Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Φιλαρακι κριμα αλλα ολα μαζι επεσαν.Οπως και να εχει η υγεια ειναι πανω απο ολα,σιδερενιος και μακρια.Τωρα οσο για το ενυδρειο δωστου λιγο χρονο ,και μετα ξερεις......

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Πάνο. Ας είναι καλά τα παιδιά που βοήθησαν στο να ολοκληρωθεί η μετακόμιση. 

 

Το ενυδρείο φαίνεται πολύ ωραίο παρότι οι στραβές. 

 

Και κλασσικά θα σε ρωτισω όπως κάνω με όλους.........  Γιατι bare bottom ? :)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο περαστικά και σιδερένιος. Υγιείς να είσαι εσύ και το ενυδρείο θα γίνει πάλι και ακόμη καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Πανο ολα οπως πριν θα γινουν και καλυτερα :) ερωτηση:αλλαξες φωτιστικο?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απ' όλα υγεία Πάνο και το ενυδρείο θα γίνει καλύτερο από πριν. Να χαίρεσαι και το καινούριο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως πάνω απ όλα είναι η υγεία και όλα τ άλλα γίνονται...περιμένουμε να το ξαναφτάσεις στα επίπεδα που θέλεις και να το χαρούμε όλοι μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Σιδερενιος Πανο και τα ενυδρεια γεροι να ειμαστε να τα κανουμε καθε φορα ομορφοτερα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να εισαι εσυ και η οικογενεια σου καλα και τα υπολοιπα θα βρουν το δρομο τους!!

 

και εμενα μμ αρεσει το νεο Aquascape... με λιιιιγη υπομονη θα γινει καλητερο απο πριν....

Link to comment
Share on other sites

φιλε πανο εσεις να ειστε καλα και ολα τα αλλα γινονται. Το ενυδρειο παντος ειναι σουπερ και πιο ωραιο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μια φωτό από τον κάτοικο του sump!!!!

:)

 

ζητάει το "μπαμπα" τι να του πώ?? :hehe

 

Πανό!! Λυπάμαι για την τροπή που πήρε το θέμα! Ωστόσο εύκολα για σένα θα το κάνεις ακόμα καλύτερο!

Είπες prodibio και βότκα... πιο πάνω...

Επειδή δουλεύω μόνο prodibio και πλεων όλες της αμπουλες εκτός από την optim (ανθρακας)

Έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα !

Αντί για βότκα άποψη μου είναι,εάν κ εφόσον χρειάζεστε οπωσδήποτε άνθρακα παίξε το optim

Μέθοδος να διαβάσεις ονομάζεται bioclen biobigest kai optim

Πιστεύω πως μιας που χαλάρωσες το βιοφορτιο σου μόνο με βακτήρια της και αλλαγές με κάπιοί αλάτι με (ανθρακα) όπως εγώ θα έχεις επιθυμητα αποτελέσματα οικονομικά και ουσιαστικά

Ασφαλώς με γενεές αλλαγές νέου ανά βδομάδα όχι μόνο για να εξαγείς αλλά πιο πολύ να εισάγεις!

Δοκίμασε το πριν τους ανθρακας σκέτο κάνα 2 μηνό να δούμε,μετά βλέπουμε για ανθρακας ;) μην είσαι και από πάνω :)

 

Πετράν, το optim δεν είναι πηγή ανθρακα απ όσο λέει η εταιρία.. εχω αρχήσει τα προιόντα της πάλι και μάλλον θα μείνω σε αυτά.. δεν θέλω και γω να μπλέξω πάλι με πολλά 

 

Πρώτα από όλα η υγεία πανο!

Να χαίρεσαι το νέο σου σπίτι !

Το ενυδρείο σίγουρα θα το φτιάξεις όπως μόνο ΕΣΥ ξέρεις !

Άλλωστε ήταν ενα από τα καλύτερα της χώρας !

