα, αλλά μόνο μεγάλα φυτά βλέπω ότι μπορώ να βάζω. Αύριο περιμένω να παραλάβω μία anubia κι ένα microsorium ακόμα για να αρχίσω σιγά σιγά να ντύνω στο ξύλο.

Για τις διακοπές των Χριστουγέννων που θα λείψω για λίγες μέρες τους πήρα κάτι ταμπλέτες που είναι τροφή διαρκείας και...ο Θεός βοηθός!

Υ.Γ. Η moss ακόμα ζει, ή δεν την ανακάλυψαν ακόμα ή δεν τους αρέσει...

Αν λειψεις κανα 3ημερο μην τα ταισεις καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Θα λείψω για 6 μέρες. Θα τα ταίσω καλά νωρίς το πρωί πριν φύγω και αργά το βράδυ όταν θα επιστρέψω, δηλαδή εντελώς ατάιστα θα μείνουν για 4 μέρες. Ξέρω ότι αντέχουν ακόμα και για μία εβδομάδα χωρίς φαϊ, αλλά φοβάμαι για τα φυτά, γι'αυτό πήρα τις ταμπλέτες. Σκέφτηκα και την ταϊστρα, οι ταμπλέτες όμως είναι πιο οικονομική "λύση" δεδομένου ότι δεν λείπω για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Έχω και τον μονομάχο, ο οποίος επίσης αντέχει χωρίς τροφή για μερικές ημέρες, αλλά εκείνος ευτυχώς δεν τρώει φυτά (την σπιρουλίνα πάντως την τσακίζει όταν του δίνω). :xmas_laugh:

Υ.Γ. Η moss ακόμα ζει! :ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

προσοχη με αυτες τις ταμπλετες.

δεν ειναι φαγητο στην πραγματικοτητα.ειναι ηλεκτρολυτες.

αν ριξεις ισως περισσοτερο απο οτι πρεπει,να ξερεις οτι θα σου επιβαρυνουν το νερο και θα πρεπει αμεσσα οταν επιστρεψεις να κανεις αλλαγη νερου.

αν θελεις για ψυχολογικους λογους να τις βαλεις ριξε πολυ λιγοτερο απο το μισο της αναγραφομενης ποσοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; :blink: Στα περιεχόμενά τους, για τροφές μου φάνηκαν αυτά περιγράφονται: δημητριακά, ψάρια και υποπροϊόντα ψαριού, άλγες, μαγιά και προϊόντα που προέρχονται από γαλακτοκομικά (σαν τη μετάφραση του google τα μετέφρασα :wacko: ). Το ότι θα επιβαρύνουν το νερό με προβλημάτισε γιατί λέει όταν γυρίσω να κάνω αλλαγή 30 με 50%. Φυσικά θα κάνω αλλαγή και 2-3 μέρες πριν φύγω. Η ταμπλέτα λέει ότι απελευθερώνει σταδιακά τροφή στο νερό, αλλά εγώ τα έχω ικανά να την φάνε ολόκληρη και μετά να πλακώσουν και τα φυτά. Οι οδηγίες λένε ότι μία ταμπλέτα είναι για 1-3 ψάρια και διαρκεί για 4-6 ημέρες, όσες θα λείψω δηλαδή. Έχω δύο ψάρια, αλλά ο μεγάλος τρώει για δύο! :bigemo_harabe_net-112:

Link to comment
Share on other sites

δεν σε προβληματιζει αν την φανε γρηγορα.εγω αν επρεπε οπως και να εχει να ριξω,θα εβαζα μια η και μιση ακομα.

σου ειπα το προβλημα με αυτες τις ''τροφες'' ειναι πως μολυνουν το νερο.

πολλοι χρηστες με αρκετα ψαρια σχεδον παντα εβρισκαν υπολλειματα-χοντρα κομματια της ταμπλετας και θολουρα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μισή τότε και ελπίζω να πάνε όλα καλά! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και η moss κατέληξε στην κοιλιά του φαταούλα! Το δοκίμασα και είδα ότι δεν πρόκειται να δω προκοπή με κλαδέματα. Από εδώ και πέρα μόνο ολόκληρα φυτά θα βάζω. :GetATree:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ολόκληρα νομίζεις ότι θα τα αφήσουν? χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύεις, Μάνο! :P Και μη μου τα ματιάζετε και στο τέλος μου το αποψιλώσουν! :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να την γλυτώσουν αλλά αυτά τα ψάρια τρώνε ότι χωράει το στόμα τους :bigemo_harabe_net-112:

Link to comment
Share on other sites

Ταισε τα πριν φυγεις οπως ειπες και οταν γυρισεις! Μην ανυσηχεις για τα φυτα! Αν στα φανε θα ξερεις την αιτια και αν οχι θα ξερεις οτι δεν στα τρωνε! :xmas_tongue:

Υπαρχει και η ταιστρα βεβαια και καθαρισες! :xmas_wink:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...