 

φιλαράκι μου σ ευχαριστώ πολύ για όλα!! :bigemo_harabe_net-162:

 

Εσυ να μας εισαι καλά Πανουλη και το ενυδρειο το μονο σίγουρο ειναι οτι φτιάχνει.....

:bigemo_harabe_net-162:

 

ετσι το φιλοσόφησα και και γώ Θανάση.. αλλα δεν μπορώ τη άδεια εικόνα ρε συ.. θέλω να φτιάξουν λιγο οι παράμετροι να σταθεροποιηθεί για να ξεκινήσω πάλι να γεμίζω 

 

Φιλαρακι κριμα αλλα ολα μαζι επεσαν.Οπως και να εχει η υγεια ειναι πανω απο ολα,σιδερενιος και μακρια.Τωρα οσο για το ενυδρειο δωστου λιγο χρονο ,και μετα ξερεις......

 

ετσι είναι οι στραβές Νικόλα.. όλα μαζί πάνε.. μαζι θα τα πάμε απο την αρχή να τα ξαναφέρουμε στη παλιά τους εικόνα :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανό το optim όπως έχω πει δεν χρειάστηκε να το δουλέψω,

Διάβασα πως είναι τροφή για βακτηρια, εάν δεν είναι ανθρακας τι ειναι;

; και μαζί λέει με biobigest κάνουν το biodigest clean

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Πάνο. Ας είναι καλά τα παιδιά που βοήθησαν στο να ολοκληρωθεί η μετακόμιση. 

 

Το ενυδρείο φαίνεται πολύ ωραίο παρότι οι στραβές. 

 

Και κλασσικά θα σε ρωτισω όπως κάνω με όλους.........  Γιατι bare bottom ? :)

 

είναι και οι δύο τους αστέρια παιδία και χομπίστες προς μίμηση :)

 

bare bottom το αποφάσισα για να δω τα καλά της συντήρησης που έχει ένα τέτοιο σύστημα.. η αλήθεια είναι οτι είχα τους ενδιασμούς μου στο αισθητικό κομμάτι αλλα με το μαύτο πάτο που φρόντισε ο φίλος μου ο καλλιτέχνης, όχι μόνο το ξεπέρασα αλλα μου αρέσει και περισσότερο κιολας :)

 

Πάνο περαστικά και σιδερένιος. Υγιείς να είσαι εσύ και το ενυδρείο θα γίνει πάλι και ακόμη καλύτερο. 

 

να σαι καλά Λευτέρη!! :)

 

Πανο ολα οπως πριν θα γινουν και καλυτερα :) ερωτηση:αλλαξες φωτιστικο?

 

Για να δούμε βρε Γιαννάκο, το ελπίζω φίλε :) το φωτιστικό είναι το ίδιο που είχα

 

Πάνω απ' όλα υγεία Πάνο και το ενυδρείο θα γίνει καλύτερο από πριν. Να χαίρεσαι και το καινούριο σπίτι.

 

να σαι καλά Λουκά μου!

 

Σιδερενιος φιλε καλη αρχη στο νεο σου σπιτικο και καλη επανοδο!!

 

Σ ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου!!!!! :bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162:

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως πάνω απ όλα είναι η υγεία και όλα τ άλλα γίνονται...περιμένουμε να το ξαναφτάσεις στα επίπεδα που θέλεις και να το χαρούμε όλοι μαζί...

 

ετσι είναι Γιώργο! :) θα αργήσει αλλα ελπίζω να γίνει καλύτερο ενυδρείο και γώ μαζί του καλύτερος χομπίστας

 

Μπραβο Πανο, ολα καλα!!!

 

μακάρι να γίνουν Βασίλη ! :)

 

Σιδερενιος Πανο και τα ενυδρεια γεροι να ειμαστε να τα κανουμε καθε φορα ομορφοτερα.

 

ετσι οπως τα λές φιλαράκι μου! :)

 

κοιτα να εισαι εσυ και η οικογενεια σου καλα και τα υπολοιπα θα βρουν το δρομο τους!!

 

και εμενα μμ αρεσει το νεο Aquascape... με λιιιιγη υπομονη θα γινει καλητερο απο πριν....

 

να σαι καλά φιλαρακι μου! :)

 

φιλε πανο εσεις να ειστε καλα και ολα τα αλλα γινονται. Το ενυδρειο παντος ειναι σουπερ και πιο ωραιο τωρα

 

ελπίζω να έχει τις προοπτικες να γίνει :)

Link to comment
Share on other sites

Πανό το optim όπως έχω πει δεν χρειάστηκε να το δουλέψω,

Διάβασα πως είναι τροφή για βακτηρια, εάν δεν είναι ανθρακας τι ειναι;

; και μαζί λέει με biobigest κάνουν το biodigest clean

 

Πέτρο η εταιρία το συστήνει για χρήση με τα βακτήρια της.

 

και γώ για άνθρακα το είχα αλλα στο site της η εταιρία λέει οτι περιέχει αμινοξέα, ενζυμα βιταμίνες καθώς και trace elements οπως σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο, κοβάλτιο για τις βιταμίνες Β (???), θείο για τις προτείνες (???) και άλλα .. ερωτριματικά βάζω γιατι δεν έχω καταλάβει τι εννοεί αλλα δεν το αναφέρει ως άνθρακα..

 

το χρησιμοποιούσα και παλιότερα και γενικά για τη prodibio μόνο καλά εχω να πώ

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο η εταιρία το συστήνει για χρήση με τα βακτήρια της.

 

και γώ για άνθρακα το είχα αλλα στο site της η εταιρία λέει οτι περιέχει αμινοξέα, ενζυμα βιταμίνες καθώς και trace elements οπως σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο, κοβάλτιο για τις βιταμίνες Β (???), θείο για τις προτείνες (???) και άλλα .. ερωτριματικά βάζω γιατι δεν έχω καταλάβει τι εννοεί αλλα δεν το αναφέρει ως άνθρακα..

 

το χρησιμοποιούσα και παλιότερα και γενικά για τη prodibio μόνο καλά εχω να πώ

Πάνο εγώ λέω τώρα να ξεκινήσω prodibio. Tα optim και digest. Και εγώ πίστευα ότι το optim πηγή άνθρακα. Είχες χρησιμοποιήσει αυτά τα δύο προϊόντα;

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι ακόμα καλύτερη η μέθοδος (bioclen) για.εμένα εάν δεν έχει ανθρακες...

Οσο για την εταιρία ούτε λόγος να γίνετε 1 χρόνο συν τη δουλεύω με αυτά που έχω το ενυδρειο κ με κανένα απόλυτος πρόβλημα!

Πολύ ευχαριστημένος έμεινα και με της coral vits vitamines για κοραλλια...

Και φτηνές πιστεύω παιδιά...

Ειδικά για ενυδρεία πάνω των 300 200 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετα κι απ αυτή τη στραβή λοιπόν και αφού κατάφερα να χάσω οτι με πολυ κόπο είχα φτιάξει χάνοντας περισσότερο απο το 70% του ενυδρείου μου μαζεύω τα κομμάτια και συνεχίζω..

 

πέρασε κάποιος καιρός μετα τη τραγωδία της aquaforest που σκεφτόμουν με τι μέθοδο θα κρατήσω το ενυδρείο  και ενώ είχα σχεδόν καταλήξει ένας  :devil:  φίλος "κολλητός" κατα τα άλλα και σκέψεις που κατα καιρούς όπως μου έμπαιναν έτσι μου έβγαιναν, με έκαναν να κυλήσω στη Zeovit..

 

Όπως προείπα η σκέψη είχε περάσει πολλές φορες απο το μυαλό μου αλλα όσο μου αρεσε άλλο τόσο με φόβιζε.

 

Αφου έκατσα και ζύγισα και μετα απο διάβασμα είπα να δώσω μια ευκαιρία αφου πρώτα "κατερρίφθησαν" κάποιοι "μύθοι" στο μυαλό μου για τη μέθοδο

 

Πάνε 3 βδομάδες τώρα που στο ριακτορα εχει μπεί ο ζεόλιθος της ΚΖ και έχω ξεκινήσει όπως προτήνει η εταιρία zeobak, zeostart

διαφορα φυσικά δεν υπάρχει μιας και κατι τέτοιο θέλει το χρόνο του.

Εδω να πώ έχοντας δουλέψει και τον ζεολιθο της AF και έχοντας ακούσει και διαβάσει οτι τα υλικά είναι "οπτικά" ίδια επιτρέψτε μου να πω οτι ακομα και οπτικά υπάρχουν μεγάλες δοαφορές.

 

αυτα λοιπόν με τη νέα αρχή..

 

Α! σε όλα αυτά και χωρίς να υπάρχει λόγος, μέσα στα πλαίσια τς αλλαγής, άλλαξα και φωτιστικό τη θέση του ΑΤΙ πήρε ένα Giesemann infiniti με 1 ΜΗ 150w και 2 Τ5 24w.. το προηγούμενο φωτιστικό δηλ. του :devil:  που λέγαμε πρίν :drunk:

στη θεωρία κέρδισα μερικα βατ .. στη πράξη ελπίζω να είναι τουλάχιστον αντάξιο του προκατόχου του

 

και μερικές φώτο απ ότι τελος πάντων έχει μείνει ..

 

9832731C-DB4A-4AAE-8848-35A05546C5B4_zps

 

1FC22FB3-A230-4B61-8AA1-637DCBBA3978_zps

 

60E1EEE5-BBBA-4A38-8F00-23353C815183_zps

 

0F0737B2-4794-4D86-ADE6-8AF058FA71FA_zps

 

1CB55196-828A-48B8-AFCD-F57315F65AE0_zps

 

αυτα .. :bigemo_harabe_net-105:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε εγω βλεπω χωρο απλετο διαθεση και ορεξη αρκετη διαβασμα υπαρχει,τωρα θελει να του δωσεις 3 με 6 μηνες υπομονη για να αρχισει να αποδιδει.Επισεις απλετο χωρο για νεες ακρο,χαχαχα.Για πες μου ο ζεολιθος τις Aquaforest δεν σε καλυψε?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τοσο η ποσότητα οσο και η ροη στον ρεακτορα παίζει μεγαλο ρολο και ενέχει μεγαλο κίνδυνο η λαθος χρήση

Απο την AF ποτε δεν πηρα μια τεκμηριωμένη απάντηση και μια κατεύθυνση για τη χρήση του.

Τα sps μου χάθηκαν απο απο νεκρωσεις που ξεκίναγαν απο διαφορα σημεία και τη βάση αλλα οχι απο τις κορυφές

Η υπερβολική ποσότητα και μεγαλη ροη στον ρεακτορα μπορει να προκαλέσει κατι τέτοιο αλλα σύμφωνα με τα λεγόμενα τις εταιρίας ήμουν στα minimum προτεινόμενα. Βέβαια ξαναλέω οτι με ολα αυτα που συνέβησαν το καλοκαίρι, πολλές θα μπορούσαν να ειναι αιτίες

Πέραν αυτού, χωρις να ειναι κάποιος γεωλογος ή μεταλλειολογος υπάρχουν διάφορες στις πέτρες. Κάπου έχουν ξεμείνει μερικές, θα κοιτάξω να βγάλω καμία φωτο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλη επανοδο ευχομαι να γινει καλυτερο απο πριν!!! Το Giesmann θα το ευχαριστηθεις οσο δεν παει!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να το δεις όπως επιθυμείς χωρίς άλλες στραβες.

Άποψη μου είναι ότι θα έχεις ποιό γρηγορη ανάπτυξη στα Κοραλία με αυτό το φωτιστικό

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια Πάνο. Λίγο υπομονή και όλα θα βρουν το δρόμο τους. Ο φωτισμός είναι super! Μάλλον ότι καλύτερο για sps.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...